Máte
otázku?

Nedodaný, ale zaplatený tovar


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar

Dobrý deň, Prosím Vás, máme problém ohľadom podvodu. Cez e-mail sme si objednali tovar, ktorý sme dopredu zaplatili a doteraz (už 6. týždeň) nám tovar neprišiel, keď voláme Majiteľovi obchodu, vykrúca sa alebo Nám neberie telefón. Dá sa s tým niečo robiť? Vopred ďakujem za radu.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

Dobry den, pokial ide o nedodany zaplateny tovar, odporucam Vam postupovat nasledovne: poslite mu odstupenie od zmluvy, ako dovod uvedte nedodanie tovaru napriek viacerym vyzvam. Do vyzvy napiste aj cislo uctu, kam ma vratit peniaze. Ak nebude reagovat, pomozeme Vam s vymozenim penazi.

Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
3. Septembra som si objednal z eshopu. Doba dodania je 10-40 pracovných dni. Dodnes tovar stále neprišiel. Požadoval som vrátenie peňazí hneď po uskutočnení objednávky, lebo som si prečítal recenzie o tom eshope. No bohužiaľ nejako to zamietli. Viac krát som im písal mail, no v ňom mi stále pošlú to isté stále. Že si vyhradzujú právo v 0. 3% objednávok tovar doručiť do 365 dni. Čo mám robiť?

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 07.11.2022)

Dobrý deň,
ak ste objednali tovar cez internet, máte právo odstúpiť od zmluvy uzavretej na diaľku, a to bez udania dôvodu. Toto odstúpenie im pošlite poštou a do emailu a znova im pošlite výzvu na vrátenie sumy. Ak ju nevrátia budete musieť podať žalobu, ak chcete, aby Vám peniaze vrátili. 


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
pred 4 dňami som si z e-shopu objednala tovar a taktiež zaplatila, no medzi časom som si overila informácie o tomto eshope a predovšetkým recenzie, ktoré boli najmä negatívne, zazneli aj vyjadrenia, že zodpovední za tento e-shop nereagujú ani na e-maily a ani nedvíhajú telefón. Chcela by som objednávku zrušiť a taktiež by som chcela, aby mi vrátili peniaze. Ako môžem prosím v tomto postupovať?

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 04.11.2022)

Dobrý deň,
nakoľko ste uzavreli zmluvu na diaľku, resp. cez internet a ste spotrebiteľom, tak Vám zákon poskytuje širokú mieru ochrany. V zmysle zákona č. 102/2014 Z. z. môžete od zmluvy odstúpiť bez udania dôvodu do 14 dní od prevzatia tovaru. Bude postačovať, ak predávajúcemu pošlete e-mail v ktorom uvediete, že odstupujete od zmluvy a požadujte vrátenie tovaru. Môžete to zaslať aj písomne poštou, avšak uvedený e-mail bude postačovať v zmysle § 8 ods. 1 zákona č. 102/2014 Z. z.:

Spotrebiteľ môže uplatniť právo na odstúpenie od zmluvy podľa § 7 ods. 1 u predávajúceho v listinnej podobe alebo v podobe zápisu na inom trvanlivom nosiči; ak bola zmluva uzavretá ústne, na uplatnenie práva spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy stačí akékoľvek jednoznačne formulované vyhlásenie spotrebiteľa vyjadrujúce jeho vôľu odstúpiť od zmluvy (ďalej len „oznámenie o odstúpení od zmluvy“). Spotrebiteľ môže použiť formulár na odstúpenie od zmluvy podľa prílohy č. 3, ktorý mu odovzdal predávajúci.

Následkom odstúpenia od zmluvy je vrátenie si navzájom poskytnutých plnení, takže by Vám následne mal predávajúci peniaze vrátiť. 


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Dali sme stolárovi zálohu za kuchynskú linku a vstavanú skriňu. Termín dodania mal byt 6-8 týždňov. Dňa 25. 10. uplynul 8. týždeň a vyrobené nemá nič. Prosím Vás poraďte nám, ako postupovať. Doklad máme iba zálohovú faktúru, nič viac žiadnu zmluvu. Nie sme to len my koho oklamal, ale zase ma pod sebou aj spokojných zákazníkov. Ako máme postupovať?

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 03.11.2022)

Dobrý deň,

 

zmluva o dielo nemusí byť uzavretá v písomnej podobe. Stačí, že ste mali dohodnutý predmet zmluvy a cenu, čo ste mali. Ak potom zhotoviteľ ani len nezačal s vykonaním diela, máte možnosť od zmluvy o dielo odstúpiť a súčasne tiež žiadať vrátenie zálohy. Odporúčam toto vykonať písomne. Ak vám zálohu nevráti, môžete podať na súd žalobu o zaplatenie sumy zodpovedajúcej zaplatenej zálohe.


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
Chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom zaplateného, ale nedodaného tovar. Poslala som im výzvu na odstúpenie od zmluvy a žiadala som vrátenie peňazí. Prosím Vás ako mám ďalej postupovať, keď na výzvu vôbec nereagujú? Ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 03.11.2022)

Dobrý deň,
ďalším krokom je podanie žaloby o zaplatenie dlžnej sumy. Buď elektronicky na tzv. upomínací súd (OS BB) alebo písomne na všeobecný súd podľa sídla dlžníka. V žalobe je potrebné uviesť, kedy a kde ste si objednali tovar, doklad o zaplatení, uviesť, že ste od kúpnej zmluvy odstúpili a vyzvali ich na vrátenie zaplatenej kúpnej ceny (spolu s dokladom o odstúpení).


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
Mám problém s tým, že za tovar som zaplatil online platbou a od vtedy už prešlo 8 týždňov a tovar stále nemám. Internetový obchod s...com som oslovil už niekoľko krát no nikto sa mi stade neozýva neodpisuje.
Prišiel mi len potvrdzujúci email o zaplatení.
Platba vo výške 100e.
Viete mi prosím poradiť ako by som sa dostal spať ku svojim peniazom?

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 24.10.2022)

Dobrý deň,
ak by sa jednalo o slovenský eshop a spoločnosť, bolo by im možné poslať odstúpenie od zmluvy a vyzvať ich na vrátenie platby. V tomto prípade budete musieť skúmať podrobne obchodné podmienky spoločnosti, ktorá spravuje túto stránku a následne podľa toho postupovať. Nakoľko ide zrejme o zahraničnú stránku postupovať voči nim bude zložitejšie a zdĺhavejšie. Ďalšími možnosťami je požiadať banku o vrátenie omylom vykonanej platby. Tento postup však tiež závisí od spolupráce majiteľa protiúčtu a nemusí viesť k želanému cieľu. Rovnako možnosťou, ak zlyhá aj snaha o mimosúdne vymáhanie dlžnej sumy je podať na nich trestné oznámenie. Nie je vylúčené, že sa jedná o podvodnú stránku a je možné, že je voči majiteľovi podaných už viacero trestných oznámení.

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Cez internet som si objednala tenisky.
Čakala som dva mesiace, aj keď písali, že budem čakať do 20 dní.
Opätovne som im písala kde moja objednávka, nakoniec povedali, že sa stratila a prepletia mi 40% sumy.  Nato som im napísala, že prečo by mi mali poslať len 40%, že to nie je ani polovica, mali by poslať tovar alebo vrátiť celú sumu. Oni na to napísali, že mi vrátia len 50% ak chcem a iné riešenie pre mňa nemajú a potom prestali odpisovať.
Vedeli by ste mi prosím Vás poradiť ako mám teraz postupovať?
Vopred ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 18.10.2022)

Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzame, že skutočnosť, že vám eshop oznámil, že sa zásielka stratila, nie je pre vás podstatné. Vy ste zásielku neprevzali a je samotnou otázkou, či zásielka bola vôbec zaslaná na vašu adresu, ktorá okolnosť vás ako kupujúceho tiež nemusí zaujímať. Vo veci odporúčam spoločnosti napísať email, že odstupujete od zmluvy v súlade s ust. § 7 ods. 5 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho. Dôvod nemusíte uvádzať, lebo je to vaše oprávnenie. Súhlas predávajúceho na odstúpenie od zmluvy nepotrebujete. Predávajúci je následne povinný vám vrátiť uhradenú celú kúpnu cenu, teda nie 40 % alebo 45 %, v lehote najneskoršie do 14 kalendárnych dní. Ak k vráteniu kúpnej ceny nedôjde, kontaktujte prosím Slovenskú obchodnú inšpekciu, ktorá síce vrátenie peňazí nevymôže, ale spoločnosti - eshopu môže uložiť pokutu až 16500 € v zmysle vyššie uvedeného zákona. Zrejme sa problematika nedodania tovaru z dôvodu, že sa zásielka stratila, netýka iba vás, možnosťou na vašej strane je aj upozorniť komerčné média na praktiky spoločnosti /napr. TV JOJ/.  
Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
z internetovej stránky som si objednal tovar za 180 e. Tovar mi bol doručený a chybou v ich účtovníctve mi časom prišla aj platba naspäť. Teraz to žiadajú vrátiť a samozrejme to vrátim, len sa chcem opýtať, či internetový obchod môže tu platbu aj inak vymáhať alebo, či môže voči mne použiť nejaké právne úkony v prípade nezaplatenia.
Ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 12.10.2022)

Dobrý deň,
aj keď došlo k chybe na strane eshopu a vrátili vám uhradenú kúpnu cenu, pričom vy máte tovar, sumu musíte uhradiť spätne eshopu. V prípade, že by ste sumu nevrátili, eshop by mohol podať žalobu na súd o vydanie bezdôvodného obohatenia a žiadať jeho vydanie, čím by vám vznikli ďalšie náklady spojené so súdnym konaním /súdny poplatok, trov právneho zastupovania advokátom/ a s prípadným následným vymáhaním cestou súdneho exekútora.

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
chcem sa Vám opýtať objednal som si tovar cez suprisimo a neodpovedali mi na email. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 23.09.2022)

Dobrý deň, v otázke neuvádzate podstatnú vec a to či ste za tovar už aj zaplatili.

Uvádzame, že stránka suprisimo je len nákupnou bránou, kde dodávateľmi tovaru sú rôzne spoločnosti v podstate z celého sveta, čo je uvedneé aj v obchodných podmienkach na uvedenej stránke. Poskytovateľ a prevádzkovateľ stránky je spoločnosť sídliaca v Spojených arabských emirátoch.

Nevieme, či o tovar máte ešte záujem, ak nie je treba odstúpiť od zmluvy a žiadať vrátiť uhradenú kúpnu cenu /ak ste ju uhradili/. Ak kúpna cena nebola uhradená, len oznámte spoločnosti, že odstupujete od zmluvy, dôvod uvádzať nemusíte.

Odporúčam pre nákupom cez internet oboznámiť sa vždy s obchodnými podmienkami jednotlivých spoločností, prípadne pozrieť aj stránku Slovenskej obchodnej inšpekcie, ktorá upozorňuje na svojich stránkach na rizikové eshopy.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať ako je to pri zaplatení tovaru zo zahraničia. Dajú sa vymôcť peniaze po zaplatení keď mi neprišiel tovar ? Ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 15.08.2022)

Dobrý deň,
na vašu otázku uvádzame, že pred objednávaním a hlavne platením tovaru vopred odporúčam vždy pozrieť minimálne na stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie rizikové eshopy, kde SOI upozorňuje práve na vaše prípady : tovar objednaný, zaplatený a nedodaný. Zároveň odporúčam preštudovať príslušné obchodné podmienky /zrejme ide vo vašom prípade o eshop, ktorý je uvedený v slovenskom jazyku, ale tovar sa dodáva napr. z Číny a pod., kde v obchodných podmienkach upozorňujú, že dodacia lehota môže byť veľmi dlhá, aj dva mesiace a viac. Následne, ak by ste sa k tovaru nedostali, odporúčam odstúpiť od zmluvy a žiadať vrátenie peňazí.

Nevieme o akú stránku ide. Odporúčam  predávajúcemu napísať opätovne email čo je s tovarom a ak by ste zistili, že ide o rizikový eshop, potom možnosťou je len kontaktovať vašu banku, aby žiadala od predávajúceho vrátenie peňazí. Banka samotná peniaze vymáhať nebude. Ak peniaze vrátené nebudú, banka vám síce poskytne údaje o majiteľovi účtu a peniaze budete musieť vymáhať sám.


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, už je tomu viac ako 40dni čo som si objednala tovar a zaplatila ho v istom obchode. Ani tovar, ani peniaze nemám.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 27.06.2022)

Dobrý deň,
ak ste si objednali tovar cez internet, tak im na email a poštou pošlite list, v ktorom napíšete, že odstupujete od zmluvy a žiadate vrátiť peniaze. Ak to odmietnu urobiť, potom by ste mali podať žalobu o vrátenie danej sumy a tiež by som zvážil podanie podnetu na SOI.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
objednal som tovar z online obchodu (na Slovensku) a zaplatil. Tovar neprišiel a nereagujú na maily. Takže idem im poslať odstúpenie od zmluvy z dôvodu nedodania tovaru. Čo ma ale záujma, aká je lehota na vrátenie peňazí?
Ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 23.06.2022)

Dobrý deň,
zákonom nie je stanovená lehota na vrátenie peňazí. Niektoré spoločnosti majú v obchodných podmienkach uvedené 14 dní. Pozrite si ich obchodné, resp. reklamačné podmienky. Ak tam nebudú mať uvedenú žiadnu lehotu, priamo v odstúpení od zmluvy uveďte lehotu (stanovte ju Vy sám), v ktorej Vám majú vrátiť peniaze. Najčastejšie udávame 5 alebo 10 dní.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

cobrý deň,
Cez market plače som si zaplatila za chladničku, nič mi neprišlo, predajcu ani nepoznám iba profil na fb mám iba číslo účtu. Čo robiť ? Tatiana

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 05.04.2022)

Dobrý deň,
v otázke uvádzate, že ste kúpu dohodli cez soc. siete a peniaze ste poslali na bankový účet. Zrejme od objednávky a uhradenia dohodnutej kúpnej ceny uplynula už dlhšia doba. Ak redávajúci na Vaše výzvy nereagoval, odporúčam kontaktovať Vašu banku, aby od príjemcu platby vyžiadala túto späť s vrátením na Váš bankový účet. Táto služba je v banke spoplatnená.

Ak príjemca platby na výzvu banky nebude reagovať a peniaze nevráti, banka Vám poskytne osobné údaje príjemcu platby a peniaze budete musieť vymáhať cestou súdu.

V prípade záujmu ak cestou banky Vám peniaze nebudú vrátené potom ontaktujte anšu advokátsku kanceláriu, aby sme Vám pomohli s vybavením veci.

 

 


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
objednala som si tovar a hneď som ho zaplatila kartou. Prišlo mi potvrdenie, že je zaplatené, ale mail mi vôbec neprišiel a ani žiadna správa, že som si tovar objednala do tohto dna mi tovar neprišiel, ktorý som si objednala ale raz prišla poštárka k nám domov a doniesla zásielku zaplatila som jej colné čo si pýtala ale ten obsah toho balíka ten som si nikdy neobjednala, informovala som banku ona sa dopátrala k ním navrhla reklamáciu a návrat peňazí na môj účet, ale oni vraj tvrdia, že tovar odoslali a ja som si ho prebrala a to je to čo tu píšem prišiel mi úplne niečo iné než som si objednala a v tej hodnote to vôbec nebolo, keďže som objednávala topánky, prišiel mi šál. Prosím Vás ako ďalej postupovať, keďže aj adresu nemajú. Ďakujem. Jaroslava

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 15.03.2022)

Dobrý deň, preštudovali sme si Vašu otázku.
Predpokladáme, že máte doklad o doručení tovaru.

Musíme uviesť, že škoda, že ste neuviedli kedy ste tovar prevzali a o aký eshop ide.

Ak ide o slovenský eshop, potom platí ust. § 7 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho, podľa ktoréo je spotrebiteľ oprávnený odstúpiť od zmluvy v lehote do 14 kalendárnych dní od jeho prevzatia a to bez uvedenia dôvodu a následne predávajúci je povinný vrátiť peniaze najneskoršie do 14 kalendárnych dní od vrátenia tovaru predácajúcemu. Z Vašej strany je teda potrebné odstúpiť od zmluvy v lehote do 14 dní prostredníctvom formulára, ktorý by mal byť zverejnený na stránke predávajúceho, prípadne tak urobte emailom s poukázaním na uvedneé zákonné ustanovenia a tovar pošlite doporučene na adresu predávajúceho tak, aby ste mali dokald o jeho zaslaní.

Ak by išlo o zahraničný eshop na území EÚ, potom odporúčam kontaktovať Európske spotrebiteľské centrum /link : https://esc-sr.sk/.

Ak by išlo o eshop mimo územia EÚ, potom treba postupovať podľa obchodných podmienok eshopu.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
obejdnala som si tovar z internetovej stránky a peniaze som zaplatila dopredu. Tovar mi neprišiel do dnes. Už prešiel mesiac, a keď im píšem e-mail, že nech mi vrátia peniaze späť, tak sa z toho stále vykrúcajú. Prečítala som si recenzie a žiaľ sú zlé. Všetci píšu, že sú podvodníci, a že nechcú vracať peniaze. Čo mám ďalej robiť, aby mi vrátili späť moje peniaze?

