Podotázka: Rozdelenie domu na dve bytové jednotky a zápis na kataster
(Spoluvlastníctvo)
Dobrý deň, mám dosť nepríjemný problém. Pred časom som si zobral hypotekárnu pôžičku. Celkom dobre som prosperoval, a tak som si to mohol dovoliť. Za týmto účelom som založil v prospech banky svoju nehnuteľnosť. Jedná sa o rodinný dom, v ktorom bola jedna pôvodná bytová jednotka, ktorá sa však rekonštrukciou (ešte pred jej založením) rozšírila o nadzemné podlažie so samostatným vchodom. Na katastri je nehnuteľnosť zapísaná ako rodinný dom s dvomi bytovými jednotkami. Neskôr sa mi finančná situácia zhoršila a požiadal som banku o odloženie splátok. Banka mi nevyhovela a postúpila dom na dobrovoľnú dražbu.
Dražobník nechal ohodnotiť dom znalcom, ktorému uviedol, že požaduje od neho úkon ohodnotenia dvoch bytov v rodinnom dome, pričom má uviesť nadzemné podlažie ako pivnice, ktoré majú byť spoločnými priestormi v 1/2, a povalu taktiež ako spoločný priestor v 1/2. Na dražbe dražobník ponúka rodinný dom s dvomi samostatnými bytovými jednotkami. Myslím si, že toto hodnotenie bolo zo strany dražobnej spoločnosti účelové, s cieľom podhodnotiť nehnuteľnosť a nie je celkom v súlade s reálnou ponukou, možno aj v rozpore so zákonom.
Jedná sa o to, že na katastri je zapísaný rodinný dom s dvomi bytovými jednotkami, ale číslo popisné je len jedno. Vchod do druhej nadzemnej bytovej jednotky nie je z ulice, ale z dvora. Všetky inžinierske siete sú merateľné len z jedného meracieho zariadenia (voda, elektrina, plyn) a majú len jedno odberné miesto, takže ich nie je možné podvojne merať. Do podkrovia strechy sa dá vojsť výlučne len cez obytný priestor nadzemného bytu a do prvého podlažia (podľa znalca sú to pivnice) sa dá zase vstúpiť z obytného priestoru prvého bytu. Teda "spoločné priestory" by nemohol majiteľ jedného či druhého bytu užívať bez toho, aby si nenarušovali navzájom svoje súkromie.
Tvrdím, že nie je možné túto nehnuteľnosť predávať samostatne po bytoch, keď byty nemajú samostatné listiny vlastníctva a samostatné merania inžinierskych sietí. Znalecký posudok teda nemôže byť vypracovaný ako dva samostatné byty v rodinnom dome, ale ako rodinný dom s dvomi bytovými jednotkami. Kto by kúpil dom na poschodí a musel by sa so susedom pod ním dohadovať, kto koľko vody, elektriny či plynu spotreboval? A kto by kedy koho pustil cez svoje bývanie do pivnice či opačne na povalu?
Neviem, či mi odpoviete, ale som z tejto situácie strašne zúfalý. Je mi jasné, že dražobnej spoločnosti vyhovuje čo najnižšia cena, aby čo najľahšie predali nehnuteľnosť. Keby to predávali naozaj tak, ako sa má, bolo by to aj pre mňa oveľa lepšie. Cenu, ktorú ešte banke dlžím, by som za nehnuteľnosť určite dostal, a tak by som už banke nebol dlžníkom. Ak by ste mi vedeli poradiť, bol by som vám nesmierne vďačný. Myslím si, že mám pravdu, len neviem, ako to docieliť a peniaze na právnikov nemám. Neviem, čo budem robiť, ak mi to predajú takto hlboko pod cenu. Keď robili kontrolný znalecký posudok a posudzovali to vtedy ako rodinný dom s dvomi
Odpoveď: Rozdelenie domu na dve bytové jednotky a zápis na kataster
(odpoveď odoslaná: 24.03.2018)
Dobrý deň, ak je nehnuteľnosť rozdelená na bytové jednotky, potom tieto byty sú predmetmi prevodu samostatne. Ak sú predmetom prevodu samostatne, potom sa aj oceňujú samostatne. Čo je byt (jeho definíciu) nájdete v zákone vlastníctve bytov a nebytových priestorov.