Rozdelenie domu na dve bytové jednotky a zápis na kataster

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Nitra

Otázka: Rozdelenie domu na dve bytové jednotky a zápis na kataster

Dobrý večer, obraciam sa na vás s prosbou o radu. Som spoluvlastníčkou rodinného domu s dvoma poschodiami. Dom obsahuje dva samostatné byty (každý má svoj plynomer, vodomer a elektromer), jeden vchod, spoločné schodisko, podkrovie a pivnicu pod polovicou domu. Bývam na hornom poschodí, sused je umiestnený na tom dolnom. Na liste vlastníctva v katastri sme uvedení ako vlastníci polovičného podielu. Chcela by som nehnuteľnosť oficiálne rozdeliť na dve samostatné bytové jednotky, tak aby bolo v katastri zapísané: byt prvého nadzemného podlažia vlastník 1/1, byt druhého nadzemného podlažia vlastník 1/1. Taktiež by som chcela rozdeliť pivnicu, ktorá je nami využívaná. Avšak, môj sused s tým nesúhlasí, tvrdí, že mu taktoto rozdelenie vyhovuje. Na jeho polovicu bohužiaľ bola uvalená exekúcia a je nútený ju splácať. Snažila som sa zastaviť mediátora, v nádeji, že sa podarí dosiahnuť dohodu, ktorá je v súčasnosti stále v procese. Chcela by som sa opýtať na ďalší postup, v prípade, že by sused súhlasil. Kto môže vykonať takéto rozdelenie nehnuteľnosti a zapísať to do katastra? Ak by sused nesúhlasil a ja by som tento spor dostala na súd, mám právo si vymáhať od neho súdne poplatky a všetky iné náklady spojené s týmto procesom? Ako dlho môže trvať priebeh súdneho rozhodnutia? Som zvedavá, aká je pravdepodobnosť, že vo svojom zámere uspejem. Vopred ďakujem za vašu odpoveď.

Odpoveď: Rozdelenie domu na dve bytové jednotky a zápis na kataster

Dobrý deň, takéto stavby sú reálne deliteľné vtedy, ak vzniknú samostatné bytové jednotky so samostatným vchodom. V prípade, že by Váš sused súhlasil s reálnou deľbou nehnuteľnosti bude potrebné v prvom rade zabezpečiť znalecký posudok o reálnej deliteľnosti nehnuteľnosti a projektovú dokumentáciu na reálne rozdelenie nehnuteľnosti. Po zabezpečení týchto úkonov bude potrebné na stavebnom úrade vybaviť stavebné povolenie a vykonať potrebné práce na reálne rozdelenie nehnuteľnosti, t.j. najmä vybudovať ďalší samostatný vchod. Po kolaudácii stavebným úradom bude možné nehnuteľnosť zapísať v katastri nehnuteľností na samostatnom LV. Ak by s deľbou nesúhlasil nezostane Vám nič iné ako podať žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. V súdnom konaní budete musieť deklarovať Váš záujem o reálne rozdelenie nehnuteľnosti a tiež ochotu a schopnosť uhradiť náklady súvisiace s deľbou nehnuteľnosti. Ak totiž ani jeden zo spoluvlastníkov nie je ochotný uhradiť náklady na reálnu deľbu nehnuteľnosti, nehnuteľnosť sa považuje v zmysle judikatúry za nedeliteľnú. Ak budete úspešná v konaní, súd Vám prizná náhradu trov súdneho konania. Avšak náklady spojené s reálnou deľbou budete pravdepodobne povinná uhradiť Vy, nakoľko predpokladám, že keď Váš sused nesúhlasí s reálnou deľbou nehnuteľnosti, nebude chcieť platiť ani náklady s tým spojené.