'

Kedy nadobúda rozsudok o rozvode manželstva právoplatnosť?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Prešovský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 27. 10. 2015

Otázka: Kedy nadobúda rozsudok o rozvode manželstva právoplatnosť?

Dobrý večer chcela by som sa opýtať kedy nadobúda rozsudok o rozvode manželstva právoplatnosť, ak si odporkyňa nechce prebrať rozsudok. Môj priateľ mal rozvodové konanie 12.8.2015, samozrejme bez účasti exmanželky, ale aj napriek jej neprítomnosti ich rozviedli, Rozsudok bol doručený 20.9.2015 priateľovi a jeho exmanželke ho zaslali do Holandska, keďže sa tam dlhodobo zdržiava. Ale do dnešného dňa ho ešte neprebrala. Priateľ volal aj na tunajší súd, kde mu povedali, že kým si ona nepreberie rozsudok tak ten nebude právoplatný a že jej to budú opakovane posielať až kým ho nepreberie, aj keby to malo trvať rok, dva... Moja otázka je či je to skutočne tak, že jej to budú posielať donekonečna. My sme už z toho zúfalí, keďže sa chceme vziať a bez právoplatnosti to nie je možné... Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kedy nadobúda rozsudok o rozvode manželstva právoplatnosť?

Dobrý deň, v tomto prípade je dôležité, či sa rozsudok vrátil ako neprevzatý v odbernej lehote (hoci adresát bol známy), alebo ako sa rozsudok vrátil neprevzatý z dôvodu, že je adresát neznámy. Odporúčam ísť nahliadnuť do súdneho spisu a pozrieť sa aký je dôvod neprevzatia zásielky. Ak tam bude zrejmé, že je adresát známy, potom žiadajte písomne vyznačiť rozsudok, ak nebude súd reagovať, napíšte predsedovi súdu a požiadajte ho o pomoc. Úradníci si nemôžu sami určovať, kedy to bude právoplatné, musia postupovať podľa Občianskeho súdneho poriadku. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Kedy nadobúda rozsudok o rozvode manželstva právoplatnosť? (Rozvod)

Dobrý deň, prosím Vás, môže ísť potvrdiť právoplatnosť môjho rozsudku o rozvode aj moja kamarátka osobne za mňa, alebo je to len do vlastných rúk? Ďakujem.

Odpoveď: Kedy nadobúda rozsudok o rozvode manželstva právoplatnosť?

Odpovedá: Advokát (Trnava) (odpoveď odoslaná: 18.06.2017)

Dobrý deň, ak máte z infocentra príslušného súdu potvrdené, že Váš rozsudok je právoplatný, právoplatnosť môže ísť vyznačiť ktokoľvek. Pracovníčka infocentra neoveruje totožnosť osoby pri žiadosti o vyznačenie právoplatnosti na rozsudku. Stačí pracovníčke predložiť originál rozsudku a požiadať ju o vyznačenie právoplatnosti.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kedy nadobúda rozsudok o rozvode manželstva právoplatnosť? (Rozvod)

Dobrý den, chcela by som sa Vás spýtat na právoplatnosť rozsudku o rozvode... Dna 20.10.2016 nas na zaklade dohody oboch manzelov súd rozviedol s tým, že sme sa obaja vzdali odvolania... Dna 2.11.2016 mi bolo postou doručne rozhodnutie súdu, ze manzelstvo rozvadza... Ja som zasielku prevzala a podpisala... Lenže bývalý manzel je odcestovany v zahraničí a zasielku neprevzal... Chcem sa teda spytat, či moj rozvod manželstva nadobudol platnost dnom ako som prevzala rozhodnutie alebo až ked ho prevezme byvaly manžel... Nakolko si potrebujem dat po 3 dnoch orazit na sude právoplatnost a nahlasiť tento novy stav na úrad prace socialnych veci a rodiny, kedze sa obavam ze aj tam mi plynie nejaka lehota na oznámenie novej skutočnosti v rodine... Velmi pekne dakujem

Odpoveď: Kedy nadobúda rozsudok o rozvode manželstva právoplatnosť?

