Máte
otázku?

Čo robiť s hlučným susedom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Čo robiť s hlučným susedom

Dobrý deň, Prosím o radu ako postupovať pri hlučnej susede. Hluk robí cez deň, púšťa si basovú hudbu, je to dosť vyrušujúce, vibruje mi celý byt, budí mi malé dieťa. Boli sme ju niekoľko krát žiadať aby nepúšťala hudbu tak nahlas, ale podľa nej si môže cez deň robiť čo chce. Ako by som mala ďalej postupovať, na ktorý orgán podať sťažnosť. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. S pozdravom G. Hanzelová

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

Dobrý deň, pri užívaní bytu máte právo, aby Vás sused neobťažoval hlukom, bez ohľadu nato, koľko je hodín. V prvom rade sa môžete obrátiť na obec, ktorá môže uložiť zákaz zasahovania do pokojného stavu, obec však poskytuje iba predbežnú ochranu. Ak by však stav stále pretrvával môžete sa svojej ochrany domáhať aj na súde. V prípade, že by hlukom bol porušený nočný kľud, môžete privolať políciu a oni susede môžu v priestupkovom konaní udeliť aj pokutu.

Trápi vás "Čo robiť s hlučným susedom" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň. Ako mám postupovať, keď vedľa nášho domu sused ma vonku drevo a pili ho v čase od 8. 00 do 15. 00 je to každý deň a vkuse ide motorová píla. Je to jeho hlavný pracovný pomer. Nerobí to pre vlastnú potrebu, ale na živnosť.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 01.04.2022)

Dobrý deň,
ak má prevádzku oficiálne zriadenú a skontrolovanú aj regionálnym úradom verejného zdravotníctva, tak je možné, že jeho prevádzka spĺňa zákonom stanovené limity pre hluk. Ak máte podozrenie, že jeho prevádzka nie je legálna, môžete túto skutočnosť nahlásiť jednak na polícii, ale aj na regionálnom úrade verejného zdravotníctva, aby vykonali meranie hluku, či neporušuje zákonom predpísané limity pre hluk (najmä ak sa jedná o oblasť IBV s rodinnými domami a nie priemyselnú časť obce).


Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň,
Susedia nám už 5 rokov znepríjemňujú život a nevieme sa dopátrať ako sa volajú, pretože sú v podnájme(je to rómka, raz, keď ju išla mama upozrniť nech nám nepráši koberce na nás balkón tak jej začala nadáva, že je kurva a odvtedy nám robí na protiveň) A nájomca bytu s tým nič nerobí. Aké mame možnosti na zistenie ich mena? Ďakujem.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 06.02.2022)

Dobrý deň,
vo Vami uvedenej veci uvádzame, že sused - nájomca Vám nie je povinný povedať svoje meno a priezvisko.

Vzhľadom na okolnosť, že byt je v nájme, môžete kontaktovať vlastníka bytu a to s tým, aby s nájomcami sa porozprával a vytkol im ich počínanie. Ak by ste neodosiahli svoj cieľ a k zmene by nedošlo, odporúčam kontaktovať priamo správcu byt. domu a oznámiť, že dochádza k porušovaniu domov. poriadku resp. občianskeho spolunažívania.


Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň,
chcem sa opýtať tiež, susedia nad nami majú 4, 5 ročného syna, nechajú ho od rána od 6 dupať a robiť bordel do večera do 22 hodiny. Áno dodržujú všetko, ale ako máme my pod nimi žiť ? Máme náročnú prácu a tiež potrebujeme oddych. Ja som tak vyčerpaná, som len na liekoch kvôli nim. Tiež mám syna, chodí do školy, naňho to tiež vplýva. Každý deň musí kvôli nim vstávať o 6, či je týždeň, či víkend, proste nemáme kľudu. Bola som ho upozorniť, že to fakt pod nimi nezvládame povedal mi, že on nemá čo s tým urobiť, a že dodržuje nočný kľud. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 03.02.2022)

