Rozdelenie RD na samostatné byt. jednotky ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Košice

Otázka: Rozdelenie RD na samostatné byt. jednotky ?

Dobrý deň, nachádzam sa v podobnej situácii. Potrebujem rozdeliť rodinný dom s prístavbou na dve samostatné bytové jednotky, pričom prístavba predstavuje prvú a pôvodný dom druhú jednotku. Obe časti majú samostatné vchody. Prístavba je prepojená s pôvodným domom sieťami, avšak má vlastné meradlá (elektromer, plynomer). Je možné toto rozdelenie uskutočniť aj v prípade, ak bytové jednotky nemajú samostatné prípojky? Ďakujem.

Odpoveď: Rozdelenie RD na samostatné byt. jednotky ?

Dobrý deň,

na Vašu otázku odpovedáme nasledovné :

1./ Reálne rozdelenie budovy je možné vtedy, ak jej rozdelením vzniknú samostatné budovy, t.j. samostatné veci podľa § 118 ods.1 Občianskeho zákonníka. Bytom podľa ust. zákona o vlastníctve bytov sa rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

2./ Podľa ust. stavebného poriadku "stavby, ich zmeny a udržiavacie práce na nich sa môžu uskutočňovať iba podľa stavebného povolenia alebo na základe ohlásenia stavebnému úradu. Žiadosť o stavebné povolenie sa podáva pre samostatnú stavbu alebo jej zmenu.  stavebný úrad preskúma najmä, dokumentácia spĺňa požiadavky týkajúce sa verejných záujmov, predovšetkým ochrany životného prostredia, ochrany zdravia a života ľudí, a či zodpovedá všeobecným technickým požiadavkám na výstavbu ustanoveným týmto zákonom a osobitnými predpismi. Stav. úrad posúdi, či  rozdelenie stavby bude vyhovovať stav. predpisom, požiadavkám na hygienu, požiarnobezpečnostné predpisy a ostatné predpisy aj z hľadiska ust. vyhl. č.  532/2002 Z. z .

3./  Otázka spoločnej prípojky  na vodu /zrejme myslíte vodu/  je skôr technickou otázkou a otázkou vzťahov medzi Vami ako budúcimi vlastníkmi samostatných byt. jednotiek, čo by mohlo priniesť v budúcnosti obtiaže pokiaľ sa jedná o platby a úhrady vyúčtovania za vodu. Odporúčame túto časť otázky riešiť s vodárenskou  spoločnosťou priamo resp. vopred. Samostatné meranie  spotreby el. energie a plynu sú v poriadku.

4./  K návrhu na vklad budete je potrebné predložiť rozhodnutie stavebného úradu o technickej vykonateľnosti reálneho delenia stavby, a listinu o určení súpisného čísla k novovytvoreným prevádzkovým stavbám. Súčasne zabezpečte vyhotovenie geom. plánu na rozdelenie nehnuteľnosti, kde by ste vyriešili  aj otázku rozdelenia celého pozemku, a ktorý budete potrebovať k žiadosti o pridelenie súpisného čísla.