POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Pracovná zmluva na dobu určitú - neurčitú ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Nitra

Otázka: Pracovná zmluva na dobu určitú - neurčitú ?

V apríli 2017 nastúpil k nám zamestnanec, ktorý u nás už pracoval v pracovnom pomeru od marca 2015 do decembra 2016. Ku koncu roka skončil na vlastnú žiadosť - teda dohodou (stále mal platnú zmluvu na dobu určitú). Rád by som sa informoval, či s ním môžem uzatvoriť pracovný pomer na dobu určitú alebo neurčitú a či mu môžeme stanoviť trojmesačnú skúšobnú dobu. Ďakujem.

Odpoveď: Pracovná zmluva na dobu určitú - neurčitú ?

Dobrý deň, v tomto prípade pôjde o tzv. opätovne dohodnutý pracovný pomer. Podľa ustanovenia § 48 ods. 2 Zákonníka práce je vo Vašom prípade možné uzatvoriť s týmto zamestnancom pracovný pomer na dobu určitú, nakoľko za uplynulých dvoch rokov ste s ním zatiaľ iba raz uzatvorili pracovný pomer na dobu určitú. Pracovný pomer na dobu určitú však môže byť uzatvorený najdlhšie na dobu dvoch rokov. Iná situácia je pri skúšobnej dobe. Podľa ustanovenia § 45 Zákonníka práce, ktorý upravuje skúšobnú dobu, nie je možné dojednať skúšobnú v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na dobu určitú. Vychádza sa z toho, že skúšobná doba dojednaná na začiatku prvého pracovného pomeru a tiež celý priebeh pracovnoprávneho vzťahu boli dostatočným časom na "odskúšanie" zamestnanca.