Dobrý deň,
každý má právo, aby ho susedia neobťažovali hlukom, a to bez ohľadu nato, či je deň alebo noc. Dodržovať nočný. Náš zákon je nastavený tak, že vlastník sa môže v prvom rade domáhať ochrany od obce, ktorá môže uložiť zákaz zasahovania do pokojného stavu, obec však poskytuje iba predbežnú ochranu. Ak by to však nepomohlo, môžete sa obrátiť priamo na súd s návrhom na nariadenie neodkladného opatrenia, ktorým by ste sa domáhali, aby sa Váš sused zdržal takéhoto konania, ktorým Vás obmedzuje pri výkone Vašich práv. Postupuje sa v zmysle ust. § 325 ods. 2 písm. d) Civilného sporového poriadku. Bolo by dobré v návrhu popísať bezodkladnú potrebu upraviť pomery tak ako navrhujete a to najmä s poukazom na to, že to už má negatívny vplyv aj na Vaše zdravie. Že jednoducho tak, ako píšete, že takto sa nedá existovať. Domnievam sa, že toto by bol ten najrýchlejší spôsob riešenia veci. Pokiaľ by hlukom bol porušený aj nočný kľud, môžete privolať políciu a oni susedom môžu udeliť pokutu za rušenie nočného kľudu v rámci priestupkového konania.

To, či ide o obťažovanie nad mieru primeranú pomerom posúdi súd. 


Trápi vás "Čo robiť s hlučným susedom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň,
Čo robiť s nesprispôsobovou hlučnou susedou, ktorá aj cez deň strašne bucha a dupe aj hodiny a hodiny, či je sviatok, či je nedeľa, či sú Vianoce.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 21.12.2021)

Dobrý deň, podľa Občianskeho zákonníka má každý vlastník právo, aby ho sused neobťažoval hlukom, bez ohľadu nato, či je deň alebo noc. Vzhľadom na to, ako prvú možnosť zákon ponúka obrátiť sa priamo na obec, ktorá môže neprispôsobivému susedovi uložiť zákaz zasahovania do pokojného stavu. Zo strany obce sa však jedná len o predbežnú ochranu. Ak by však napriek uvedenému nedošlo k náprave a hluk by stále neprestával, môžete sa svojej ochrany domáhať aj žalobou na súde. V prípade, že by hlukom porušovala Vaša suseda aj nočný kľud, môžete privolať políciu, ktorá jej môže namieste udeliť pokutu. 


Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň, čo mám robiť so susedom, ktorý mi dupe nad hlavou o 2 hod., o 3 hod. v noci. Poprípade mi búcha na radiátor. Už mi to robí 2. týždeň. Na dobre slovo nedá, že nás v nočných hodinách nemôže rušiť. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 18.05.2021)

Dobrý deň,

 

takpovediac "prvou pomocou" pri rušení nočného kľudu je privolanie polície. Ak sa totiž ruší nočný kľud, ide o priestupok, ktorý sa dá riešiť týmto spôsobom. Ak ide o sústavnejšie rušenie, resp. ak privolanie hliadky nepomáha, tak potom je na mieste uvažovať najmä nad žalobu. Išlo by o zdržovaciu žalobu, ktorou by ste sa voči susedovi domáhali uloženia zákazu rušenia imisiami hluku.


Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň,
mame hlučných susedov, ktorí robia veľký dupot, až nám plafón rezonuje. Veľakrát sa bojím, že nám spadne luster. Niekedy sa k dupotu pridajú aj hlasné hádky a treskot dvermi. Veľa z týchto veci sa realizuje po 22:00 niekedy až do 1:00 v noci. Keď sa nám aj podarí zaspať, oni nás hlasným dupotom zobudia. Ja konkrétne už začínam mať problémy so spánkom. Už som aj rozmýšľala, že zavolám policajtov, ale čo ak akurát vtedy nebudú dupať ako mame pokračovať? Policajtov asi nemôžem usadiť do spálne? :-( Poraďte mi prosím. Ďakujem.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 31.03.2021)

Dobrý deň,
tieto situácie sú žiaľ veľmi časté a zákon síce poskytuje možnosti, ale veľmi ťažkopádne. Na to, aby ste brániť podaním žaloby na súde podľa § 127 Občianskeho zákonníka, musíte mať dôkazy a tie sa zháňajú veľmi ťažko. Ak to robia po 22:00 privolajte políciu, aby ich upozornila, aj keď prestanú, nech im zaklopú a upozornia ich. Tiež môžete požiadať o pomoc správcu bytového domu, aby zakročil. Ak to nepomôže, tak im poslať mimosúdnu výzvu, aby od svojho konania upustili, inak, že podáte žalobu. Ak by neprestali napriek tomu, podajte žalobu podľa § 127 Občianskeho zákonníka. Ako dôkaz môžete navrhnúť výsluchy svedkov, policajné záznamy, či videonahrávky z ich prejavov (hádky, dupot a pod.). Bude to však náročné. 


