Rozvod s cudzincom mimo EU


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Mimo územia SR
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 9. 5. 2014

Otázka: Rozvod s cudzincom mimo EU

Jedna sa o rozvod s cudzincom. Mam trvaly pobyt v SR, manžel je cudzinec z europskej krajiny, ktora nie je v EU. V tej krajine momentalne aj žijeme a vyrastali tu naše 3 deti. Manžel už dlhšie nepracuje a ani si pracu nehlada, doma je zla atmosfera. Chcela by som rozviest manželstvo (uzavrete v SR) a vratit sa na Slovensko. Predpokladam, ze manzel bude klast všemožny odpor (očakavajuc že strati kontakt s detmi a aj svojho živitela). Zaujima ma ako postupovat aby proces prebehol čo najhladšie. Je prislušny sud ten, ktory je v mieste mojho trvaleho pobytu? (V rovnakom mieste sme sa zosobašili.) Čo sa da dalej očakavat? Nie som si ista, či by som kedykolvek vedela s manželom dohodnut nejaky jeho suhlas. Pravdepodobne ani jeho osobnu učast na pojednavani na Slovensku. (Skor by mi kladol prekažky v mojej učasti.) Ktore kroky si vyžaduju moju cestu do SR? V akom časovom rozmedzi by sa mohol cely proces odohrat? Viem, že je to komplikovane. Vopred DAKUJEM.

Odpoveď: Rozvod s cudzincom mimo EU

Dobrý deň,

pokiaľ ide o rozvod s cudzincom mimo EÚ (Európskej únie), tak v tomto prípade sa uplatní zákon o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom, podľa ktorého je rozhodujúce občianstvo. Ak ste občiankou SR, potom súd o rozvod manželstva môže prebehnúť aj v SR.

Súd na Slovensku by mohol prebehnúť aj bez jeho účasti, ak by sa nechcel pojednávania zúčastniť. Dôležité je aj to, či by sa súdu podarilo doručiť mu zásielky. 

Nezriedka sa stretávame s tým, že súd ustanovia pri rozvode s cudzincom opatrovníka a konanie prebieha s týmto opatrovníkom. 

Vo svojej otázke nepíšete, ci sú deti plnoleté alebo ešte nie. To môže skoplikovať celý rozvod, pretože s konaním o rozvod je spojené aj konanie o úpravu práv a povinností k deťom. 

Obyčajne rozvod trvá 3 mesiace, ak by však robil manžel problémy, resp. sa konania nezúčastňoval, rátajte s tým, že to môže trvať aj 3-4x dlhšie obdobie.

Pred samotným rozvodom by som Vám odporúčal sa presťahovať na Slovensko, aby ste videli, ako manžel zareaguje, ak sa nebude nič diať, podáte návrh na rozvod.

Rozvod s cudzincom mimo EÚ nie je o nič zložitejší, ako rozvod s cudzincom, ktorý je občanom krajiny EÚ.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Rozvod s cudzincom mimo EU (Rozvod)

Dobrý deň,
Jedna sa o rozvod manželstva s cudzincom (India). Sme zobratý od roku 2016. Sobáš bol na úrade v indii. Mame 4 ročnú dcéru, ktorá sa narodila na slovensku s mojim dievčenským menom až po narodení sme priznali otca. Obaja žijeme na Slovensku kde mala chodí do škôlky a ja pracujem, manžel pracuje v zahraničí v USA, na Slovensko, kde ma trvalý pobyt, chodí 2 x ročne cca na 1-2 mesiace. Prosím Vás podľa, ktorého práva by som sa musela rozvádzať ? Je riziko, že mi môžu zobrať dcéru ? 
Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod s cudzincom mimo EU

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 15.07.2019)

Dobrý deň, 

podľa ust. § 92 CIvilného mimosporového poriadku platí :

"Na konanie o rozvod manželstva je miestne príslušný súd, v ktorého obvode mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak v obvode tohto súdu má bydlisko aspoň jeden z nich. Inak je miestne príslušný všeobecný súd toho manžela, ktorý návrh nepodal. Ak takto príslušnosť súdu nemožno určiť, je príslušný všeobecný súd navrhovateľa."

T.j. : Mieste príslušným súdom bude okresný súd Vášho súčasného trvalého pobytu. Rozvod sa bude spravovať slovenským právnym poriadkom.

Pokiaľ dieťaťu zabezpečujete všetky potreby nie ej dôvod, aby Súd rozhodol o zverení maloletej do starostlivosti otca.

Na spísanie návrhu na rozvod môžete využiť aj informácie na našej stránke ohľadom rýchleho rozvodu.

