Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Paragraf - návšteva lekára


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Nitra

Otázka: Paragraf - návšteva lekára

Dobrý deň, počas zamestnania som si uplatnila nárok na takzvaný §, inými slovami, návštevu lekára. Zamestnávateľ mi tento deň nechce uznáť a zaplatiť náhradu mzdy s odôvodnením, že to prepláca sociálna poisťovňa. Mohli by ste mi, prosím, potvrdiť, že to nie je pravda a že náhradu mzdy hradí zamestnávateľ? Ďakujem.

Odpoveď: Paragraf - návšteva lekára

Dobrý deň,

Váš zamestnávateľ nemá pravdu, nakoľko priamo zo zákona máte nárok na 7 dní, ktoré môžete využiť na návštevu lekára.

V takomto prípade ide o pracovné voľno s náhradou mzdy, ktorú je povinný hradiť zamestnávateľ. Musíte mu to však preukázať potvrdením od lekára.

Trápi vás "Paragraf - návšteva lekára" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Paragraf - návšteva lekára (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám otázku: priepustka platí na štyri hodiny alebo na celý deň? Ide o to, že zamestnávateľ odo mňa žiada dve priepustky, pokiaľ mám lekára na celý deň, nakoľko neovplyvním čas určený na lekára, keďže čas objednania je len orientačný. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Paragraf - návšteva lekára

(odpoveď odoslaná: 28.10.2024)

Dobrý deň,
žiadne ustanovenie v Zákonníku práce nestanovuje, že ošetrenie alebo vyšetrenie u lekára je limitované 4 hodinami, resp. ak toto trvá dlhšie, musíte mať potvrdené dve priepustky od zamestnávateľa a dve potvrdenia od lekára.y

Podľa § 144 Zákonníka práce platí :

"Spoločné ustanovenia o prekážkach v práci (1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu. (2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Ustanovenie prvej vety a druhej vety neplatí, ak osobitný predpis ustanovuje iný spôsob preukazovania a potvrdzovania prekážky v práci. (3) Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť odpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody." S odkazom na uvedené zákonné ustanovenie žiadajte od lekára potvrdenie s uvedením konkrétneho času vyšetrenia alebo ošetrenia, resp. potvrdenia na celú pracovnú dobu /od - do/ konkrétneho dňa.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Paragraf - návšteva lekára (Pracovné právo)

Dobrý deň, dostala som okamžitú výpoveď kvôli zneužívaniu tzv. paragrafu. Necítila som sa dobre a poslala som zamestnávateľovi SMS, že sa necítim dobre. Jeden deň som si zobrala paragraf a druhý deň dovolenku. Zamestnávateľ mi povedal, že to malo byť PN, nie paragraf. Ďakujem.

Odpoveď: Paragraf - návšteva lekára

(odpoveď odoslaná: 25.10.2024)

Dobrý deň,
okamžitá výpoveď neexistuje. Buď ste dostali výpoveď alebo ste dostali okamžité skončenie pracovného pomeru

Takže budete musieť počkať na písomný dokument o ukončení Vášho pracovného pomeru, aby ste vedeli, o aké ukončenie skutočne ide. Nakoľko, pri výpovedi plynie dvojmesačná výpovedná doba ale pri okamžitom skončení sa pracovný pomer končí okamžite. Toto sú teda dva diametrálne odlišné spôsoby skončenia pracovného pomeru, ktoré nie je možné spájať dokopy alebo si ich zamieňať. 

Ďalším samostatným spôsobom skončenia pracovného pomeru je skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. V skúšobnej dobe môže skončiť pracovný pomer zamestnanec ako aj zamestnávateľ, a to oznámením doručeným druhej strane spravidla 3 dni pred samotným skončením.  

Aj keby mal ohľadom PN zamestnávateľ pravdu, za dva takéto dni, nemožno o zamestnancovi tvrdiť, že niečo zneužíva, a už vôbec nie za to, s ním skončiť pracovný pomer. 

Zároveň, ani taký dôvod na skončenie pracovného pomeru vlastne neexistuje. Nie je ani v dôvodov pri výpovedi (§ 63 ods. 1 ZP) a nie je ani pri dôvod okamžitého skončenia pracovného pomeru (§ 68 ZP).

Podľa § 68 ods. 1 Zákonník práce, "Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný čin,

b) porušil závažne pracovnú disciplínu." 

Podľa § 72 ods. 1 Zákonníka práce, "V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode, dojčiacou ženou a mužom na otcovskej dovolenke len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s tehotenstvom, materstvom alebo so starostlivosťou o narodené dieťa, a musí skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné."


Podotázka: Paragraf - návšteva lekára (Pracovné právo)

Dobrý deň, ak som v práci vyčerpala paragrafy a sprevádzanie člena rodiny zo zákona, mám právo na ďalšie, ktoré mi budú zamestnávateľom ospravedlnené, ale nepreplatené? Ak áno, tak koľko dní?

Odpoveď: Paragraf - návšteva lekára

(odpoveď odoslaná: 21.10.2024)

Dobrý deň,

podľa Zákonníka práce máte nárok na sedem dní pracovného voľna s náhradou mzdy na sprevádzanie člena rodiny do zdravotníckeho zariadenia za kalendárny rok, pokiaľ bolo sprevádzanie nevyhnutné a nebolo možné ho vykonať mimo pracovného času.

Podľa ust. § 141 ods. 2 písm. a) a c) Zákonníka práce: 

písm. a): "Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,..."

písm. c): " Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu: sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,..."

Zamestnávateľ poskytne "ďalšie pracovné voľno" ale bez náhrady mzdy nad rozsah tým 7 dní v prípade, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Ide ale o ošetrenie alebo vyšetrenie Vás, nie ako sprevádzajúca osoba. 

Podľa ods. 3 tohto ustanovenia: "Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi

a) ďalšie pracovné voľno z dôvodov podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,

b) pracovné voľno z iných dôvodov ako podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,

c) pracovné voľno na žiadosť zamestnanca s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,

d) pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje."

Zamestnávateľ Vám môže poskytnúť aj ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady. Takéto rozhodnutie je na ňom, nie je to zákonná povinnosť. Odporúčam Vám dohodnúť sa so zamestnávateľom, ak ide o nevyhnutné ošetrenia, vyšetrenia alebo sprevádzanie blízkej osoby. 


Trápi vás "Paragraf - návšteva lekára" a chcete pomôcť?

Podotázka: Paragraf - návšteva lekára (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem vo verejnej správe a mám v kolektívnej zmluve 7,5 hod. pracovný čas. Celodenného lekára si mám počítať ako 7,5 hodín alebo 8 hodín? Ďakujem

Odpoveď: Paragraf - návšteva lekára

(odpoveď odoslaná: 28.09.2024)

Dobrý deň,

v prípade, že máte v kolektívnej zmluve dohodnutý pracovný čas 7,5 hodiny denne, je potrebné, aby ste si pri návšteve lekára zúčtovali presne tento čas, teda 7,5 hodiny. Návšteva lekára sa považuje za pracovnú prekážku, a podľa Zákonníka práce sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

Vo vašom prípade nie je dôvod si započítavať 8 hodín, pretože váš dohodnutý denný pracovný čas je 7,5 hodiny. Preto by ste si mali zúčtovať iba tento čas strávený u lekára, ako by ste ho odpracovali v normálnom pracovnom dni. Kolektívna zmluva má v tomto prípade prednosť pred všeobecným rozvrhom pracovného času podľa Zákonníka práce.

Podľa § 141 ods. 2 písm. a) bod 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu: vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času."


Podotázka: Paragraf - návšteva lekára (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať o čerpaní paragrafov. Pracujem v zdravotníctve v nepretržitej prevádzke. Doteraz s ich čerpaním nebol problém, ale teraz sa nám zmenila vedúca sestra a bolo nám povedané, že vyšetrenia si máme vybavovať, keď máme voľno, že už nám nebudú preplácané. Nemáme si ich písať dopredu ani nosiť potvrdenia. Je to právne v poriadku? Mám také informácie, že po nočnej službe mám nárok na odpočinok, nie na návštevy lekárov. Ďakujem.

Odpoveď: Paragraf - návšteva lekára

(odpoveď odoslaná: 06.09.2024)

Dobrý deň,

zamestnávateľ je povinný Vám poskytnúť pracovné voľno na vyšetrenie alebo ošetrenie, ak nebolo možné toto uskutočniť mimo pracovného času.

Podľa ust. § 141 ods. 2 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce: "(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,..."


Pokiaľ ide o odpočinok po nočnej službe, Zákonník práce stanovuje povinnosť zamestnávateľovi poskytnúť zamestnancovi po nočnej službe minimálne osemhodinový nepretržitý odpočinok pred opätovným nástupom do práce.