Trápi vás "Čo robiť s hlučným susedom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň,
Mám nových susedov dvoch mladých Srbov, ktorý si robia každý víkend party a neustále je od nich počuť po 22:00 hluk, kvôli ktorému nemôžme zaspať. Keďže byt prerábajú tak sa im to ozýva a o to viac ich je počuť. Na opakovane výzvy od rôznych susedov vôbec nereagujú a vždy hovoria, že oni nič oni sú potichu. Ako sa dá takýto spor riešiť?
Ďakujem.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 22.03.2021)

Dobrý deň, vo veci rušenia nočného pokoja odporúčam kontaktovať políciu.

Pokiaľ ide o rekonštrukciu bytu, treba kontaktovať správcu byt. domu, v ktorom prípade platí ust. § 11 ods. 8 zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov :

"Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorý stavebne upravuje byt alebo nebytový priestor, je povinný na výzvu umožniť prístup do bytu alebo nebytového priestoru správcovi alebo predsedovi z dôvodu kontroly, či stavebné úpravy neohrozujú, nepoškodzujú alebo nemenia spoločné časti domu alebo spoločné zariadenia domu. Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome neumožní vstup do bytu alebo nebytového priestoru, správca alebo predseda je povinný oznámiť vykonávanie stavebných úprav bytu alebo nebytového priestoru príslušnému stavebnému úradu."

 

 


Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako postupovať v prípade hlučného suseda (štekanie psa v nočných, denných hodinách, nadmerné dupanie, skákanie dieťaťa) v nájomných mestských bytoch, kde mame podpísané nájomné zmluvy na určite obdobie (napr. 3 roky), v ktorých podmienkach nájomných zmlúv je uvedené "Držanie a chov zvierat (psov a mačiek) nie je dovolené. " "Za hrubé porušenie zmluvy, ktoré ma za následok zrušenie nájomnej zmluvy výpoveďou zo strany prenajímateľa sa považuje najmä: c) ak nájomca, alebo ti, ktorí s ním žijú v domácnosti opakovane obmedzujú výkon práv ostatných nájomcov (a to nadmerným hlukom, rušením nočného kľudu, prechovávaním, uskladňovaním alebo odkladaním zapáchajúcich látok v spoločných priestoroch, resp. v pivnici. ). " Sused bol niekoľkokrát ústne, aj písomne (formou Messengera) aj zo strany iných nájomcov bytového domu požiadaný o to, aby si zabezpečil psa počas jeho neprítomnosti v byte (neustály štekot psa po dobu aj 3-5 hodín v denných aj nočných hodinách) s odpoveďou suseda, že nočný kľud začína od 22:00 hod. A konci o 06:00 hod. Ráno s tým, že nerieši. Ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 22.11.2020)

Dobrý deň,
vzhľadom na to, že všetci užívate byty na základe nájomnej zmluvy, je potrebné o tejto skutočnosti upovedomiť prenajímateľa. Ak ide o porušenie zmluvy zo strany nájomcu, prenajímateľ bude voči nemu postupovať v súlade s nájomnou zmluvou. Predpokladáme, že za porušenie nájomnej zmluvy je možné za určitých okolností ukončiť nájomný vzťah (najmä ak nedôjde v určenej lehote k náprave zo strany nájomcu).


Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň.
Susedov syn (18 r.) si stavia drevom obitý prístrešok, ktorý chce využívať na rôzne stolárske práce. Hlukom nás obťažuje do noci. Po upozornení pracuje "len" do 21- tej hodiny. Zmienil sa o tom aj ma rôzne inzeráty, že vyrába (okrem iného) z drevených paliet nábytok. Dennodenne používa motorovú pílu, brúsky, cirkulár. Upozornili sme ho, že nebýva v priemyselnej zóne. Tvrdí nám, že na prístrešok má povolenie, ale má slúžiť na uskladnenie dreva. Ako máme postupovať, keď chalan začne od 9 tej raná do neskorého večera a my nemáme kľud. Jeho otec ho obhajuje tým, že dodržiava nočný kľud. Ďakujeme.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 09.04.2020)

