Kde požiadať o výživné na deti v manželstve?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Kde požiadať o výživné na deti v manželstve?

Dobrý deň, rada by som vedela, ako postupovať a kde mám podať žiadosť o výživné na deti počas manželstva. Zatiaľ o rozvod neuvažujem. Môj manžel je živnostník a peniaze, ktoré zarába - niekedy sú vyššie, niekedy nižšie - často používa na svoje potreby, napríklad opravu troch automobilov. Na deti mi, bohužiaľ, necháva len málo, väčšinou len na nevyhnutné výdavky. Preto by som rada požiadala o výživné, pretože ak by sme museli platiť napríklad vymáhacie poplatky, moje financie by boli veľmi limitované. Moja výplata sa pohybuje okolo 450 EUR a po zaplatení nevyhnutných výdavkov by mi na deti ostalo asi len 100 EUR. Neviea som, ako postupovať ďalej. Je potrebné ísť na súd, alebo existuje nejaký iný úrad, ktorý rieši takéto záležitosti? Vopred Vám ďakujem.

Odpoveď: Kde požiadať o výživné na deti v manželstve?

Dobrý deň. Pokiaľ ide o deti maloleté návrh podávate Vy ako matka detí voči otcovi detí na Okresnom súde príslušného podľa bydliska detí. Konanie nie je spoplatnené. V návrhu treba určiť komu navrhujete deti zveriť do osobnej starostlivosti, kto bude platiť výživné a v akej výške. Zdokladovať je potrebné nielen Vaše príjmy a majetok, ale aj Vaše výdavky a výdavky maloletých detí. S otcom detí je možno uzavrieť aj rodičovskú dohodu, ktorú súd následne schváli. Pokiaľ ide o deti plnoleté, tie sa musia s návrhom na určenie výživného na súd obrátiť samé.