Skončenie pracovného pomeru na základe ústnej dohody

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Žilina

Otázka: Skončenie pracovného pomeru na základe ústnej dohody

Mám ústnu dohodu so zamestnávateľom, že môžem podať dohodu o skončení pracovného pomeru ku dňu 30.06.2016. Pred podaním tejto dohody, konkrétne dňa 20.05.2016, začal zamestnávateľ hľadať nového zamestnanca. Dohodu o skončení pracovného pomeru som podal 02.06.2016. Zdá sa, že správanie zamestnávateľa naznačuje, že neplánuje túto dohodu prijať. Môžem zo zamestnania odísť aj bez jeho akceptácie predloženej dohody?

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru na základe ústnej dohody

Dobrý deň,

dohoda o skončení pracovného pomeru je dvojstranným právnym úkonom, ktorým na základe zhodného prejavu vôle zamestnanca a zamestnávateľa dochádza k skončeniu pracovného pomeru k určitému dňu. Aby bola dohoda platne uzavretá, musia s ňou súhlasiť obidve zmluvné strany - Vy aj Váš zamestnávateľ. Ak tomu tak nie je, k uzavretiu dohody nedôjde a Vy nebudete oprávnený platne skončiť pracovný pomer inak než výpoveďou.

Ak ste skutočne uzavreli ústnu dohodu o skončení pracovného pomeru - teda aj Váš zamestnávateľ sa (hoci ústne) vyjadril tak, že Váš návrh akceptuje, dohoda bola platne uzavretá a zamestnávateľ by ju nemohol jednostranne meniť. Podľa Zákonníka práce musí byť dohoda o skončení pracovného pomeru písomná, avšak nedodržanie písomnej formy nie je spojené podľa § 17 Zákonníka práce s neplatnosťou tejto dohody. Preto aj ústna dohoda je platná. Ak by ste však ukončili pracovný pomer na základe ústnej dohody a zamestnávateľ by sa domáhal na súde určenia neplatnosti skončenia pracovného pomeru, museli by ste sa ubrániť v danom spore tak, že dokážete uzavretie ústnej dohody. Dokazovanie ústnych dohôd je pritom veľmi náročné.

Na základe uvedeného Vám možno odporučiť, aby ste v prípade písomnej neakceptácie Vášho návrhu na skončenie pracovného pomeru dohodou Vašim zamestnávateľom skončili pracovný pomer výpoveďou. Výpoveď je na rozdiel od dohody jednostranný právny úkon, s ktorým zamestnávateľ nemusí súhlasiť. Výpoveďou však možno skončiť pracovným pomer až uplynutím dohodnutej alebo zákonnej výpovednej doby.