POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Môžem okamžite skončiť pracovný pomer pre nezaplatenie práce nadčas?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môžem okamžite skončiť pracovný pomer pre nezaplatenie práce nadčas?

Dobrý deň. A) Rád by som sa opýtal, či mám nárok na nadčasy, nakoľko v spoločnosti sa nevedie žiadna evidencia ani písomný príkaz k týmto nadčasom. Zvyčajne je to komentované vedúcou a od pracovníka sa vyžaduje viac ako dva hodiny nadčasov mesačne a práca doma cez víkend. Avšak nemám to písomne, ale tieto hodiny sú zaznamenané v dochádzke - cez 40 hodín mám v dochádzke. B) Ako by som mal vnímať tento čas? Nikdy mi nebude preplatený, napriek tomu, že som ho strávil v práci? C) Mohol by som to považovať za dôvod k okamžitej výpovedi, ak mi nie je tento čas preplatený od septembra, novembra minulého roka? D) Existuje nejaký časový limit, ktorý musím dodržať pri oboznámení spoločnosti s touto skutočnosťou, aj keď už prešlo viac ako polroka, kedy som mal mať hodiny preplatené? E) Môžem si pri podaní okamžitej výpovede uplatniť aj nárok na náhradu dvojmesačného priemerného zárobku? F) Ak podám okamžitú výpoveď na základe nepreplatených nadčasov tento mesiac, môžem nastúpiť k inému zamestnávateľovi k 1.5.? Môže zamestnávateľ túto situáciu nejako zvrátiť? Chcem len zdôrazniť, že nepreplatené nadčasy mám už od septembra 2016. Veľmi pekne vám ďakujem za cenné informácie a pomoc. S pozdravom.

Odpoveď: Môžem okamžite skončiť pracovný pomer pre nezaplatenie práce nadčas?

Dobrý deň, v zmysle § 97 Zákonníka práce, práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien. U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas. Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť so zamestnancom len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín. Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich. V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín. Za prácu nadčas Vám patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25 % Vášho priemerného zárobku. Ak vykonávate rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 35 % priemerného zárobku. V pracovnej zmluve však môžete mať ustanovenie, podľa ktorého vo výške mzdy je zohľadnená aj práca nadčas resp. Vám zamestnávateľ za prácu nadčas poskytuje náhradné voľno. Ak Vám zamestnávateľ neplatí za prácu nadčas, je to dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru. Podľa § 69 ods. 1 Zákonníka práce, zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti. Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.