Vyplatenie bývalého manžela z domu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trnava

Otázka: Vyplatenie bývalého manžela z domu

Je možné ho vyplatiť z domu aj bez jeho súhlasu?

Odpoveď: Vyplatenie bývalého manžela z domu

Dobrý deň,

so zánikom manželstva rozvodom zároveň zaniká zo zákona aj bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Okamihom zániku je nadobudnutie právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva. Od tohto momentu začína plynúť, pre vyporiadanie BSM, veľmi dôležitá trojročná lehota. Preto je po každom rozvode manželstva a snahe dohodnúť sa na mimosúdnom vyporiadaní BSM dôležité sledovať túto trojročnú lehotu.

Ak sa v rámci nej nedohodnete na spôsobe vyporiadania BSM alebo niektorý z bývalých manželov nepodá na miestne príslušný súd žalobu o vyporiadanie BSM uplatní sa nevyvrátiteľná zákonná domnienka vyporiadania BSM. Pri nehnuteľnosti by to znamenalo, že ju budete obaja vlastniť v podielovom spoluvlastníctve, každý v podiele o veľkosti 1/2.

Podľa ustanovenia § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka

Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.

Ak teda vo Vašom prípade ešte neuplynula trojročná lehota na vyporiadanie BSM je možné pristúpiť k právnej analýze možnosti vyplatenia bývalého manžela z nehnuteľnosti.

Občiansky zákonník predvída dva spôsoby vyporiadania BSM po rozvode manželstva, a to dohodou alebo súdnym rozhodnutím.

Podľa ustanovenia § 149 ods. 2 a 3 Občianskeho zákonníka

(2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.

(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.

Samozrejme aj k uzatvoreniu dohody o vyporiadaní BSM je potrebné, aby sa stretli dva zhodné prejavy vôle bývalých manželov. Tzn. že je potrebné nájsť kompromis pre uzatvorenie dohody o vyporiadaní BSM. Vzhľadom na formuláciu Vašej otázky však predpokladám, že sa dohoda bude iba veľmi ťažko uzatvárať. V každom prípade je však možné vždy viesť mimosúdne rokovanie so snahou nájsť spoločné riešenie problému.

Uzatvorenie mimosúdnej dohody je však pre oboch bývalých manželov najvýhodnejším riešením. Nielen z časového hľadiska, ale aj z finančného. Každé súdne konanie týkajúce sa vyporiadania BSM kde je nehnuteľnosť vyžaduje vykonať najmenej jeden znalecký posudok na trovy strán sporu. Tým, že môže súdne konanie trvať aj niekoľko rokov v prípade právneho zastupovania sa zvyšujú aj trovy právneho zastupovania. Rovnako sa z masy BSM platí súdny poplatok vo výške 3 %.

Z toho dôvodu vždy odporúčame klientom, aby sa pokúsili uzatvoriť mimosúdnu dohodu o vyporiadaní BSM. Nakoľko sa jedná aj o nehnuteľnosť, táto dohoda vyžaduje písomnú formu, lebo bude pokladom pre zápis vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.

Ak sa na vyporiadaní BSM neviete dohodnúť, nezostane Vám nič iné ako podať na miestne príslušný súd (ten, ktorý Vás rozviedol) návrh na vyporiadanie BSM.

Súdne vyporiadanie BSM sa vykoná v súlade s pravidlami uvedenými v ustanovení § 150 Občianskeho zákonníka. V prípade, že by i Váš bývalý manžel prejavil záujem o nehnuteľnosť súd by v prvom rade musel rozhodnúť o tom, komu prikáže túto nehnuteľnosť do výlučného vlastníctva. Pri tomto rozhodovaní súd musí prihliadnuť na potreby maloletých, čo znamená, že môže byť výhodou ak sú maloleté deti zverené do Vašej osobnej starostlivosti.

Podľa ustanovenia § 150 Občianskeho zákonníka

Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

Súd znaleckým posudkom určí hodnotu nehnuteľnosti, z ktorej sa bude pri vyporiadaní BSM vychádzať. Ak sa súd rozhodne prikázať nehnuteľnosť do Vášho výlučného vlastníctva, zároveň Vás zaviaže na vyplatenie určitého vyrovnacieho podielu. Tento vyrovnací podiel by ste následne museli Vášmu bývalému manželovi vyplatiť.

Zhrnutie

Jediným spôsobom ako dosiahnuť vyplatenie bývalého manžela z BSM, resp. z nehnuteľnosti, proti jeho vôli je súdnou cestou. I po rozhodnutí súdu prvej inštancie môže v prípade nesúhlasu strana sporu podať na krajský súd odvolanie, avšak v prípade potvrdenia rozhodnutia súdu prvej inštancie je týmto rozsudkom viazaný. Tzn. že by musel od Vás prijať plnenie a nemohol by ho odmietnuť s odôvodnením, že on s tým nesúhlasí.