Ohľadom maloletej najlepšie by bolo,, keby ste spísali dohodu o jej zverení do Vašej osobnej starostlivosti, ako aj dohodli sa na výživnom pre maloleté dieťa.
 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rozvod s cudzincom mimo EU (Rozvod)

Dobrý deň, rada by som sa informovala, aký je postup pri rozvode, mám manžela z Ekvádora, brali sme sa na Slovensku v roku 2012. Máme dve deti. V poslednej dobe sa veľmi často hádame a manžel býva pri hádkach agresívny, napr. schytí stôl a prevráti ho, alebo iný predmet, prednedávnom rozbil päsťou sklenené dvere a pod. Voči deťom agresívny nie je, ale mňa nemá problém sotiť tak, že spadnem a ublížim si alebo mi dať "hlavičku". Svedkov na tieto situácie nemáme, každý v okolo si myslí, že máme harmonické manželstvo. Viete mi poradiť prosím Vás? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Rozvod s cudzincom mimo EU

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 20.08.2018)

Dobrý deň, podľa zákona o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom je daná právomoc slovenských súdov v manželstvách, kde aspoň jeden z manželov je slovenským štátnym občanom. Tzn. že o rozvode Vášho manželstva môžu rozhodovať slovenské súdy. Ďalšou skutočnosťou podstatnou pre postup vo veci je určenie miestnej príslušnosti slovenských súdov. Tá sa určuje podľa ustanovenia § 92 CMP podľa Vášho súčasného spoločného bydliska. Po ustálení týchto podstatných skutočností je možné pristúpiť k vypracovaniu návrhu na rozvod manželstva. Ohľadom bližšieho postupu, detailov návrhu a najmä úpravy výkonu rodičovských práv a povinností na čas po rozvode Vám odporúčame dohodnúť si osobný termín konzultácie, kde je možné túto záležitosť bližšie a detailne rozobrať. Termín konzultácie si môžete dohodnúť na našej stránke.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rozvod s cudzincom mimo EU (Rozvod)

Rozvod cudzinca (cudzinec mimo EU) so slovenskou občiankou: súd na Slovensku by mohol prebehnúť aj bez jeho účasti, ak by sa nechcel cudzinec pojednávania zúčastniť? Môže napísať určite vyhlásenie, že sa nechce zúčastniť pojednávania, ale s rozvodom súhlasí? Musí byt fyzicky na pojednávaní, alebo dať sa zastúpiť advokátom a celé pojednávanie prebehnúť bez jeho účasti? Ide a o bezdetné manželstvo.

Odpoveď: Rozvod s cudzincom mimo EU

Odpovedá: Advokát Trnava (odpoveď odoslaná: 19.04.2017)

Dobrý deň. Nie je vylúčené, aby súdne konanie o rozvod manželstva prebehlo bez osobnej účasti jedného z manželov na pojednávaní. Možno sa však stretnúť aj so sudcami, ktorí zvyknú trvať na osobnej účasti oboch strán, keďže v konaní o rozvod manželstva ide o statusovú vec.
Každopádne ak je manželstvo bezdetné, druhá strana s rozvodom súhlasí, pričom z účasti na pojednávaní sa riadne ospravedlní, nemal by byť problém pojednávať v neprítomnosti jedného z manželov. Šance na rýchly a bezproblémový rozvod môžete zvýšiť tým, že neprítomný manžel by sa nechal zastúpiť advokátom. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rozvod s cudzincom mimo EU (Rozvod)

Dobry den, rok a pol cakam na spravoplatnenie rozvodu, nakolko sa rozsudok stale nepodarilo dorucit. Manzel je z Afriky. Da sa s tym nieco robit? Zo sudu, od posledneho pojednavania (rok a pol), nemam ziadnu spravu. Dakujem

Odpoveď: Rozvod s cudzincom mimo EU

Odpovedá: (odpoveď odoslaná: 02.01.2017)

Dobrý deň, žiadajte ustanoviť opatrovníka na doručovanie. Následne by sa to mohlo doručiť opatrovníkovi a bude to právoplatné. Toto je bežný problém.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rozvod s cudzincom mimo EU (Rozvod)

Potrebujem rozviest ale zijem v zahraničí, moj manzel teraz v base. Co ku tomu potrebujete.

Odpoveď: Rozvod s cudzincom mimo EU

Odpovedá: (odpoveď odoslaná: 02.01.2017)

Dobrý deň, rozvod je možný aj keď je jeden z manželov vo väzení. V prípade ak sa chcete rozviesť a chcete byť v konaní zastupovaná, advokát musí vedieť či má vôbec slovenský súd právomoc rozhodovať. Napíšte nám, kde bývate, v ktorom štáte je manžel a akými štátnymi príslušníkmi ste (obaja).


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk