Môže ma zamestnávateľ nútiť pracovať nepretržite a to aj počas víkendov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môže ma zamestnávateľ nútiť pracovať nepretržite a to aj počas víkendov?

Dobrý deň. Mám otázku ohľadom voľna počas víkendu. Sme určitá firma s nepretržitou prevádzkou (nočné smeny sa realizujú len občas). Môže nám zamestnávateľ dávať len jeden voľný víkend za mesiac?

Odpoveď: Môže ma zamestnávateľ nútiť pracovať nepretržite a to aj počas víkendov?

Dobrý deň, v zmysle § 85 ods. 5 Zákonníka práce, môže byť pracovný čas zamestnanca najviac 40 hodín týždenne. Vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má zamestnanec pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne. Ak nie ste zdravotnícky pracovník, Váš zamestnávateľ Vás nemôže nútiť pracovať v priemere viac ako 48 hodín týždenne, a to vrátane práce nadčas. Akákoľvek doba mimo pracovného času je dobou odpočinku. V zásade Vám zamestnávateľ je povinný poskytnúť 2 nepretržité dni odpočinku v týždni. V prípade, že vykonávate prácu osobitnej povahy, ďalšie obmedzenia Vášho voľna je zamestnávateľ oprávnený realizovať len po dohode s Vami alebo so zástupcami zamestnancov a zároveň neprekročiť minimálny časový úsek určený Zákonníkom práce pre odpočinok zamestnanca. Na záver je nutné dodať, že porušovanie ustanoveného pracovného času zamestnávateľom alebo neposkytnutie dní odpočinku je závažné porušenie jeho povinností, za ktoré mu môže príslušný inšpektorát práce uložiť vysoké pokuty.