Dobrý deň,
vo vašom prípade ide o typický susedský spor, kde jeden sused obťažuje druhého imisiami. V takýchto prípadoch je kľúčovým ustanovením § 123 ods. 1 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého platí, že: „Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.“
V tejto súvislosti odporúčam obrátiť sa na obec (starostu/primátora), aby dotyčnému zakázal takéto ďalšie zásahy. Ak tento postup bude neúspešný, potom vám ostane jedine možnosť podať žalobu na súd, v ktorej by ste žiadali, aby súd susedovi zakázal obťažovať Vás nad mieru primeranú pomerom tým, že necháva odtekať vodu na Váš pozemok.
Vo veci vám odporúčame zdokumentovať stav, kam kvapká voda a ako, oznámiť písomne uvedené poškodenia vlastníkovi bytu a upozorniť na vzniklé škody, ktorých náhradu budete požadovať. Vlastník bytu, kde je klimatizácia, môže následne tieto škody nahlásiť firme, ktorá klimatizáciu namontovala, a najmä, aby zlý stav napravila.
Podľa ust. § 442 Obč. zákonníka platí, že "škoda sa uhrádza v peniazoch; ak však o to poškodený požiada a ak je to možné a účelné, uhrádza sa škoda uvedením do predošlého stavu," teda budete môcť požiadať o finančnú náhradu alebo o uvedenie do pôv. stavu.