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 28.01.2022)

Dobrý deň,

odporúčam Vám napísať im doporučený list - výzvu s uvedením, že od uzatvorenej zmluvy odstupujete, a súčasne že žiadate, a by Vám zaplatené peniaze za nedodaný tovar vrátili na účet, ktorý vo výzve tiež uvediete. V prípade, ak by na výzvu nereagovali, domáhať sa môžete vrátenia peňazí súdnou cestou. Totiž odstúpením od zmluvy sa zmluvný vzťah ruší od počiatku, a strany sú zo zákona povinné vydať vzájomne poskytnuté plnenia, v opačnom prípade dochádza k bezdôvodnému obohateniu. Súd Vám s veľkou pravdepodobnosťou vyhovie a zaviaže ich, aby Vám bezdôvodné obohatenie vydali.

Ak takto podvádzajú ľudí, tak sa skúste na niektorých z tých ľudí nakontaktovať a podať spoločne trestné oznámenie. Tak aby bola škoda vyššia ako 266 eur (spolu). Vtedy je to už trestný čin. Často sa stretávam s tým, že škoda je nižšia ako 266 eur, vtedy to odmietnu, pretože to nie je trestný čin. Niekedy je preto vhodnejšie podať hromadné trestné oznámenie.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
som ďalším zákazníkom istej spoločnosti. Zaplatený tovar, nebol dodaný. Vykonal som odstúpenie od zmluvy. Žiadal som vrátenie peňazí. Mesiac urgencie a nič. Prosím ako ďalej postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 21.01.2022)

Dobrý deň,

ak ste od zmluvy odstúpili a žiadali vrátenie peňazí, no napriek tomu si predajca svoju povinnosť nesplnil, vzniká na jeho strane bezdôvodné obohatenie voči Vám. Odporúčam podať návrh na vydanie platobného rozkazu. Ide o skrátenú formu rozhodovania v rámci upomínacieho konania, pretože ak súd nemá pochybnosti o dôvodnosti uplatňovaného nároku, a tento nárok podložíte riadnymi dôkazmi, súd vydá platobný rozkaz, v ktorom dlžníka zaviaže na zaplatenie dlžnej sumy. Okrem istiny žiadajte priznať aj zákonné úroky z omeškania odo dňa omeškania do zaplatenia. Dlžník bude mať možnosť podať odpor voči platobnému rozkazu. Ak ho podá s vecným odôvodnením, vyjadrite sa k nemu a žiadajte pokračovanie pred civilným súdom. Ak Vám súd vyhovie a budete disponovať právoplatným a vykonateľným rozsudkom, v prípade nezaplatenia dlžnej sumy sa môžete domáhať vrátenia peňazí podaním návrhu na vykonanie exekúcie. Napíšte mi viac o tej pohľadávke. 


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
objednala som si tovar a hneď som ho zaplatila kartou. Prišlo mi potvrdenie, že je zaplatené, ale nikto mi neodpovedá na moje emaily. Keď volám číslo neexistuje. Chcem sa opýtať, ako mám postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 20.01.2022)

Dobrý deň,

odporúčam predajcovi zaslať list, v ktorom uvediete, že od zmluvy odstupujete z dôvodu nedodania tovaru, a to aj napriek Vašim opakovaným výzvam. V odstúpení uveďte, že žiadate vrátiť peniaze spolu s účtom, kam Vám peniaze majú poslať. Ak by na Vašu výzvu nereagovali, môžete sa vrátenia peňazí domáhať súdnou cestou. Tiež pohľadajte skúsenosti iných s touto firmou na internete, Facebooku. Ak ich je viac, mohli by ste spoločne podať trestné oznámenie ak šlo o podvod. 


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
dňa 1.12.2021 som si cez internet objednala zo stránky magické produkty tovar v hodnote 109,- eur, ktorý som hneď aj zaplatila. Prišlo mi potvrdenie na email o objednávke. V objednávke je dodanie tovaru do 10 pracovných dní. Komunikovať sa s nimi dá iba cez email, keďže majú iba kamennú predajňu no na emaili neodpovedajú. Pýtala som sa na stav objednávky. Dňa 9.1. som posielala email odstúpenie od zmluvy z dôvodu nedodania zaplateného tovaru, no žiadna odozva. Ako ďalej postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 17.01.2022)

Dobrý deň,

ak Vám nedodali zaplatený tovar v súlade s dohodnutými podmienkami, správne ste od zmluvy písomne odstúpili. Na to, aby odstúpenie bolo účinné je nevyhnutné, aby v tom istom liste ste uviedli aj konkrétne právo, ktoré si uplatňujete. Ak ste v liste okrem odstúpenia neuviedli aj konkrétne právo, ktoré si z dôvodu porušenia ich záväzku uplatňujete, odporúčam im napísať ešte raz tento list s odstúpením aj s uvedením, že žiadate, aby Vám peniaze boli vrátené v lehote, ktorú im určíte. Vo výzve uveďte číslo účtu, kde Vám môžu peniaze zaslať. Ak ste tak urobili, alebo v prípade, ak na výzvu nebudú ďalej reagovať, môžete sa domáhať vydania bezdôvodného obohatenia podaním žaloby na súd. Skrátenou formou sa môžete domáhať návrhu na vydanie platobného rozkazu prostredníctvom tzv. upomínacieho konania.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
mám nedodaný, ale zaplatený tovar na www. Supersimo.sk, ako mám prosím postupovať, nikto mi na meil neodpovedá a telefón nemajú zverejnený. Ďakujem za odpoveď S pozdravom Rudolf

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 13.01.2022)

Dobrý deň,
v našej poradni je množstvo otázok týkajúcich sa uvedenej internetovej stránky. Na túto stránku upozorňuje aj Slovenská obchodná inšpekcia, vrátane upozornení na ďalšie rizikové eshopy. V tomto prípade ide len o nákupnú galériu, spoločnosť nemá žiadny tovar, len na ich stránke môžete objednať, ide o tzv. internetovú galériu /link : https://www.soi.sk/sk/informacie-pre-verejnost/upozornenie-na-internetove-galerie-www-bonky-sk-a-www-suprisimo-sk.soi, aj tu : https://www.soi.sk/sk/informacie-pre-verejnost/rizikove-e-shopy-informativny-zoznam.soi/. V tomto prípade ide konkrétne o tovar z Číny /viď obchodné podmienky nastránke spoločnosti/.

Odporúčame len odstúpiť od zmluvy a žiadať vrátenie peňazí.

Odporúčam vždy pred nákupom cez internet pozrieť recenzie konkrétneho eshopu, upozornenia SOU, prípadne Českej obchodní inspekce.


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
objednala som si cez stránku asi v októbri bundy a z toho mi prišla len jedna a druhá vôbec nie. Píšem im, ale stále mi odpovedá ich počítač to isté, že objednávka je na ceste. Tá bunda bola dráha, dcérka je z toho zúfalá. Prosím, ako mám ďalej postupovať, aby mi vrátili peniaze, ak som zabudla číslo objednávky? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 05.01.2022)

Dobrý deň,

ak ste si objednávali tovar cez internet, predpokladám, že Vám bolo zaslané potvrdenie o objednávke, kde je číslo objednávky uvedené. Ak ho ale neviete nájsť, nie je to prekážkou toho, aby ste od zmluvy odstúpili. Keďže ste za tovar zaplatili, ale ten Vám nebol riadne a včas dodaný, môžete sa na eshop obrátiť s výzvou, aby Vám tovar doručil v lehote, ktorú určíte. Ak nechcete čakať alebo eshop nebude reagovať, zašlite mu doporučený list s uvedením, že odstupujete od zmluvy. Odstúpením od zmluvy zmluva zaniká a zmluvné strany sú povinné vydať si vzájomné plnenia zo zmluvy. V liste uveďte, že žiadate vrátiť zaplatenú sumu a uveďte číslo účtu, kam Vám majú peniaze vrátiť.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
Prosím Vás. Radite len ohľadom tovaru alebo aj ohľadom peňazí, ktoré neposiela mne muž čo mu bolo stanovené súdom? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 22.12.2021)

Dobrý deň,
ak máte na mysli výživné, tak áno, radíme aj v tomto smere. V prípade, že disponujete súdnym rozhodnutím, na základe ktorého Vám mala protistrana pravidelne plniť (výživné na manželku, na deti...) a toto rozhodnutie je už právoplatné a vykonateľné, môžete voči protistrane začať exekučné konanie. V exekučnom konaní zabezpečí súdny exekútor, aby bola povinnosť stanovená súdnym rozhodnutím riadne plnená a začne od neho vymáhať súdom určené plnenie.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
zaplatil som vopred za tovar cez eshop s knihami, ale po 3 dňoch mi neprišlo vôbec nič, nechcem prísť o 25 €, na emaily neodpisujú na telefonát taktiež, som zúfalý, lebo tovar, ktorý som si objednal už neukazujú ani na ich stránke. Neviete mi nejako pomôcť? Prosím Vás veľmi pekne. Richard

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 17.12.2021)

Dobrý deň, vo Vami uvedenom prípade platí, ako sme už uviedli aj v predchádzajúcich odpovediach, je to, aby ste eshop buď urgovali, alebo formou emailu odstúpili od zmluvy a to aj pred dodaním tovaru. Je to Vaše oprávnenie ako spotrebiteľa a nepotrebujete k tomu súhlas predávajúceho.

Po odstúpení od zmluvy je predávajúci povinný Vám vrátiť všetky peniaze, ktoré ste uhradili a to v lehote najneskoršie do 14 kalendárnych dní.

Pred kúpu tovaru cez internet odporúčam pozrieť aj stránku Slov. obchodnej inšpekcie, ktorá upozorňuje na rizikové eshopy, prípadne stránku Slovenskej asociácie pre elektronický obchod (SAEC).


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
19. 11 som si objednal tovar z internetového obchodu, 6. 12 mi poslali faktúru a napísali, že tovar odovzdali dopravcovi t.j. poštový kuriér. Odvtedy nemám tovar, dovolať sa im neviem, mailom mi odpísali, že ony tovar odoslali, ale pošta neeviduje žiadnu takú zásielku. Dnes som im poslal mailom odstúpenie od zmluvy a odpísali mi, že mi vrátia peniaze, keď budú mať tovar na sklade. Treba poslať odstúpenie od zmluvy aj poštou? A ako pokračovať ak bude tovar niekde stratený a im sa nevráti a tým pádom mi nevrátia peniaze? Tomáš

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 16.12.2021)

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že za tovar ste zaplatili, tovar zatiaľ dodaný nebol, pričom predávajúci Vám oznámil, že zásielka bola daná na poštovú prepravu, pričom ste zistili, že na Vaše meno nie je evidovaná žiadna zásielka. Za tento stav Vy nezodpovedáte. Uvádzame, že je Vašim oprávnením od zmluvy odstúpiť
v zmysle ust. § 7 ods. 5 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho:

 

"Spotrebiteľ môže odstúpiť od zmluvy, predmetom ktorej je dodanie tovaru, aj pred začatím plynutia lehoty na odstúpenie od zmluvy.
 
To, že predávajúci tvrdí, že zásielku poslal, ale Vy ste ju neobdržali a teda ani neprevzali, nie ej podstatné z hľadiska nároku na vrátenie peňazí. Predávajúci v zmysle ust. § 9 vyššie citovaného zákona je povinný Vám vrátiť peniaze najneskoršie do 14 kalendárnych dní.
Upozornite eshop na uvedené zák. ustanovenie s tým, že ak peniaze vrátené nebudú, vo veci sa obrátite na Slov.obchodnú inšpekciu.
Naša poznámka :
Pred nákupom cez eshop odporúčame pozrieť aj recenzie na konkrétny obchod, ako aj napr.  stránku Slov.obchodnej inšpekcie, kde upozorňuje na rizikové eshopy, prípadne aj stránku Slovenskej asociácie pre elektronický obchod.

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, objednala a zaplatila som tovar 2.12. 21 v e-shope. Tovar mi nebol doručený. Na moje otázky mi prišla odpoveď, že zásielku evidujú ako prevzatú. Mne však nič neprišlo. Ako prosím postupovať?

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 14.12.2021)

Dobrý deň,

ak ste za tovar zaplatili, ale do dnešného dňa Vám nebol dodaný, odporúčam Vám napísať doporučený list predajcovi s uvedením, že v zmysle § 588 a nasl. Občianskeho zákonníka odstupujete od zmluvy. Odstúpením od zmluvy zmluva zaniká a zmluvné strany sú povinné vydať si vzájomné plnenia zo zmluvy. V doporučenom liste preto tiež uveďte, že žiadate vrátiť Vami zaplatenú sumu a uveďte číslo účtu, kam Vám majú peniaze vrátiť.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
prosím chcela by som poradiť. Pred rokom som jednému pánovi zaplatila za auto, ktoré doteraz nemáme. Stále niečo na ňom opravuje. Viem, že je to divné, ale bolo to cez známosť, tak som si myslela, že to bude spoľahlivé. Ale nieje. Peniaze mu boli vyplatené cez účet, takže to je jediný doklad, ktorý od tej platby mám. Mohla by som ho napadnúť súdnou cestou o vrátenie peňazí? Ďakujem Lucia

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 11.12.2021)

Dobrý deň, v otázke uvádzate, že kúpnu cenu ste už uhradili, avšak auto Vám nebolo odovzdané.

Odporúčam vo veci napísať doporučený list predávajúcemu, že v zmysle ust. § 588 a nasl. Obč. zákonníka odstupujete od zmluvy a žiadate vo Vami uvedenej lehote vrátiť peniaze na Váš účet. Ak k vráteniu peňazí nedôjde, budete musieť podať žalobu na súd.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.

 

 


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
kúpila som si zimnú bundu cez internet od Suprisima.sk. Peniaze som poslala na ich účet. Písali mi sms, že nemajú platbu na účte. O dva dni sa ospravedlnili a prilali pladbu na svoj účet. Hneď na to poslali 3 smsky, že po 7 dňoch nemajú peniaze na účte. Nemám tovar ani peniaze. Prosím o radu. Ďakujem. Kamila

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 01.12.2021)

Dobrý deň,
na internete je mnoho upozornení na uvedené obchodné trhovisko. Uvedená spoločnosť, ktorá ho prevádzkuje /sídlo v  Sanghaji/ nie je priamym dodávateľom tovaru. Toto vyplýva aj z ich obchodných podmienok.

Žiadne ďalšie platby za tovar, za ktorý ste zaplatili, už nerealizujte.

Odporúčame len odstúpenie od zmluvy a žiadať vrátenie peňazí.

Vždy pred objednaním tovaru radšej skontrolujte konkrétny eshop, jeho dôveryhodnosť, prípadne či na konkrétny eshop neupozorňuje na svojich stránkach ako rizikový napr. Slovenská obchodná inšpekcia.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu. Dna 31.10.2021 som si cez internet zakúpila tovar a zaplatila cez ib, tovar mi ešte neprišiel, telefón nedvíhali a na mail neodpovedajú, neskoro som si prečítala recenzie na ich stránku, zistila som, že nie som sama, ktorú oklamali. Ako mám postupovať, aby mi boli vrátené peniaze, keďže už uplynula doba odstúpenia od zmluvy ? Marianna

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 17.11.2021)

Dobrý deň, podľa znenia otázky ste kúpili tovar, za ktorý ste už aj vopred zaplatili. Uvádzame, že lehota na odstúpenie od zmluvy je pre Vás v zmysle ďalej citovaného zákona zachovaná.
Podľa ust. § 7 ods. 5 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov platí :

 

"Spotrebiteľ môže odstúpiť od zmluvy, predmetom ktorej je dodanie tovaru, aj pred začatím plynutia lehoty na odstúpenie od zmluvy." 
 
Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že aj teraz môžete od zmluvy odstúpiť a to použitím tlačiva, ktoré je uvedené v prílohe č. 3 cit. zákona, prípadne toto tlačivo na odstúpenie od zmluvy pred dodaním tovaru by malo byť uvedené na internetovej stránke predávajúceho. Znenie zákona nájdete na stránke slov-lex.sk.
Následne po odstúpení od zmluvy je predávajúci povinný najneskoršie do 14 kalendárnych dní Vám povinný vrátiť peniaze. Ak ich vráteniu nedôjde odporúčame kontaktovať Slovenskú obchodnú inšpekciu, prípadne vo veci podať žalobu na súd.
Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
zaplatil som za tovar bankovým prevodom a k dnešnému dňu mi stále nebol doručený, keď volám na číslo do e-shopu tak pán sa len vyhovára, že ešte nejaká súčiastka nie je skladom už trikrát zmenil termín dodania ako mám postupovať ďalej čo mám robiť sumu, ktorú som mu poslal na účet je 1660 €. Ďakujem Juraj

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 19.10.2021)

Dobrý deň, z  otázky usudzujeme, že chcete od zmluvy odstúpiť a vrátiť peniaze.

