Musím ísť na dedičské konanie?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Žilina

Otázka: Musím ísť na dedičské konanie?

Dobrý deň, môjmu otcovi prišlo predvolanie na prejednávanie dedičstva, ale nechce sa ho zúčastniť. Toto vyplynulo z rodinných vzťahov za posledné dva roky, kedy otec ešte žil. Pred pár rokmi (približne v rokoch 2008 až 2010, presne si nepamätám), som poslal staršiemu bratovi doporučený list. V ňom som uviedol, že sa vzdávam všetkých práv na dedičstvo hnuteľného a nehnuteľného majetku v prospech ostatných členov rodiny. Vždy mi išlo o rodinu a nie o majetky. Rád by som sa preto spýtal, či sa musím zúčastniť, keď o to nemám záujem. Zaujímalo by ma aj to, aké by boli právne kroky voči mne, ak by som sa nezúčastnil, pretože s ostatnými členmi rodiny nechcem mať nič do činenia. Pojednávanie mám 19. 4. 2017. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Musím ísť na dedičské konanie?

Dobrý deň.

V prípade, že by ste sa ako predvolaný účastník konania na prejednanie dedičstva po poručiteľovi nedostavil, notár ako súdny komisár, Vás môže dať predviesť v súlade s ustanovením § 101 Civilného sporového poriadku, poprípade uložiť Vám iné poriadkové opatrenie (napr. poriadkovú pokutu) v zmysle ustanovenia § 102 Civilného sporového poriadku.

Odporúčal by som zúčastniť sa konania vo vlastnom záujme, pretože na tomto konaní si jeho účastník môže priamo uplatniť svoje práva, je oboznámený s obsahom konania a zároveň máte právo dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie je nutné vykonať v lehote 1 mesiaca odkedy bol dedič o takomto svojom práve poučený na súde alebo notárom a bol poučený súčasne o následkoch odmietnutia dedičstva. Lehota začína plynúť jeden mesiac po poučení dediča a vyhlásenie o odmietnutí dedičstva musí byť súdu, resp. notárovi doručené aspoň posledný deň lehoty.

Na druhej strane však tam nemusíte ísť osobne, ale môžete splnomocniť inú osobu, ktorá pôjde na dedičské konanie miesto Vás. Podpis na splnomocnení by mal byť úradne overený (notári to vyžadujú).