Práca v nepretržitej prevádzke

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Banská Bystrica

Otázka: Práca v nepretržitej prevádzke

Dobrý deň, pracujem na smeny v nepretržitej prevádzke podľa systému 2,2,3. Odmeňovaní sme mesačnou mzdou. Od 1.1.2017 nám zamestnávateľ interným oznámením oznámil, že v prípade, ak nám pripadne smena na sviatok a nebudeme pracovať, musíme čerpať dovolenku, inak sme povinní pracovať. Chcem sa spýtať, či je tento postup správny. Mám ďalšiu otázku - ak si zoberiem dva dni dovolenky a jeden z nich bude sviatok, počíta sa to ako dva dni dovolenky, alebo jeden deň dovolenky a jeden sviatočný deň? Ďakujem za odpoveď. Milan.

Odpoveď: Práca v nepretržitej prevádzke

Dobrý deň. Myslím si, že postup Vášho zamestnávateľa je správny. Pracujete v nepretržitej prevádzke to znamená, že pár dní pracujete a pár dní máte voľno. V prípade ak Vaše voľno pripadne na sviatok, tak nepracujete, ale nemáte nárok na príplatok za sviatok. Ak Vám zmena pripadne na sviatok berie sa to ako bežný pracovný deň, ale na rozdiel od nároku na mzdu máte nárok aj na príplatok za sviatok. Ak však nenastúpite do práce práve počas Vašej zmeny, ktorá pripadne na sviatok musíte si vziať dovolenku, lebo vo Vašom prípade ide o bežný pracovný deň. Ak si zoberiete dva dni dovolenky v týchto dňoch kedy by ste mali mať zmenu, tak sa to bude brať ako keby ste mali dva dni dovolenky.