Máte
otázku?

Odstúpenie od dohody o skončení pracovného pomeru


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Odstúpenie od dohody o skončení pracovného pomeru

Dobrý deň, dnes ma zamestnávateľ pozval na stretnutie, kde mi predložil dohodu o ukončení pracovného pomeru k zajtrajšiemu dňu. Nebol mi oznámený cieľ stretnutia, a tak som zostal zaskočený a dohodu som podpísal. Dôvody neuviedli, ale je tam vyhlásenie, že pred uzatvorením dohody nebol daný žiadny výpovedný dôvod podľa zákonníka práce. Na stretnutí teamlídérka uviedla, že už nedokáže so mnou spolupracovať, lebo ju kritizujem. Kritika je však konštruktívna, určená len jej v záujme zlepšenia pracovných postupov. Môžem od dohody odstúpiť? Dôvody na výpoveď nemajú, preto to riešili asi takto. Ďakujem.

Odpoveď: Odstúpenie od dohody o skončení pracovného pomeru

Dobrý deň,
od dohody môžete odstúpiť len ak ste ju podpísali tak, že ste konali v omyle. Odstúpenie upravuje § 19 Zákonníka práce. 

Podľa § 19 ods. 1 Zákonníka práce, "Účastník, ktorý konal v omyle, ktorý druhému účastníkovi musel byť známy, má právo od zmluvy odstúpiť, ak sa omyl týka takej okolnosti, že by bez neho k zmluve nedošlo."

Odstúpenie je jednostranný právny úkon, ktorý sa musí urobiť písomne. Napíšete odstúpenie od dohody o skončení pracovného pomeru a doručíte ho zamestnávateľovi. Zamestnávateľ bude síce nesúhlasiť a buď bude tvrdiť, že dohoda je stále platná, alebo sa bude snažiť nájsť iný spôsob skončenia pracovného pomeru s Vašou osobou.

Ak by ste z toho dôvodu dostaili bezdôvodnú výpoveď, môžete ju do dvoch mesiacoch napadnúť na súde s tým, že je neplatná (§ 77 ZP). Ešte pred samotným podaním žaloby je potrebné zamestnávateľovi (to môžete kľudne už aj spolu s odstúpením) doručiť oznámenie, že dohodu o skončení PP považujete za neplatnú a že trváte na tom, aby Vás naďalej zamestnávatel a prideľoval Vám prácu. 

Podľa § 77 prvá veta Zákonníka práce, "Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť."

Podľa § 79 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď alebo ak s ním neplatne skončil pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru."

Trápi vás "Odstúpenie od dohody o skončení pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Odstúpenie od dohody o skončení pracovného pomeru" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.