Delenie rodinného domu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo,

Otázka: Delenie rodinného domu

Dobrý deň, mám zrekonštruovaný rodinný dom, v ktorom bývam s manželkou a mladšou dcérou. Naša staršia dcéra, ktorá je vydatá, momentálne s manželom hľadá bývanie. Keďže náš dom je dostatočne veľký, navrhol som im, aby u nás bývali na hornom poschodí. Dcéra s týmto návrhom súhlasila, avšak pod podmienkou, že túto časť domu prepíšem na ňu. Chcem sa vás spýtať, či je možné rodinný dom (konkrétne jeho horné poschodie) deliť. Ďakujem.

Odpoveď: Delenie rodinného domu

Dobrý deň,

vo Vašej situácii, je dôležité vedieť či stavba, vo vašom prípade rodinný dom je deliteľná. Z právneho hľadiska rozlišujeme veci deliteľné a nedeliteľné. Deliteľnou vecou je vec, z ktorej po jej rozdelení vzniknú dve samostatné veci avšak bez porušenia ich podstaty,resp. účelu, ktorý plnia. Ak teda je možné drobnými technickými úpravami vytvoriť vo Vašom dome ďalšiu samostatnú bytovú jednotku, potom je možné, aby Vaša dcéra nadobudla vlastníctvo k tejto časti, pretože už pôjde o samostatnú vec. K odpovedi pripájam aj rozsudok NS ČR sp. zn. 22 Cdo 1565/2000

Reálne rozdelenie stavby je možné len vtedy, ak na základe stavebných úprav vykonaných podľa stavebných predpisov vzniknú samostatné veci. Na reálne rozdelenie stavby na dve alebo viac samostatných vecí pritom nestačí rozdelenie stavebnej parcely geometrickým oddeľovacím plánom (aj rozsudok NS ČSR z 20. decembra 1985, sp. zn. 3 Cz 43/85, publikované v bulletine NS ČSR č. 1/1987). Stavbu možno reálne deliť len vertikálne (porov. napr. R 285/1947 Zbierky rozhodnutí československých súdov).