Dobrý deň,
podnetom na Inšpektorát práce budete upozorňovať na konanie zamestnávateľa s tým, že to zabráni v takomto ďalšom konaní zamestnávateľovi voči iným ďalším zamestnancom. Ale nebude to pôsobiť voči Vašej osobe, teda to nebude mať účinok na Vaše skončenie pracovného pomeru.
Ak teda chcete Vaším konaním Vašu prácu späť, tak môžete napadnúť platnosť okamžitého skončenia na súde v lehote dvoch mesiacov.
Všetko záleží na tom, aký dôvod a čo, je uvedené v samotnom písomnom skončení pracovného pomeru s Vami. Okamžité skončenie pracovného pomeru je prípustné len v dvoch prípadoch, uvedených v zákone, pričom jeden z nich by musel byť u Vás naplnený. Vo Vašej otázke píšete, že ste mali hrubo porušiť pracovnú disciplínu. Zákonník práce neuvádza definíciu hrubého porušenia pracovnej disciplíny, ale v zmysle aktuálnej judikatúry slovenských súdov, ide o také závažné konanie zamestnanca, pre ktoré od zamestnávateľa nemožno spravodlivo požadovať, aby zamestnanca ďalej zamestnával.
Upozorňujeme, že v zmysle § 68 ods. 3 Zákonníka práce, zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Ak je Váš manžel v zmysle nižšie uvedeného ustanovenia § 40 ods. 8 Zákonníka práce, uznaný za zamestnanca so zdravotným postihnutím, zamestnávateľ s Vami nemôže okamžite skončiť pracovný pomer (jedine výpoveďou).
Podľa § 40 ods. 8 Zákonníka práce, "Zamestnanec so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je zamestnanec uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu, ktorý svojmu zamestnávateľovi predloží rozhodnutie o invalidnom dôchodku."
Pri napadnutí platnosti skončenia pracovného pomeru Zákonník práce stanovuje pre zamestnanca presný postup, ktorý musí byť zachovaný na to, aby došlo k účinnému a spravodlivému rozhodnutiu súdu o neplatnosti/platnosti skončenia pracovného pomeru.
Zamestnanec musí okamžite oznámiť zamestnávateľovi, že skončenie považuje za neplatné a že požaduje, aby mu naďalej prideľoval prácu, kým nerozhodne súd. Potom sa do dvoch mesiacoch musí podať žaloba na súd.
Podľa § 77 prvá veta Zákonníka práce, "Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť."
Podľa § 79 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď alebo ak s ním neplatne skončil pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru."
Podľa § 68 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec
a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu."
Podľa § 68 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 4 a 5."
Podľa § 68 ods. 3 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke, so zamestnancom na otcovskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na otcovskej dovolenke z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou."