Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

Dobrý deň, môj brat sa vo februári rozviedol a má trojročného syna, ktorý je v opatere matky. Súd stanovil otcovi možnosť vidieť syna len za prítomnosti matky dieťaťa, bratovej exmanželky. Ona "strpí" len súdom nariadené povinnosti a okrem svojho exmanžela odmieta pustiť k synovi iných členov našej rodiny. Existuje nejaké právne riešenie tejto situácie? Mám ja ako teta, prípadne moji rodičia ako starí rodičia, právo stretávať sa s ním, ak to jeho matka odmieta? Nemôžeme mu ani darovať nič, pretože bývalá švagriná sa odmieta akékoľvek darčeky prijať - s výnimkou hotovosti. Vopred ďakujem za radu. S pozdravom.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

Dobrý deň,

často sa stretávam s tým, že matky (a nielen ony) si zle vykladajú rozhodnutie súdu o úprave styku otca s dieťaťom za prítomnosti matky.

Najskôr je potrebné, aby si Váš brat pozrel dôkladne petit rozhodnutia súdu a to najmä to, či súd určil miesto, kde sa má vykonávať styk. Ak toto miesto nie je určené, je to otec, ktorý určuje, kde sa bude styk realizovať, matka má možnosť ísť s otcom. Ak otec chce ísť na prechádzku, matka má právo byť prítomná, ak chce ísť za svojimi rodičmi, matka má právo taktiež tam byť prítomná. Matka nemôže určovať (ak to nie je v rozhodnutí uvedené), kde bude otec dieťaťa v čase realizácie svojho styku.

Ak matka odmieta to, aby otec dieťaťa v čase realizácie svojho styku vzal dieťa k svojim rodičom, pre otca toto odmietanie nie je prekážkou, aby dieťa vzal. Matka má právo byť prítomná. Ak by sa stalo, že by matka odmietla dať dieťa otcovi z dôvodu, že nesúhlasí, ako a kde sa bude realizovať styk otca s dieťaťom, potom je vhodné urobiť o tejto skutočnosti záznam (na polícii alebo úrade práce sociálných vecí a rodiny). Nie je potrebné sa s matkou hádať alebo robiť scény, dôležité je aby bola upozornená na to, že koná protiprávne a že to beriete ako odmietnutie realizácie jeho styku s dieťaťom. Na úrade alebo polícii obyčajne nechcú spisovať takéto zápisnice, ale je potrebné, aby na tom trval. Prípadne požiadajte, aby Vám úradník (policajt) zavolal svojho nadriadeného. Určite odporúčam, aby prvé realizované styky otca s dieťaťom, ktoré začne "riadiť" otec boli vykonávané za prítomnosti tretej (nestrannej) osoby ako svedka. Ak sa toto zopakuje približne 3x, potom odporúčam podať návrh na výkon súdneho rozhodnutia. Súd si predvolá matku a "dohovorí" jej. Ak to nebude účinné, súd nariadi pojednávanie a môže matke ukladať pokuty (200,- €) a to aj opakovane.

Svojich práv sa otec musí domáhať, inak si matka bude robiť, čo jej vyhovuje, pričom jej konanie nemusí byť ani zďaleka v súlade so zákonom.

Od februára uplynul len krátky čas. Po roku od rozvodu (t.j. február 2015) odporúčam podať návrh na úpravu styku otca s dieťaťom už bez prítomnosti matky.