Dobrý deň,
aj napriek skutočnosti, že pracujete v nepretržitej prevádzke, máte právo na to, aby ste týždeň dopredu vedeli rozpis Vašich pracovných zmien. A máte zároveň nárok na primeraný odpočinok. Toto všetko upravujú ustanovenia Zákonníka práce, ktoré musí každý zamestnávateľ dodržiavať. V opačnom prípade, ide z jeho strany o porušovanie zákona.
Podľa § 90 ods. 9 Zákonníka práce, "Rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň."
Podľa § 85 ods. 5 Zákonníka práce, "Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne."
Ak pracujete viac, ako podľa vyššie citovaného ustanonvenia (37 1/2 hodiny týždenne) maximálne do 48 hodín, tak by všetok čas navyše, mal považovať za prácu nadčas, za ktorú Vám patrí mzdové zvýhodnenie alebo náhradné voľno.
Podľa § 121 ods. 1 Zákonníka práce, "Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 35 % jeho priemerného zárobku. "
Podľa § 121 ods. 3 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť čerpanie náhradného voľna za prácu nadčas. Zamestnancovi patrí náhradné voľno v rozsahu, v ktorom práca nadčas trvala; v tom prípade zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1 nepatrí."
Ak zamestnávateľ nedodržiava tieto pravidlá, máte právo sa obrátiť na inšpekciu práce.