Vrátenie zaplatenej zálohy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Vrátenie zaplatenej zálohy

Dobrý deň, vyskytol sa nám problém, ktorý neviem riešiť, ak je to vôbec ešte možné. Presťahovali sme sa do Malinova v okrese Senec, kde sme postavili dom, ktorý teraz dokončujeme. Dojednali sme sa s jednou firmou, že nám postavia terasu. Na ich dôveryhodnosť sme sa spoľahli na základe ich práce na susedných pozemkoch a dohodli sme sa s nimi, žiaľ, len ústne. Po zaplatení zálohy nám páni vydali doklad o jej zaplatení. Pracovali len dva dni a počas celého mesiaca nás uisťovali, že budú pokračovať a terasu dokončia. Terasu však nedokončili, vždy mali množstvo výhovoriek. Keď som mu oznámila, že podám trestné oznámenie a budem kontaktovať Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI), dohodli sme sa, že najneskôr do 13. júla vráti polovicu zálohy. Zálohu však nevrátil a prestal s nami komunikovať. Netuším, či je ešte nejaký spôsob, ako získať naše peniaze späť, a či doklady o zaplatení zálohy na to postačujú. Pán z firmy sa evidentne zabáva na našom úkoru. Šlo o naše peniaze, ktoré sme šetrili a teraz by sme ich potrebovali na synovu liečbu; v pondelok ho operovali. Som celá vystresovaná z tejto situácie. Prosím, poraďte nám, na koho sa máme obrátiť, a či máme možnosť túto zálohu získať späť, resp. jej časť. Ďakujem.

Odpoveď: Vrátenie zaplatenej zálohy

Dobrý deň, pokiaľ ide o vrátenie zaplatenej zálohy, v prvom rade bude potrebné, aby ste uvedenej firme zaslali odstúpenie od zmluvy z dôvodu omeškania. Zároveň ich vyzvite na vrátenie celej poskytnutej zálohy. V prípade, ak táto firma nebude súhlasiť s vrátením zálohy, budete sa musieť zo svojim nárokom obrátiť na súd. V súdnom konaní už nebudete môcť žalovať celú sumu, ak práce, ktoré vykonali, majú pre Vás hodnotu. V súdnom konaní by súd to zisťoval v akom rozsahu boli práce vykonané a v tomto rozsahu by odpočítal hodnotu vykonaných prác od sumy zloženej zálohy.