Ako ukončiť platenie výživného na dieťa?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Ako ukončiť platenie výživného na dieťa?

Rozsudkom sudu SR som mal urcene platenie vyzivneho na dceru do 18-teho roku zivota. Ten dovrsila v aprili 2015. Vyzivne platim stale, kedze strednu skolu ukoncila v maji 2016, na vysoku skolu ju neprijali. Teraz je evidovana ako uchadzac o zamestnanie na UPSVaR. Mam stale vyzivovaciu povinnost? Mozem prestat platit vyzivne na zaklade rozsudku alebo musim podat ziadost o zrusenie platenia vyzivneho? Dakujem.

Odpoveď: Ako ukončiť platenie výživného na dieťa?

Dobrý deň, podľa § 62 ods. 1 zákona o rodine, plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Schopnosť samostatne sa živiť nie je závislá od dosiahnutia plnoletosti dieťaťa ale od všetkých objektívnych a subjektívnych faktorov, ktoré umožňujú Vašej dcére získavať príjem na zabezpečovanie si vlastných životných potrieb. Podľa § 157 Civilného mimosporového poriadku, rozsudok vo veciach výživného plnoletých osôb možno na návrh zmeniť alebo zrušiť, ak sa zmenia pomery. To znamená, že zrušenie vyživovacej povinnosti dosiahnete len súdnym zrušením rozsudku a to až potom, ak vaša dcéra nadobudne schopnosť živiť sa sama.