Ak je to tak, potom platí ust. § 7 ods. 5 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho a to, že "spotrebiteľ môže odstúpiť od zmluvy, predmetom ktorej je dodanie tovaru, aj pred začatím plynutia lehoty na odstúpenie od zmluvy."

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že ste oprávnený odstúpiť od zmluvy, na ktoré odstúpenie nepotrebujete súhlas predávajúceho. Na odstúpenie od zmluvy môžete použiť tlačivo, ktoré by malo byť zverejnené na internetovej stránke eshopu alebo prílohu č. 3 vyššie citovaného zákona /zákon nájdete na stránke slov-lex.sk/. Následne predávajúci po tomto odstúpení z Vašej strany je povinný Vám vrátiť peniaze v lehote najneskoršie do 14 kalendárnych dní. V prípade, že peniaze vrátené nebudú kontaktujte Slov. obchodnú inšpekciu, na čo môžete predávajúceho upozorniť.

 


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
potrebovali by sme poradiť ohľadom toho, že sme 16. 7. 2021 v nábytkárstve osobne vybrali sedaciu súpravu aj zálohu sme dali 1000 eur, od čoho máme aj pokladničný blok .Ale nemáme nič iné, žiadne papiere. Bolo povedané, že dodanie tovaru bude 6-8 týždňov, no tovar nám nedodali a po 10. týždni som volala do predajne.Vtedy mi bolo povedané, že sa ospravedlňujú, ale ešte máme čakať 1,5 týždňa a tovar bude dodaný. No po13. týždni som im volala znova a dostala som odpoveď, že ona momentálne nie je v prevádzke, zavolá kolegovi, ktorý je tam, a že mi zavolajú. No čakám už viac hodín a ešte žiadnu odpoveď som nedostaal. Viete mi s tým nejak pomôcť alebo poradiť? Ďakujem za Vás čas a odpoveď.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 15.10.2021)

Dobrý deň,

keďže za tovar ste zaplatili, avšak tento Vám nebol dodaný, a to ani v dodatočnej lehote, a doposiaľ ste od nich neobdržali odpoveď, odporúčam Vám zaslať im písomné odstúpenie od zmluvy. Ako dôvod uveďte nedodanie tovaru napriek viacerým výzvam. Zároveň od nich žiadajte vrátenie peňazí (uveďte im aj číslo účtu kam Vám majú peniaze vrátiť). Ak by Vám peniaze nevrátili, bezdôvodne by sa tým obohatili. Ak by k tomu došlo, podajte na nich žalobu o zaplatenie sumy, o ktorú sa bezdôvodne obohatili. Ak ste podpisovali nejakú zmluvu, tak si ju pozrite, či tam nemáte uvedenú dlhšiu dobu. 


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
pred mesiacom som si objednala u pani na FB tovar. Po troch týždňoch som jej písala a ona mi odpovedala, že tovar nebude, že mi vráti peniaze na účet nasledujúci deň. Teraz je to už týždeň čo pani nereaguje na správy a úplne ma ignoruje. Dá sa s tým niečo robiť? Sabina

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 14.10.2021)

Dobrý deň, ak peniaze Vám neboli vrátené, oznámte predávajúcej, že ak peniaze nevráti ani v dodatočnej lehote, ktorú jej zároveň poskytnete, že podáte na menovanú trestné oznámenie a jej "podnikanie" oznámite daňovému úradu /Finančné riaditeľstvo SR/.

Z otázky vyplýva, že ste peniaze poslali prostredníctvom banky a preto riešením je aj kontaktovať Vašu banku, aby vyžiadala od príjemcu peňazí, aby tieto vrátila. Ak k vráteniu peňazí ani na základe výzvy banky nedôjde, banka Vám oznámi ident. údaje majiteľa účtu a peniaze budete musieť vymáhať cestou súdu. Táto služba je však v banke spoplatnená.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
objednala som si pred mnohými týždňami tovar a do dnešného dňa som nič neobdržala. Platba prebehla a v emaili bolo, že sa čaká na odoslanie. Ale už neviem nájsť ani ten mail.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 12.10.2021)

Dobrý deň,

odporúčam Vám najskôr písomne od zmluvy odstúpiť a vyzvať predávajúceho, aby Vám vrátil, to čo ste mu zaplatili. Vo výzve uveďte napr. číslo účtu, kam Vám ma peniaze zaslať. Odstúpením od zmluvy zmluva zaniká a strany sú povinné vydať si všetko, čo na základe zmluvy plnili. AK by tak predávajúci nechcel spraviť, bezdôvodne by sa o zaplatenú sumu obohatil. Preto ak nebude na výzvu reagovať, a peniaze Vám do lehoty uvedenej vo výzve nevráti späť, môžete podať žalobu na zaplatenie sumy, o ktorú sa bezdôvodne obohatil. Spolu s istinou (zaplatenou sumou) môžete žiadať aj úroky z omeškania ako príslušenstvo k pohľadávke. Ak by ste neodstúpili od zmluvy, tak zmluva stále platí. Urobte to doporučene poštou.


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ohľadom toho, že som si objednala vchodové dvere 6. 8. 2021. S tým, že dvere majú dodať do 30 dní. Pýtali si zálohu polovicu za tovar. Peniaze som im ihneď poslala na účet. Prešlo už vyše 30 dní, tak som volala, že kedy príde tovar. Bolo mi povedané nech ešte týždeň počkám, ale toto mi hovoria každý týždeň, čo volám. Teraz už prešli 2 mesiace, čo čakám na vchodové dvere. Už som ich žiadala, nech mi vrátia zálohu ale ani na toto nereagujú. Už mi prišiel minulý týždeň email, že dvere dostanem. Tak som tam volala povedali, že dvere prídu v piatok alebo v pondelok. No dnes mi volal kuriér, že mi v pondelok dvere prinesie ale nesedela tam zvyšná cena, čo mám doplatiť. Tak som napísala do firmy email ohľadom toho, že tam nesedí suma, čo mám doplatiť. Na to mi oni odpísali, že to nie sú dvere pre nás ale pre nejakého menovca. Mám dojem, že som sa stala obeťou podvodu. Prosím, môžte mi poradiť ako mám postupovať?

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 12.10.2021)

Dobrý deň,

vzhľadom na to, že ste za tovar zaplatili, avšak tento Vám nebola dodaný, a aj vzhľadom na podvodné konanie dotknutej spoločnosti, odporúčam Vám napísať im doporučený list, v ktorom uvediete, že od zmluvy odstupujete a uveďte aj číslo účtu, kam Vám majú peniaze vrátiť. Odstúpením od zmluvy sa zmluva ruší od počiatku, a zakladá povinnosť každej strane vydať si to, čo si už na základe zmluvy plnili.

Bez odstúpenia od zmluvy nemôžete žiadať peniaze späť. 

Následne Vám musia vrátiť peniaze. V opačnom prípade by sa spoločnosť bezdôvodne obohatila a Vy ju môžete žalovať na súde.

Nepodávajte hneď trestné oznámenie, ale vymáhajte pohľadávku cez súd a keď ani potom nezaplatia, podajte trestné oznámenie pre podvod. Ak by ste podali hneď trestné oznámenie, tak a môže policajt odmietnuť pretože vám povie, že ide o civilný spor. Ale keď už budete mať civilný spor za sebou, už to nemôže povedať, ak stále nevrátia peniaze.

Tiež odporúčam poslať list do banky a oznámiť im, že ste omylom poslali peniaze na účet, nech vyzvú vlastníka účtu, aby Vám vrátili peniaze alebo nech Vám oznámia, kto je vlastníkom účtu. Ak si to dali poslať na nejaký súkromný účet, toto môže byť signál podvodu, alebo dôkaz toho, že vôbec nemali v úmysle vám dodať dvere.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
Zaplatila som tovar, ktorý mi nebol doručený. Ako v tomto prípade postupovať?

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 11.09.2021)

Dobrý deň,
v tomto prípade je potrebné najprv od kúpnej zmluvy odstúpiť a vyzvať predávajúceho, aby Vám vrátil zaplatenú zálohu. Ak tak nespraví môžete ho prostredníctvom advokáta vyzvať na zaplatenie dlžnej sumy alebo rovno podať žalobu o zaplatenie dlžnej sumy, nakoľko si nesplnil svoju zákonnú povinnosť vrátiť Vám zaplatenú kúpnu cenu.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,

Chcela by som sa informovať ako postupovať, keď som vytvorila objednávku 19. 7. 2021 a doteraz mi nebol doručený tovar ani peniaze, ktoré som opakovane žiadala vrátiť spať bol tovar za vyše 300 e a obchod so mnou vôbec nekomunikuje. Dovidenia s pozdravom.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 24.08.2021)

Dobrý deň,
v prvom rade sa odporúča mimosúdna výzva na zaplatenie dlžnej sumy. Ak by ste však na internete narazili na podobné problémy iných ľudí, mimosúdna výzva nebude mať žiadny vplyv a bude potrebné dlžnú sumu uplatniť súdnou cestou. Problém môže nastať pri spoločnosti s ručením obmedzeným, kedy táto s.r.o. nemusí vôbec disponovať majetkom a ťažko by sa reálne (napriek právoplatnému a vykonateľnému súdnemu rozhodnutiu) vymáhali peniaze od dlžníka.


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
cez eshop som si objednal v júni 2021 tovar, ktorý mi ale do dnešného dna nebol doručený, aj napriek niekoľkým výzvam. Nakoniec som sa rozhodol odstúpiť od zmluvy a žiadal som vrátenie peňazí. Do dvoch dni mi prišiel dobropis, kde bol uvedený termín splatnosti. Peniaze mi však poslané spať neboli ani do toho termínu, ani do 14 dni od zaslania odstúpenia. Viete mi poradiť, ako by som mal ďalej postupovať?

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 15.08.2021)

Dobrý deň,
odporúčame eshop vyzvať k úhrade kúpnej ceny, kde v zmysle zákonov o ochrane spotrebiteľa platí lehota do 14 dní a to s  tým, že ak k úhrade nedôjde, budete kontaktovať Slov. obchodnú inšpekciu a vec postúpite na súd, čím e shopu vzniknú ďalšie náklady spojené s vymáhaním dlžnej sumy. Na uvedené môžete eshop upozorniť.

V prípade problémov nás kontaktujte.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
Objednal som si dva balíky a došiel mi iba jeden, zaplatené boli obidva čo mám robiť?

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 14.08.2021)

Dobrý deň,
v časti nedodanej objednávky odstúpte od kúpnej zmluvy a žiadajte vrátenie peňazí za zaplatený tovar. Ak tak dodávateľ nespraví, budete ho môcť o dlžnú sumu žalovať aj na súde. 


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
objednávala som si tovar cez online stránka Bonky. Zaplatený tovar neprišiel. Objednávala som ho vo februári 25. a ani peniaze ani tovar doteraz neprišli. Mohli by ste mi nejako pomôcť a poradiť? Ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 27.07.2021)

Dobrý deň,

odporúčam Vám predajcovi poslať výzvu, v ktorej uvediete, že od zmluvy odstupujete, pretože tovar (uveďte jeho špecifikáciu) Vám nebol do dnešného dňa dodaný. Uveďte tiež číslo účtu kam žiadate, aby Vám peniaze boli vrátené. Predávajúci je povinný vrátiť Vám peniaze v lehote 14 dní. V odstúpení ho upozornite, že v prípade ak Vám peniaze nebudú vrátené, budete sa svojho nároku domáhať súdnou cestou a podáte žalobu. Nemusíte byť sama, koho táto spoločnosť oklamala, preto by bolo vhodné, ak by ste túto správu a skúsenosť zdieľali aj na sociálnej sieti. Prípadne pohľadali, či už niekto o nich nepísal. 


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, prajem.
v marci som si objednal tovar zo slovenského eshopu. Keď tovar nebol doručený ani po niekoľkých týždňoch, žiadal som o vrátenie peňazí na účet. Eshop súhlasil, no po zaslaní čísla IBAN sa nič nedialo a eshop prestal komunikovať.
Poslal som teda eshopu odstúpenie od zmluvy, ale až v júli. V tom čase už oni moju objednávku v systéme zrušili, vidím ju tam ale označenú ako zrušená. Peniaze stále neposlali a nekomunikujú.
Moja otázka znie: má odstúpenie od zmluvy platnosť, keď som ho poslal až po takej dlhej dobe a v čase, kedy eshop označil moju objednávku ako zrušenú?
Ďakujem a prajem všetko dobre. Tomáš

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 19.07.2021)

Dobrý deň,
vo Vami uvedenom prípade platí ust. § 7 ods. 5 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho :

"Spotrebiteľ môže odstúpiť od zmluvy, predmetom ktorej je dodanie tovaru, aj pred začatím plynutia lehoty na odstúpenie od zmluvy."

Pre vysvetlenie : Keďže tovar nebol zo strany predávajúceho zaslaný, je Vašim oprávnením ešte pred dodaním tovaru odstúpiť od zmluvy. K tomu nepotrebujete súhlas predávajúceho eshopu. E shop - predávajúci v zmysle ust. § 9 cit. zákona je povinný Vám vrátiť peniaze v lehote do 14 dní. Nie je podstatné to, že ste tovar objednali v mesiaci marec 2021 a od zmluvy ste odstúpili v mesiaci júl 2021, lebo tovar Vám dodaný nebol.

Odporúčame požiadať emailom eshop, aby Vám peniaze poukázal na Vami uvedený bankový účet s upozornením, že ak k vráteniu peňazí nedôjde, budete informovať Slov. obchodnú inšpekciu.

 


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ako postupovať ak som si cez designersku firmu objednala dlažbu a a obklad, oni to následne objednali u dodávateľa, hneď to aj zaplatila. Pán z designerskej firmy nám vystavil faktúru, zároveň dostal faktúru od dodávateľa. Povedal, že všetko je uhradené, a že o 2 týždne príde tovar. Dodanie malo byt minulý piatok, nič neprišlo, vraj sa to nenalozilo na kamión v Čechách, tak to príde tento piatok. Tento piatok to opäť neprišlo, keď som sa pýtala toho pána, cez ktorého som to objednávala, tak povedal, že to zistí, čo sa deje, ale už sa neozval. Tak som sama vytočila číslo na dodávateľa v Čechách, a tam sme sa dopátrali k tomu, že naša dlažba už 2 týždne stojí na sklade v Čechách a čaká na úhradu faktúry. Takže z toho mi vychádza, že síce ja som svoju faktúru uhradila, ale pán si naše peniaze nechal, prípadne použil na niečo iné, no v každom prípade našu dlažbu nezaplatil, preto nám ju dodávateľ ani nemá dôvod dodať momentálne. Máme nejaké právo to riešiť a ako? Budem vďačná za radu. Ďakujem. Jana

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 02.07.2021)

Dobrý deň, z Vami uvedenej otázky vyplýva, že cena za dodávku tvaru bola z Vašej strany už aj uhradená. Riešením vo Vami uvedenom prípade v súlade s ust. Obč. zákonníka je vyzvať dodávateľa, u ktorého ste si tovar objednali /designérska  firma/ a poskytnúť jej lehotu na dodávku tovaru s poukázaním § 613 Obč. zákonníka :

„Veci možno predávať aj na objednávku. Predávajúci je povinný obstarať objednaný tovar v dohodnutej lehote, a ak lehota nie je dohodnutá, v lehote primeranej okolnostiam. Ak sa tak nestane, objednávateľ je oprávnený od zmluvy odstúpiť. Odstúpením objednávateľa od zmluvy nie je dotknuté jeho právo na náhradu škody. „

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že je potrebné vyzvať dodávateľa na dodanie dlažby vo Vami stanovenej lehote, následne ak k dodávke nedôjde, oznámiť, že odstupujete od zmluvy a žiadate vrátenie uhradenej platby za dodávku tovaru na Vami uvedený bankový účet.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať čo robiť v prípade ak objednávka z online obchodu mešká už 2 týždne a nikto nereaguje ani telefonicky ani emailom, aké sú moje možnosti?

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 06.04.2021)

Dobrý deň,
ak ste si tovar objednali od seriózneho online obchodu a nie cez bazoš alebo podobné portály, môžete od kúpnej zmluvy odstúpiť. Formulár na odstúpenie od zmluvy Vám musel byť doručený spolu s e-mailom, v ktorom Vám potvrdili Vašu objednávku. Po odstúpení od zmluvy vzniká zákonná povinnosť eshopu vrátiť Vám peniaze. Ak tak nespravia, môžete ich žalovať aj na súde.


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,a rda by som sa prosím informovala, cez portál Zľavadňa som si 14. 2. Objednala tovar z jedného ich e-shopu. Už prešlo iac ako 14 dni a tovar mi stále neprišiel.

