Pozbavenie rodičovských práv a povinností v prípade neprejavovania záujmu o dieťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Pozbavenie rodičovských práv a povinností v prípade neprejavovania záujmu o dieťa

Rada by som sa opýtala, ako by som mohla dosiahnuť, aby otec môjho syna prišiel o právo rozhodovať o jeho živote. Nezaujíma sa o neho, neberie si ho a nenavštevuje ho. Budúci rok plánujem s mojim priateľom ísť na dovolenku. Obávam sa ale, že otec môjho syna mi nepodpíše súhlas, aby mohol syn ísť so mnou, len z trucu. Môžete mi, prosím, pomôcť? Ďakujem.

Odpoveď: Pozbavenie rodičovských práv a povinností v prípade neprejavovania záujmu o dieťa

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné uviesť, že slovenská rodinnoprávna úprava je založená na princípe, že obidvaja rodičia sú rovní vo svojich rodičovských právach a povinnostiach a prislúchajú im v rovnakej miere.

Zákon o rodine rozlišuje rôzne stupne intenzity zásahu do rodičovských práv a povinností. O právo v akejkoľvek miere a akýmkoľvek spôsobom spolurozhodovať o svojom synovi by jeho otec prišiel len v prípade, ak by bol pozbavený rodičovských práv a povinností.

Z Vami popísaného skutkového stavu ale nemožno vyvodiť splnenie zákonných podmienok na takýto zásah. Totiž podľa § 38 ods. 4 Zákona o rodine súd pozbaví rodiča výkonu rodičovských práv ak rodič zneužíva svoje rodičovské práva a povinnosti najmä týraním, zneužívaním, zanedbávaním maloletého dieťaťa alebo iným zlým zaobchádzaním s maloletým dieťaťom, alebo výkon rodičovských práv a povinností napriek predchádzajúcim upozorneniam závažným spôsobom zanedbáva.

Ak sa ale otec napríklad spolupodiela na výžive maloletého dieťaťa platením výživného, spravidla táto skutočnosť vylučuje, že v danom prípade ide o závažný spôsob zanedbávania rodičovských práv a povinností v zmysle vyššie uvedeného § 38 ods. 4 Zákona o rodine.

Čo sa týka ale Vašich obáv z vycestovania s dieťaťom na budúci rok na dovolenku, odporúčame Vám oznámiť otcovi dieťaťa toto vycestovanie, prípadne vyžiadať si jeho súhlas. Ak otec odmietne udeliť súhlas, máte možnosť využiť ustanovenie § 35 zákona o rodine, podľa ktorého ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností a podať na súd návrh, aby v danej veci rozhodol súd.

Pre úplnosť je ale potrebné uviesť, že je prípustný aj taký výklad, podľa ktorého dočasné premiestnenie do cudziny za účelom krátkodobej dovolenky nie je rozhodovaním o podstatnej veci týkajúcej sa dieťaťa, ale je len bežnou vecou. Súčasne z § 35 zákona o rodine pritom možno vyvodiť, že bežné záležitosti týkajúce sa maloletého dieťaťa je oprávnený rozhodnúť ten z rodičov, u ktorého sa dieťa momentálne nachádza.