Čo robiť s hlučným susedom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košický
Odpovedá: Advokát Košice
Odpovedané dňa: 26. 8. 2015

Otázka: Čo robiť s hlučným susedom

Dobrý deň, Prosím o radu ako postupovať pri hlučnej susede. Hluk robí cez deň, púšťa si basovú hudbu, je to dosť vyrušujúce, vibruje mi celý byt, budí mi malé dieťa. Boli sme ju niekoľko krát žiadať aby nepúšťala hudbu tak nahlas, ale podľa nej si môže cez deň robiť čo chce. Ako by som mala ďalej postupovať, na ktorý orgán podať sťažnosť. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. S pozdravom G. Hanzelová

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

Dobrý deň, pri užívaní bytu máte právo, aby Vás sused neobťažoval hlukom, bez ohľadu nato, koľko je hodín. V prvom rade sa môžete obrátiť na obec, ktorá môže uložiť zákaz zasahovania do pokojného stavu, obec však poskytuje iba predbežnú ochranu. Ak by však stav stále pretrvával môžete sa svojej ochrany domáhať aj na súde. V prípade, že by hlukom bol porušený nočný kľud, môžete privolať políciu a oni susede môžu v priestupkovom konaní udeliť aj pokutu.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Ďakujem za odpoveď, ešte by ma zaujímalo, či môžem volať políciu aj vtedy ak to nie je v čase od 22:00-06:00h? Ďakujem.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 29.01.2020)

Dobrý deň,

polícia má chrániť verejný poriadok a zákony, ako aj práva iných osôb. Môžete ju zavolať aj mimo daného času, aj keď s veľkou pravdepodobnosťou Vám povedia, že to nemajú ako vyriešiť. Môžete ich požiadať, aby na dané osoby zapôsobilo dohovorom. Polícia môže napr. vyzvať, aby prestali s porušovaním daných práv a ak by ste ich zavolali opakovane, mohli by teoreticky uložiť aj pokutu, resp. by ste mali dôkaz o tom, že dochádza k narušovaniu občianskeho spolunažívania. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím Vás o radu, už som zúfalá. Suseda pod nami ma syna autistu 13r. Presťahovala som sa k priateľovi asi pred rokom a jeho záchvaty sa zhoršujú čím ďalej tým viac. Priateľ ju bol na to upozorniť, ale kým ona nie je doma a stará sa o neho niekto iný, býva veľmi hlučný. Trieska, huka, zjape, kričí, dupe, no niečo hrozné. Je to na hlavu a nedá sa to vydržať. Aké mame možnosti prosím ?
Ďakujem.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.01.2020)

Dobrý deň, 

vzhľadom na ochorenie dieťaťa, ktoré informácie o ochorení môžete nájsť aj na internet, upozornenia pre rodičov z Vašej strany správanie maloletého nevyriešia. 

Otázkou je, kto zabezpečuje starostlivosť o chorého maloletého v čase neprítomnosti matky; v tomto smere preto stojí na zváženie, či by ste nemali kontaktovať rodiča priamo, aby vec riešil s osobou, ktorá sa o dieťa stará v čase jej neprítomnosti.

Odporúčame citlivý prístup.

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň, poprosím o radu, už sme zúfalí. Bývame v podnájme, ktorý platíme obce. Už 30 rokov tu bývame pod nami bola kedysi pivnica, ktorá patrila škôlke a nám no miestny úrad ju zobral a spravil tam podnik, ktorý si niekto prenajíma. Mame to rovno pod hlavami sú tam často akcie, to by tak nevadilo pokiaľ by tam netrieskali napr. na bubnoch rôzne koncerty. Bolo to aj občas po 22h tak sme sa sťažovali. Teraz už po 22 h nehrajú no mávajú koncerty pravidelne v nedeľu do 22h. od 16 h. cca. Tak to hučí, akoby sme boli priamo v éteri. Už sme sa sťažovali na úrade, že to nie je tam odzvučnené, a preto sa to neskutočne ozýva. Neriešia to. Ja mám školopovinného syna, ktorý chodí do školy a už od 20 h by mal spať. No bohužiaľ to ma pod hlavou. Mám aj 11 mesačnú dcérku Takže nás to obťažuje, obmedzuje. Čo by ste nám poradili ako ďalej postupovať. Majú právo takto v nedeľu tam hrať tak nahlas? /Prípadne na koho sa mame obrátiť. Ďakujem za radu G.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.01.2020)

Dobrý deň,

aj keď ide o obecný majetok, platia rovnako aj v prípade vlastníctva obce ust. stav. poriadku a to, že nehnuteľnosť možno užívať len na účel, ktorý vyplýva zo stavebného povolenia rep. kolaudačného rozhodnutia. 

Z otázky, že v priestoroch sa robia koncerty, nevieme presne usúdiť o aký priestor ide, resp. kto predmetný priestor užíva ako nájomca,

Z uvedeného dôvodu, ako aj z dôvodu rušenie nočného pokoja, odporúčame v prípade problémov volať mestskú políciu.

Samotné podnikanie v priestoroch odporúčame nahlásiť na prísl. živnostenský úrad a úrad verejného zdravotníctva.

Odporúčame najprv však zistiť užívateľa predmetných priestorov , či má tieto priestory nahlásené ako svoju prevádzkáreň, čo môžete zistiť na stránke www.zrsr.sk /živnostenský register/.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý večer, máme hlučných susedov - celý deň (podnájomníkov). Celý vchod je proti nim, ako postupovať, aby sme sa ich čím skôr zbavili?
 

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 20.01.2020)

Dobrý deň. Pokiaľ ide o osoby v nájme, prípadne podnájme, je vhodné celú vec riešiť cez majiteľa bytu. Z hľadiska prostriedkov, ktorými sa môžete brániť, resp. sa domáhať ochrany, prichádzajú do úvahy nasledovné:

- oznámenie o priestupku, najmä ak by hluk neprestával ani po 22.00 hod. (išlo by o rušenie nočného ľudu, čo je priestupkom),

- domáhať sa ochrany prostredníctvom obce (Ak totiž došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav.)

- podať zdržovaciu žalobu - o zdržanie sa rušenia imisiami hluku.

Tieto prostriedky sú primárne na odstránenie hluku, ak ale máte v záujme vec riešiť tak, že sa majú hluční susedia odsťahovať, je potrebné vec riešiť primárne s vlastníkom bytu (resp. prenajímateľom). V tomto smere je vhodné, ak by sa nájomný, resp. podnájomný vzťah ukončil, v dôsledku čoho by dané osoby museli byt opustiť. Samozrejme na ukončenie nájmu musí existovať relevantný dôvod, pričom ním môže byť aj neprimerané a opakované rušenie užívania bytov ostatných osôb v danom vchode.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň,

my tiež mame veľmi "dobrých susedov", všetci sú dosť čudní aj rozprávať vedia len veľmi čudne, ale za to hulákajú celý deň. Dokonca tam majú cca 40 ročnú mentálne zaostalú ženu, ta robí najväčší bordel. Neviem presnú diagnózu, ale takmer každý deň ma záchvaty hnevu. Niekedy to trvá od skorého raná (cca 6:00) až do neskorého večera. Neustále bucha dverami a nenormálne huláka, raz krik, raz plač. Niečo nenormálne. Je to dvojdom takže to väčšinou počujeme iba my. Už ani neviem koľkokrát sme sa s nimi o tomto rozprávali ale bez akéhokoľvek efektu, dokonca ešte po upozornení pridá na obrátkach, ako keby naschvál.
Aké by mohlo byt riešenie v tomto prípade?
Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.01.2020)

Dobrý deň prajem,

v takom prípade je možné privolať priamo políciu, ktorá môže vyzvať dotyčných na upustenie od ich konania. Rovnako môžete podať podnet na okresný úrad pre priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Uvedené sa však preukazuje veľmi ťažko. V neposlednom rade je možné riešiť aj v rámci bytového spoločenstva (ak bývate v bytovom dome). Ako posledná možnosť prichádza do úvahy podanie žaloby podľa § 127 Občianskeho zákonníka, kde by súd mohol uložiť povinnosť zdržať sa takého konania.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň, sused nad nami už druhý rok prenajíma byt a už druhý rok prenajíma byt výlučne hokejistom. Prvý rok, čo tam boli, púšťali hudbu nahlas a raz nás aj vytopili. Boli sme im dohovoriť, hudba prestala no neskutočný dupot robili naďalej. Kým neboli doma, mali sme kľud a akonáhle boli doma, počuť ich bolo do večera.
Tento rok sú tam hokejisti, ktorí po slovensky nehovoria a tí robia neskutočný buchot. To sa nedá povedať ani, že chodia, ale vyslovene dupú a takto ich počúvame do tej 23 00 každý deň. Majiteľ bytu sa nám vysmial do tváre s tým, že oni chodiť musia a máme byt tolerantní. Poradíte mi ako ďalej?

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.09.2019)

Dobrý deň. V zásade môžete vec riešiť v rovine civilnej a aj v rovine administratívnoprávnej. V rámci administratívnoprávnych možností mám na mysli najmä privolanie polície ak hluk pokračuje aj po 22.00 hod. večer. Ide o priestupok spočívajúci v rušení nočného kľudu a možno zaň uložiť pokutu.

V rovine civilnej možno zvážiť susedskú žalobu. V zmysle občianskoprávnych predpisov platí pravidlo, že vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Toto sa týka aj vašej situácie, nakoľko sa nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom a aj inými imisiami. Vlastníka bytu teda môžete upozorniť, že ak nezjedná s nájomníkmi nápravu, tak pristúpite k podaniu žaloby na vyššie uvedenom hmotnoprávnom základe.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň. Poprosím Vás o radu ako postupovať, keď sused na piatom poschodí si dal namontovať klímu a vývod umiestnil tak, že mi to tečie do predzáhradky aj na sedenie (nedá sa tam sedieť, lebo sedenie je mokré a tečie na Vás voda) a po upozornení mi povedal, že on s tým nič nemá, že mu to tak namontovali. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 09.07.2019)

Dobrý deň,

vo vašom prípade ide o typický susedský spor, kde jeden sused obťažuje druhého imisiami. V takýchto prípadoch je kľúčovým ustanovením § 123 ods. 1 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého platí, že: „Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.“

V tejto súvislosti odporúčam obrátiť sa na obec (starostu/primátora), aby dotyčnému zakázal takéto ďalšie zásahy. Ak tento postup bude neúspešný, potom vám ostane jedine možnosť podať žalobu na súd, v ktorej by ste žiadali, aby súd susedovi zakázal obťažovať Vás nad mieru primeranú pomerom tým, že necháva odtekať vodu na Váš pozemok.

Vo veci vám odporúčame zdokumentovať stav, kam kvapká voda a ako, oznámiť písomne uvedené poškodenia vlastníkovi bytu a upozorniť na vzniklé škody, ktorých náhradu budete požadovať. Vlastník bytu, kde je klimatizácia, môže následne tieto škody nahlásiť firme, ktorá klimatizáciu namontovala, a najmä, aby zlý stav napravila. 

Podľa ust. § 442 Obč. zákonníka platí, že "škoda sa uhrádza v peniazoch; ak však o to poškodený požiada a ak je to možné a účelné, uhrádza sa škoda uvedením do predošlého stavu," teda budete môcť požiadať o finančnú náhradu alebo o uvedenie do pôv. stavu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý večer! Bývame v 8 bytovej jednotke, všetci mame byty v osobnom vlastníctve. Susedia vedľa nás majú 3 deti. Sú neskutočne hluční, dievča 13r a chlapci (2r a 5r)vkuse plaču, naťahujú sa, potom na nich mama brutálne kričí a oni zas revu a stále dookola. Vozia sa už od 7 raná na tatrovke po plavačke, čiže to počujú všetci z bytovky, kopu do radiátorov. Ide o to, že tu človek nemá kľud. Keď niekam idú, obúvajú a obliekajú sa na chodbe, na schodisku. Ich dôvod je, že majú malý byt a nedá sa tam obuť a obliecť. Samozrejme s krikom a revom. A to aj cez víkendy, či sviatky. V bytovke sú aj dôchodcovia, ale aj pôrodná asistentka, či strážnik, ktorí robia aj nočné. Čiže je ich spánok a odpočinok pri týchto susedoch je nereálny. Celkovo sú ti susedia neprispôsobiví, v spoločných priestoroch urobili neskutočný bordel(nahádzané bicykle, kočíky, lyže. ) neberú na nikoho ani na nič ohľad a stále robia všetkým natruc napr. parkujú vo vjazde do areálu tak, že človek má problém auto obísť a následne zaparkovať do vlastnej garáže. Je to už naozaj na nervy, človek si tu nemôže v kľude ani kávu vypiť, nehovoriac o tom, že o chvíľu sa nám narodí druhé babo a už teraz mám nervy z toho, že sa bude mala z toho kriku budiť. ĎAKUJEM za prečítanie a odpoveď.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.04.2019)

Dobrý deň, na Vami uvedený problém uvádzame :

1./ Hluk od suseda : osobný dohovor a informovanie správcu bytového  domu /domový poriadok/.

2./ Sklad na chodbe : Aj keď sa jedná o spoločné priestory, tieto nie sú určené na uskladnenie nepotrebných vecí vlastníka bytu. Kontaktujte správcu bytového domu, aby zjednal nápravu.

3./ Parkovanie pred vjazdom do garáže : Treba volať políciu. Podľa ust. § 25 zákona o cestnej premávke platí, že "vodič nesmie zastaviť a stáť okrem iných aj na iných miestach, kde zastavenie alebo státie môže ohroziť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky alebo obmedziť jazdu vozidiel; osobitne na miestach vjazdov alebo výjazdov z pozemkov, vjazdov a výjazdov z objektov určených na zásobovanie alebo parkovacích miest.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň, mám problém s neprispôsobivými susedmi, ktorí majú malé deti. Celý deň od raná do večera sa matka s deťmi doma naháňa. Spôsobuje tým extrémny hluk. Deti búchajú do radatiatora. Toto sa deje každý deň už od 6:00 ráno. Títo ľudia sú tam len v podnájme. Sťažovala som sa už aj majiteľke bytu ale nemá záujem to riešiť. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.12.2018)

Dobrý deň, predpokladám, že nie ste sama,  kto ich počuje. Ten, kto je povinný to riešiť je majiteľka bytu. Ak to nerieši a skutočne Vám to prekáža, napíšte list na mestský úrad. Pripíšte v liste celú situáciu a napíšte, že žiadate, aby mesto zjednalo nápravu. Mesto si ju predvolá na podanie vysvetlenia. M.lo by to pomôcť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Čo robiť s hlučným susedom (Občianske právo)

Dobrý deň, sused nad nami ma psa, ktorý steká 7 dni v týždni, vždy, keď nie sú majitelia bytu doma. Niekedy aj od 5 hodiny ráno až do 3 poobede. Situácia trvá už rok avšak rozhodli sme sa zakročiť až teraz. Som v 6. Mesiaci tehotenstva a ostala som žiaľ doma na veľmi rizikovom tehotenstve na PN. V lekárskej správe mám napísané, že hrozí spontánny potrat, a že mám mať kludovy režim a pokoj. V mojom byte sa však nedá existovať a už vôbec nemôžem hovoriť o kľudovom režime, keďže predmetný pes každý jeden deň niekoľko hodín steká. Každé ráno ma budí štekajúci pes a už len, keď ho počujem tvrdne mi brucho. Moje zdravie a aj zdravie a život môjho dieťaťa je v ohrození. Viete mi poradiť čo robiť v tejto situácii? Vopred ďakujem.

Odpoveď: Čo robiť s hlučným susedom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 31.10.2018)

Dobrý deň,

Občiansky zákonník myslí na susedské vzťahy v ustanovení § 127 "Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok."

Vzhľadom na to, že pes šteká už od 5:00 ráno, môžete privolať políciu s tým, že dochádza k rušeniu nočného kľudu, ktorý je od 22:00 do 6:00 hod.

Podľa § 5 Občianskeho zákonníka "Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav."  O ochrane proti zrejmému zásahu do pokojného stavu sa rozhoduje v správnom konaní podľa Správneho poriadku, čím však nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.

Ak by to nestačilo a stále by porušovanie vašich práv pokračovalo, potom prichádza v úvahu civilná žaloba. Vo vašom prípade, by brali súdy do úvahy miestne pomery, intenzitu hluku a aj to, či ide o rušenie jednorazové, opakované, prípadne úmyselné. V prípadnom súdnom konaní by však bolo na Vás, aby ste preukázali, že šteká, že šteká každý deň a že tým prekračuje mieru primeranú pomerom, teda že vydáva hluk v dostatočnej intenzite na prekročenie tejto miery. Obyčajne sa to robí výpoveďami susedov. Ak Vám to potvrdia, potom súdny spor môžete jednoduchšie vyhrať.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk