Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Okamžité skončenie pracovného pomeru


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Okamžité skončenie pracovného pomeru

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či je možné okamžite ukončiť pracovný pomer počas skúšobnej doby, ak sme len dvaja zamestnanci. Musia si najskôr nájsť moju náhradu?

Odpoveď: Okamžité skončenie pracovného pomeru

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej si dovoľujeme zaujať nasledovný právny názor.

Okamžité skončenie pracovného pomeru je jedným zo spôsobov skončenia pracovného pomeru. Okamžité skončenie pracovného pomeru je upravené v § 68 až 70 Zákonníka práce:

Okamžité skončenie pracovného pomeru

§ 68

(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,

b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 4 a 5.

(3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou.

§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

§ 70 Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.

Podľa § 72 Zákonníka práce:

 

Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

(1) V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Zákonník práce, a to potvrdzuje aj ustálená súdna prax, nevylučuje, aby počas trvania skúšobnej doby bol pracovný pomer skončený aj iným spôsobom skončenia pracovného pomeru, než skončením v skúšobnej dobe. Zamestnávateľ tak s Vami mohol skončiť pracovný pomer počas trvania skúšobnej doby aj okamžitým skončením. Dôležité však je, že zamestnávateľ s Vami môže skončiť pracovný pomer okamžitým skončením len z vyššie uvedených dôvodov (zamestnanec bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin, alebo porušil závažne pracovnú disciplínu). 

Ak z oznámenia o skončení pracovného pomeru vyplýva, že úmyslom zamestnávateľa bolo s Vami skončiť pracovný pomer okamžitým spôsobom, avšak nebol naplnený niektorý z vyššie uvedených dôvod, jedná sa podľa všetkého o neplatné skončenie pracovného pomeru. Inak povedané, ak bolo skončenie pracovného pomeru formulované napr. tak že s Vami končí pracovný pomer okamžite, pre napr. závažné porušenie pracovnej disciplíny, potom ide o okamžité skončenie. Toto však nemusí byť ešte nutne platné. Ako som uvádzal, je potrebné skúmať, či došlo k naplneniu niektorého z dôvodov na okamžité skončenie pracovného pomeru.

Ak však zamestnávateľ oznámil, že s Vami končí pracovný pomer v skúšobnej dobe, potom sa jedná o platné skončenie pracovného pomeru, pretože pri skúšobnej dobe sa uvedenie dôvodu nevyžaduje.

Nie je povinnosťou zamestnávateľa nájsť si za Vás najskôr náhradu. Je na rozhodnutí zamestnávateľa, či si nájde alebo nenájde náhradu.

Ak sa domnievate, že s Vami zamestnávateľ skončil pracovný pomer neplatne, môžete sa na súde domáhať určenia neplatnosti skončenia pracovného pomeru podľa § 77  a nasl. Zákonníka práce:

§ 79

(1) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď alebo ak s ním neplatne skončil pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru.

(2) Ak celkový čas, za ktorý by sa mala zamestnancovi poskytnúť náhrada mzdy, presahuje 12 mesiacov, môže súd na žiadosť zamestnávateľa jeho povinnosť nahradiť mzdu za čas presahujúci 12 mesiacov primerane znížiť, prípadne náhradu mzdy za čas presahujúci 12 mesiacov zamestnancovi vôbec nepriznať. Náhrada mzdy môže byť priznaná najviac za čas 36 mesiacov.

(3) Ustanovenie odseku 2 sa nevzťahuje na oznamovateľa kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti, ak došlo k skončeniu pracovného pomeru počas poskytovania ochrany podľa osobitného predpisu.

