Náhradný doklad - rozhodnutie o rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Bratislava

Otázka: Náhradný doklad - rozhodnutie o rozvode

Prosím o radu. Už som bola rozvedená 30. 1. 2014. Návrh podal môj exmanžel a celý proces bol veľmi divný, takmer ako podvod z jeho strany. Ani jeden deň sme nežili v spoločnej domácnosti a po približne roku podal žiadosť o rozvod. Momentálne potrebujem zmeniť svoje rodné priezvisko späť na pôvodné, ale nemohla som to urobiť skôr kvôli komplikovaným administratívnym povinnostiam. Obiehali ma upomienky za jeho nesplácané dlhy, vyšetrovanie na polícii kvôli trestnému oznámeniu. Exmanžel mi podvodne vylákal aj posledných 5 tisíc eur. Po môjmu trestnom oznámení na neho mi vyšetrovateľ na polícii povedal, že je ťažké dokázať, že som mu tie peniaze nedala dobrovoľne, keď sme, bohužiaľ, nemali oddelené bankové účty, on bol podnikateľ - vlastník mnohých firiem, dnes už sú všade napísaní spoločníci firmy zo Seychel. Zrejme je to podvodník ako vyšitý - na to potrebujem si nechať na súde vyznačiť pravoplatnosť na rozhodnutí (rozsudku) o rozvode. Neviem ho ale nájsť medzi množstvom dokumentov - mám Návrh na rozvod od advokáta exmanžela, tiež žiadosť zo súdu o vyjadrenie k návrhu, predvolanie - kde je číslo konania. Môže mi prosím súd vystaviť náhradný doklad - odpis rozsudku, alebo nejaké potvrdenie s vyznačenou pravoplatnosťou? Toto potvrdenie potrebujem pre matriku, aby mi mohli zmeniť priezvisko. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Náhradný doklad - rozhodnutie o rozvode

Dobrý deň, súd na základe Vašej písomnej žiadosti vyhotoví rovnopis (odpis) súdneho rozhodnutia. V žiadosti uveďte spisovú značku konania, účastníkov konania, predmet sporu, a tiež deň vydania súdneho rozhodnutia. Na základe týchto údajov Vám súd vyhotoví rovnopis súdneho rozhodnutia. Tento úkon súdu je spoplatnený v zmysle zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch sumou vo výške 1,50 € za každých začatých 10 strán rozhodnutia. Odporúčam Vám k žiadosti pripojiť kolky v tejto hodnote (resp. podľa počtu strán), čím urýchlite vydanie predmetného rovnopisu. Po doručení rovnopisu môžete súd požiadať o vyznačenie právoplatnosti na predmetnom súdnom rozhodnutí. Po obdržaní právoplatného súdneho rozhodnutia môžete požiadať o zmenu priezviska.