Dobrý deň, ak ide o miesto jeho podnikania, musí spĺňať prísne podmienky upravené širokou škálou zákonov zameraných práve na ochranu verejného zdravia (nejde totiž iba o hluk, ale aj prach, odpad...). Ak má povolenie vydané iba na uskladnenie dreva, túto činnosť tam vykonávať nemôže. Vzhľadom na opis Vašej situácia došlo, resp. dochádza k zrejmému zásahu do pokojného stavu veci, ktorý môže riešiť podľa ustanovenia § 5 Občianskeho zákonníka aj obec. Aj obec môže v týchto veciach nariadiť obnovenie pokojného stavu, t.j. aby v súlade s vydaným povolením v tomto prístrešku iba uskladňoval drevo. Ak bude obec nečinná alebo ani po zásahu obce sa nič nezmení, môžete dať podnet na úrad verejného zdravotníctva, ktorý má oprávnenie preveriť, či jeho činnosť neprekračuje jednak limity hluku, a či je vôbec povolená (opäť s ohľadom na tú skutočnosť, že oficiálne povolenie znie iba na uskladnenie dreva).


Trápi vás "Čo robiť s hlučným susedom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Ďakujem za odpoveď, ešte by ma zaujímalo, či môžem volať políciu aj vtedy ak to nie je v čase od 22:00-06:00h? Ďakujem.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 29.01.2020)

Dobrý deň,

polícia má chrániť verejný poriadok a zákony, ako aj práva iných osôb. Môžete ju zavolať aj mimo daného času, aj keď s veľkou pravdepodobnosťou Vám povedia, že to nemajú ako vyriešiť. Môžete ich požiadať, aby na dané osoby zapôsobilo dohovorom. Polícia môže napr. vyzvať, aby prestali s porušovaním daných práv a ak by ste ich zavolali opakovane, mohli by teoreticky uložiť aj pokutu, resp. by ste mali dôkaz o tom, že dochádza k narušovaniu občianskeho spolunažívania. 


Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím Vás o radu, už som zúfalá. Suseda pod nami ma syna autistu 13r. Presťahovala som sa k priateľovi asi pred rokom a jeho záchvaty sa zhoršujú čím ďalej tým viac. Priateľ ju bol na to upozorniť, ale kým ona nie je doma a stará sa o neho niekto iný, býva veľmi hlučný. Trieska, huka, zjape, kričí, dupe, no niečo hrozné. Je to na hlavu a nedá sa to vydržať. Aké mame možnosti prosím ?
Ďakujem.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 22.01.2020)

Dobrý deň, 

vzhľadom na ochorenie dieťaťa, ktoré informácie o ochorení môžete nájsť aj na internet, upozornenia pre rodičov z Vašej strany správanie maloletého nevyriešia. 

Otázkou je, kto zabezpečuje starostlivosť o chorého maloletého v čase neprítomnosti matky; v tomto smere preto stojí na zváženie, či by ste nemali kontaktovať rodiča priamo, aby vec riešil s osobou, ktorá sa o dieťa stará v čase jej neprítomnosti.

Odporúčame citlivý prístup.

 

 


Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý večer, máme hlučných susedov - celý deň (podnájomníkov). Celý vchod je proti nim, ako postupovať, aby sme sa ich čím skôr zbavili?
 

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 20.01.2020)

Dobrý deň. Pokiaľ ide o osoby v nájme, prípadne podnájme, je vhodné celú vec riešiť cez majiteľa bytu. Z hľadiska prostriedkov, ktorými sa môžete brániť, resp. sa domáhať ochrany, prichádzajú do úvahy nasledovné:

- oznámenie o priestupku, najmä ak by hluk neprestával ani po 22.00 hod. (išlo by o rušenie nočného ľudu, čo je priestupkom),

- domáhať sa ochrany prostredníctvom obce (Ak totiž došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav.)

- podať zdržovaciu žalobu - o zdržanie sa rušenia imisiami hluku.

Tieto prostriedky sú primárne na odstránenie hluku, ak ale máte v záujme vec riešiť tak, že sa majú hluční susedia odsťahovať, je potrebné vec riešiť primárne s vlastníkom bytu (resp. prenajímateľom). V tomto smere je vhodné, ak by sa nájomný, resp. podnájomný vzťah ukončil, v dôsledku čoho by dané osoby museli byt opustiť. Samozrejme na ukončenie nájmu musí existovať relevantný dôvod, pričom ním môže byť aj neprimerané a opakované rušenie užívania bytov ostatných osôb v danom vchode.


