Odklad výkonu trestu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trenčín

Otázka: Odklad výkonu trestu

Dobrý deň. Rád by som sa informoval o situácii, v ktorej som sa ocitol. Sudca ma odsúdil za vedenie cudzieho motorového vozidla, a to nepodmienečne na 6 mesiacov odňatia slobody. Následne mi prišiel nástup do výkonu trestu s dátumom 23. 2. 2017. Namiesto toho, súdne rozhodnutie som obdržal 7. 3. 2017. Informoval som súd, že mi prišlo chybné dátum nástupu. Telefónicky mi oznámili, že sa dátum zmenil na 22. 3. 2017. Avšak v medzičase som odcestoval na pracovnú cestu a vrátim sa 25. 3. Táto skutočnosť bola taktiež oznámená súdu. Mohol by som požiadať súd o odloženie trestu? Môže za to moja súčasná situácia: mám 1-ročného syna a zdravotné problémy, a ešte nemám absolvované všetky potrebné vyšetrenia. Ďalej som v procese riešenia iného prípadu. Som si vedomý, že trest nie je primeraný môjmu konaniu a nemal som možnosť sa obhájiť. Je možné podať odvolanie alebo znovu otvoriť môj prípad? Prosím o radu, ako mám postupovať. Veľmi pekne ďakujem za Váš čas.

Odpoveď: Odklad výkonu trestu

Dobrý deň,

podľa § 410 ods. 1 Trestného poriadku výkon trestu odňatia slobody neprevyšujúceho jeden rok môže predseda senátu z dôležitých dôvodov odložiť, a to na čas najviac troch mesiacov odo dňa, keď nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie, podľa ktorého sa má trest odňatia slobody vykonať.

Hoci Trestný poriadok v tejto súvislosti výslovne túto povinnosť neustanovuje, žiadosť o odklad výkonu trestu ako aj dôležité dôvody, výlučne za splnenia ktorých je možné povoliť odklad výkonu trestu by mala byť podaná ešte pred dátumom nástupu na výkon trestu. V opačnom prípade ak totiž môže byť proti Vám vydaný príkaz na zadržanie a môžete byť stíhaný pre trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia.

Čo sat týka Vašich zdravotných dôvodov, tie nie sú dôvodom na odklad výkonu trestu - boli by nimi len v prípade, ak by ste ochoreli na tak závažnú chorobu (teda nie akúkoľvek chorobu), ktorá Vám dočasne neumožňuje nástup na výkon trestu a pre ktorú ste liečený v ústavnej starostlivosti. Aj v takomto prípade by ale mohol byť nariadený výkon trestu odňatia slobody s tým, že by ste ho vykonávali aj vo väzenskej nemocnici.