Písala som preto dnes priamo e-shopu 3 maily, že by som chcela stornovať objednávku a vrátiť peniaze, vôbec neodpovedali. Volala som na ich číslo, po niekoľkých telefonátoch mi to konečne zdvihli a povedali, že Zľavadňa vracia peniaze, nie oni, a že večer mi odpisu na mail, že teraz majú toho veľa, nemajú čas a výhovorky. Samozrejme na mail vôbec neodpísali a viac mi nedvíhali telefón.
Písala som potom dnes na Zľavadňa, odpísali toto: ``Odstúpenie od kúpy je možné len do 14 dni od zakúpenia a táto lehota už uplynula. `` Takže podľa nich sa to už nedá, ani stornovať zmluvu, ani vrátiť peniaze.
Eshop je veľmi neseriózny, klame a zavádza, komunikácia takmer nulová a Zľavadňa nemá záujem to riešiť, ohradila sa 14 dňovou lehotou a dištancuje sa od stornovania zmluvy.
Práve teraz mi prišiel email zo Zľavadňa, že objednávku mi vybavili, a že tovar mi príde do 14 dni.
Ja už ale on nemám záujem, keďže som si musela zakúpiť iný
Mám prosím právo na odstúpenie od zmluvy?
Mám prosím právo na vrátenie peňazí aj po 14 dňoch od zaplatenia tovaru?

Ďakujem Vám za odpoveď.

S pozdravom N.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 05.03.2021)

Dobrý deň,
v súlade s ust. par. 7 zákona č. 102/2014 Z. z.o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo pri poskytovaní služieb uzatvorenej na diaľku, spotrebiteľ, teda Vy, je oprávnený odstúpiť od zmluvy uzatvorenej na diaľku, aj pred dodamím tovaru. Na odstúpenie od zmluvy nepotrebujete súhlas predávajúceho.

V súlade s vyššie uvedeným zákonným ustanovením oznámte predávajúcemu písomne alebo emailom (postačuje emailom), že odstupujete od zmluvy so špecifikáciou tovaru a kupónu a žiadate vrátenie peňazí. Na odstúpenie od zmluvy môžete využiť formulár na odstúpenie od zmluvy alebo použiť prílohu č. 3 k vyššie uvedenému zákonu. Predávajúci je povinný Vám vrátiť zaplatenú kúpnu cenu do 14 kalendárnych dní. 


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
Objednala som si tovar v hodnote 53e cez jednu pani na bazos.sk. Peniaze som odoslala na účet, ktorý mi ona poskytla. Samozrejme sa ozvala, že peniaze došli, no mne tovar do dnešného dna nie (10 dni). Nereaguje už ani na mail, v ktorom som ju pýtala potvrdenie z pošty o odoslaní. Viem iba jej meno, email, číslo účtu. Teda meno pokiaľ nieje vymyslené. Mám iba emailovú komunikáciu. Ako postupovať, aby som dostala spať svoje peniaze. Ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 03.03.2021)

Dobrý deň,
sú v zásade 2 cesty. Civilná, kde by ste museli žalovať vydanie veci, ktorú ste si zaplatili, alebo jej poslať list, v ktorom napíšete, že právny úkon je neplatný, pretože Vás uviedla do omylu a že tým pádom platba od Vás je bezdôvodné obohatenie, ktoré žiadate vrátiť. Ak by to neurobila, bolo by ju potrebné žalovať.

Druhá možnosť je priestupkové konanie pre podozrenie z priestupku proti majetku. Muselo by však vyplynúť, že Vás uviedla do omylu, žiadne tovar Vám nechcela poslať, ale išlo len o to získať peniaze. 

Začal by som mimosúdnou výzvou, ktorú jej pošlete na email, že pokiaľ nepošle tovar, budete to riešiť súdom a políciou. Ak sa neozve, potom podať oznámenie na polícii a zároveň jej poslať list, ktorý som spomínal vyššie ohľadom omylu a bezdôvodného obohatenia a aby Vám vrátila peniaze, lebo inak, že podáte žalobu.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
objednala som si tovar v jednej spoločnosti za ktorý som aj zaplatila ale do dnešného dna mi ho nedodali takže som stornovala objednávku ale každý raz keď im pošlem výzvu na vrátenie peňazí za zaplatený tovar reagujú tak, že je to odovzdané do učtárne a to je všetko, stále to isté. Ako mám postupovať ďalej? Dlžná suma je 74 euro, oplatí sa niečo konať voči tomu?

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 25.01.2021)

Dobrý deň,
to, či sa Vám oplatí to vymáhať si musíte zvážiť Vy, ale osobne by som podal žalobu a žiadal peniaze súdnou cestou. Ak to bola zmluva na diaľku, podľa zákona 102/2014 Z.z., majú na vrátenie 14 dní od doručenia odstúpenia. Potom to môžete žalovať.


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
Včera mi prišiel balík oblečenia od GLS od eshopu s oblečením, ktorý mi prebrala manželka, dnes 19. 1. 2021 o 7. 00 hod. som si ho otvoril, nakoľko som bol v práci. V balíku bolo všetko, okrem jedných panských nohavíc v cene 27,23 e. Platil som to kartou vopred, ale uvedený tovar mi nebol odoslaný. Ako mám postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 19.01.2021)

Dobrý deň,
vo veci je potrebné podať reklamáciu na chýbajúci tovar. Uvádzate, že neboli dodané jedny nohavice v cene 27.23 €.

Vo Váš prospech by bolo, keby ste mali obalový materiál zásielky, ktorá Vám bola dodaná, kde by mohla byť uvedená váha tovaru, čím by ste mohli preukázať, že zaslaný tovar bol zaslaný na Vašu adresu bez nohavíc, ktoré majú tiež svoju váhu.

Odporúčame kontaktovať priamo eshop a využiť možnosť podania reklamácie na chýbajúci tovar. Na stránke ehsopu resp. spolu s balíkom Vám malo byť zaslané tlačivo na podanie prípadnej reklamácie. Možno v emailovej pošte máte správu, že bude Vám vrátený preplatok, lebo tovar - nohavice už nemali.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, dňa 5.1.2021 som si objednala tovar, ktorý mi do dnešného dňa nebol doručený. Za tovar som zaplatila vopred. Ako získať peniaze späť, keďže tá čiastka bola celkom vysoká? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 18.01.2021)

Dobrý deň,
nevieme či máte záujem o tovar, ale situácia je pomerne zložitá /Covid/.  Odporúčame kontaktovať eshop a ak nebudete spokojná s ich odpoveďou ohľadom zaslania a dodávky tovaru, Vašou možnosťou v zmysle ust. § 7 ods. 5 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho je odstúpiť od zmluvy, predmetom ktorej je dodanie tovaru, aj pred začatím plynutia lehoty na odstúpenie od zmluvy.

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že od zmluvy môžete odstúpiť aj teraz, pred dodaním tovaru a predávajúci bude povinný Vám vrátiť uhradenú cenu za tovar v lehote do 14 dní odo dňa odstúpenia. Na stránke predávajúceho by sa mal nachádzať formulár na odstúpenie od zmluvy, prípadne môžete využiť prílohu č. 3 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
Dobrý deň. Tiež Vás prosím o pomoc. 9. 12 2020 som si objednala tovar a až teraz som zistila, že ten eShop klame a tovar neposiela. Ako môžem získať peniaze spať? Čítam, že mám odstúpiť od zmluvy ale ich stránka lookshop sa nedá otvoriť. Kde získam tlačivo alebo mi banka vráti peniaze. Ďakujem za každú radu. Pekný deň.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 11.01.2021)

Dobrý deň,
ak máte aspoň nejaký email, pošlite odstúpenie naň. Ak by sa Vám podarilo nájsť sídlo firmy, tak aj tam. Musíte zistiť, kto je prevádzkovateľ eshopu. Tiež môžete skúsiť kto je majiteľ domény. To sa dá aj na internete. Ak sa Vám to nepodarí, potom odporúčam podať trestné oznámenie písomne na polícii. Možno nebudete jediná, kto mal takúto skúsenosť. 


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
dňa 6. 12. 2020 som si na internetovom obchode objednala tovar, ktorý som vzápätí zaplatila, o čom mi dodávateľ zaslal mail. Čakala som na svoj tovar, ale ani do Vianoc som ho nedostala. Začala som písať maily a hneď na prvý mi zareagovali, že majú medzi sviatkami dovolenku, aby som písala 4. 1. 2021. Tak od 4. 1. 2021 píšem každý den, no už mi nikto neodpovedá na moje maily. Neviem, čo mám robiť. Ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 11.01.2021)

Dobrý deň,
ak Vám nebol objednaný a dodaný tovar doručený, odstúpte od kúpnej zmluvy (formulár by mal byť obsahom potvrdzovacieho e-mailu). Odstúpením od zmluvy zanikne zmluvy od počiatku. Oni Vám budú musieť vrátiť zaplatenú kúpnu cenu.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, cez internetový eshop som si objednala bundu, zaplatila som 80 rur vopred prevodom na účet nakoľko predávajúci neumožňoval dobierku. Pri objednávke mi bolo povedané, že tovar dostanem o cca 2 týždne. Prešli už 2 mesiace a bundu nemám. Písala som im niekoľko krát, pred 3 týždňami mi napísali, že tovar je na ceste ku mne. Tovar samozrejme neprišiel, tak som žiadala o vrátenie peňazí, na čo mi odpovedali, že ho už má pošta. Podacie číslo mi ale nepovedali napriek tomu, že som ich o to požiadala. Tovar mi dodnes neprišiel, ako mám postupovať ?
Ďakujem a prajem pekný deň.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 08.12.2020)

Dobrý deň,
v súlade s § 7 ods. 5 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho môžete odstúpiť od zmluvy a to aj napriek tomu, že tovare ste neobdržali. Na stránke predávajúceho - eshopu by malo byť zverejnené tlačivo na odstúpenie od zmluvy. Ak toto tlačivo sa na stránke eshopu nenachádza, môžete využiť formulár na odstúpenie od zmluvy, ktorý je zverejnený ako príloha č. 3 k vyššie citovanému zákonu a toto odstúpenie od zmluvy pošlete emailom predávajúcemu.

Predávajúci je následne povinný Vám vrátiť uhradenú kúpnu cenu v lehote najneskoršie do 14 kalendárnych dní.

 


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,
z e-shopu som si objednala program na cvičenie za 50 €. Slečna napísala, že príde hneď po spracovaní platby. Čakala som dva týždne, a tak som jej napísala, že si prosím peniaze spať, nielen kvôli čakacej dobe, ale aj kvôli tomu, že od pár ľudí som sa dopočula, že v minulosti už pár ľudí oklamala, najmä čo sa týka toho obsahu programu.
Slečne som teda napísala na Instagrame, že, keďže mi ešte nič neposlala, tak si prosím peniaze spať. Tá si ma však zablokovala. Napísala som jej aj oficiálny e-mail, že odstupujem od toho obchodu a prosím si peniaze spať. Čo robiť ak mi peniaze nevráti ? Viem, že by tak mala urobiť do 14 dní.
Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 24.09.2020)

Dobrý deň,
z otázky máme za to, že ste odstúpili od spotreb. zmluvy pred dodaním tovaru, čo je v súlade s ust. § 7 ods. 5 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho :

"Spotrebiteľ môže odstúpiť od zmluvy, predmetom ktorej je dodanie tovaru, aj pred začatím plynutia lehoty na odstúpenie od zmluvy."

V súlade s ust. § 9 cit. zákona je predávajúci povinný Vám vrátiť všetky plnenia v lehote najneskoršie do 14 dní. V prípade, že kúpna cena v uvedenej lehote vrátaná nebude, kontaktujte Slov. obchodnú inšpekciu. Na uvedené môžete predávajúcu aj teraz upozorniť. Za porušenie ust. cit. zákona môže byť predávajúcemu ; zo strany Slov. obchodnej inšpekcie uložená pokuta od 300 € do 16500 €.


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, prajem, cez bazos som si objednala a vopred zaplatila za hernú konzolu pre syna (220 €) predávajúcemu, ktorý mi poslal č. účtu (ukrajinské) a zároveň poslal odfotený OP a kartičku poistenca VsZP (či je to jeho OP netuším). Hernú konzolu neposlal, na mail už nereaguje. Aké sú moje možnosti na vrátenie peňazí ? Ak vôbec nejaké sú. Ponaučenie pre mňa dostatočné. Ďakujem pekne.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 26.08.2020)

Dobrý deň, vo veci je niekoľko možností :

1./ Ak ste reagovali na inzerát predávajúceho, je treba ho opätovne vyzvať na vrátenie kúpnej ceny za zaplatený, ale nedodaný tovar s tým upozornením, že predpokladáte, že takto predáva rôzny tovar a podáte na neho trestné oznámenie, vrátane toho, že zverejníte jeho praktiky.

2./ Predpokladáme, vzhľadom na účet v zahraničí, v otázke neuvádzate, či OP je slovenský, je potrebné kontaktovať Vašu banku osobne s tým oznámením, že ste omylom uhradili peniaze na zahr. účet, aby banka kontaktovala príjemcu platby, aby túto sumu vrátil. Táto služba je však v banke spoplatnená. Ak výzva banky na adresu majiteľa účtu zostane bez povšimnutia, banka Vám oznámi meno majiteľa účtu a peniaze budete musieť od neho vymáhať.

 


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, prajem p. Ficek,
V pondelok nám prišiel balíček s okuliarmi (105 eur), ktoré sme si objednali z internetového e-shopu .... ; Problém nastal až po otvorení, pretože namiesto objednaného dámskeho modelu tam bol neobjednaný panský model (priložená faktúra je v zhode s objednávkou. Je možné, že sú aj fejkové s fejkovým certifikátom. Samozrejme som ihneď kontaktoval slovensku a nemeckú infolinku stánky, neúspešne, dostupný len odkazovač. Následne som sa domáhal škody, aj na emailových stránkach, ale bez odpovede samozrejme.
S určitosťou môžem povedať, že sa jedna o podvod. Prosím Vás teda o pomoc, ako by som sa mohol dostať peniaze spať? (kontaktovať SOI? ) ; Ďakujem. D.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 03.06.2020)

Dobrý deň,
riešenie Vami uvedenej situácie je pomerne jednoduché.

Ako vyplýva aj z obchodných podmienok na predmetnej stránke eshopu, je potrebné tovar vrátiť predávajúcemu, najlepšie s listinou o vrátená tovaru - odstúpenie od zmluvy a to v lehote do 30 dní od prevzatia. Či ide o napodobeninu, Vám uviesť nevieme; ak máte pochybnosti, tovar by Vám mohla skontrolovať optika v SR, ktorá bude vedieť posúdiť, či ide o napodobeninu alebo nie.

Tovar odporúčame vrátiť ako doporučenú zásielku aby počas prepravy nedošlo k jeho poškodeniu a aj s poistením balíka. Na stránke uvedenej spoločnosti /mená spoločností nezverejňujeme/ je uvedené, že náklady na vrátenie tovar uhradzuje predávajúci (viď VOP právo na vrátenie tovaru). Zrejme došlo k omylu na strane predávajúceho v type tovaru /žena - muž/. Do30 dní od vrátenia tovaru Vám majú byť peniaze vrátené /viď VOP/.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, prečítala som si tu radu, ako postupovať, ak eshop nedodá tovar. Avšak mám trochu iný problém. Kým si niečo objednám, pozerám si recenzie na stránku. No a táto stránka ich mala v poriadku - www. S.....Sk. Prišiel mi aj potvrdzovací email o tom, že moja objedávka bola prijatá. Číslo objednávky a všetky náležitosti vrátane čísla účtu, kde je potrebné tovar uhradiť. Prečítala som si aj v podmienkach, že tovar môže byt dodaný v rozpätí od 4-25 dni. Na stránke je uvedený kontakt, v prípade potreby. Avšak - nebolo mi doručené nič ani po 25-tich dňoch. Napísala som na uvedený mail niekoľko mailov - síce mi ho odošle, nevráti sa ako nedoručiteľný, ale odpoveď žiadna. Tel. číslo nedostupné. Iný mail alebo číslo, žiadne. Ako v takomto prípade možno odstúpiť od zmluvy? Sú tam nejakí "prevádzkovatelia" uvedení - Slovensko, Česko. Ale okrem adresy žiadny iný kontakt neviem nájsť. Komu ju mám vlastne adresovať? A ako dostanem svoje peniaze spať? Veď takto sa môžu obohacovať nenormálnym spôsobom. Nie je možné k nikomu sa dopátrať. Ďakujem. S úctou I.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 02.06.2020)

Dobrý deň,
ako vyplýva z obchodných podmeinok zverejnených na Vami uvedenej stránke, ide o stránku, ktorá len sprostredkúva kúpu tovaru, teda dodávateľom tovaru nie je spoločnosť uvedená v otázke, ale tretia strana.

Spoločnosť uvedená v otázke Vám zrejme zatiaľ neodpovie. Odporúčame preto napísať na email zverejnený na predmetnej stránke, že v zmysle ust. § 7 ods. 5 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho odstupujete od zmluvy a žiadate vrátiť uhradenú sumu. Podľa ust. § 9 cit. zákona peniaze Vám majú byť vrátené najneskoršie do 14 dní. Môžete ich súčasne upozorniť, že ak peniaze nebudú vrátené, oznámite konanie na Slov. obchodnú inšpekciu, ako aj Českú obchodnú inšpekciu. Oznámenie treba vykonať podľa sídla predmetnej spoločnosti v SR - inšpektorát Bratislava.

