Dobrý deň,
v základnej rovine platí, že rodičovské práva a povinnosti má aj po rozvode obidvaja rodičia. To zahŕňa aj právo rozhodovať o dôležitých otázkach súvisiacich s deťmi, ako sú zdravotné alebo školské záležitosti. Ak sa otec vôbec nezúčastňuje na výchove a nezaujíma sa o deti, máte možnosť obrátiť sa na súd s návrhom na obmedzenie alebo pozbavenie jeho rodičovských práv a povinností.
Pozbavenie výkonu rodičovských práv je najvážnejším zásahom, ktorý je možné vykonať len v prípade vážneho zanedbávania povinností alebo zneužívania práv rodiča. Váš exmanžel sa podľa vášho popisu dlhodobo nezaujíma o deti, čo môže byť považované za závažné zanedbávanie povinností. Súd však musí posúdiť, či jeho konanie vážne ohrozuje blaho detí až tak, že je nutné exmanžela pozbaviť rodičovských práv. Skôr sa nám javí, že by súd mohol rodiča na rodičovských právach obmedziť. Obmedzenie je možné vtedy aj vtedy, ak rodič svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv a povinností nevykonáva vôbec, alebo ak nezabezpečuje výchovu maloletého dieťaťa. V návrhu na súd by však bolo potrebné uviesť, ako konkértne ich otec zanedbáva, ako svojím konaním zasahuje do najlepšieho záujmu mal. detí a pod., prípadne aj predložiť dôkazy, ak je to možné preukázať.
Obmedzenie ani pozbavenie rodičovských práv však neoslobodzuje rodiča od povinnosti platiť výživné.
Navyše uvediem, že pokiaľ by neboli naplnené podmienky na obmedzenie otca v jeho rodičovských právach, potom platí, že v podstaných veciach ohľadom mal. detí, ak sa s ním neviete dohodnúť, môžete požiadať súd, aby rozhodol o tejto veci tento. Predmetné ustanovuje § 35 Zákona o rodine:
"Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd."