Dobrý deň,
ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :
Základná právna úprava úprava predmetnej problematiky je upravená v ust. §§ 123 a nasl. zákona Občianskeho zákonníka (ďalej iba"OZ") :
Dôležité je vedieť nasledovné :
I./ Podľa ust. OZ platí :
"Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním.
Všetci vlastníci majú rovnaké práva a povinnosti a poskytuje sa im rovnaká právna ochrana.
Vec môže byť v spoluvlastníctve viacerých vlastníkov.
Spoluvlastníctvo je podielové alebo bezpodielové. Bezpodielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi.
Podielové spoluvlastníctvo podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci. Ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely všetkých spoluvlastníkov rovnaké.
Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.
O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd. Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.
Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.
Z uvedeného vyplýva nasledovné :
1./ V otázke uvádzate, že starej mame ste vyplatili cenu za jej podiel na nehnuteľnosti. Nepíšete však či bola aj uzatvorená kúpnopredajná zmluvy.
2./ Váš starý otec pokiaľ je podielovým spoluvlastníkom nehnuteľnosti. V zmysle ust. OZ môže so svojím vlastníctvom narábať podľa svojo uváženia. Pokiaľ je teraz podiel. spoluvlastníkom (polovica Vám titulom kúpnopredajnej zmluvy po Vašej strarej mame) je poterbné spísať darovaciu zmluvu a odporúčame tiež zabezpečiť znalecký posudok podľa stavu v čase darovania. Dôvod je ten, že znal posudok budete resp. môžete v budúcnosti potrebovať ako pre účely napr. dane. Na spísanie darovaqcej zmluvy odporúčame použiť služby advokáta, ktorý bude zmluvu autorizovať a tak budeme mať právnu istotu všetci účastníci zmluvy, že táto je právne perfektná.
Zo zákona platí :
"Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť, a pri hnuteľnej veci, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní. Neplatná je darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti.
Darca je povinný pri ponuke daru upozorniť na vady, o ktorých vie. Ak má vec vady, na ktoré darca neupozornil, je obdarovaný oprávnený vec vrátiť.
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."
II./ Otázka ohľadom zaopatrovacej zmluvy.
Zaopatrovaciu zmluvu rovnako odporúčame nechať spísať advokátovi, kde budú dojednané bližšie podmienky zaopatrenia a aké práva a povinnosti v rámci zaopatrovacia majú voči sebe jej účastníci, aby v budúcnosti nedošlo k rozporom. Zaopatrovaciu zmluvu odporúčame spísať samostatne, nie spolu v jednej listine s darovacou zmluvou.
III./ Otázka dedenia
V zmysle ust. OZ platí, že "dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa. Dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov. Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona.
V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.
Poručiteľ môže závet buď napísať vlastnou rukou, alebo ho zriadiť v inej písomnej forme za účasti svedkov alebo vo forme notárskej zápisnice. V každom závete musí byť uvedený deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný, inak je neplatný. Spoločný závet viacerých poručiteľov je neplatný.
V závete poručiteľ ustanoví dedičov, prípadne určí ich podiely alebo veci a práva, ktoré im majú pripadnúť. Ak nie sú podiely viacerých dedičov v závete určené, platí, že podiely sú rovnaké.
Akékoľvek podmienky pripojené k závetu nemajú právne následky; ustanovenie § 484 ods. 1 druhej vety tým nie je dotknuté.
Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov."
Dôležité je vedieť, že "Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený."
V súčasnosti v podstate v prípade dedičského konania po Vašom starom otcovi nateraz neviete čo bude predmetom dedičstva. Z vyššie uvedeného vyplýva, že pokiaľ Vaša mama, ktorá žije s jej otcom, prežije svojho otca potom ona a aj jej súrodenci sú zákonnými dedičmi v I. dedičskej skupine. Zo zákona platí, že pokiaľ by došlo k dedeniu zo zákona, dedičovi sa započítava to, čo za života dostal od poručiteľa pokiaľ nejde o obvyklé darovanie. Teda nezapočítava Vašej mame to, že dostanete darom polovicu domu, nakoľko Vy dedičom nie ste. Pokiaľ by Vaša mama zomrela skôr ako jej otec, potom dedičom zákonným budete Vy a na dedičský podiel sa Vám započíta darovaný podiel na dome.
Dedičia však nemôžu napadnúť v dedičskom konaní to, že Vám starý otec daroval podiel na nehnuteľnosti.
Aj z uvedeného dôvodu odporúčame, aby ste sa obrátili s obidvoma zmluvami na advokáta, ktorý vykoná tzv. autorizáciu a budete mať istotu, že zmluvy sú právne perfektné.
Odporúčame prípadne v samotnej darovacej zmluve dojednať právo doživotného užívania a bývania v uvedenej nehnuteľnosti s tým, že prípadne dohodnete aj rozsah nákladov na prevádzku domu, ktorú bude hradiť darca a obdarovaný.
Pokiaľ by sa Vám naša odpoveď pozdávala ako veľmi obsiahla, uvádzame, že našim cieľom je ako zodpovedať otázku, tak aj poskytnúť pýtajúcemu sa odpoveď v širších súvislostiach.
Dúfame, že naša právna rada Vám pomôže.
Budeme radi, ak nám dáte vedieť, ako ste dopadli.
©