 


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň,

začiatkom apríla som si objednala športovú obuv z jednej českej stránky. Úhradu bolo treba vykonať vopred. Tovar mi do dnešného dna nedošiel. A žiaľ, neviem tam ani cez e-mail napísať a telefónne číslo, ktoré som našla, neexistuje. Stalo sa mi to prvýkrát a ide o dosť veľkú sumu. Vedeli by ste mi poradiť, ako to riešiť?
Vopred ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 26.05.2020)

Dobrý deň,
ak ste si objednali tovar a ešte nebol dodaný, potom môžete odstúpiť od zmluvy podľa zákona č. 102/2014 Z.z. (u nás; Česi majú de facto rovnaký zákon, pretože vychádza z európskej smernice). Podľa zákona máte právo odstúpiť od zmluvy do 14 dní od dodania tovaru. Ak ešte nebol dodaný, tak aj do momentu jeho dodania. Zmluva sa tým pádom zruší a oni Vám musia vrátiť peniaze, do 14 dní od doručenia Vášho odstúpenia. Ak to neurobia, potom by ste ich museli žalovať. Odporúčam teda odstúpiť od zmluvy.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, využila by som doplňujúcu otázku, či mám nejakú šancu, keď v obchodných podmienkach sa uvádza, že podľa paragrafu 53 odsek 8 zákona c 40/1964 sb sa nedá odstúpiť od zmluvy (je to český esop) ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 11.03.2020)

Dobrý deň, citované ustanovenie českého občianskeho zákonníka už neexistuje, nakoľko od 2012 majú nový občiansky zákonník. Náš i ich Občiansky zákonník však pozná odstúpenie od zmluvy v prípade omeškania dlžníka. Tohto práva sa nemôže vzdať skôr než Vám vznikne a rovnako Vás o neho nemôže nikto jednostranným vyhlásením zbaviť.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, objednala som si tovar cez internet. Zaplatila som celú sumu 936 e, tovar mi nebol doručený. Telefonovala som niekoľkokrát samé výhovorky. Keď som pýtala naspäť e tak mi povedal, že mi nemusí vrátiť žiadne e prípadne 50%, že je to jeho dobrá vola, že mi ich dá. Odkázal ma na obchodné podmienky pri tovare je písané 3-6 týždňov no v podmienkach je, že doručenie môže byt posunuté. To som prehliadla. Ako dlho ma môže teraz naťahovať. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 09.03.2020)

Dobrý deň, to ako dlho môže, resp. má trvať dodanie tovaru závisí od viacerých okolností. Jednak od charakteru toho tovaru, či sa vyrába na zákazku alebo sériovo, či ho má na sklade alebo u dodávateľa... Vo všeobecnosti je 3-6 týždňov dlhá dodacia lehota. Ak by z objektívnych dôvodov, ktoré Vám dodávajúci uvedie a tiež preukáže (požiar vo výrobe...) nemohlo dôjsť k dodaniu tovaru, bolo by ďalšie predlžovanie pochopiteľné. Ak sa však predávajúci zatajuje a vyhovára, nie je to dobrým znamením. Samozrejme ak Vám tovar nedodá, môžete od kúpnej zmluvy, resp. dohody o dodaní odstúpiť a požadovať vrátenie plnenia v plnej výške. Zo skúseností Vám však pred prípadným vymáhaním tejto sumy odporúčame, aby ste si cez banku overili, kto je vlastníkom tohto bankového účtu. Stretli sme sa totiž s podobnými prípadmi, kedy bankový účet patril úplne inej osobe než dotyčnému podnikateľovi a z toho dôvodu môže byť vymáhanie pohľadávky komplikované.


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, prostredníctvom e-shopu som si dna 8. 1. 2020 objednala tovar, ktorí mi doposiaľ nebol doručený. Po telefonickej konzultácii som objednávku dna 17. 1. 2020 zrušila avšak peniaze neprišli. Po ďalších telefonátoch telefón nezdvíhajú a ak áno vyhovárujú sa, že peniaze už poslali. Vedeli by ste mi prosím Vás poradiť ako ďalej postupovať? Vopred ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 16.02.2020)

Dobrý deň, 
v súlade s ust. § 8  zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho je potrebné písomne alebo emailom odstúpiť od zmluvy, k čomu môžete využiť tlačivo na odstúpenie od zmluvy alebo prílohu č. 3 citovaného zákona o ochrane spotrebiteľa.

Súhlas predávajúceho na odstúpenie od zmluvy nepotrebujete. 
Predávajúci je povinný Vám vrátiť peniaze najneskoršie do 14 dní.
Ak by Vám peniaze neboli vrátené, kontaktujte Slovenskú obchodnú inšpekciu podľa sídla predávajúceho.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Zdravím
mám otázku, môže firma podnikajúca na e-shope odo mňa vyžadovať 100 % zálohu za tovar. Ak nemá uvedený termín ani dobu dodania? Teda ako dlho budem čakať na tovar. Zdá sa mi to podozrivé. Ivan.

 

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 01.02.2020)

Dobrý deň, 

z otázky usudzujeme, že ste objednali tovar cez eshop.
Podľa ust. § 7 ods. 5 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho platí, že "spotrebiteľ môže odstúpiť od zmluvy, predmetom ktorej je dodanie tovaru, aj pred začatím plynutia lehoty na odstúpenie od zmluvy."
Z uvedeného zák. textu vyplýva, že od zmluvy môžete odstúpiť bez ohľadu na to, že tovar nebol dodaný a to jednak emailom s použitím formulára na odstúpenie od zmluvy, ktorý je zverejnený na internetovej stránke predávajúceho alebo môžete využiť formulár na odstúpenie od zmluvy - príloha č. 3 cit. zákona.
Súhlas predávajúceho s Vašim odstúpením od zmluvy nepotrebujete.
Následne po odstúpení od zmluvy je predávajúci povinný Vám vrátiť peniaze v lehote najneskoršie do 14 dní (§ 9 cit. zákona). Ak nebudú peniaze vrátené, odporúčame kontaktovať Slov. obchodnú inšpekciu podľa sídla predávajúceho.
 


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, 8.12.2019 sme si objednali zhotovenie birthday capsule. Za zhotovenie bolo predom zaplatené, objednávka nám doteraz nebola doručená a daná firma neodpovedá ani na maily, ani cez FB, ani cez online chat a telefónne číslo uvedené na stránke je nefunkčné, a teda nevieme sa úspešne s nimi nijako skontaktovať. Aké mám možnosti vrátenia peňazí ? Ďakujem vopred za odpoveď.

 

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 13.01.2020)

Dobrý deň,

podľa ust. § 7 ods. 5 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho platí, že "spotrebiteľ môže odstúpiť od zmluvy, predmetom ktorej je dodanie tovaru, aj pred začatím plynutia lehoty na odstúpenie od zmluvy."

Z uvedeného zák. textu vyplýva, že od zmluvy môžete odstúpiť a to jednak emailom prípadne môžete využiť formulár na odstúpenie od zmluvy - príloha č. 3 cit. zákona.

Súhlas predávajúceho s Vašim odstúpením od zmluvy nepotrebujete.

Následne predávajúci je povinný Vám vrátiť peniaze v lehote najneskoršie do 14 dní (§ 9 cit. zákona).

Ak nebudú peniaze vrátené, odporúčame  kontaktovať Slov. obchodnú inšpekciu podľa sídla predávajúceho.

 

 


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu. 13. 6. Som si objednal tovar z eshopu (prevádzkovateľ slovenská s.r.o) v hodnote 645 eur - zaplatené predom podľa inštrukcií od obchodníka (česká s.r.o. na faktúre). Ihneď po zaplatení mi bolo oznámené, že tovar nie je na sklade, vystavili mi dobropis so splatnosťou 3 mesiace. Žiadal som okamžite vrátenie peňazí. Nadišla splatnosť v septembri a peniaze mi stále obchodník nevrátil - tvrdí, že uhradil dobropis, nechce poskytnúť potvrdenie (česká s.r.o.). Predajca (slovenská s.r.o.) mi 25. 11. tento tovar chcela doručovať, prebral som ho v domnienke, že sa vyhnem ďalším problémom, balík prišiel zo slovenskej s.r.o. (prevádzkovateľa eshopu). Ten mi písomne mailom oznámil, že v balíku je všetko a v 100% stave. V tomto balíku však tovar chýbal a ten, ktorý bol, tak poškodený. Predajca tento stav odmieta, aj keď mal tovar v skutočnosti vážiť cca 2, 7kg a mám písomne informáciu od dopravcu, že pri preberaní od predajcu balík vážil 0,2kg. Keď som pohrozil predajcovi trestným oznámením, informoval ma, že nech si to premyslím lebo sa situácia môže obrátiť proti mne a vraj som balík vykradol. Je podľa Vášho názoru lepšie podať žalobu alebo rovno trestne oznámenie ? Balík je momentálne u predajcu - poslal som mu ho nazad a odmietam ho znovu prebrať. Peniaze mi nevrátil. Ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 16.12.2019)

Dobrý deň, na Vašu otázku uvádzame nasledovnú odpoveď :
Oznámenie prevádzkovateľa eshopu o tom, že tovar v balíku je v 100 % stave nie je podstatné. Ak zásielka mala vážiť ako uvádzate v otázke 2,7 kg, a nie 0,2 kg, bolo chybou, že ste zásielku prevzali. 
Z otázky vyplýva, že zásielku ste predávajúcemu vrátili, predpokladáme, že máte o tom doklad - najlepšie podací lístok s poistením zásielky. Nepíšete v otázke, kedy ste zásielku odoslali, ale stav zásielky,  resp. jej prevzatie predávajúcim môžete zistiť na stránke slov. pošty podľa podacieho čísla (link : https://tandt.posta.sk/).
Keďže v 11/2019 ste prevzali zásielku, ktorú ste si v podstate  neobjednali, naviac poškodený (nie je podstatné tvrdenie predávajúceho), ktorý st vrátili predávajúcemu, z toho vyplýva v zmysle ust. § 7  zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho, že ste odstúpili od zmluvy. 
Odporúčame predávajúcemu napísať email o odstúpení od kúpnej zmluvy pôvodne uzatvorenej 13.6.2019 a využiť k tomu tlačivo na stránke predávajúceho resp. prílohu č. 3 k zákonu o ochrane spotrebiteľa.

V súlade s ust. § 9 cit. zákona je predávajúci povinný Vám vrátiť zaplatenú kúpnu cenu v lehote do 14 dní vrátane ostatných nákladov, t.j. poštovné na vrátenie zásielky teraz zaslanej predávajúcemu (citujeme) :
"Povinnosti predávajúceho pri odstúpení od zmluvy
(1) Predávajúci je povinný bez zbytočného odkladu, najneskôr do 14 dní odo dňa doručenia oznámenia o odstúpení od zmluvy vrátiť spotrebiteľovi všetky platby, ktoré od neho prijal na základe zmluvy alebo v súvislosti s ňou, vrátane nákladov na dopravu, dodanie a poštovné a iných nákladov a poplatkov; tým nie je dotknuté ustanovenie § 8 ods. 5."

Odporúčame najprv zistiť resp. počkať kedy predávajúci zásielku prevezme, následne odstúpiť od zmluvy s použitím prílohy č. 3 a ak Vám nebude vrátená kúpna cena plus ostatné náklady do 14 dní, vec budete zrejme musieť postúpiť na súd.

Odporúčame súčasne poslať podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu podľa sídla eshopu na Slovensku, prípadne aj na Českú obchodnú inšpekciu.
 


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, rad by som sa opýtal na prípad, ak od objednania a zaplatenia tovaru v eshope už uplynulo 14 dni (eshop komunikoval a sľúbil dodanie, preto sa to natiahlo). Aj napriek tomu môžem písomne odstúpiť od zmluvy a žiadať vyplatenie peňazí. Ak sa tak nestane, ostáva už iba žaloba na súd? Ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 09.12.2019)

Dobrý deň,

podľa ust. § 7 ods. 5 zákona  č. 102/2014 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho platí :
"Spotrebiteľ môže odstúpiť od zmluvy, predmetom ktorej je dodanie tovaru, aj pred začatím plynutia lehoty na odstúpenie od zmluvy."

T.j. : Je potrebné odstúpiť od zmluvy a použiť na to formulár na odstúpenie do zmluvy na stránke predávajúceho alebo prílohu č. 3 vyššie citovaného zákona. Súhlas predávajúceho na odstúpenie od zmluvy nepotrebujete. Predávajúci je následne povinný vrátiť Vám zaplatenú kúpnu cenu do 14 dní (§ 9 cit. zákona).

V prípade nevrátenia platby kontaktujte Slovenskú obchodnú inšpekciu.


 


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, objednal som si tovar v hodnote 294 eur, za ktorý som som cez net zaplatil pred 10 dňami. Tovar mal byt doručený do 3-4 pracovných dni. Keď volám na uvedené čísla, ak sa už dovolam tak mi povedia, že mi pošlú sledovacie číslo balíka na email, nakoniec mi ho len cez telefón nadiktovali a dnes ráno som zistil, že podľa toho čísla to nieje ani balík pre mňa ale niekde pre nieakeho pána na západe Slovenská. Ak chcem zrušiť celú objednávku a späť peniaze ako môžem postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 11.11.2019)

Dobrý deň,

podľa ust. zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho platí :
"Odstúpenie od zmluvy
§ 7
zákona o ochrane spotrebiteľa
(1) Ak predávajúci včas a riadne poskytol spotrebiteľovi informácie o práve odstúpiť od zmluvy podľa § 3 ods. 1 písm. h), spotrebiteľ je oprávnený aj bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy uzavretej na diaľku alebo od zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho do 14 dní odo dňa
a) prevzatia tovaru podľa odseku 4 v prípade zmlúv, predmetom ktorých je predaj tovaru,
b) uzavretia zmluvy o poskytnutí služby alebo
c) uzavretia zmluvy o poskytovaní elektronického obsahu nedodávaného na hmotnom nosiči.
(2) Ak predávajúci poskytol spotrebiteľovi informácie podľa § 3 ods. 1 písm. h) až dodatočne, najneskôr však do 12 mesiacov od začatia plynutia lehoty na odstúpenie od zmluvy podľa odseku 1, lehota na odstúpenie od zmluvy uplynie po 14 dňoch odo dňa, keď predávajúci dodatočne splnil informačnú povinnosť.
(3) Ak predávajúci neposkytol spotrebiteľovi informácie podľa § 3 ods. 1 písm. h) ani v dodatočnej lehote podľa odseku 2, lehota na odstúpenie od zmluvy uplynie po 12 mesiacoch a 14 dňoch odo dňa začatia plynutia lehoty na odstúpenie od zmluvy podľa odseku 1.
(4) Tovar sa považuje za prevzatý spotrebiteľom okamihom, keď spotrebiteľ alebo ním určená tretia osoba s výnimkou dopravcu prevezme všetky časti objednaného tovaru, alebo ak sa
a) tovary objednané spotrebiteľom v jednej objednávke dodávajú oddelene, okamihom prevzatia tovaru, ktorý bol dodaný ako posledný,
b) dodáva tovar pozostávajúci z viacerých dielov alebo kusov, okamihom prevzatia posledného dielu alebo posledného kusu,
c) tovar dodáva opakovane počas vymedzeného obdobia, okamihom prevzatia prvého dodaného tovaru.
(5) Spotrebiteľ môže odstúpiť od zmluvy, predmetom ktorej je dodanie tovaru, aj pred začatím plynutia lehoty na odstúpenie od zmluvy."

 

Keďže tovar podľa zmluvy uzatvorenej na diaľku, je treba odstúpiť od zmluvy emailom alebo písomne; na odstúpenie od zmluvy môžete použiť vzorový formulár na stránke predajcu prípadne vzorový formulár  zverejnený ako príloha č. 3 k cit. zákonu.

Povinnosťou predávajúceho podľa § 9 cit. zákona bude bez zbytočného odkladu, najneskôr do 14 dní odo dňa doručenia oznámenia o odstúpení od zmluvy vrátiť Vám ako spotrebiteľovi všetky platby, ktoré od Vás prijal. 

V prípade, že zaplatená suma 294 € nebude vrátená v lehote do 14 dní po odstúpení od zmluvy, môžete uvedené konanie predávajúceho nahlásiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu podľa sídla predávajúceho.

 

 


 


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, rada by som sa spýtala, objednali sme si vchodové dvere, dodacia doba bola 2 mesiace, s tým, že po tejto lehote čakáme už 7. Týždeň a dvere stále neprišli, aj keď sme komunikovali s predajcom stále tvrdil, že ďalší týždeň už budú. Nakoľko sa k dverám nevieme dostať, poslali sme e- mailom storno objednávky a požiadali o vrátenie zálohy (500e), čo nám predajca v spiatočnom e-maily odmietol (storno), vraj dvere dodá tento týždeň. Ako by sme mohli ďalej postupovať, keďže predpokladáme, že opäť zavádza. (Je platné naše storno objednávky? ) Ďakujem krásne za odpoveď.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 07.11.2019)

Dobrý deň prajem,

vo Vašom prípade je možné aplikovať § 613 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého Veci možno predávať aj na objednávku. Predávajúci je povinný obstarať objednaný tovar v dohodnutej lehote, a ak lehota nie je dohodnutá, v lehote primeranej okolnostiam. Ak sa tak nestane, objednávateľ je oprávnený od zmluvy odstúpiť. Odstúpením objednávateľa od zmluvy nie je dotknuté jeho právo na náhradu škody.

Ak je teda v omeškaní niekoľko týždňov a ani napriek výzvam tovar nedodal a Vy ste odstúpili od zmluvy (stornovali ju), tak je povinný Vám vrátiť platbu. Ak to neurobí dobrovoľne, môžete ho aj žalovať.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, 
chcela by som sa opýtať ako postupovať v takomto prípade : Objednala som si tovar cez internetový obchod, zaplatila som za tovar a čakala. Pani mi tovar odoslala, ale stratil sa niekde na poste. Čo môžem v takom prípade robiť ?

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 06.08.2019)

Dobrý deň, 

môžete, ale nemusíte predávajúceho požiadať, aby Vám oznámil podacie číslo zásielky, kde následne na stránke Slov. pošty si viete zistiť či zásielka vôbec bola podaná na poštovú prepravu. Vy za tovar v čase jeho zaslania na poštovú prepravu nezodpovedáte.

Podľa  § 7 ods. 4 zákona o ochrane spotrebiteľa  pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho platí :

"Tovar sa považuje za prevzatý spotrebiteľom okamihom, keď spotrebiteľ alebo ním určená tretia osoba s výnimkou dopravcu prevezme všetky časti objednaného tovaru, alebo ak sa

a) tovary objednané spotrebiteľom v jednej objednávke dodávajú oddelene, okamihom prevzatia tovaru, ktorý bol dodaný ako posledný,

b) dodáva tovar pozostávajúci z viacerých dielov alebo kusov, okamihom prevzatia posledného dielu alebo posledného kusu,

c) tovar dodáva opakovane počas vymedzeného obdobia, okamihom prevzatia prvého dodaného tovaru.

odporúčame vo veci písomne odstúpiť od kúpnej zmluvy a žiadať vrátenie zaplatenej kúpnej ceny."

Na základe uvedeného môžete odstúpiť od kúpnej zmluvy  aj emailovou správou prípadne použitím formulára na odstúpenie od zmluvy, ktorý má byť dostupný na stránke predávajúceho a žiadať vrátenie zaplatenej kúpnej ceny.  Predávajúci je povinný podľa § 9 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho  vrátiť  Vám zaplatenú kúpnu cenu bez zbytočného odkladu, najneskoršie do 14 dní od odstúpenia od zmluvy.

V prípade, že Vám kúpna cene nebude vrátená, môžete kontaktovať Slovenskú obchodnú inšpekciu.

 

 


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, manžel si objednal z internet. stránky motor na štvorkolku za 65e, balík mu doručili, platil pri prevzatí, ale v balíku boli nejaké duše s faktúrou na 12,30. Na stránku sa nemôžeme dovolať, neodpovedajú ani na maily, dokonca sme našli číslo aj na pána, ktorému mal byt doručený ten balík čo omylom prišiel manželovi, je to číslo tel.nejakého autoservisu, ktoré tiež nikto nedvíha. Môžete nám prosiť poradiť ako postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 05.08.2019)

Dobrý deň prajem,

ak ste v lehote 14 dní od prevzatia tovaru odporúčam tovar spolu s písomným odstúpením odoslať na adresu predávajúceho. Následne má predávajúci povinnosť vrátiť Vám peniaze do 14 dní od doručenia Vášho odstúpenia. Ak Vám peniaze nevrátia budete musieť podať žalobu, na to, aby ste sa ich domohli. 


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Prosím o pomoc, ako postupovať proti internetovej firme, ktorá nám nedodala zaplatený tovar pred Vianocami 2018 a nereaguje sústavne reklamácie ani na telefonicky rozhovor, v, ktorom sľúbili zaslanie finančnej čiastky na účet ale doteraz sa tak nestalo. Vopred ďakujem za usmernenie ako ďalej postupovať.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 30.05.2019)

Dobrý deň,

v takom prípade odporúčam zaslať na adresu firmy (uvedenú v obchodnom registri) list, v ktorom uvediete, že odstupujete od zmluvy a zároveň ich vyzvať na vrátenie zaplatenej sumy a dať im lehotu. List odporúčam poslať doporučene, aby ste mali doklad. Následne ak sumu nevrátia, môžete ich žalovať, prípadne podať aj podnet na SOI.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, dna 2. apríla sme si objednali cez e-shop, mobil v hodnote 204 eur, ktorý sme následne zaplatili kartou. Tovar do 13 dni doručený nebol, na čo prebehla komunikácia najprv pár e-mailov, že sú len expedičná spoločnosť, že čakajú na mobily z talianska, po mesiaci sme napísali, že chcem objednávku zrušiť, a vypýtali si číslo účtu, obratom sme im ho zaslali a tým skončila celá komunikácia. Žiadna ďalšia odpoveď, a žiadne peniaze. Teraz nedávno prišiel iba informačný e-mail, že talianska firma, ktorá mobily dodáva je v konkurze, a teraz zrušili aj ich internetovú stránku. Mame nejaké reálne šance vidieť ešte naše peniaze? 

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 22.05.2019)

Dobrý deň prajem,

kľúčový je právny vzťah medzi Vami a obchodom, kde ste si tovar objednali. Ak nedodržali podmienky dodania, potom máte právo na odstúpenie od zmluvy. Následne zmluva zaniká a Vy máte právo na vrátenie peňazí. Ak vám ich nevrátia, môžete ich aj žalovať. To, že im dodávateľ nedodal mobily, či to, že je v konkurze, nie je Váš problém. Vy máte zmluvu s nimi. Odporúčam ich písomne vyzvať na vrátenie peňazí a upozorniť ich na to, že ste pripravený podať žalobu. Ak odmietnu, resp. peniaze nevrátia vo Vami stanovenej lehote, bude potrebné podať žalobu.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, poslala som jednej pani peniaze dopredu, že mi objedná značkové botasky a pošle tovar. Prešli už 2 mesiace aj niečo a tovar nedošiel. Ani tá pani mi nechce poslať peniaze. Ako to riešiť pomôžte. Ide o sumu 74 €. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 14.05.2019)

Dobrý deň,
zrejme ste tovar objednali cez sociálnu sieť alebo na základe inzerátu, kde je väčšie riziko v nakupovaní tovaru hlavne pri platbe vopred. 
Za danej situácie je potrebné dotyčnej osobe napísať, že odstupujete od kúpnej zmluvy a žiadate obratom vrátenie zaplatenej kúpnej ceny na Vami uvedený účet.
V prípade, že k vráteniu nedôjde, budete vec musieť odstúpiť na súd, na čo ju môžete upozorniť /súdny poplatok 16,50 € plus trovy právneho zastupovania/, vrátane toho, že podáte podnet na jej "podnikanie" na Slovenskú obchodnú inšpekciu (soi.sk).
 


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň. Sme s.r.o. a u inej s.r.o. XY sme si objednali tovar v hodnote 5100eur s DPH. Firma XY nám vystavila preddavkovu faktúru, ktorú sme uhradili. Avšak objednaný tovar nám neboli schopní doručiť. Posledné týždne sme sa snažili buď o navrátenie peňazí alebo o dodanie tovaru, avšak neúspešne. Firma XY má záporné imanie. Aké mame možnosti a šance na vymoženie peňazí? Vopred ďakujem za Vás čas.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 13.05.2019)

Dobrý deň,

na Vašu otázku uvádzame nasledovné :

Odporúčame odstúpiť od kúpnej zmluvy a žiadať vrátenie zaplatenej zálohy v súlade s ust. § 344 a nasl. Obchodného zákonníka (citujeme) :
"§ 344
Od zmluvy možno odstúpiť iba v prípadoch, ktoré ustanovuje zmluva alebo tento alebo iný zákon.
§ 345
(1) Ak omeškanie dlžníka (§ 365) alebo veriteľa (§ 370) znamená podstatné porušenie jeho zmluvnej povinnosti, je druhá strana oprávnená od zmluvy odstúpiť, ak to oznámi strane v omeškaní bez zbytočného odkladu po tom, čo sa o tomto porušení dozvedela.
(2) Na účely tohto zákona je porušenie zmluvy podstatné, ak strana porušujúca zmluvu vedela v čase uzavretia zmluvy alebo v tomto čase bolo rozumné predvídať s prihliadnutím na účel zmluvy, ktorý vyplynul z jej obsahu alebo z okolností, za ktorých bola zmluva uzavretá, že druhá strana nebude mať záujem na plnení povinností pri takom porušení zmluvy. Pri pochybnostiach sa predpokladá, že porušenie zmluvy nie je podstatné.
§ 346
(1) Ak omeškanie dlžníka alebo veriteľa znamená nepodstatné porušenie zmluvnej povinnosti, môže druhá strana odstúpiť od zmluvy v prípade, že strana, ktorá je v omeškaní, nesplní svoju povinnosť ani v dodatočnej primeranej lehote, ktorá jej na to bola poskytnutá."


Z otázky vyplýva, že ste spoločnosť žiadali o dodanie tovaru, avšak neúspešne. Za tohto stavu v súlade s ust. § 346 Obchod. zákonníka môžete odstúpiť od kúpnej zmluvy a žiadať  vrátenie zaplatenej zálohy
Ak nedôjde k vráteniu, budete musieť podať  návrh na súd na vydanie platobného rozkazu.
Ak by ste sa obrátili na advokáta, tento v súlade s ust. Civil. sporového poriadku podá návrh na súd elektronickou formou a platobný rozkaz bude vydaný v lehote do 10 pracovných dní.
V otázke uvádzate, že ste zistili, že spoločnosť má záporné imanie, zrejme ste tým mysleli dlhy (stav spoločnosti môžete zistiť aj na stránke finstat.sk) prípadne či na spoločnosť nie je vedené exekučné konanie na stránke centrálneho registra exekúcií.

Môžete kontaktovať našu advokátsku kanceláriu.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou, dna 15. 04. 2019 som poslal sumu 600 EUR vopred na účet jednému pánovi, jednalo sa o kúpu telefónu z Bazošu, takže zmluvu nemám iba dôkazy na emaili ako písal, že peniaze mu prišli a telefón pošle. On mi poslal aj svoj občiansky, aby som mal istotu. Sumu som poslal 15. 04. 2019 a dna 18. 04. 2019 mi napísal email, že mu suma prišla, a že ráno 19. 04. 2019 mi telefón pošle, medzitým bolo veľa sviatkov ale už je to 13-ty pracovny deň a telefón stále neprišiel, pán nedvíha telefón a neodpisuje na email. Spôsobil pán trestný čin a ako by ste mi radili postupovať? Za každú odpoveď ďakujem. Prajem pekný deň.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 10.05.2019)

Dobrý deň prajem,

pokiaľ by sa malo jednať o trestný čin, do úvahy by prichádzal napr. trestný čin podvodu. Pri ňom by sa však muselo preukázať, že už v čase keď ste sa dohadovali vedel, že od Vás peniaze vezme, no mobil Vám nepošle.V tejto situácii by som odporúčal zaslať mu písomne výzvu na jeho adresu podľa OP a dať mu lehotu na to, aby Vám zaslal mobil. Ak bude výzvu ignorovať, budete sa môcť brániť na súde, prípadne ak máte skutočne podozrenie z trestného činu, tak podaním trestného oznámenia.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, rada by som sa informovala, vrátila som tovar, ktorý som kupovala cez eshop. 13.2.2019 mi prišla správa, že do 14 tich dni mi bude daná čiastka vyplatená, dnes teda 26.2.2019 som tam volala, a vraj mi to pošlú, ale dnes je to 14 dni, ako postupovať ak nesplnia danú lehotu 14 dni? Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 26.02.2019)

Dobrý deň, na Vašu otázku uvádzame nasledovné :

1./ Podľa ust. § 9 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho platí  (citujeme) :

"Povinnosti predávajúceho pri odstúpení od zmluvy

(1) Predávajúci je povinný bez zbytočného odkladu, najneskôr do 14 dní odo dňa doručenia oznámenia o odstúpení od zmluvy vrátiť spotrebiteľovi všetky platby, ktoré od neho prijal na základe zmluvy alebo v súvislosti s ňou, vrátane nákladov na dopravu, dodanie a poštovné a iných nákladov a poplatkov; tým nie je dotknuté ustanovenie § 8 ods. 5.

(2) Predávajúci je povinný vrátiť spotrebiteľovi platby podľa odseku 1 rovnakým spôsobom, aký použil spotrebiteľ pri svojej platbe. Tým nie je dotknuté právo spotrebiteľa dohodnúť sa s predávajúcim na inom spôsobe platby, ak v súvislosti s tým spotrebiteľovi nebudú účtované žiadne ďalšie poplatky.

(3) Predávajúci nie je povinný uhradiť spotrebiteľovi dodatočné náklady, ak si spotrebiteľ výslovne zvolil iný spôsob doručenia, ako je najlacnejší bežný spôsob doručenia ponúkaný predávajúcim. Dodatočnými nákladmi sa rozumie rozdiel medzi nákladmi na doručenie, ktoré si zvolil spotrebiteľ, a nákladmi na najlacnejší bežný spôsob doručenia ponúkaný predávajúcim.

(4) Ak na základe zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho bol tovar dodaný spotrebiteľovi domov v čase uzavretia zmluvy a vzhľadom na jeho povahu nie je možné tovar odoslať späť predávajúcemu poštou, predávajúci je povinný zabezpečiť vyzdvihnutie tovaru na svoje náklady v lehote podľa odseku 1.

(5) Pri odstúpení od zmluvy, predmetom ktorej je predaj tovaru, predávajúci nie je povinný vrátiť spotrebiteľovi platby podľa odseku 1 pred tým, ako mu je tovar doručený alebo kým spotrebiteľ nepreukáže zaslanie tovaru späť predávajúcemu, ibaže predávajúci navrhne, že si tovar vyzdvihne osobne alebo prostredníctvom ním poverenej osoby."

 

Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že predávajúci je povinný bez zbytočného odkladu, najneskôr do 14 dní odo dňa doručenia oznámenia o odstúpení od zmluvy vrátiť všetky platby, ktoré od spotrebiteľa prijal; t.j. rozhodujúci je dátum doručenia oznámenia predávajúcemu. Dátum, kedy predávajúci Vašu zásielku prevzal zistíte na stránke Slovenskej pošty podľa podacieho čísla Vašej zásielky.

Najneskorší termín na vrátenie peňazí /14 dní/ sa teda počíta odo dňa keď oznámenie o odstúpenie od zmluvy bolo doručené predávajúcemu, a nie deň, keď ste Vy odstúpili od zmluvy.

Súčasne platí, že predávajúci nie je povinný vrátiť spotrebiteľovi platby pred tým, ako mu je tovar doručený alebo kým spotrebiteľ nepreukáže zaslanie tovaru späť predávajúcemu.

 


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať cez sociálnu sieť som našla predávajúceho, od ktorého som si objednala tovar vložila som mu peniaze na účet a čakala. Tovar mi už týždeň neprichádza neodpisuje na správy. Prosím Vás čo stým môžem robiť viem iba jeho meno a mesto kde býva a iban žiadnu adresu nič viem od neho nejako dostať tie peniaze očividne tovar už neuvidím. Je to mala čiastka, ale ide o princíp. Ďakujem veľmi pekne. V.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 09.02.2019)

Dobrý deň, 
na Vašu otázku predkladáme nasledovnúp odpoveď :
Podľa ust. § 16  zákona o ochrane 102/2014 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho platí (citujeme) :

"§ 16 Ochrana spotrebiteľa pri neoprávnenom podnikaní
Povinnosti predávajúceho majú aj osoby, ktoré pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo na základe zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho konajú bez oprávnenia na podnikanie."


Pokuty zo strany orgánu dozoru môžu dosiahnuť až sumu 33 000 €, 

 

T.j. : Pokiaľ o tovar nemáte záujem, je treba odstúpiť od objednávky a menovaného vyzvať k vráteniu dlžnej sumy vo Vami stanovenej primeranej lehote a upozorniť ho na vyššie uvedené ustanovenie zákona o ochrane spotrebiteľa, ako aj možnosť nahlásenia podnikanai bez oprávnenia živnostenskému úradu a Slovenskej obchodnej inšpekcii.
 


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, potreboval by som poradiť ako podať trestne oznámenie na občana ČR (ide o nezaslanie zakúpeného tovaru na portáli aukro cz) Ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 03.02.2019)

Dobrý deň, spoločnosť aukro. cz má svoje pravidlá predaja a nakupovania pre záujemcov. Obyčajne v prípade nového kupujúceho  požadujú platbu vopred aj z dôvodu, že sa jedná o dodanie na Slovensko, pričom poštovné je pomerne vysoké. Preprava z Česka môže trvať cca  4 - 5 dní nakoľko zásielky posielajú len cez poštu a nie cez prepravcov ako DHL a podobných.

Odporúčame Vám kontaktovať predávajúceho  s tým, aby Vám oznámil, z akého dôvodu ste zásielku zatiaľ neobdržali a žiadajte ho oznámenie podacieho čísla zásielky, aby ste si vedeli skontrolovať či ju vôbec podal na prepravu.

