právoplatnosť súdneho rozhodnutia v prípade odvolania sa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: právoplatnosť súdneho rozhodnutia v prípade odvolania sa

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na podmienky vyplývajúce z možnosti odvolania sa na krajský súd vo veci zníženia výšky výživného. Mám 2-ročného syna, ktorého nevídam, jeho matka (moja bývalá priateľka - neboli sme zobratí) mi neustále odopiera možnosť stretnutia, pričom udáva najrôznejšie dôvody. Tento týždeň konečne prebehlo konanie (tretie) s konečným verdiktom ohľadom výšky výživného a úpravy styku s maloletým. Do októbra minulého roka som zarábal 700 € mesačne, na malého som mesačne posielal výživné vo výške 80-100 € podľa možností, kedže mám dve hypotéky, žijem s chorou matkou a nemal som fixný plat, veľakrát sa stalo, že mi na účet od zamestnávateľa prišlo len 550 €. V decembri mi prišla od zamestnávateľa výplata vo výške 340 €, preto som po dohode s nim po 5 odpracovaných rokoch zo zamestnania odišiel. Na úrade mám totiž právo na podporu v nezamestnanosti a tá mi vychádza viac ako 340 €. Sudca ma však obvinil, že som tento krok urobil zámerne a určil výšku mesačného výživného na 160 € + doplatiť za 20 mesiacov zvyšný rozdiel. (Logicky, keby som chcel zámerne odísť zo zamestnania, urobím to pred prvým pojednávaním a nie až teraz...) Tiež mi oznámil, že kedže mám auto a dom, som vlastne solventný a zariadiť sa mám podľa svojich možností. Podotýkam, že mám starý citroen saxo, ktorý som kúpil za 500 € a ako automechanik si ho viem udržať v pojazdnom stave. Čo sa týka úprav styku so synom. Stretávať sa s ním môžem v každý nepárny víkend, ale len po 2 hodiny denne za prítomnosti matky po dobu 3 mesiacov a po uplynutí tejto doby 4 hodiny denne a to po dobu 4 mesiacov. Zdá sa mi to málo a nezdá sa mi, že je nevyhnutné 7 mesiacov sa stretávať s človekom, ktorý mi nevie prísť na meno a nepozerá sa na to, že dieťa potrebuje aj otca. Moja otázka je: Keď mi teraz poštou príde rozhodnutie súdu v danej veci a ja sa do 15 dní odvolám, musím až do rozhodnutia odvolacieho súdu platiť súdom stanovenú čiastku (ktorú neviem kde mám zobrať) alebo rozhodnutie nadobúda právoplatnosť až po rozhodnutí odvolacieho súdu. Za Vašu odpoveď veľmi pekne ďakujem. S pozdravom

Odpoveď: právoplatnosť súdneho rozhodnutia v prípade odvolania sa

Dobrý deň, rozsudky odsudzujúce na plnenie vyživovacej povinnosti sú predbežne vykonateľné. Povinnosť platiť výživné Vám v tomto prípade vznikne už doručením rozsudku. Predbežná vykonateľnosť je upravená v ustanovení § 162 Občiansko-súdneho poriadku. Tzn. že ak Vám bude doručený rozsudok znejúci na výživné vo výške 160,- € a Vy sa odvoláte, aj tak budete musieť v zmysle výroku súdneho rozhodnutia začať plniť vyživovaciu povinnosť vo výške 160,- €. Až v prípade, že krajský súd predmetný rozsudok zruší a vec vráti na ďalšie konanie, budete môcť znova platiť pôvodne stanovenú výšku výživného. Považujem za dôležité spomenúť i to, že v zmysle zákona o rodine sa v prípade maloletých detí spotrebované výživné nevracia.