Osobný bankrot

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Osobný bankrot

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možné vyhlásiť osobný bankrot aj v prípade, keď nemám exekúciu. Sme vo veľkej finančnej tiesni - máme mnoho veriteľov, zrážky zo mzdy a nedarí sa nám splácať svoje dlhy. No v centre bezplatnej právnej pomoci nám povedali, že musíme mať exekúciu, aby sme mohli vyhlásiť bankrot. Ako by sme mali postupovať ďalej? Ďakujem.

Odpoveď: Osobný bankrot

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku ku ktorej si dovoľujeme vysloviť nasledovný názor.

Oddlženie, ľudovo nazývané aj osobný bankrot, je upravené v zákone č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Oddlženie je upravené v štvrtej časti tohto zákona s rovnomenným názvom. Podmienky oddlženia upravuje už ustanovenie § 166 zákona o konkurze a reštrukturalizácii:

§ 166 Úvodné ustanovenia

(1) Každý platobne neschopný dlžník, ktorý je fyzickou osobou, je oprávnený domáhať sa oddlženia konkurzom alebo splátkovým kalendárom podľa tejto časti zákona a to bez ohľadu na to, či má záväzky z podnikateľskej činnosti.

(2) Dlžník je oprávnený opätovne sa domáhať oddlženia konkurzom alebo splátkovým kalendárom najskôr po uplynutí desiatich rokov od vyhlásenia konkurzu alebo od určenia splátkového kalendára podľa tejto časti zákona.

(3) Dlžník je oprávnený podať návrh na vyhlásenie konkurzu alebo návrh na určenie splátkového kalendára iba vtedy, ak sa voči nemu vedie exekučné konanie alebo obdobné vykonávacie konanie.

(4) Dlžník je povinný spolu s návrhom na vyhlásenie konkurzu alebo s návrhom na určenie splátkového kalendára vyhlásiť, že je platobne neschopný.

V centre právnej pomoci Vám hovorili pravdu. Pokiaľ chcete vyhlásiť osobný bankrot, teda prejsť procesom oddlženia, jednou z podmienok je, aby voči Vám bola vedená exekúcia.

Pokiaľ sa nachádzate v situácii, kedy máte množstvo dlhov u viacerých veriteľov, je veľmi vhodné, aby ste aj naďalej svoje dlhy platili. Ak nebudete svoje dlhy schopní splácať, treba sa pokúsiť s veriteľmi dohodnúť na odklade splatnosti, či znížení výšky splátky avšak odporúčam vždy rešpektovať dohodu s veriteľom a termíny, ktoré si dohodnete, nakoľko je len veriteľova dobrá vôľa, ak Vám ako dlžníkovi, umožní plniť svoj dlh v splátkach, resp. v nižších splátkach.

Ak by ste svoj dlh neplnili, potom by veriteľ mohol svoje právo na úhradu dlhu vymáhať na súde. Ak by bol v súdnom spore úspešný a Vy by ste dlh neuhradili ani v súlade s tým, ako Vám to uložil súd, mohol by veriteľ, podať návrh na vykonanie exekúcie. Pre dlžníka je exekučné konanie oveľa nevýhodnejšie, nakoľko exekútor môže siahnuť v rámci zákona na značnú časť Vášho majetku.

Určite neodporúčam ani účelové konanie, kedy by ste na seba privodili exekučné konanie s cieľom vyhlásiť osobný bankrot. Súd v oddlžovacom konaní totiž skúma množstvo skutočností, napr. či je dlžník platobne neschopný, alebo či má poctivý zámer. Ak by vyšiel najavo nepoctivý zámer dlžníka, súd by oddlženie nepovolil, resp. ak ho už povolil, svoje rozhodnutie o tom by zrušil.  Zrušením oddlženia sa oddlženie stáva voči všetkým veriteľom neúčinné. Pohľadávkam sa v plnom rozsahu, v ktorom ešte neboli uspokojené, obnovuje pôvodná vymáhateľnosť aj splatnosť. Takéto pohľadávky sa nepremlčia skôr ako uplynie desať rokov od zrušenia oddlženia.

Poctivý zámer definuje § 166g ods. 1 zákona o konkurze a reštrukturalizácii Dlžník má poctivý zámer, ak z jeho správania po podaní návrhu možno usudzovať, že vynaložil úprimnú snahu riešiť svoj dlh v medziach svojich možností a schopností, najmä ak poskytoval správcovi a veriteľom potrebnú súčinnosť, vynaložil snahu získať zamestnanie, zamestnal sa alebo si zabezpečil iný zdroj príjmov, v prípade nie nepatrného dedenia, daru alebo výhry zo stávky alebo hry ponúkol aspoň polovicu takéhoto zdroja dobrovoľne veriteľom na uspokojenie nevymáhateľného dlhu, prípadne vynaložil snahu o zaradenie sa do spoločnosti alebo sa do spoločnosti opätovne zaradil.

Odsek 2 tohto ustanovenia zase stanovuje, kedy má dlžník nepoctivý zámer:

Dlžník nemá poctivý zámer najmä, ak

a) v zozname majetku ani na dopyt správcu neuviedol časť svojho majetku, aj keď o ňom vedel alebo s prihliadnutím na okolnosti musel vedieť; na majetok nepatrnej hodnoty sa neprihliada,

b) v zozname veriteľov ani na dopyt správcu neuviedol veriteľa fyzickú osobu, v čoho dôsledku veriteľ neprihlásil svoju pohľadávku, aj keď o ňom vedel alebo s prihliadnutím na okolnosti musel vedieť; na drobných veriteľov sa neprihliada,

c) v návrhu alebo v prílohe návrhu alebo na dopyt správcu uviedol nepravdivú dôležitú informáciu alebo neuviedol dôležitú informáciu, aj keď vedel alebo s prihliadnutím na okolnosti musel vedieť, že ide o dôležitú informáciu,

d) bez vážneho dôvodu neposkytol správcovi potrebnú súčinnosť, ktorú možno od neho spravodlivo vyžadovať,

e) zo správania sa dlžníka pred podaním návrhu možno usudzovať, že sa úmyselne priviedol do platobnej neschopnosti, aby bol oprávnený podať návrh,

f) v čase podania návrhu dlžník nebol platobne neschopný, aj keď o tom vedel alebo s prihliadnutím na okolnosti musel vedieť,

g) zo správania sa dlžníka pred podaním návrhu možno usudzovať, že pri preberaní záväzkov sa spoliehal na to, že svoje dlhy bude riešiť konkurzom alebo splátkovým kalendárom,

h) zo správania sa dlžníka pred podaním návrhu možno usudzovať, že mal snahu poškodiť svojho veriteľa alebo zvýhodniť niektorého veriteľa,

i) bez vážneho dôvodu riadne a včas neplní súdom určený splátkový kalendár,

j) bez vážneho dôvodu riadne a včas neplní výživné pre dieťa, na ktoré vznikol nárok po rozhodujúcom dni; tohto dôvodu sa môže dovolávať iba dieťa alebo zákonný zástupca dieťaťa,

k) bez vážneho dôvodu riadne a včas neplní povinnosť vrátiť Centru právnej pomoci hodnotu poskytnutého preddavku na úhradu paušálnej odmeny správcu; tohto dôvodu sa môže dovolávať iba Centrum právnej pomoci,

l) dlžník sa domáhal zbavenia dlhov napriek tomu, že na území Slovenskej republiky nemal v čase podania návrhu centrum hlavných záujmov.

Odporúčam teda pokúsiť sa svoje dlhy riadne a včas plniť a v prípade problémov pokúsiť sa dohodnúť s veriteľom.