V prípade, že Vám nebude odpovedať resp. nebude nijako reagoval, kontaktujte spoločnosť aukro /ochrana kupujúciho.

Dajte nám prosím vedieť ako ste dopadli.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, mám problém ohľadom nedodania vyplateného tovaru cez internet. 14. 12 som objednal tenisky zo stránky *** a doteraz som nedostal žiadnu odozvu. Veľa krát som im už aj písal a nikto mi neodpovedá. Takisto som im potom už napísal odstúpenie od zmluvy, dal som tam aj číslo účtu, kde mi majú poslať peniaze spať, no nič sa neudialo. Viete mi nejako poradiť?

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 21.01.2019)

Dobrý deň, v takomto prípade je možné vymáhať buď splnenie povinnosti alebo vrátenie zaplatenej sumy buď mimosúdne alebo súdnou cestou. Mimosúdne v niektorých prípadoch stačí výzva advokáta na splnenie povinnosti alebo vrátenie zaplatenej sumy. Výzva od advokáta má väčšiu váhu. 

Ak nepomôže ani mimosúdne vymáhanie, je možné podať žalobu na súd o splnenie povinnosti, teda aby si žalovaný subjekt splnil svoju povinnosť a tenisky Vám poslal. Ak ste však odstúpili od zmluvy a  žiadate vrátenie peňazí, môžete podať žalobu na súd o vrátenie peňazí. Ak by sa podarilo preukázať, že žalovaný postupoval so zámerom neposlať Vám tovar, bolo by možné hovoriť, že išlo z jeho strany o podvod, pri sume nižšej ako 266 eur pôjde o priestupok.

Dlžník sa týmto spôsobom bezdôvodne obohatil a je povinný Vám toto bezdôvodné obohatenie vydať.

Tiež môžete dať podnet na SOI.


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, potrebovala by som pomôcť. Kúpila som si cez inzerát šaty svadobné za 150e, dohodli sme sa na platbu vopred, vraj ich pošle hneď ako prídu peniaze (to bola streda-štátny sviatok vtedy som peniaze uhradila). Dva dni na to som pani písala vraj peniaze prišli (sobota), a teda pošle ich hneď budúci týždeň. Jednoducho stále sme sa naťahovali už je to týždeň a pol čo má peniaze na účte, avšak šaty nemám a ani nereaguje na správu. Viem ju nejako pritlačiť, aby mi aspoň vrátila peniaze? Ďakujem za pomoc!

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 15.01.2019)

Dobrý deň, v tomto prípade môžete žiadať buď vrátenie peňazí, ale splnenie jej povinnosti, teda aby Vám šaty poslala. Ak Vám nepošle šaty, bezdôvodne sa obohatila a tiež môžete žiadať vydanie bezdôvodného obohatenia. V týchto prípadoch niekedy stačí výzva na splnenie povinnosti, alebo vydanie sumy peňazí. Ak nepomôže výzva od Vás, výzva od advokáta má väčšiu váhu a ľudia sa často "zľaknú" a buď splnia povinnosť alebo vrátia peniaze. Avšak v danom prípade mohlo ísť o vopred pripravený podvod. Keďže suma je menšia ako 266 eur je to len priestupok.

Ďalšou alternatívou je súdne vymáhanie. Prípustná je žaloba na splnenie povinnosti, resp. vydanie veci. Ak však chcete iba peniaze, môžete podať žalobu, ktorou sa budete domáhať vydania bezdôvodného obohatenia, avšak musíte vedieť, komu ste posielali peniaze.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je nejaký spôsob ako sa dostať k zaplateným peniazom alebo tovaru :( Cez reklamu na Facebooku som si objednala tri značkové kabelky. Stránka obchodníka mala originál logo značky a dizajn kabeliek zodpovedal tejto značke. Nals aosm tam, že firma sídli v Anglicku, a že vrámci Európy tovar zasielajú do 5-7 dni. Pri nákupe nad 40eur bolo poštovné zdarma. A tak som urobila objednávku nad 40eur a zaplatila vopred (nič nezvyčajné pri online nákupe). Avšak neprišlo mi žiadne potvrdenie o pletbe, až cca o dva dni mi prišiel mail, že platbu registrujú a tovar pošlú. Pár dni na to som si prezerala výpis z účtu a namiesto pôvodnej sumy 43eur mi z účtu odišlo cca 53eur. Ale tak som si vravela, že možno kurz z libry na euro alebo niečo, tak som to neriešila. Potom o pár dni mi prišiel dasli mail kde bolo tracking number a teraz už informácia, že tovar pošlú EMS službou a príde do 30dni. Tu mi to už prišlo divné, lebo mi to zaváňalo tovarom z Činy. Uvedomila som si, že mi neprišlo stále žiadne potvrdenie o obejdnavke, ani o tovare-druhu-náhľad-počet kusov a pod. Dnes mi prišiel poštou balíček, je v ňom šatka :( Mám pocit, že namiesto troch kabeliek mi poslali šatku. Hneď som sla na pôvodný web, ale stránka už nefunguje :( Takže nemám potvrdenie o objednávke, kópiu obrazovky som si samozrejme neurobila, mám len adresu nefunkčného webu a výpis z účtu. Je nejaká šanca, keďže to bola reklama na facebooku, že tie peniaze ešte uvidím? Alebo treba bojkotovať všetky predaje na tejto sociálnej sieti? Myslela som, že je to dôveryhodný zdroj, keďže to šlo cez túto soc. sieť. Ďakujem krásne za odpoveď. Prípadne info, kde sa dá ešte napísať a žiadať kompenziaciu alebo aspoň nejaké vyjadrenie, či sankcie voči danej firme. Ďakujem. Pekný deň. Dušana.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 20.12.2018)

Dobrý deň,

na Vašu otázku uvádzame nasledovné :

Sme názoru, že nakupovať na základe reklamy cez sociálnu sieť bez preverenia originálu konkrétnej značky je značné riziko. Vždy je nevyhnutné preveriť si originálnu stránku konkrétnej značky, res. konkrétneho podnikateľa z dostupných zdrojov na internete či tento spĺňa podmienky predaja na cez prostriedky diaľkovej komunikácie, ktoré stanovuje zákon o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho /zákon nájdete na stránkewww.slov-lex.sk/.

Nevieme cenu originálneho výrobku konkrétnej značky kabelky, ale cena 40 € je viac ako podozrivá. Predávajúceho je potrebné vždy si preveriť a s nákupom sa radšej neponáhľať.

Tieto informácie by mohli byť pre Vás užitočné :  https://www.soi.sk/sk/informacie-pre-verejnost.soi,

Môžete sa obrátiť na Európske spotrebiteľské centrum - link : https://esc-sr.sk/.

 


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, viete mi prosím poradiť s nasledovným. Objednala som si produkt (stôl) cez česku webstránku, zaplatila online platobnou kartou. Produkt žiaľ ale nemajú a objednávku sa stornovala. Nastal ale problém pri vrátení peňazí. Táto firma ma webstránky (E-shopy) v 4 krajinách (SK, CZ, HU a tuším Rumunsko). Toto som ale zistila až po objednávke, že tieto weby sú prepojené, minimlane tie SK a CZ. A teraz nastala situácia, že peniaze mi, že vraj nevedia preposlať z českej sporiteľne na slovenský účet. Že im mám dať číslo českého účtu. Ale ja nemám žiadne české číslo účtu. Ja bývam na Slovensku a mám slovenský účet. Teraz mi táto firma nevráti peniaze, kým si ja neotvorím účet v českej republike? Veď to je na hlavu. To som ešte nezažila. A človek už toho poobjednaval na nete čokoľvek. Viete mi prosím Vás poradiť, ako sa domôcť svojich peňazí, ďakujem krásne vopred za radu.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 12.11.2018)

Dobrý deň, 

na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :

Český eshop od Vás požaduje založenie bankového účtu v pobočke českej banky v SR z toho dôvodu, aby česká strana neplatila poplatky za prevod do slovenskej banky.

V otázke neuvádzate, v ktorej banke máte účet. 

Z všeob. obchod. podmienok Českej spořitelny  vyplýva, že pokiaľ by ste mali účet v Slovenskej sporiteľni, za prevod by česká strana platila cca 1,6 €.

Nie je dôvodom, aby ste si zakladali nejaký ďalší bankový účet. 

Overte si ešte vo Vašej banke aké sú poplatky konkrétne vo Vašom prípade.

Odporúčame napísať českému prevádzkovateľovi eshopu, aby Vám peniaze vrátil v súlade s ust. zákona, nakoľko okolnosť, že nemáte bankový účet v pobočke českej banky, prípadne v Slov. sporiteľni nie je dôvodom na nevrátenie peňazí. 

Môžete im uviesť, že pokiaľ nebudú peniaze vrátené, oznámite ich postup a prístup vo veci na Českú obchodnú inspekci /www.coi.cz/.

Dajte nám vedieť, ako ste dopadli.

 

 

 

 


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, vedeli by ste nám poradiť ako, a či vôbec môžeme nejako postupovať voči spotrebiteľovi, ktorý sa nám začal vyhrážať obchodnou inšpekciou a požaduje od nás vrátenie platby za tovar, ktorý ani nevrátil? Nie sme veľký eshop ale od začiatku nášho fungovania sme vybavili 10 tisíce objednávok ale nestalo sa nám nikdy, aby zákazník napísal email citujem. Dobrý deň, uvedené topánky som vrátila 18. 10. 2018 poštou naspäť. Od vtedy je to bez odozvy. Podávam na Vás podnet na kontrolu. Email bol zaslaný 27. 10. 2018. Zákaznícka neurobila žiadne odstúpenie od zmluvy a ani žiaden tovar nám doručený nebol. Kontaktovali sme ju s tým, že tovar nebol doručený ani odstúpenie od zmluvy takže jej nemáme prečo platbu vrátiť. Ak odosielala balík žiadali sme ju, aby nám zaslala potvrdenie od odoslaní, podacie číslo, či zásielku odoslala, a aby bolo možné preveriť kde sa zásielka nachádza čo je logické podľa nás. Zákaznícka nám povedala, že nič nemusí môže písať kam chce, a že my sme povinný vrátiť platbu a mame čakať kým príde tovar. Podľa zákona ste povinný vrátiť platbu a čakať na tovar. Ale my takýto zákon nepoznáme Podľa zákona o ochrane spotrebiteľa sa ale nič také nepíše, práve naopak v pár. 9 odsek 5 je uvedené, že nie sme povinný vrátiť platbu ak spotrebiteľ tovar nevrátil alebo nevie preukázať odoslanie tovaru. Mýlime sa? Zmenil sa nejako zákon a je taká povinnosť bez ohľadu nato, či niečo odoslal, a či to vie zdokladovať? Mame pocit, že spotrebiteľovi ide o to, že ak nás zastraší obchodnou inšpekciou ma možnosť sa neoprávnene obohatiť tým, že mu vrátime platbu, a tak získa tovar zadarmo. Ak by tovar a zrejme aj odstúpenie od zmluvy odoslal mal by o tom nejaké potvrdenie a neexistuje rozumný dôvod prečo by ho nemohol alebo nechcel preukázať. Ďakujeme za odpoveď.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 07.11.2018)

Dobrý deň,

na Vašu otázku uvádzame, že postupujete v súlade s ust. § 9 ods. 5 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho (citujeme) :

"Pri odstúpení od zmluvy, predmetom ktorej je predaj tovaru, predávajúci nie je povinný vrátiť spotrebiteľovi platby podľa odseku 1 pred tým, ako mu je tovar doručený alebo kým spotrebiteľ nepreukáže zaslanie tovaru späť predávajúcemu, ibaže predávajúci navrhne, že si tovar vyzdvihne osobne alebo prostredníctvom ním poverenej osoby."

Musíte trvať na tomto Vašom oprávnení, a bez splnenia podmienok zo strany spotrebiteľa mu nevracajte žiadne peniaze.

Otázkou je či zákazník vôbec u Vás cez e shop nejaký tovar aj kúpil.

Možno by bolo vhodné uvedené zákonné ustanovenie zakomponovať aj do Vašich VOP eshopu.

 

 

 


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, Objednal som si telefón cez internetový obchod. Sumu som zaplatil vopred cez platobný terminál gopay. Po týždni čakania som zistil, že žiaden tovar mi nebol odoslaný a po nejakom čase som sa rozhodol zrušiť objednávku a požiadal som eshop o vrátenie peňazí. Po niekoľko dňovom snažení si vypýtali číslo účtu kde majú peniaze poslať. Po ďalších niekoľkých dňoch urgovania mi poslali výpis, že previedli peniaze len od toho dna prešlo už 9 dni a mne nič nebolo pripísané na účet. Pri komunikácii s nimi, keď sa mi podarí nadviazať kontakt tvrdia, že platbu poslali. Ako mám ďalej postupovať lebo mám pocit, že obchod sa na mne obohatil a peniaze sa mi nesnažia vrátiť a ani už nereagujú no moje emaily. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 05.10.2018)

Dobrý deň, na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :

Odporúčame prekontrolovať výpis, ktorý Vám zaslali, či je tam správne uvedené Vaše číslo účtu. Ak všetky údaje sú v poriadku, odporúčame Vám, aby ste im napísali email, že ak v lehote 2 dní nebudú peniaze pripísané na Výš účet, konanie obchodníka oznámite Slovenskej obchodnej inšpekcii.Peniaza Vám mali byť vrátené bez zbytočného odkladu, najneskoršie do 14 dní.

Slovenská obchodná inšpekcia im môže uložiť pokutu za porušenie ust. zákona o ochrane spotrebiteľa až do výšky 16 500 €, na čo ich môžete tiež upozorniť.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, Chcel by som sa opýtať. Pred mesiacom som kupoval veľký slnečník v kamennej predajni. Tovar, ktorý som zakúpil však nemali na predajni. Oboznámili ma, že do 21 dni mi tovar doručia. V daňovom doklade, ktorý mi vystavili sme zapísali nasledovne: Tovar bude dodaný v dohodnutom termíne, najneskôr do 13. 7. 2018 medzi 9:00-16:00h. Tovar ale nebol dodaný a stále sa nenachádza na predajni. Tento slnečník stal 627e takže som ho bral na splátky a splátku som už podľa zmluvy musel uhradiť. Viete mi poradiť, či mám nárok na kompenzáciu za nedoručenie tovaru včas? Alebo ako mám odstúpiť od zmluvy, keďže som už zaplatil aj splátky vopred. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 15.07.2018)

Dobrý deň,

podľa ustanovenia § 613 Občianskeho zákonníka 

Veci možno predávať aj na objednávku. Predávajúci je povinný obstarať objednaný tovar v dohodnutej lehote, a ak lehota nie je dohodnutá, v lehote primeranej okolnostiam. Ak sa tak nestane, objednávateľ je oprávnený od zmluvy odstúpiť. Odstúpením objednávateľa od zmluvy nie je dotknuté jeho právo na náhradu škody.

Zastávam názor, že môžete odstúpiť od zmluvy, pretože tovar nebol doručený v dojednanej lehote, a to ani napriek tomu, že ste už uhradili určitú časť kúpnej ceny. Odstúpenie je jednostranný právny úkon, ktorý nadobúda účinky doručením druhej strane. Následne sú strany povinné vrátiť si to, čo si navzájom plnili. Teda by Vám museli vrátiť to, čo ste už zaplatili.


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, objednali sme si asi pred 7 mesiacmi z internetu skriňu v hodnote 170e, peniaze sme zaslali na účet, snažili sme sa kontaktovať obchod, ale vždy sa nejak vyhovorili a nakoniec prestali odpovedať, doteraz nemáme ani skriňu ani peniaze, je ešte nejaká šanca, že peniaze niekedy uvidíme spať? Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 06.07.2018)

Dobrý deň,

podľa § 7 ods. 1 písm. a) Zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji na diaľku môže spotrebiteľ odstúpiť od zmluvy:

Ak predávajúci včas a riadne poskytol spotrebiteľovi informácie o práve odstúpiť od zmluvy podľa § 3 ods. 1 písm. h), spotrebiteľ je oprávnený aj bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy uzavretej na diaľku alebo od zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho do 14 dní odo dňa prevzatia tovaru podľa odseku 4 v prípade zmlúv, predmetom ktorých je predaj tovaru. 

Odsek 5 tohto ustanovenia uvádza nasledovné: Spotrebiteľ môže odstúpiť od zmluvy, predmetom ktorej je dodanie tovaru, aj pred začatím plynutia lehoty na odstúpenie od zmluvy.

Ak ste si skriňu nedali vyrobiť na mieru, ale ste si len objednali tovar, ktorý ponúka predávajúci, potom by som odporúčam využiť možnosť odstúpenia od zmluvy. Zároveň môžete požadovať vrátenie peňazí.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som sa poradiť ako postupovať pri nasledovnom "probléme" S predajcom, ktorý ponúkal tovar na inzercii, sme sa dohodli, že daný tovar kúpim. Trval však natom, že ak to ma posielať poštou, vyžaduje vopred na účet zálohu. Dohodli sme sa na zálohe 50e, avšak po odoslaní tejto finančnej čiastky na účet predávajúceho sa začal vyhovárať, že tovar mi nemôže odoslať hneď, pretože ma veľa práce, prešiel týždeň, a jeho ďalšia výhovorka bola, že je na dovolenke, a pošle to, keď sa vráti. Dokopy už prešli 3 týždne, nemám tovar ani peniaze. VIackrát som ho žiadal, aby mi vrátil zálohu, alebo poslal tovar. Avšak mám pocit, že sa vysmieva, pretože vie, že to nebudem riešiť. Viete mi poradiť ako postupovať v takejto veci? Prípadne, či je možné niečo takéto riešiť? Alebo sa môžem rozlúčiť s tovarom aj s peniazmi? Veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 06.07.2018)

Dobrý deň,

na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :

1./ Problematika kúpnych zmlúv s platbou vopred a následným nedodaním tovaru  resp.ô nevrátením peňazí, je viac ako častým problémom v našej advokátskej kancelárii, ale pokúsime sa nájsť riešenie.

2./ Vychádzame z predpokladu, že tovar ste objednali a zálohu zaplatili fyzickej osobe - nepodnikateľovi, teda jedná sa o kúpu tovaru od obyčajného občana. V zmysle ust. §  Obč. zákonníka platí, že "ak nie dohodnuté inak ani ak to nie je obvyklé, sú účastníci povinní plniť bez zbytočného odkladu. Predávajúci je oprávnený odovzdanie predmetu kúpy odoprieť, ak kupujúci nezaplatí cenu včas. Ak sa odosiela predmet kúpy na miesto plnenia alebo určenia, nie je kupujúci povinný zaplatiť cenu, dokiaľ nemá možnosť si predmet kúpy prezrieť." V podstate teda požiadavka predávajúceho na úhradu zálohy resp. zaplatenie celej ceny vopred je oprávnená v zmysle cit. ustanovenia.

3./ Vychádzame z predpokladu, že máte všetky údaje ohľadom predávajúceho overené /meno, adresa, číslo účtu/, zdokumentovaný  inzerát, prípadne aj ďalšie inzeráty predávajúceho, nakoľko je predpoklad, že ako postupuje voči Vám, takto postupuje aj voči ostatným kupujúcim, teda zaplatia zálohu a tovar nedôjde/.  Podľa ust. § 26 zákona o ochrane spotrebiteľa sa zákona na ochranu spotrebiteľa vzťahuje aj na osobu, ktorá prevádzkuje činnosti ako predávajúci, pričom nemá živnostenské oprávnenie. V týchto prípadoch je možné uložiť pokutu zo strany Slovenskej obchodnej inšpekcie až do výšky 66 400 €.

§ 26 zákona o ochrane spotrebiteľa znie :

"Ochrana spotrebiteľa pri neoprávnenom podnikaní

Povinnosti výrobcu, predávajúceho, dovozcu alebo dodávateľa majú aj osoby, ktoré prevádzkujú činnosti uvedené v § 2 písm. b) až e) bez oprávnenia na podnikanie."

 

Predávajúcemu oznámte, že odstupujete od kúpnej zmluvy a žiadate ho o vrátenie zaplatenej zálohy 50 €, pričom mu určite primeranú lehotu an vrátenie  fin. prostriedkov.  Môžete ho upozorniť na to, že podáte podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu /pred zaslaním výzvy a odstúpením od zmluvy si skopírujte všetky inzeráty predávajúceho.

Veríme, že upozornenie na Slov. obchodnú inšpekciu pomôže.

 

Budeme radi ak nám dáte vedieť ako ste dopadli.

©

 


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Nedodaný tovar cez bazár od predajcu, súkromná osoba, tovar som mu vyplatil ešte vo februári a dodnes mi nič neposlal. Nereaguje ani na emaily a pritom si ďalej pridáva inzeráty na stránku. Cena tovaru 63 €. Ako od neho vymôcť peniaze? Podať trestné oznámenie a kde ako ? Ďakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 26.04.2018)

Dobrý deň,

ďakujeme za otázku, na ktorú zasielame nasledovnú odpoveď :

 

Vychádzame z predpokladu, že máte všetky údaje ohľadom predávajúceho overené /meno, adresa, číslo účtu/.

Predávajúceho vyzvite k vráteniu dlžnej sumy a určite mu lehotu na vrátenie fin. prostriedkov. Upozornite ho, že v prípade neuhradenia dlžnej sumy podáte podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu v súlade s ust. § 26 zákona o ochrane spotrebiteľa (citujeme) :

"Ochrana spotrebiteľa pri neoprávnenom podnikaní

Povinnosti výrobcu, predávajúceho, dovozcu alebo dodávateľa majú aj osoby, ktoré prevádzkujú činnosti uvedené v § 2 písm. b) až e) bez oprávnenia na podnikanie."

Za porušenie ustanovení zákona o ochrane spotrebiteľa mu môže byť uložená pokuta až 66 400 € (§ 24  zákona o ochrane spotrebiteľa).

 

Zároveň ho upozornite na možnosť podania trestného oznámenia.

 


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať pred mesiacom si cez mna jeden pán objednal stavebný materiál, ktorý mi zaplatil popredu všetko sa napísalo na zmluvu riadne ako má byť, suma dokedy a koľko materiálu mu mám dodať za tú sumu. Dohodli sme na určitý dátum, ktorý je v zmluve napísaný ešte do toho dátumu chyba cca 3 týždne dnes išiel pán na mňa podať trestné oznámenie za podvod, pretože sa dozvedel, že materiál sa dá zohnať aj lacnejšie dnes nechce odomňa stavebný materiál ale chce hneď peniaze a oháňa sa trestným oznámením ale ja som nikoho nepodviedol. Tiež som materiál niekde objednal, som živnostník a pri dodaní materiálu dostane riadnu faktúru. Chcem sa opýtať, má právo podať na mňa trestné oznámenie, keď splním všetko podľa zmluvy a dodržím aj termín? Má právo len tak z hodiny na hodiny žiadať peniaze naspäť, keď v zmluve máme všetko jasne napísané? A môžem byť stíhaný za nejaký podvod, keď som nikoho nepodviedol? Ďakujem za radu.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 23.09.2017)

Dobrý deň, Vaše konanie určite nie je trestným činom.

 

Pokiaľ Vám tento pán poslal nejaký list, tak naň reagujte. Ak nie, tak počkajte do dátumu, dokedy ste mu mali dodať tovar a v dohodnutej lehote ho vyzvite na to, aby si prevzal tovar alebo mu ho zavezte na dohodnuté miesto.

 

V tomto prípade musíte postupovať podľa zmluvy. To znamená, ak máte tovar dodať aj na určité miesto v určitom čase, tak je dôležité, aby ste túto svoju povinnosť splnili presne podľa zmluvy. Ak si má napríklad tovar vyzdvihnúť u Vás, tak potom tento tovar musí byť u Vás v tomto čase pripravený na vyzdvihnutie. 

 

Ak si poň nepríde, napíšte mu list. 

 

Tiež je dôležité, či sa Vaša zmluva spravuje občianskym zákonníkom alebo obchodným zákonníkom.

 

Rovnako je rozdiel, ak vystupujete ako dodávateľ a druhá strana ako spotrebiteľ oproti situácii, keď ste obidvaja fyzické osoby nepodnikatelia.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrí deň. V utorok som objednala telefón z jednej webstránky, poslala som peniaze vopred na účet ale žiadna odozva nechodila. Dnes som sa na internete dozvedela, že je to eShop, ktorý vôbec tovar nepošle, aj keď peniaze im pošlete. Ako mám pritom postupovať?

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 29.06.2017)

Dobrý deň, nedodaním objednaného tovaru predávajúci porušil svoju základnú povinnosť, ktorú v zmluvnom vzťahu voči Vám má. Odporúčam Vám predávajúceho kontaktovať a vyzvať ho písomne, aby v dodatočnej primeranej dobe dodal Vami objednaný tovar, inak od zmluvy odstúpite. V prípade, že právo na odstúpenie od zmluvy využijete, predávajúci je povinný vrátiť Vám zaplatenú kúpnu cenu. Ak ani túto povinnosť nesplní, vymáhanie peňažného nároku budete s najväčšou pravdepodobnosťou musieť realizovať súdnou cestou. Na porušenie povinností predávajúceho môžete upozorniť aj Slovenskú obchodnú inšpekciu.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Objednala som si prostrednictvom portalu www.bazos bundu v sume 330 eur. Nechala som si ju poslat na dobierku kurierom, lenze nemohla som ju prebeat z osobnych dovodov Pani som sa ospravedlnila s tym, ze ma to mezi a preplatim jej naklady na postovne aj prestoje, ked bola na poste. Zacala sa mi vyhrazat, ze ona mi ju posle naspat a ak ju nepreberiem, da ma na sud. Vysvetlula som jej dovody preco som ju neprebrala, jej vznikla skoda 10 eur. Moze ma dat na sud?

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 21.01.2017)

Dobrý deň,

záleží od toho, či máte záujem na dokončení kúpy, teda, či o bundu máte stále záujem. Ak áno a vyplatíte cenu, prípadne ste ochotná vyplatiť aj náklady, ktoré jej tým vznikli, nevidím dôvod, prečo by mala podať žalobu. Ak by ste jej nevyplatili kúpnu cenu mohla by od Vás túto povinnosť vymáhať súdne, samozrejme za predpokladu, že  Vám bundu odovzdala, resp. odovzdá. Ak by ste vyplatili bundu no nevyplatili by ste jej náklady, ktoré ste jej spôsobili, mohla by Vás žalovať pre náhradu škody, ktorú by musela preukázať.


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý den, v Marci 2016 som cez inzerat kupil orechove drevo na slovensku. Cenu 700 € som hned poslal na ucet predavajuceho, ktory mi potvrdil ze peniaze dostal a ponukol mi, ze mi najde dopravcu, ktory mi drevo dovezie do Nemecka. Ani po dlhych mesiacoch vsak nijakeho dopravcu nenasiel a momentalne nereaguje na spravy a neberie telefon. Mám podozrenie, ze to drevo predal dalej. Viete mi poradit ake mam moznosti a ako postupovat ? Dakujem.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 08.01.2017)

Dobrý deň, v prvom rade zistite, či nešlo o podvod. Zistite, či ste peniaze poslali na podnikateľský účet dodávateľa alebo na nejaký iný. To sa často stáva pri podvodoch. Zistite to tak, že zašlete banke žiadosť o vrátenie peňazí, že ste to urobili omylom. Banka ho vyzve na vrátenie peňazí a ak to nevráti, tak Vám banka oznámi kto je majiteľom účtu. 

Ak to nebude jeho podnikateľský účet, potom podajte trestné oznámenie. 

Okrem vyššie uvedeného postupu pošlite dodávateľovi písomne výzvu na dodanie dreva a ak to neurobí, potom odstúpte od zmluvy a žiadajte peniaze vrátiť.

Ak to neurobí dobrovoľne nečakajte a riešte vec súdnou cestou. 


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Od zmluvy som pisomne odstupila, ale co dalej mam robit, ked zalohu odmieta vratit ? Udajne nema peniaze. Toto je velky problem, ktory neviem ako dalej riesit. Dakujem

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 07.11.2016)

Dobrý deň, ak ste od zmluvy platne odstúpila a on Vám dobrovoľne nevrátil zaplatenú zálohu, je možné od neho túto zálohu vymáhať. Vašu pohľadávku je možné vymáhať od neho buď mimosúdnou alebo súdnou cestou. To, že nemá peniaze môže byť iba jeho tvrdením, ktorým chce oddialiť splnenie svojej zákonnej povinnosti. Často po začatí súdnych konaní alebo mimosúdnom vymáhaní pohľadávok dlžníci nájdu dostatok finančných prostriedkov na vyplatenie svojho dlhu. V prípade, že máte záujem o poskytnutie právnej pomoci pri vymáhaní Vašej pohľadávky, môžete nás kontaktovať prostredníctvom e-mailu na adrese uvedenej na našej stránke.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobry den. Este v maji som si objednala tovar z e-shopu (stolik). Doteraz mi tovar neposlali a ani mi nevratili peniaze. Navyse nereaguju ani na moje telefonaty. Ako mozem tuto vec riesit?

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 07.11.2016)

Dobrý deň. Danú vec môžete riešiť jednak podaním podnetu na slovenskú obchodnú inšpekciu a tiež súdnou cestou - podaním žaloby.

 


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobry vecer. Objednali sme a zaplatili 3500 € stolarovi za nabytok, mal byt dodany do konca septembra. Stolar nedodalnabytok, nereaguje na telefonaty. Co mam robit? Dakujem

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 27.10.2016)

Dobrý deň, nevyplýva to z Vašej otázky, ale predpokladám, že nábytok ste dali vyrobiť na mieru. V takom prípade medzi vami vznikla zmluva o dielo na vyhotovenie diela na zákazku. Od každej zmluvy o dielo sa dá odstúpiť do okamihu vyhotovenia diela, pričom ak už zhotoviteľ vykonal určitú časť diela, musíte mu nahradiť náklady s tým spojené, ak vyhotovenú časť nemôže použiť inde. Odstúpením od zmluvy zaniká zmluva od počiatku a zmluvné strany si musia vrátiť plnenia poskytnuté na základe tejto zmluvy. Tzn. zhotoviteľ Vám musí po odstúpení od zmluvy vrátiť zaplatenú zálohu. 


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň, 9.2.2016 som si objednala tovar v hodnote 67 eur aj s dopravou zo stránky buty-mustang.pl, ktorý som uhradila bankovým prevodom na účet v Slovenskej sporiteľni hneď pri objednávke. Majiteľom je Poliak MARCIN USZAK, tovar samozrejme nedodal, kontaktovala som ho mailom, že odstupujem od zmluvy a uviedla som č. účtu, na ktorý žiadam vrátiť platbu. Platba aj tovar v nedohľadne. Tento pochybný obchodník má viacero internetových stránok s rôznymi názvami a rôznym tovarom. Viem, že sa v tomto prípade nemôžem obrátiť na SOI, ani podať trestné oznámenie. Aké mám možnosti? Ako zabrániť tomu, aby neokrádal ďalších? Dajú sa blokovať jeho internetové stránky? Už som zistila, že nie som jediná poškodená. Postupuje sa podľa poľských zákonov, keď platba bola prevedená na účet na Slovensku? Ďakujem. Petrášová

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 13.07.2016)

Dobrý deň,

ak je dotyčný podnikateľom a Vy ste nakupovali pre vlastnú potrebu (teda nie za účelom ďalšieho predaja), pôjde s najväčšou pravdepodobnosťou o spotrebiteľský vzťah. Keďže ide o Poliaka a Poľsko je členom EÚ, môžete sa obrátiť na tzv. Európske spotrebiteľské centrum, ktoré by Vám malo pomôcť pri ochrane Vašich práv. Pridávam aj odkaz na stránku http://www.esc-sr.sk/.


Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobry den, chcem Vas poprosit o informaciu k vyssie riesenej problematike dopredu zaplateneho a nedodaneho tovaru. Tovar som zakupila cez internetovy obchod. Po uhrade tovaru prestala pani so mnou komunikovat, neberie telefon, neodpoveda na mail. Tovar doteraz neprisiel, objednavka bola vytvorena dna: 2.12.2015, nasledne ihned uhradena. Nakolko tovar nebol dodany, dna: 18.12.2015 som poslala odstupenie od zmluvy, samozrejme do tohto momentu nikto nereagoval, peniaze vratene neboli, na maily a telefonaty nikto neodpoveda. Podala som podnet na presetrenie na SOI, zatial odpoved nemam. Da sa este nejak inak postupovat v danej veci? Dakujem za odpoved. S pozdravom, 

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 14.01.2016)

Dobrý deň, ak Vám nereagujú na Vaše podnety, potom to riešte súdnou cestou. V danom prípade môže ísť aj o trestný čin, ak je suma vyššia ako 266,- €. Ak je suma nižšia ako táto výška, potom môže ísť o priestupok.


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nedodaný, ale zaplatený tovar (Občianske právo)

Dobrý deň prosím Vas veľmi pekne potrebujem poradiť, cez Facebook som si objednala tovar v hodnote 134E, ktorý som dopredu vyplatila s tým že kamenný obchod je v Ostrave v OC Forum, a dodnes mi žiadny tovar nebol doručený a pani s ktorou som komunikovala cez FB na moje správy nereaguje.. Čo mám s týmto robiť? aby mi bol doručený tovar alebo vrátené peniaze: Ďakujem Vám za radu.

Odpoveď: Nedodaný, ale zaplatený tovar

(odpoveď odoslaná: 28.12.2015)

Dobrý deň, skúste si preveriť, či ste skutočne komunikovali s uvedenou spoločnosťou. Zavolajte priamo do prevádzky alebo tam pošlite list. Ak to nebola táto prevádzka, potom podajte podnet na prejednanie priestupku. Takto zistíte, kto sa na Váš úkor obohatil. Potom môžete peniaze vymáhať súdnou cestou.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Nedodaný, ale zaplatený tovar" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku