Podanie opravného prostriedku proti rozhodnutiu odvolacieho súdu a nástup na výkon trestu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Podanie opravného prostriedku proti rozhodnutiu odvolacieho súdu a nástup na výkon trestu

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, či ma čaká krajský súd. Hrozí mi nepodmienečný trest na tri roky. Chcel by som vedieť, či existuje možnosť odvolania, ak by som bol odsúdený. Musím nastúpiť na výkon trestu, ak podám odvolanie na Najvyšší súd? Ďakujem.

Odpoveď: Podanie opravného prostriedku proti rozhodnutiu odvolacieho súdu a nástup na výkon trestu

Dobrý deň,

krajský súd nie je nikdy v trestnom konaní prvostupňovým súdom. Z uvedeného je zrejmé, že vo Vašom prípade došlo po vydaní rozhodnutia prvoinštančným súdom (okresným súdom) k podaniu opravného prostriedku - odvolania, o ktorom bude teraz rozhodovať druhoinštančný - krajský súd.

Slovenské trestné konanie je v zásade dvojinštančné - to znamená, že je možné proti prvému rozhodnutiu vo veci (vo Vašom prípade vydanom okresným súdom) podať jeden riadny opravný prostriedok - odvolanie.

Odvolací súd (ktorým je krajský súd ak ide o odvolanie proti rozhodnutiu okresného súdu) môže podľa Trestného poriadku rozhodnúť viacerými spôsobmi:

- odvolanie zamietnuť,

- zrušiť napadnutý rozsudok a vrátiť vec na prejednanie prvoinštančnému súdu alebo môže odvolací súd sám vo veci rozhodnúť,

- zrušiť napadnutý rozsudok a vrátiť vec prokurátorovi a pod.

Ak odvolací súd odvolanie zamietne alebo sám rozhodne po zrušení rozsudku prvoinštančného súdu, takéto rozhodnutie odvolacieho súdu nadobúda právoplatnosť, keďže už nie je možné proti nemu podať žiadny riadny opravný prostriedok. S právoplatnosťou tohto rozhudnutia je spojená aj jeho vykonateľnosť. To znamená, že ak napr. odvolací súd odvolanie zamietne bude to mať za následok nadobudnutie právoplatnosti aj vykonateľnosti rozhodnutia prvoinštančného súdu o uložení trestu, vo Vašom prípade trestu odňatia slobody na tri roky. Toto rozhodnutie už bude možné vykonať, teda v danom prípade by ste boli povinný nastúpiť na výkon trestu odňatia slobody.

Trestný poriadok síce pozná aj inštiút mimoriadnych opravných prostriedkov proti právoplatným a vykonateľným rozhodnutiam (napr. dovolanie). Dôvody, pre ktoré je možné podať dovolanie sú upravené v § 371 Trestného poriadku a sú pomerne úzko špecifikované. Podanie mimoriadneho opravného prostriedku ale nemá žiadny vplyv na vydané právoplatné a vykonateľné rozhodnutie v danej veci. Preto aj keby ste prípadne využili tento mimoriadny opravný prostriedok, až do času, kým by o ňom nebolo rozhodnuté, ste povinný rešpektovať a správať sa v súlade s vydaným právoplatným a vykonateľným rozhodnutím, teda napr. nastúpiť na výkon trestu odňatia slobody a pod.