POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

žiadosť o vrátenie vodičského preukazu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: žiadosť o vrátenie vodičského preukazu

Dobrý deň. Dňa 2.6.2014 som bol potrestaný zákazom riadiť motorové vozidlo na dobu štyroch rokov. Môj vodičský preukaz mi bol odobraný už 19.4.2014. Chcel by som sa opýtať, či môžem požiadať súd o odpustenie polovičky trestu po 19.4.2016, alebo až po 2.6.2016. Ďakujem.

Odpoveď: žiadosť o vrátenie vodičského preukazu

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 61 ods. 8 Trestného zákona sa do výkonu trestu zákazu činnosti započítava doba, po ktorú ste túto činnosť nemohli vykonávať z dôvodu: 1/ odobratia vodičského preukazu alebo 2/ uloženia zákazu viesť motorové vozidlo iným štátnym orgánom. Vzhľadom na to, že Vám bol vodičský preukaz odobratý príslušným orgánom už 19.04.2014, aj keď sa o treste zákazu činnosti viesť motorové vozidlo rozhodlo až 02.06.2014, predmetný štvorročný trest Vám plynul už od 19.04.2014. Tzn. že polovica trestu Vám uplynie dňa 19.04.2016. Ak spôsobom svojho života preukážete súdu, že výkon zvyšku trestu zákazu činnosti nie je potrebný, môžete požiadať o podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti. Súd Vám zároveň s odpustením zvyšku výkonu trestu zákazu činnosti uloží aj skúšobnú dobu (nie kratšiu ako zvyšok trestu). Po uplynutí skúšobnej doby bude súd rozhodovať o tom, či ste sa osvedčili v skúšobnej dobe.