Dokedy môžem pracovať na dohodu o brigádnickej práci študenta

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trenčín

Otázka: Dokedy môžem pracovať na dohodu o brigádnickej práci študenta

Dobrý deň, som čerstvá absolventka VŠ (ukončila som 2. stupeň - Mgr.) a pracujem na dohode o brigádnickej práci študenta. Chcela by som sa opýtať, do kedy môžem na tejto dohode pracovať. V práci mi povedali, že môžem až do konca augusta. Je to pravda? Zákon udáva, že štatút študenta mi končí v deň vykonania štátnej skúšky, takže už na tejto dohode pracovať nemôžem? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dokedy môžem pracovať na dohodu o brigádnickej práci študenta

Dobrý deň,

podľa § 227 ods. 1 veta prvá zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v účinnom znení (ďalej len "Zákonník práce") dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia podľa osobitného predpisu a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku. V prípade vysokoškolského štúdia je týmto osobitným predpisom práve zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách v účinnom znení (ďalej len "zákon o vysokých školách"), ktorý ustanovuje kto je študentom v § 69, a to tak, že podľa ods. 3 študent prestáva byť študentom okrem iného odo dňa skončenia štúdia podľa § 65 ods. 1 zákona o vysokých školách. Podľa § 65 ods. 1 zákona o vysokých školách štúdium sa riadne skončí absolvovaním štúdia podľa príslušného študijného programu a dňom skončenia štúdia je v tomto prípade deň, keď je splnená posledná z podmienok predpísaných na riadne skončenie daného študijného programu (v praxi je to urobenie poslednej štátnej záverečnej skúšky alebo obhajoby záverečnej práce - ak sa záverečná práca z rôznych dôvodov obhajuje až po urobení štátnych záverečných skúšok).

Z uvedeného teda vyplýva, tak ako uvádzate aj vy, že na dohodu o brigádnickej práci študentov Vás môže zamestnávateľ zamestnávať len do dňa skončenia štúdia. Od nasledovného dňa už nie ste študentom a preto nemôžete preacovať na danú formu pracovnoprávneho vzťahu.