Ukoncenie pracovneho pomeru dohodou


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 30. 11. 2015

Otázka: Ukoncenie pracovneho pomeru dohodou

Zamestnavatel chce so mnou ukoncit pracovny pomer dohodou, nakolko organizaciu prebera nova spolocnost. Mam narok na odstupne alebo musim prijat u novej organizacie miesto, ktore mi ponuka. Musim s vypovedou dohodou suhlasit alebo ako mam prosim postupovat? Dakujem za radu.

Odpoveď: Ukoncenie pracovneho pomeru dohodou

Dobrý deň, ak Vám sľúbili miesto v novej spoločnosti, tak neukončujte zmluvu skôr ako máte podpísanú novú zmluvu s novou spoločnosťou. Spôsob prevzatia Vašej organizácie je tiež veľmi dôležitý, či došlo k akvizícii alebo k inému spôsobu "nadobudnutia" spoločnosti. Často sa stretávame s tým, že spoločnosti nemajú medzi sebou ani podpísanú žiadnu dohodu a pôvodná spoločnosť iba zanikne a preberie ju nová. Nejde však o vstup do práv novej spoločnosti a nová spoločnosť sa dištancuje od krokov predchádzajúcej spoločnosti. 

Musíte si teda zhodnotiť, či chcete pracovať ďalej alebo skôr pracovný pomer ukončiť. 

Odstupné Vám vznikne podľa toho o aké skončenie pracovného pomeru pôjde, z akého dôvodu a koľko ste pracovali vo firme.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Ukoncenie pracovneho pomeru dohodou (Pracovné právo)

Dobrý deň, potrebujem poradiť. Nastúpila som do práce 1. 2. 2019 počas 3m skúš. doby som mala prekážky v práci ako vyšetrenie u lekára, moja otázka znie:predlžujú prekážky na strane zamestnanca skúšobnú dobu? A ďalšia otázka chcem ukončiť prac.pomer dohodou k 1. 6. 2019. Musím ju poslať poštou alebo môžem aj osobne? Budem potom v ochrannej lehote a môžem ísť na pn po 1. 6? Ďakujem.

Odpoveď: Ukoncenie pracovneho pomeru dohodou

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 03.05.2019)

Dobrý deň,

prekážky na strane zamestnanca predlžujú skúšobnú dobu. Vyplýva to priamo z § 45 ods. 2 Zákonníka práce. Pokiaľ chcete skončiť prac. pomer dohodou k určitému dátumu, musí s tým súhlasiť aj zamestnávateľ. Návrh dohody môžete poslať poštou, alebo mu ju predložiť osobne. Ochranná lehota sa vzťahuje len na prípady, ak pracovný pomer končí výpoveďou zo strany zamestnávateľa, teda nie pre skúšobnú dobu, či skončenie prac. pomeru dohodou.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk