Rozvod manželstva uzavretý v zahraničí

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Bratislava

Otázka: Rozvod manželstva uzavretý v zahraničí

Dobrý deň, rada by som sa informovala. V roku 2015 som si vzala za manžela Kanaďana a naša svadba prebehla v Kanade. Odvtedy sme spolu nežili, pretože sa nám nepodarilo vybaviť papiere pre jeho pobyt na Slovensku. Bol tu vždy len dočasne, v rámci bezvízového styku a na návštevu. Pre lepšie vybavenie papierov sme dali naše manželstvo zaregistrovať aj na Slovensku a už som obdržala aj slovenský sobášny papier. Vzhľadom na komplikácie a skutočnosť, že môj manžel už neplánuje prísť sem, zaujíma ma možnosť rozvodu. Rada by som vedela, či môžem o rozvod požiadať tu na Slovensku tak, aby prebiehal na tomto území, ideálne bez účasti môjho manžela. Keďže spolu nežijeme, nemáme ani spoločné deti ani majetky, nevidím v tom žiadne prekážky. Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod manželstva uzavretý v zahraničí

Dobrý deň, vo Vašom prípade je možné, aby rozvod prebehol aj na území Slovenskej republiky a pokiaľ by ste nechceli, aby sa manžel zúčastnil pojednávania, museli by ste v návrhu uviesť adresu, na ktorej sa manžel nezdržiava. Vtedy súd ustanovuje manželovi opatrovníka. Počítajte však s tým, že takéto konanie potom bude trvať minimálne 9 mesiacov.