Vyplatenie bývalého manžela po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trnava

Otázka: Vyplatenie bývalého manžela po rozvode

Dobrý deň, prosím, môžete mi pomôcť? Ako to je, keď sa rozvediem a s manželom žijeme v dome, ktorý bol po mojich rodičoch... teda je mojou povinnosťou niečo vyplatiť manželovi? Bývame tu už 18 rokov. Dom som nadobudla počas manželstva ako dedičstvo. Ďakujem.

Odpoveď: Vyplatenie bývalého manžela po rozvode

Dobrý deň,

nakoľko uvedený rodinný dom nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (nakoľko ste ho nadobudli po rodičoch) a Váš manžel nie je vlastníkom a ani spoluvlastníkom na uvedenom dome, nebudete ho musieť z totho domu vyplácať.

Pokiaľ ste však do tohto domu počas manželstva investovali (musí to byť ale v čase, keď ste už Vy boli vlastníčkou tohto domu), tak potom Váš manžel po rozvode bude môcť požadovať podľa § 150 nahradiť to, čo sa do Vášho výlučného vlastníctva investovalo zo spoločných peňazí. Nižšie uvedená zvýraznená veta sa vzťahuje na takéto prípady.

Podľa § 150 Občianskeho zákonníka platí

Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.