Trápi vás "Čo robiť s hlučným susedom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň, poprosím o radu, už sme zúfalí. Bývame v podnájme, ktorý platíme obce. Už 30 rokov tu bývame pod nami bola kedysi pivnica, ktorá patrila škôlke a nám no miestny úrad ju zobral a spravil tam podnik, ktorý si niekto prenajíma. Mame to rovno pod hlavami sú tam často akcie, to by tak nevadilo pokiaľ by tam netrieskali napr. na bubnoch rôzne koncerty. Bolo to aj občas po 22h tak sme sa sťažovali. Teraz už po 22 h nehrajú no mávajú koncerty pravidelne v nedeľu do 22h. od 16 h. cca. Tak to hučí, akoby sme boli priamo v éteri. Už sme sa sťažovali na úrade, že to nie je tam odzvučnené, a preto sa to neskutočne ozýva. Neriešia to. Ja mám školopovinného syna, ktorý chodí do školy a už od 20 h by mal spať. No bohužiaľ to ma pod hlavou. Mám aj 11 mesačnú dcérku Takže nás to obťažuje, obmedzuje. Čo by ste nám poradili ako ďalej postupovať. Majú právo takto v nedeľu tam hrať tak nahlas? /Prípadne na koho sa mame obrátiť. Ďakujem za radu G.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 19.01.2020)

Dobrý deň,

aj keď ide o obecný majetok, platia rovnako aj v prípade vlastníctva obce ust. stav. poriadku a to, že nehnuteľnosť možno užívať len na účel, ktorý vyplýva zo stavebného povolenia rep. kolaudačného rozhodnutia. 

Z otázky, že v priestoroch sa robia koncerty, nevieme presne usúdiť o aký priestor ide, resp. kto predmetný priestor užíva ako nájomca,

Z uvedeného dôvodu, ako aj z dôvodu rušenie nočného pokoja, odporúčame v prípade problémov volať mestskú políciu.

Samotné podnikanie v priestoroch odporúčame nahlásiť na prísl. živnostenský úrad a úrad verejného zdravotníctva.

Odporúčame najprv však zistiť užívateľa predmetných priestorov , či má tieto priestory nahlásené ako svoju prevádzkáreň, čo môžete zistiť na stránke www.zrsr.sk /živnostenský register/.

 


Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň,

my tiež mame veľmi "dobrých susedov", všetci sú dosť čudní aj rozprávať vedia len veľmi čudne, ale za to hulákajú celý deň. Dokonca tam majú cca 40 ročnú mentálne zaostalú ženu, ta robí najväčší bordel. Neviem presnú diagnózu, ale takmer každý deň ma záchvaty hnevu. Niekedy to trvá od skorého raná (cca 6:00) až do neskorého večera. Neustále bucha dverami a nenormálne huláka, raz krik, raz plač. Niečo nenormálne. Je to dvojdom takže to väčšinou počujeme iba my. Už ani neviem koľkokrát sme sa s nimi o tomto rozprávali ale bez akéhokoľvek efektu, dokonca ešte po upozornení pridá na obrátkach, ako keby naschvál.
Aké by mohlo byt riešenie v tomto prípade?
Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 14.01.2020)

Dobrý deň prajem,

v takom prípade je možné privolať priamo políciu, ktorá môže vyzvať dotyčných na upustenie od ich konania. Rovnako môžete podať podnet na okresný úrad pre priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Uvedené sa však preukazuje veľmi ťažko. V neposlednom rade je možné riešiť aj v rámci bytového spoločenstva (ak bývate v bytovom dome). Ako posledná možnosť prichádza do úvahy podanie žaloby podľa § 127 Občianskeho zákonníka, kde by súd mohol uložiť povinnosť zdržať sa takého konania.


Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň, sused nad nami už druhý rok prenajíma byt a už druhý rok prenajíma byt výlučne hokejistom. Prvý rok, čo tam boli, púšťali hudbu nahlas a raz nás aj vytopili. Boli sme im dohovoriť, hudba prestala no neskutočný dupot robili naďalej. Kým neboli doma, mali sme kľud a akonáhle boli doma, počuť ich bolo do večera.
Tento rok sú tam hokejisti, ktorí po slovensky nehovoria a tí robia neskutočný buchot. To sa nedá povedať ani, že chodia, ale vyslovene dupú a takto ich počúvame do tej 23 00 každý deň. Majiteľ bytu sa nám vysmial do tváre s tým, že oni chodiť musia a máme byt tolerantní. Poradíte mi ako ďalej?

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 27.09.2019)

Dobrý deň. V zásade môžete vec riešiť v rovine civilnej a aj v rovine administratívnoprávnej. V rámci administratívnoprávnych možností mám na mysli najmä privolanie polície ak hluk pokračuje aj po 22.00 hod. večer. Ide o priestupok spočívajúci v rušení nočného kľudu a možno zaň uložiť pokutu.