(4) Ak zamestnávateľ skončil pracovný pomer neplatne a zamestnanec netrvá na tom, aby ho zamestnávateľ ďalej zamestnával, platí, ak sa so zamestnávateľom nedohodne písomne inak, že sa jeho pracovný pomer skončil dohodou, ak

a) bola daná neplatná výpoveď, uplynutím výpovednej doby,

b) bol pracovný pomer neplatne skončený okamžite alebo v skúšobnej dobe, dňom, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

(5) V prípadoch ustanovených v odseku 4 písm. b) zamestnanec má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného zárobku podľa § 134 za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Ak chcete u zamestnávateľa aj naďalej pracovať, je potrebné mu oznámiť, že trváte, aby Vás aj naďalej zamestnával.

Trápi vás "Okamžité skončenie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Okamžité skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom okamžitého skončenia pracovného pomeru. Mzdu za august som mala splatnú do konca septembra. Časť mzdy mi uhradili 10. októbra, avšak zvyšok mi stále neuhradili. Vzniká mi teda nárok na okamžité skončenie pracovného pomeru? V prípade, že áno, skončiť okamžite by som mohla do 15. novembra, aby mi dovtedy uhradili aj zvyšnú časť? Ďakujem.

Odpoveď: Okamžité skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 22.10.2024)

Dobrý deň,
neuhradením celej mzdy zamestnávateľom ani do 15 dní po jej splatnosti (15.10.), Vám vznikol nárok na okamžité skončenie Vášho pracovného pomeru podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce. Je potrebné však dodržať dvojmesačnú lehotu, vo Vašom prípade do 15teho decembra.

Môžete tak urobiť aj v prípade, že Vám dovtedy zamestnávateľ doplatí celú mzdu za august. Dôležitá je skutočnosť, že ani do 15 októbra Vám nebola vyplatená celá mzda za august. Okamžité skončenie pracovného pomeru je potrebné urobiť písomne a musí v ňom byť uvedený dôvod podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce. V Zákonníku práce je zároveň uvedené, že ak okamžite končí pracovnný pomer zamestnanec (a nie zamestnávateľ), tak zamestnanec má nárok na dvojmesačné odstupné (§ 69 ods. 4 ZP).

Podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnanec môže pracovnný pomer okamžite skončiť, ak zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí  ich splatnosti."

Podľa § 69 ods. 3 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel."

Podľa § 69 ods. 4 Zákonníka práce, "Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov."

Podľa § 70 Zákonníka práce, "Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť."


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Okamžité skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, bola som zamestnaná v slovenskej spoločnosti, ale v polovici septembra som prešla do českej pobočky s rovnakým majiteľom. Zamestnávateľ mi nevyplatil celú mzdu za mesiace od júna do augusta. Po písomnej urgencii som mala čiastočne doplatenú mzdu, ale stále nie je uhradený čiastočne jún, júl a august. Na novej pracovnej zmluve mám výpovednú dobu 2 mesiace. Môžem dať z dôvodu nevyplatenia miezd okamžitú výpoveď? Resp. ako postupovať? Ďakujem.

 

Odpoveď: Okamžité skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 27.09.2024)

Dobrý deň,

výpoveď a okamžité skončenie pracovného pomeru sú dva rozdielne spôsoby skončenia pracovného pomeru. Výpoveď je spojená s plynutím výpovednej doby a musí sa doručiť pred mesiacom, ktorým začína plynúť výpovedná doba.

Pri okamžitom skončení pracovného pomeru, tento skončí okamžite. Ale musí sa urobiť najneskôr mesiac po udalosti, ktorá zakladá dôvod na okamžité skončenie. Ak ste napríklad mali výplatný termín mzdy k 10temu dňu v mesiaci, tak po 15tich dňoch od splatnosti mzdy sa začína počítať mesačná lehota. Napríklad, ak by išlo o nevyplatenú mzdu za mesiac august, tak v čase od 25teho augusta do 25teho septembra by ste museli spísať a odovzdať zamestnávateľovi okamžité skončenie pracovného pomeru

Z vyššie uvedeného vyplýva, že lehotu na okamžité skončenie pre nevyplatenie mzdy za mesiac august ste zmeškali ale môžete tak urobiť, ak Vám nebude vyplatená mzda ani za mesiac september. A to v prípade výplatného termínu mzdy k 10. dňu, najneskôr do 25 októbra. Pri takomto spôsobe skončenia pracovného pomeru zamestnancovi vzniká nárok na dvojmesačné odstupné podľa § 69 ods. 4 ZP. 

Podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti."

Podľa § 69 ods. 3 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel."

Podľa § 69 ods. 4 Zákonníka práce, "Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov."

Ak by ste sa rozhodli nakoniec pre výpoveď, tak v prípade, že by ste do konca septembra doručili výpoveď, tak počas mesiacov október a november, by Vám plynula výpovedná doba a posledný novembrový deň, by Vám skončil Váš pracovný pomer. 

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Podľa § 62 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby."

Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."


Podotázka: Okamžité skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať, ako je to s okamžitou výpoveďou? Moja nadriadená sa ku mne správa ako k "handre". Mám o 10 hodín viac odpracovaných týždenne, než by som mala mať a už je toho na mňa veľa, pretože nadčas nemám zaplatený. Môžem podať okamžitú výpoveď alebo ako to prosím funguje? Ďakujem

Odpoveď: Okamžité skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 06.09.2024)

Dobrý deň, 

jeden problém sú nezaplatené nadčasy a druhý problém je spôsob správania sa Vašej nadriadenej ku Vám. 

Skúste sa obrátiť na niekoho, kto je vyššie nad Vašou nadriadenou. Opíšte Vaše dva problémy s Vašou nadriadenou a uvidíte, ako sa k tomu uvedená osoba postaví a či niečo v tejto veci podnikne. 

Každopádne, okamžitá výpoveď neexistuje. Jeden spôsob je výpoveď a druhý spôsob je okamžité skončenie pracovného pomeru

Pri výpovedi je potrebné počítať s plynutím výpovednej doby, ktorá môže byť buď jeden mesiac alebo ak by Váš pracovný pomer ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, tak výpovedná doba je dva mesiace. Počas tejto doby, by ste museli normálne pracovať a Váš pracovný pomer by skončil až po jej uplynutí. 

Okamžite skončiť pracovný pomer by ste mohli, ak by Vám Váš zamestnávateľ nevyplatil mzdu alebo jej časť ani do 15 dní po jej splatnosti. Pri práci nadčas, Vám patri mzdové zvýhodnenie, ktoré sa dá považovať za časť mzdy. A preto, ak Vám táto časť mzdy nebola zaplatená, ani do 15 dní po jej splatnosti, máte dôvod na okamžité skončenie pracovaného pomeru podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce. Pri okamžitom skončení pracovného pomeru, je potrebné dodržať predpíanú písomnú formu a stíhnúť to do jedného mesiaca. Zároveň, ak okamžite skončí pracovný pomer zamestnanec (a nie zamestnávateľ), tak zamestnanec má nárok na dvojmesačné odstupné. Čo sa týka mesačnej lehoty na okamžité skončenie pracovného pomeru, je to do mesiaca po 15 dni po splatnosti mzdy.  

Podľa § 121 ods. 1 Zákonníka práce, "Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 35 % jeho priemerného zárobku."

Podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti."

Podľa § 69 ods. 3 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel."

Podľa § 69 ods. 4 Zákonníka práce, "Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov."


Trápi vás "Okamžité skončenie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Podotázka: Okamžité skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, som vo firme dva roky a pracujem ako SBS. Chcem tam okamžite skončiť, pretože som si našiel inú prácu. V tejto starej ma však nechcú pustiť hneď, len s dvojmesačnou výpovednou dobou. V novej by ma aj hneď zobrali, ale robia mi problémy v starej firme. Pokiaľ ma neprepustia, nemôžem ísť do novej práce. Čo mám robiť? Ďakujem.

Odpoveď: Okamžité skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 27.06.2024)

Dobrý deň,

Váš zamestnávateľ má nárok na to, aby mal dostatok času si nájsť za Vás náhradu. Na to slúži výpovedná doba, počas ktorej si zamestnávateľ hľadá nového zamestnanca. Alebo ak výpoveď dostáva zamestnanec, tak na to, aby si zamestnanec našiel novú prácu. 

V prípade, že Vás v novej práci tak veľmi chcú, tak si na Vás počkajú, nakoľko Vy by ste si mali vo svojom starom pracovnom pomere a so svojím starým zamestnávateľom všetko vysporiadať a ukončiť. 

Váš nástup do novej práce sa dá oddialiť a posunúť.

Okamžité skončenie pracovného pomeru je možné len za špecifických podmienok podľa Zákonníka práce (ZP). Vy, ako zamestnanec môžete podľa § 69 ods. 1 ZP pracovný pomer okamžite skončiť, ak:
a) podľa lekárskeho posudku nemôžete ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ Vás nepreradil do 15 dní od predloženia posudku na inú vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ nevyplatil mzdu do 15 dní po splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozené Vaše zdravie alebo život.

Ak nie sú splnené podmienky na okamžité skončenie, môžete podať výpoveď s dvojmesačnou výpovednou dobou, ak ste vo firme viac ako jeden rok. Výpoveď musí byť písomná a riadne doručená zamestnávateľovi, inak je neplatná. Ak zamestnávateľ odmieta výpoveď prevziať, môžete ju zaslať poštou, doporučene s dokladom o jej doručení.

Podľa § 62 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby."

Podľa § 62 ods. 2 Zákonníka práce, "Výpovedná doba je najmenej jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak."

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."

Alternatívne sa skúste dohodnúť so zamestnávateľom na ukončení pracovného pomeru dohodou podľa § 60 ZP, ktorá môže byť hneď, ak s tým zamestnávateľ súhlasí.

Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."

Verím, že sa Vám podarí situáciu vyriešiť čo najskôr.


Podotázka: Okamžité skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, momentálne som na PN. Počas mojej PN-ky som sa dohodol so šéfkou, že po jej skončení ukončíme môj pracovný pomer formou dohody. Dohodli sme sa len ústne, ale mám na to jedného svedka, ktorý to vie dosvedčiť, pretože bol pri tom. Oznámil som šéfke, že končím PN, aby mi vystavila dohodu o skončení pracovného pomeru. Následne mi však volala a oznámila, že si to rozmyslela a mám nastúpiť do práce. Ja som sa však zariadil podľa toho, že po skončení PN so mnou nepočíta, a našiel som si inú prácu, do ktorej mám nastúpiť po skončení PN. Šéfka sa vyjadrila, že akceptuje len výpoveď s výpovednou lehotou. S tým ja nesúhlasím, nakoľko hneď po skončení PN mám nastúpiť do novej práce. Ako prosím postupovať, keď mám nastúpiť do novej práce, ale aktuálna šéfka si to rozmyslela a odmieta akceptovať dohodu o skončení pracovného pomeru? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Okamžité skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 03.06.2024)

Dobrý deň,

s dohodou už nerátajete, podajte čo najskôr výpoveď a skúste oddialiť Váš nástup do nového zamestnania. 
Výpoveď môžete podať bez uvedenia dôvodu podľa § 67 ZP, a ak Váš pracovný pomer ku dňu doručenia výpovede bude trvať aspoň rok, tak výpovednú dobu budete mať dvojmesačnú. 

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."

Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."

Ak máte vo Vašej pracovnej zmluve uvedené, že ak nedodržíte výpovednú dobu (teda, že skončíte skôr), tak zamestnávateľ môže od Vás požadovať peňažnú náhradu vo výške zodpovedajúcej platu za dva mesiace výpovednej doby. Ak však vo Vašej pracovnej zmluve túto klauzulu nemáte uvedenú, tak v tom prípade, máte možnosť skončiť skôr, pred skončením výpovednej doby a nastúpiť do nového zamestnania.

Podľa § 62 ods. 8 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Okamžité skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, momentálne som na pracovnej neschopnosti. K 31. máju plánujem podať okamžitú výpoveď, pretože môj zamestnávateľ porušil pracovnú zmluvu nevyplatením miezd za dva mesiace a vyjadril sa, že tak bude pokračovať aj do budúcnosti. Ani po podaní výpovede budem naďalej na pracovnej neschopnosti. Aké povinnosti ma čakajú? Musím sa po podaní výpovede okamžite prihlásiť na Úrade práce? Môžem požiadať o vyplatenie chýbajúcich miezd z Garančného fondu aj v prípade, že táto firma ešte nie je v konkurze? Ďakujem.

Odpoveď: Okamžité skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 20.05.2024)

Dobrý deň,
ak Vám zmestnávateľ nevyplatil Vašu mzdu ani do 15 dní po jej splatnosti, tak môžete okamžite skončiť Váš pracovný pomer. Okamžité skončenie pracovného pomeru je potrebné urobiť písomne a toto skončenie je účinné okamžite, doručením tohto písomného skončenia zamestnávateľovi. Zároveň, je potrebné dodržať lehotu jedného mesiaca, odkedy ste sa dozvedeli o dôvode skončenia. 

Na úrad práce je potrebné sa hlásiť až po skončení PN a o dávku garančného poistenia si môžete požiadať po skončení pracovného pomeru. 

Podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti."

Podľa § 69 ods. 3 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel."

Podľa § 70 Zákonníka práce, "Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť."


Trápi vás "Okamžité skončenie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Podotázka: Okamžité skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, v pondelok plánujem doručiť zamestnávateľovi oznámenie o okamžitom ukončení pracovného pomeru bez udania dôvodu, keďže som ešte v skúšobnej dobe. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, ktorý paragraf mám uviesť v tlačive pre toto oznámenie zamestnávateľovi? Ďakujem.

Odpoveď: Okamžité skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 17.05.2024)

Dobrý deň, ak ste ešte v skúšobnej dobe, tak pracovný pomer sa nekončí okamžitým skončením (to je jeden z druhov skončenia pracovného pomeru), ale oznámením o ukončením pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Zákonník práce ustanovuje, že môžete skončiť pracovný pomer so zamestnávateľom počas skúšobnej soby písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Zamestnávateľovi je preto potrebné doručiť písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť. Konkrétne tlačivo neexistuje. Oznámenie nazvite ako "Oznámenie o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe v zmysle ust. § 72 Zákonníka práce". Ak zamestnávateľ bude so skončením súhlasiť, môžete sa sním dohodnúť aj na tom, že do práce neprídete už na druhý deň po oznámení. 


Podotázka: Okamžité skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, rada by som sa informovala, aké možnosti máme ako zamestnávateľ v prípade, že naša zamestnankyňa, ktorá u nás pracuje tri roky, nenastúpila do práce. Neodpovedá na telefóny ani na správy a dokonca ani nevrátila kľúče od prevádzky. Po konflikte na pracovisku svojej kolegyni oznámila, že odchádza a že končí, po čom odišla skôr z práce. Nasledujúci deň už do práce nenastúpila vôbec a výpoveď nám nedoručila. Ako môžeme postupovať? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Okamžité skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 14.05.2024)

Dobrý deň,
dajte si čo najskôr vymeniť zámok od prevádzky. Zamestnankyni napíšte písomnú výzvu, aby vrátila kľúce od prevádzky.

Nečakajte na výpoveď tejto zamestnankyni, lebo v prípade, že by ona podala výpoveď, musela by ešte celé dva mesiace výpovednej doby u Vás pracovať. Ak zamestnankyňa nereaguje na telefonáty ani na správy, tak je málo pravdepodobné, že by výpovednú dobu dodržala. 

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."

Rovno jej druhou písomnosťou doručte "okamžité skončenie pracovného pomeru" pre závažné porušenie pracovnej disciplíny podľa § 68 ods. 1 písm b) Zákonníka práce.

Podľa § 68 ods. 1 písm b) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec porušil závažne pracovnú disciplínu."   Podľa § 81 písm. e) Zákonníka práce, "Zamestnanec je povinný najmä hospodáriť riadne s prostriedkami, ktoré mu zveril zamestnávateľ, a chrániť jeho majetok pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím a nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa."   Náklady na výmenu zámku od prevádzky a na výrobu nových kľúčov, bud môžete zamestnankyni ztrhnúť z jej poslednej mzdy alebo ju vyzvať na ich úhradu samostatnou výzvou, čo zároveň uvediete aj do písomného okamžitého skončenia pracovného pomeru. 

Podotázka: Okamžité skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na situáciu, keď dôjde k okamžitému skončeniu pracovného pomeru kvôli nevyplateniu mzdy zo strany zamestnávateľa. Ak bola splatnosť mzdy stanovená na 15. apríla 2024 a zamestnávateľ ju nevyplatil ani do 15 dní po tomto termíne, teda do 30. apríla 2024, ktorý dátum sa považuje za ten, kedy som sa oficiálne dozvedel o dôvode umožňujúcom okamžité skončenie pracovného pomeru? Do akého najneskôršieho dátumu môžem podať okamžitú výpoveď? Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Okamžité skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 10.05.2024)

Dobrý deň,
ak je jednou z podmienok naplnenia dôvodu okamžitého skončenia pracovného pomeru aj uplynutie 15 dní po splatnosti mzdy, tak o dôvode ste sa dozvedel 30. apríla.  

A teda od prvého mája do konca mája Vám plynie lehota na to, aby ste doručili zamestnávateľovi písomné okamžité skončenie pracovného pomeru podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce.

Najskôr ste mohli kľudne už od prvého mája doručiť zamestnávateľovi písomné okamžité skončenie. 

Podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti."

Podľa § 69 ods. 3 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel."

Podľa § 69 ods. 4 Zákonníka práce, "Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov."


Trápi vás "Okamžité skončenie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Podotázka: Okamžité skončenie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako správne napísať výpoveď, ktorú dáva zamestnanec z dôvodu nevyplatenia mzdy (neschopnosť zamestnávateľa platiť). Ďakujem.

Odpoveď: Okamžité skončenie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 27.04.2024)

Dobrý deň,
ak Vám zamestnávateľ nevyplatil Vašu poslednú mzdu ani do 15 dní po jej splatnosti, tak máte dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce.

Môžete rak urobiť do jedného mesiaca a zároveň máte nárok na náhradu Vašich dvoch platov. 

Písomné okamžité skončenie napíšete tak, že z dôvodu nevyplatenia mzdy, končíte pracovný pomer okamžite podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, s nárokom na náhradu mzdy za dva platy podľa § 69 ods. 4 Zákonníka práce. 

Zároveň, môžete namiesto okamžitého skončenia podať výpoveď bez uvedenia dôvodu podľa § 67 Zákonníka práce. Výpoveď by bola s textom, že podávate výpoveď z pracovného pomeru bez uvedenia dôvodu alebo pre nevyplatenie mzdy podľa § 67 ZP.

Avšak pri výpovede, by ste museli dodržať dvojmesačnú výpovednú dobu, počas ktorej by ste museli pracovať, ale nemuselo by Vám byť opäť zaplatené, takže by ste pracovali zadarmo. 

Vyššie uvedené nároky sú zákonné, čo však môže byť ovplyvnené platobnou nechospnosťou zamestnávateľa a tým, koľko má zamestnávateľ zamestnancov. 

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Podľa § 62 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby."

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."

Podľa § 69 ods 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti."

Podľa § 69 ods 3 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel."

Podľa § 69 ods 4 Zákonníka práce, "Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Okamžité skončenie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.