Podotázka: Vymáhanie exekúcie v štátoch EU
(Procesné právo (civilné))
Dobrý deň,
s bývalým manželom nás rozviedli v 01/2016. Máme dvoch synov, pričom starší ostal po rozvode s otcom a mladší bol prisúdený mne. Vtedy sme žili všetci v Anglicku a súd rozhodol, že každý z rodičov bude prispievať na dieťa po 150 GBP. Po vzájomnej dohode sme sa rozhodli, že si nebudeme posielať peniaze navzájom, lebo sme mali stanovenú rovnakú výšku výživného. Keď starší syn dovŕšil vek 18 rokov, vrátil sa bývalý manžel žiť späť na Slovensko a ja som so synmi ostala žiť v Anglicku, pretože obaja tu navštevujú školy.
Bola som u právnika a chcela som právne ošetriť zverenie staršieho syna do opatery, ale ten mi vysvetlil, že nakoľko je už právne zodpovedný sám za seba, nie je to už nutné. Právnik mi tiež povedal, že ak chce starší syn, aby sme mu posielali alimenty, musí si o ne požiadať sám. Po roku a pol som podala u právnika žiadosť na exekúciu za neplatenie povinného výživného na mladšieho syna, ale žiadala som len od dátumu po dovŕšení 18 rokov staršieho syna. K dnešnému dňu to je 20 mesiacov.
Starší syn od 09/2019 študuje na univerzite v Oxforde. Býva tam na internáte, ale chodí domov, kde ho stravujem, periem mu a pravidelne mu prispievam sumou 100 GBP, ktoré posielam priamo na jeho účet. Mladší syn má 8 rokov a ja žiadam výživné len na neho.
Bývalý manžel bol u svojej právničky a chce na mňa podať exekučný príkaz na vymáhanie výživného už odo dňa rozvodu. Jeho právnička s tým súhlasí. Píšu, že na staršieho syna odo dňa rozvodu do dnešného dňa vôbec neprispievam a že sa stará o neho výlučne on, čo nie je pravda.
Je to v poriadku? Môže právnička podať nepodložený exekučný príkaz? Môžu na mňa podať exekúciu? A môžu mi zablokovať peniaze na anglickom účte? Ja tu mám obidvoch synov a musím platiť nájom, stravu, školu a všetko ostatné. Keď mi zablokujú peniaze na účte, nebudeme mať z čoho žiť. Viete mi, prosím, poradiť, ako sa môžem brániť?
Odpoveď: Vymáhanie exekúcie v štátoch EU
(odpoveď odoslaná: 10.02.2020)
Dobrý deň, táto problematika je z pohľadu práva trochu zložitá, preto sa Vám ju pokúsim čo najjednoduchšie vysvetliť. Výživné na maloleté deti nie je možné podľa slovenského práva navzájom započítať. Tzn. že hoci ste mali určenú rovnakú výšku výživného, z pohľadu práva ste si ju mali navzájom platiť. Z toho dôvodu Vám obom vznikol dlh na výživnom. Tento dlh je možné spätne žiadať v lehote troch rokov. Ostatné (staršie) výživné je už premlčané. V teoretickej rovine teda môžu od Vás žiadať spätne výživné na staršieho syna za tri roky, avšak iba do obdobia, kedy ste ho prevzali do svojej starostlivosti. Tzn. že dlžná ste za obdobie troch rokov do doby, kedy ste sa začali o neho starať. Na druhej strane otec detí je dlžný za ostatné tri roky na mladšieho. Exekúciu by však voči Vám museli začať v UK, inak slovenský exekútor nemá právomoc siahať na majetok v UK. Máme však za to, že tieto tvrdenia využívajú skôr ako nástroj na vyjednávanie, aby ste Vy od neho nepožadovali dlžné výživné.