Podľa Zákonníka práce ust. § 92 ods. 1 a 2: "(1) Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal medzi koncom jednej a začiatkom druhej zmeny minimálny odpočinok v trvaní 12 po sebe nasledujúcich hodín v priebehu 24 hodín a mladistvý zamestnanec aspoň 14 hodín v priebehu 24 hodín.

(2) Tento odpočinok možno skrátiť až na osem hodín zamestnancovi staršiemu ako 18 rokov v nepretržitých prevádzkach a pri turnusovej práci, pri naliehavých poľnohospodárskych prácach, pri poskytovaní univerzálnej poštovej služby, pri naliehavých opravárskych prácach, ak ide o odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život alebo zdravie zamestnancov, a pri mimoriadnych udalostiach. Ak zamestnávateľ skráti minimálny odpočinok je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi do 30 dní rovnocenný nepretržitý náhradný odpočinok."

Vaše vyšetrenia patria medzi prekážky v práci na strane zamestnanca a zamestnávateľ by mal umožniť využitie pracovného voľna, pokiaľ ich nemôžete vykonať mimo pracovného času. Vedúca sestra by mala túto skutočnosť zohľadniť pri Vašom pracovnom rozvrhu. Je dôležité, aby ste poskytli potrebné potvrdenia o vyšetreniach alebo ošetreniach na preukázanie týchto prekážok v práci.

Ak zamestnávateľ odmieta uznať tieto prekážky v práci, odporúčam Vám situáciu prejednať s personálnym oddelením alebo zamestnaneckým zástupcom, prípadne následne zvážiť právne kroky. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Paragraf - návšteva lekára (Pracovné právo)

Dobrý deň, môžem si pýtať spätne priepustku za deň predtým, ak mi bolo zle a nemohla som sa dostaviť k lekárovi? Ďakujem

Odpoveď: Paragraf - návšteva lekára

(odpoveď odoslaná: 21.08.2024)

Dobrý deň,

priepustka na návštevu lekára je potrebná aj s pečiatkou od lekára. Ak si zabezpečíte na priepustke pečiatku od lekára, tak ju môžete potom predložiť zamestnávateľovi.

Ak sa Vám to nepodarí, tak sa musíte so svojím priamym nadriadeným dohodnúť o priepustke z dôvodu súkromnej záležitosti. Tu však zostáva otázkou, či Vám bude toto voľno poskytnuté s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy. 

Zákon nezakazuje zamestnávateľovi poskytnúť zamestnancovi náhradu mzdy za ten čas.

Podľa § 141 ods. 3 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi

a) ďalšie pracovné voľno z dôvodov podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,  b) pracovné voľno z iných dôvodov ako podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,  c) pracovné voľno na žiadosť zamestnanca s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, d) pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje."
Trápi vás "Paragraf - návšteva lekára" a chcete pomôcť?

Podotázka: Paragraf - návšteva lekára (Pracovné právo)

Dobrý deň, zamestnávateľ nám oznámil, že máme nárok na návštevu lekára sedemkrát do roka, a preto akceptuje návštevu lekára len raz za 52 dní. Má právo neuznať viac návštev v jednom mesiaci? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Paragraf - návšteva lekára

(odpoveď odoslaná: 02.08.2024)

Dobrý deň, postup zamesntávateľa nie je právne ničím podložený, lebo Zákonník práce takúto podmienku a možnosti zo strany zamestnávateľa neuvádza. Zo strany zamestnávateľa však zrejme táto doba 52 dní bola daná na základe konania samotných zamestnancov, keďže realizovali vyšetrenia u lekára hlavne počas pracovného času a to tak, že pracovné voľna s náhradou mzdy čerpali aj niekoľko dní po sebe, resp. mali takto tzv predĺžené víkendy.

Podstatné v týchto prípadoch prekážok v práci na strane zamestnanca v súlade s ust. § 141 ods. 1 Zákonníka práce je to, či vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

"Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci počas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, materskej dovolenky, otcovskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, karantény, osobného a celodenného ošetrovania chorého člena rodiny podľa osobitného predpisu, osobnej a celodennej starostlivosti o fyzickú osobu podľa osobitného predpisu a počas obdobia, kedy sa osoba, ktorá sa inak stará o dieťa do dovŕšenia jedenásteho roku veku dieťaťa alebo do dovŕšenia osemnásteho roku veku dieťaťa, ak ide o dieťa s dlhodobým nepriaznivým zdravotným stavom, podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak."


Podotázka: Paragraf - návšteva lekára (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať: som v skúšobnej dobe a už som mala paragraf zo zdravotných dôvodov. Potrebujem ho opätovne, tak by ma zaujímalo, či mám nárok na ešte jeden deň v danom mesiaci. Ďakujem.

Odpoveď: Paragraf - návšteva lekára

(odpoveď odoslaná: 24.06.2024)

Dobrý deň, Zákonník práce vami uevdený problém priamo nerieši.

Podstatné vo vašom prípade je to, či vyšetrenie alebo ošetrenie nie je možné vykonať mimo pracovnej doby. Podľa ust. § 144 Zákonníka práce platí :

"Spoločné ustanovenia o prekážkach v práci

(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu. (2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Ustanovenie prvej vety a druhej vety neplatí, ak osobitný predpis ustanovuje iný spôsob preukazovania a potvrdzovania prekážky v práci. (3) Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť odpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody."    

Podotázka: Paragraf - návšteva lekára (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať na priepustku v skúšobnej dobe. Moja nadriadená mi tvrdí, že nemôžem si zobrať priepustku, lebo som tam ešte len mesiac, ale jednu som už mala. Potrebujem si vybaviť predoperačné vyšetrenie. Môžem si ju teda zobrať? Mám na to nárok? Ďakujem.

Odpoveď: Paragraf - návšteva lekára

(odpoveď odoslaná: 21.06.2024)

Dobrý deň,

v súvislosti s prekážkami v práci počas skúšobnej doby je dôležité vychádzať z ustanovení Zákonníka práce, ktorý poskytuje niekoľko dôležitých informácií. Skúšobná doba je určená na to, aby zamestnávateľ aj zamestnanec mali možnosť zistili, či jeden druhému vyhovuje v pracovnom pomere. Počas tejto doby môžu ukončiť pracovný pomer bez uvedenia dôvodu .

Čo sa týka prekážok v práci, aj preskúmanie zdravotného stavu, ako je predoperačné vyšetrenie, môže byť uznané ako dôležitá osobná prekážka v práci na strane zamestnanca podľa Zákonníka práce. Zamestnanec má právo na pracovné voľno a náhradu mzdy aj počas skúšobnej doby.

Podľa § 141 ods. 2 písm. a) bod 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu: vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času."

Vaša nadriadená sa môže domnievať, že máte limitovaný počet priepustiek, čo však nemusí byť v súlade so zákonom. Na takéto prekážky sa vzťahujú konkrétne pravidlá a mali by ste mať nárok na priepustku aj počas skúšobnej doby, ak ide o neodkladné lekárske vyšetrenie. Odporúčam komunikovať s nadriadeným a ak bude problém pretrvávať, môžte zvažovať právnu pomoc .


Trápi vás "Paragraf - návšteva lekára" a chcete pomôcť?

Podotázka: Paragraf - návšteva lekára (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať nasledovné: Ak pracujem u zamestnávateľa 10 rokov, ale dala som výpoveď v máji s dvojmesačnou výpovednou lehotou (po dohode so zamestnávateľom), môže mi skrátiť nárok na ošetrenie lekárom alebo sprevádzanie rodinného príslušníka? Ďakujem.

Odpoveď: Paragraf - návšteva lekára

(odpoveď odoslaná: 14.06.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že v zmysle ust. Zákonníka práce toto nie je možné, aby vám zamestnávateľ krátil počet dní na sprevádzanie rodinného príslušníka na vyšetrenie alebo ošetrenie podľa § 141 Zákonníka práce. Vy však v tomto prípade, ako aj v prípade vášho vyšetrenia alebo ošetrenia ste povinná preukázať, že vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času a ak bolo sprevádzanie rodinného príslušníka nevyhnutné. Toto vám aj musí potvrdiť zdravotnícke zariadenie, do ktorého budete sprevádzať rodinného príslušníka /§ 144 Zákonníka práce/.


Naopak platí, že ak by ste nastúpili do nového pracovného pomeru, nový zamestnávateľ v zmysle ust. § 141 ods. 6 Zákonníka môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy na vlastnévyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca a  na sprevádzanie rodinného príslušníka sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Paragraf - návšteva lekára" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.