Kedy nadobúda rozsudok o rozvode manželstva právoplatnosť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Prešov

Otázka: Kedy nadobúda rozsudok o rozvode manželstva právoplatnosť?

Dobrý večer. Chcela by som sa opýtať, kedy nadobúda rozsudok o rozvode manželstva právoplatnosť, ak si odporca nechce prebrať rozsudok. Môj priateľ mal rozvodové konanie 12.8.2015, samozrejme, bez účasti jeho exmanželky. Aj napriek jej neprítomnosti ich rozviedli. Rozsudok bol doručený 20.9.2015 môjmu priateľovi a jeho exmanželke ho zaslali do Holandska, keďže sa tam dlhodobo zdržiava. Avšak, rozsudok ešte neprebrala. Priateľ kontaktoval miestny súd, kde mu oznámili, že kým si ona nepreberie rozsudok, ten nebude právoplatný. Zdá sa, že jej to budú posielať opakovane, až kým ho nepreberie, aj keby to malo trvať rok či dva. Moja otázka je, či je to skutočne tak, že jej to budú posielať donekonečna. My sme už z toho zúfalí, keďže sa chceme vziať a bez právoplatnosti to nie je možné. Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kedy nadobúda rozsudok o rozvode manželstva právoplatnosť?

Dobrý deň, v tomto prípade je dôležité, či sa rozsudok vrátil ako neprevzatý v odbernej lehote (hoci adresát bol známy), alebo ako sa rozsudok vrátil neprevzatý z dôvodu, že je adresát neznámy. Odporúčam ísť nahliadnuť do súdneho spisu a pozrieť sa aký je dôvod neprevzatia zásielky. Ak tam bude zrejmé, že je adresát známy, potom žiadajte písomne vyznačiť rozsudok, ak nebude súd reagovať, napíšte predsedovi súdu a požiadajte ho o pomoc. Úradníci si nemôžu sami určovať, kedy to bude právoplatné, musia postupovať podľa Občianskeho súdneho poriadku.