Práva matky pri rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Práva matky pri rozvode

Dobrý deň, prosím vás o radu o mojich právach pri rozvode ako matke dvojice maloletých detí. Som dlhodobo nezamestnaná a evidovaná na úrade práce, ale finančnú podporu od nich nepoberám. Na sociálke som si ešte nezisťovala, či by mi poskytli nejakú finančnú pomoc. Môj manžel už so mnou v spoločnej domácnosti nežije, preto by som chcela vedieť, aké mám práva na byt. Som dlhodobo chorá, ale nie som na invalidnom dôchodku. Zaujímalo by ma, či si ako dlhodobo nezamestnaná a chorá môžem vyžiadať finančnú čiastku, ktorú by mi platil kým si nájdem prácu, ktorá mi bude zdravotne vyhovovať. Môj manžel chce zobrať deti, ale deti chcú zostať so mnou. Donútil ma vybrať všetky úspory, z ktorých mi nedal nič a tvrdil, že budem rada, že ma tu nechal bývať. Navyše ma prinútil podpísať u notára, že sa zriekam jeho kupovaného bytu s tým, že mi nechal deti a na záver sa mi vyhrážal, že mi predsa zoberie deti. Ďakujem.

Odpoveď: Práva matky pri rozvode

Dobrý deň,

Vaše práva ako matky deti pri rozvode sú široké. Nenechajte sa zastrašiť. Od manžela máte právo požadovať manželské výživné. Manžel bude povinný Vám prispievať na výživu, pokiaľ nie ste schopná sa sama živiť.

Pokiaľ ide o deti, v rozvodovom konaní sa rozhoduje aj o deťoch (komu budú zverené a aké výživné bude otec platiť, ak ich súd zverí Vám, zároveň sa rozhoduje o styku s deťmi).

Okrem výživného na seba máte právo požadovať aj o výživné na deti. A to aj predbežným opatrením.

Ak chcete, môžeme Vám pomôcť s výživným na manželku, výživným na deti ako aj s rozvodom a majetkovým vyporiadaním. V konaní je možné žiadať, aby trovy zastupovania advokátom, ktoré by vznikli v súvislosti so zastupovaním nahradil manžel.

Dôležité je, aby ste sa nenechali manželom zastrašovať a poradili sa s advokátom na čo všetko máte nárok.