Odpovedá: Advokát Bratislava (odpoveď odoslaná: 03.11.2016)

Dobrý deň, rozsudok, voči ktorému sa obaja účastníci konania vzdali práva na odvolanie je právoplatné doručením obom účastníkom konania. Nestačí, aby bol rozsudok doručený iba Vám, ale musí byť doručený aj jemu. Neskorším dňom prevzatia rozsudku oboma účastníkmi je rozsudok právoplatný. Ak súd nebude vedieť doručiť Vášmu manželovi rozsudok, bude zásielku považovať za doručenú na základe fikcie doručenia. Najlepším spôsobom ako si overovať, či je rozsudok právoplatný je zavolať na infocentrum príslušného súdu. Na infocentre stačí oznámiť spisovú značku Vášho konania a pracovníčka Vám obratom povie, či je rozsudok právoplatný alebo nie. Vaše manželstvo zaniká až právoplatnosťou rozsudku o rozvode, tzn. dovtedy ste vydatá a nový stav Vašej osoby nastane až právoplatnosťou rozsudku. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kedy nadobúda rozsudok o rozvode manželstva právoplatnosť? (Rozvod)

Pozdravujem. Mam otazku ohladne mojho rozsudku okresneho sudu Pezinok. Bol vydany 24. juna 2016. Lehota na odvolanie 15 dni. Dna 10. oktobra som bola na matrike v meste svojho trvaleho pobytu, kde bol sobas povodne uzatvoreny. Tu mi bolo povedane, ze tuto spravu neprijali. Tiez mi bolo povedane, ze tento rozsudok, ktory som so sebou mala zo dna 24. juna 2016 kedy bol vydany, ze je neplatny, pretoze neobsahoval peciatku pravoplatnosti. Od prebratia tohto rozsudku zo 24 juna 2016 kde bola lehota 15 dni na odvolanie, do vlastnych ruk v juli 2016 mi uz nic neprislo. Kedy to bolo posielane a prijate ex partnerovi do Anglicka neviem. Chcem sa prosim Vas opytat, ci rozsudok ktory mam zo dna 24 juna prijaty mnou okolo 10 jula 2016 nadobuda automaticky pravoplatnost po uplynuti lehoty 15 dni na odvolanie. Alebo potom sud este raz odosiela obom stranam finalny pravoplatny rozsudok po uplynuti lehoty 15 dni odo dna prijatia obomi stranami v spore (berie sa do uvahy ak je neskorsi datum prijatia jedneho z partnerov?). Dakujem velmi pekne. Pozdravujem.

Odpoveď: Kedy nadobúda rozsudok o rozvode manželstva právoplatnosť?

Odpovedá: Advokát Bratislava (odpoveď odoslaná: 12.10.2016)

Dobrý deň, tak ako Vám uviedli na matrike, na rozsudku je potrebné vyznačiť právoplatnosť súdneho rozhodnutia (v prípade, že z manželstva pochádzali aj maloleté deti, tak aj vykonateľnosť). Právoplatnosť je možné overiť na infocentre príslušného súdu. Na internete nájdete telefónne číslo na infocentrum Okresného súdu Pezinok. Po zavolaní stačí nadiktovať spisovú značku konania (nachádza sa vpravo hore) a následne Vám pracovníčka oznámi, či je rozsudok právoplatný alebo nie (v prípade doručovania do zahraničia to trvá dlhšie). V prípade, že Vám pracovníčka oznámi, že je rozsudok právoplatný, môžete si ho zaslať poštou na vyznačenie, ale skôr Vám odporúčam ísť si vyznačiť právoplatnosť osobne, nakoľko to poštou trvá dlhšie. Po vyznačení právoplatnosti môžete ísť na matriku a vybaviť potrebné veci.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk