Neposkytnutie stravy zamestnancom v nočnej smene

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trenčín

Otázka: Neposkytnutie stravy zamestnancom v nočnej smene

Dobrý deň, mohli by ste nám, prosím, poradiť, kde sa máme obrátiť, ak nám zamestnávateľ – štátna nemocnica – odmieta poskytnúť stravu vo forme jedla alebo stravných lístkov počas nočnej 12-hodinovej smeny? Nevieme, kde by sme mali hľadať pomoc a ako by sme mali situáciu ďalej riešiť, keďže zamestnávatelia sú podľa zákona povinní stravu poskytnúť. Ďakujeme za odpoveď.

Odpoveď: Neposkytnutie stravy zamestnancom v nočnej smene

Dobrý deň,

v takomto prípade je vhodné obrátiť sa na príslušný inšpektorát práce s podnetom na prešetrenie postupu zamestnávateľa. Inšpektorát posúdi konanie zamestnávateľa a v prípade zistenia porušenia zákona mu uloží sankciu.

Podľa § 152 Zákonníka práce:

Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti; túto povinnosť má aj zamestnávateľ alebo agentúra dočasného zamestnávania voči dočasne pridelenému zamestnancovi. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

Ak Vám neposkytne stravu a ani stravné lístky, mohli by ste si žalobou uplatniť právo na doplatenie príspevku na stravovanie podľa § 152.