Vrátenie vodičského preukazu po uplynutí trestu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Vrátenie vodičského preukazu po uplynutí trestu

Dobrý deň, mám otázku. Bol mi uložený zákaz činnosti - viesť motorové vozidlo. Zákaz mi bol uložený súdom v trestnom rozkaze, ale už sú takmer dva roky od uplynutia trestu a chcel by som podať žiadosť o jeho zrušenie. Trest mi bol uložený z dôvodu nehody s ublížením na zdraví. Dostal som päťročný zákaz a dva roky nepodmienečne. Viete mi poradiť, kde môžem podať žiadosť o zrušenie tohto zákazu? Ďakujem.

Odpoveď: Vrátenie vodičského preukazu po uplynutí trestu

Dobrý deň, ak Vám už uplynul trest zákazu viesť motorové vozidlo, bude potrebné požiadať o vrátenie zadržaného vodičského preukazu príslušné Okresné riaditeľstvo PZ SR. V zmysle príslušných ustanovení zákona o cestnej premávke bude povinný pri podaní žiadosti o vrátenie vodičského preukazu preukázať splnenie podmienok na jeho vrátenie (vo Vašom prípade uplynutie trestu). Toto je možné preukázať jednak fotokópiu trestného rozkazu, v ktorom máte uvedené na akú dobu Vám bol uložený trest zákazu činnosti, ale aj výpisom z registra trestov, z ktorého bude tiež zrejmé, že predmetný trest je vykonaný a zahladený (odsúdenie na trest zákazu činnosti sa zahladzuje vykonaním trestu). V zákone je dokonca uvedené, že je žiadateľ povinný vyplniť tlačivo, ak je také zavedené. Samotný zákon predpokladá, že také tlačivo nemusí byť zavedené. Nepodarilo sa nám zistiť informácie, či také tlačivo existuje.