V rovine civilnej možno zvážiť susedskú žalobu. V zmysle občianskoprávnych predpisov platí pravidlo, že vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Toto sa týka aj vašej situácie, nakoľko sa nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom a aj inými imisiami. Vlastníka bytu teda môžete upozorniť, že ak nezjedná s nájomníkmi nápravu, tak pristúpite k podaniu žaloby na vyššie uvedenom hmotnoprávnom základe.


Trápi vás "Čo robiť s hlučným susedom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň. Poprosím Vás o radu ako postupovať, keď sused na piatom poschodí si dal namontovať klímu a vývod umiestnil tak, že mi to tečie do predzáhradky aj na sedenie (nedá sa tam sedieť, lebo sedenie je mokré a tečie na Vás voda) a po upozornení mi povedal, že on s tým nič nemá, že mu to tak namontovali. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 09.07.2019)

Dobrý deň,

vo vašom prípade ide o typický susedský spor, kde jeden sused obťažuje druhého imisiami. V takýchto prípadoch je kľúčovým ustanovením § 123 ods. 1 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého platí, že: „Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.“

V tejto súvislosti odporúčam obrátiť sa na obec (starostu/primátora), aby dotyčnému zakázal takéto ďalšie zásahy. Ak tento postup bude neúspešný, potom vám ostane jedine možnosť podať žalobu na súd, v ktorej by ste žiadali, aby súd susedovi zakázal obťažovať Vás nad mieru primeranú pomerom tým, že necháva odtekať vodu na Váš pozemok.

Vo veci vám odporúčame zdokumentovať stav, kam kvapká voda a ako, oznámiť písomne uvedené poškodenia vlastníkovi bytu a upozorniť na vzniklé škody, ktorých náhradu budete požadovať. Vlastník bytu, kde je klimatizácia, môže následne tieto škody nahlásiť firme, ktorá klimatizáciu namontovala, a najmä, aby zlý stav napravila. 

Podľa ust. § 442 Obč. zákonníka platí, že "škoda sa uhrádza v peniazoch; ak však o to poškodený požiada a ak je to možné a účelné, uhrádza sa škoda uvedením do predošlého stavu," teda budete môcť požiadať o finančnú náhradu alebo o uvedenie do pôv. stavu.


Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý večer! Bývame v 8 bytovej jednotke, všetci mame byty v osobnom vlastníctve. Susedia vedľa nás majú 3 deti. Sú neskutočne hluční, dievča 13r a chlapci (2r a 5r)vkuse plaču, naťahujú sa, potom na nich mama brutálne kričí a oni zas revu a stále dookola. Vozia sa už od 7 raná na tatrovke po plavačke, čiže to počujú všetci z bytovky, kopu do radiátorov. Ide o to, že tu človek nemá kľud. Keď niekam idú, obúvajú a obliekajú sa na chodbe, na schodisku. Ich dôvod je, že majú malý byt a nedá sa tam obuť a obliecť. Samozrejme s krikom a revom. A to aj cez víkendy, či sviatky. V bytovke sú aj dôchodcovia, ale aj pôrodná asistentka, či strážnik, ktorí robia aj nočné. Čiže je ich spánok a odpočinok pri týchto susedoch je nereálny. Celkovo sú ti susedia neprispôsobiví, v spoločných priestoroch urobili neskutočný bordel(nahádzané bicykle, kočíky, lyže. ) neberú na nikoho ani na nič ohľad a stále robia všetkým natruc napr. parkujú vo vjazde do areálu tak, že človek má problém auto obísť a následne zaparkovať do vlastnej garáže. Je to už naozaj na nervy, človek si tu nemôže v kľude ani kávu vypiť, nehovoriac o tom, že o chvíľu sa nám narodí druhé babo a už teraz mám nervy z toho, že sa bude mala z toho kriku budiť. ĎAKUJEM za prečítanie a odpoveď.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 16.04.2019)

Dobrý deň, na Vami uvedený problém uvádzame :

1./ Hluk od suseda : osobný dohovor a informovanie správcu bytového  domu /domový poriadok/.

2./ Sklad na chodbe : Aj keď sa jedná o spoločné priestory, tieto nie sú určené na uskladnenie nepotrebných vecí vlastníka bytu. Kontaktujte správcu bytového domu, aby zjednal nápravu.

3./ Parkovanie pred vjazdom do garáže : Treba volať políciu. Podľa ust. § 25 zákona o cestnej premávke platí, že "vodič nesmie zastaviť a stáť okrem iných aj na iných miestach, kde zastavenie alebo státie môže ohroziť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky alebo obmedziť jazdu vozidiel; osobitne na miestach vjazdov alebo výjazdov z pozemkov, vjazdov a výjazdov z objektov určených na zásobovanie alebo parkovacích miest.


Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň, mám problém s neprispôsobivými susedmi, ktorí majú malé deti. Celý deň od raná do večera sa matka s deťmi doma naháňa. Spôsobuje tým extrémny hluk. Deti búchajú do radatiatora. Toto sa deje každý deň už od 6:00 ráno. Títo ľudia sú tam len v podnájme. Sťažovala som sa už aj majiteľke bytu ale nemá záujem to riešiť. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 16.12.2018)

Dobrý deň, predpokladám, že nie ste sama,  kto ich počuje. Ten, kto je povinný to riešiť je majiteľka bytu. Ak to nerieši a skutočne Vám to prekáža, napíšte list na mestský úrad. Pripíšte v liste celú situáciu a napíšte, že žiadate, aby mesto zjednalo nápravu. Mesto si ju predvolá na podanie vysvetlenia. M.lo by to pomôcť.


Trápi vás "Čo robiť s hlučným susedom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň, sused nad nami ma psa, ktorý steká 7 dni v týždni, vždy, keď nie sú majitelia bytu doma. Niekedy aj od 5 hodiny ráno až do 3 poobede. Situácia trvá už rok avšak rozhodli sme sa zakročiť až teraz. Som v 6. Mesiaci tehotenstva a ostala som žiaľ doma na veľmi rizikovom tehotenstve na PN. V lekárskej správe mám napísané, že hrozí spontánny potrat, a že mám mať kludovy režim a pokoj. V mojom byte sa však nedá existovať a už vôbec nemôžem hovoriť o kľudovom režime, keďže predmetný pes každý jeden deň niekoľko hodín steká. Každé ráno ma budí štekajúci pes a už len, keď ho počujem tvrdne mi brucho. Moje zdravie a aj zdravie a život môjho dieťaťa je v ohrození. Viete mi poradiť čo robiť v tejto situácii? Vopred ďakujem.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 31.10.2018)

Dobrý deň,

Občiansky zákonník myslí na susedské vzťahy v ustanovení § 127 "Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok."

Vzhľadom na to, že pes šteká už od 5:00 ráno, môžete privolať políciu s tým, že dochádza k rušeniu nočného kľudu, ktorý je od 22:00 do 6:00 hod.

Podľa § 5 Občianskeho zákonníka "Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav."  O ochrane proti zrejmému zásahu do pokojného stavu sa rozhoduje v správnom konaní podľa Správneho poriadku, čím však nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.

Ak by to nestačilo a stále by porušovanie vašich práv pokračovalo, potom prichádza v úvahu civilná žaloba. Vo vašom prípade, by brali súdy do úvahy miestne pomery, intenzitu hluku a aj to, či ide o rušenie jednorazové, opakované, prípadne úmyselné. V prípadnom súdnom konaní by však bolo na Vás, aby ste preukázali, že šteká, že šteká každý deň a že tým prekračuje mieru primeranú pomerom, teda že vydáva hluk v dostatočnej intenzite na prekročenie tejto miery. Obyčajne sa to robí výpoveďami susedov. Ak Vám to potvrdia, potom súdny spor môžete jednoduchšie vyhrať.


Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň, v dome dosť vzdialenom od nášho si sused pustá hudbu nahlas - celé hodiny cez víkend. Často aj v noci, vtedy volám políciu, lebo hluk počuť aj cez zatvorené okná. Bolo to riešené poriadkovou komisiou v obci, ale trvalé zlepšenie sa nedostavilo a opäť v noci som volala políciu. Má situácia riešenie? Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 28.07.2018)

Dobrý deň,

vo veci odporúčame podať návrh na obec - oznámenie o spáchaní priestupku podľa ust. priestupkového zákona a ust. § 49, podľa ktorého priestupku proti verejnému poriadku sa dopustí ten, kto okrem iných poruší nočný kľud, kde je možnosť uloženia pokuty do 100 €. 

