Uzavretie manželstva a výživné pre plnoleté dieťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnava

Otázka: Uzavretie manželstva a výživné pre plnoleté dieťa

Dobrý deň. Mám 19 rokov a moji rodičia sú už dlhý čas rozvedení. Nastúpila som na vysokú školu a otec mi mesačne platí výživné 100 eur. Budúci rok sa plánujem vydávať. Chcem sa opýtať, či mi bude musieť otec naďalej platiť výživné, keďže budem síce vydatá, ale stále budem študovať na vysokej škole. Ďakujem za váš čas a radu.

Odpoveď: Uzavretie manželstva a výživné pre plnoleté dieťa

Dobrý deň. Vo všeobecnosti platí, že vyživovacia povinnosť medzi manželmi má prednosť pred vyživovacou povinnosťou rodičov k deťom. Uzavretím manželstva však vyživovacia povinnosť rodičov k dieťaťu, ktoré uzavrelo manželstvo zaniká iba relatívne. Znamená to, že vyživovacia povinnosť rodičov k takémuto dieťaťu trvá podporne popri vyživovacej povinnosti medzi manželmi. Uvedenému záveru nasvedčuje aj nasledujúci judikát R 4/1972:

Vyživovacia povinnosť rodičov k dieťaťu, ktoré uzavrelo manželstvo, trvá ako podporná vo vzťahu k vzájomnej vyživovacej povinnosti manželov. Rodičia plnia vyživovaciu povinnosť k svojmu dieťaťu len vtedy, ak ju manžel nie je schopný plniť vôbec, alebo nie v plnej miere.

Pokiaľ teda bude Váš budúci manžel napr. študent rovnako ako Vy, som toho názoru, že Váš otec bude naďalej povinný prispievať Vám na výživu. Na druhej strane akVám bude manžel vedieť zabezpečiť výživu v náležitej miere, potom vyživovacia povinnosť Vášho otca zanikne.