Keďže sa jedná aj o denné rušenie počas mnohých hodín denne počas víkendu prichádzalo by do úvahy aj použitie ust. § 49 priestupkového zákona - priestupky proti občianskemu spolunažívaniu : Priestupku sa dopustí ten, kto okrem iných úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním, za ktorý je možné uložiť pokutu až 99 €.

Aj keď rokovanie na obecnej poriadkovej komisii neviedlo k úspechu, možno Váš osobný pohovor s danou osobou by viedol k riešeniu.

 

 

 

 

 


Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Chcem sa spýtať, či je možné riešiť situáciu s hluchými susedmi, keď sa jedná o hluk pred 22:00  ešte niekde nočný kľud, ide o to, že moje deti nemôžu spať ( chodia spať o 20;00 ) hluk spôsobujú susedia o 3 poschodia vyššie.  Všade ma odbijú, že s tým sa nedá nič robiť, napr. napríklad zmeniť bytový poriadok, aby sme my ako vchod mali nočný kľud napr. od 21:00 hod. ?

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 12.07.2018)

Dobrý deň,

na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :

1./ Nočný kľud ako píšete v otázke nestanovuje žiadny zákon. Obce vo svojich všeobecne záväzných nariadeniach o poriadku vychádzajú zo zákona o obecnom zriadení a ust. vyhl. č. 549/2007 Z. z. ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií . Podľa cit. vyhlášky o časti o meraní hluku je uvedené, že "referenčný časový interval pre deň je od 6.00 h do 18.00 h (12 h), pre večer od 18.00 h do 22.00 h (4 h) a pre noc od 22.00 h do 6.00 h (8 h)."

Z uvedeného vyplýva, a dovoľujeme si vysloviť vážnu pochybnosť, že by ste sa v bytovom dome dohodli na zmene nočného pokoja od 21.00 hodiny. Skôr by sme odporučili ako jednanie s hluchým susedom, prípadne urobiť protihlukové opatrenia.

2./ Je potrebné vychádzať z ust. § 127 Obč. zákonníka :

"(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok."

a ust. § 11 zákona o vlastníctve bytov :

"Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv."

 

Odporúčame obrátiť sa priamo na dotknutých vlastníkov bytov spôsobujúcich hluk, eliminovať zdroj hluku /v otázke nepíšete zdroj hluku - televízia, vŕtačka, krik a podobne/, a aj na správcu bytového domu, resp. domového dôverníka, aby Vám pomohol s vysvetlením pre hluchého suseda. V prípade, že hluchý sused má byt len v prenájme, kontaktujte vlastníka bytu.

©


Trápi vás "Čo robiť s hlučným susedom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň, sused nado mnou už od mája 2017 prerába byt a šíri sa odtiaľ neznesiteľný hluk. Ako sa môžem proti tomu brániť a čo robiť, keď mi napr. zo stropu opadala omietka alebo v kúpeľni popadali obkladačky? Môžem si to dať opraviť a faktúru mu dať na preplatenie? Mám si to aj nafotiť, aby som mala dôkaz, že to bolo poškodené? Môžem sa niekde sťažovať alebo len trpieť pokiaľ neskončí prerábku? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

(odpoveď odoslaná: 07.09.2017)

Dobrý deň,

občianske spolunažívanie je veľmi citlivá téma. Susedia by mali konať tak, aby neobťažovali hlukom iné osoby, ale na druhej strane je potrebné chápať aj suseda, ktorý prerába byt. V takom prípade nejde o úmyselné konanie suseda, úmyselné v tom zmysle, že by chcel robiť takpovediac napriek ostatným susedom. Dôležité je, ako máte určené takéto úpravy v domovom poriadku, rovnako či prerábku bytu ohlásil na stavebnom úrade. Odporúčal by som sa s ním dohodnúť, aby prerábal len vo vymedzených časoch. Ak nebude rešpektovať, máte samozrejme právo obrátiť sa so žiadosťou na obec, prípadne na súd, avšak ako som uviedol, v takýchto prípadoch nemožno susedovi zakázať, aby si prerábal byt. Možno docieliť len to, aby tak robil len v určitom čase.

Pokiaľ ide o opadanie omietky a kachličiek, v tomto prípade určite odporúčam nafotiť škodu a konfrontovať s ňou suseda a požiadať ho o nápravu, buď vo forme opravy, alebo finančnej náhrady. Ak by odmietol, či sa zbavoval viny, v takom prípade by ste sa museli náhrady škody domáhať na súde, kde by ste museli preukázať, že škoda vznikla práve konaním suseda.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Čo robiť s hlučným susedom" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku