Máte
otázku?

Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

Dobrý deň, môj brat sa vo februári rozviedol, má 3r. syna, ktorý je v opatere matky. Súd stanovil otcovi možnosť vidieť syna len za prítomnosti matky dieťaťa, bratovej exmanželky. Tá "strpí" len súdom nariadené povinnosti a okrem svojho exmanžela k synovi odmieta pustiť iných členov našej rodiny. Existuje nejaký právny nárok alebo riešenie takejto situácie? Mám ja ako teta maloletého, prípadne moji rodičia ako starí rodičia maloletého, možnosť stretávania sa s ním, ak matka dieťaťa odmieta? Nemôžeme mu ani nič kúpiť, pretože si to exšvagriná odmieta vziať - ochotne berie len hotovosť. Vopred ďakujem za radu. S pozdravom

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

Dobrý deň,

často sa stretávam s tým, že matky (a nielen ony) si zle vykladajú rozhodnutie súdu o úprave styku otca s dieťaťom za prítomnosti matky. 

Najskôr je potrebné, aby si Váš brat pozrel dôkladne petit rozhodnutia súdu a to najmä to, či súd určil miesto, kde sa má vykonávať styk. Ak toto miesto nie je určené, je to otec, ktorý určuje, kde sa bude styk realizovať, matka má možnosť ísť s otcom. Ak otec chce ísť na prechádzku, matka má právo byť prítomná, ak chce ísť za svojimi rodičmi, matka má právo taktiež tam byť prítomná. Matka nemôže určovať (ak to nie je v rozhodnutí uvedené), kde bude otec dieťaťa v čase realizácie svojho styku.

Ak matka odmieta to, aby otec dieťaťa v čase realizácie svojho styku vzal dieťa k svojim rodičom, pre otca toto odmietanie nie je prekážkou, aby dieťa vzal. Matka má právo byť prítomná. Ak by sa stalo, že by matka odmietla dať dieťa otcovi z dôvodu, že nesúhlasí, ako a kde sa bude realizovať styk otca s dieťaťom, potom je vhodné urobiť o tejto skutočnosti záznam (na polícii alebo úrade práce sociálných vecí a rodiny). Nie je potrebné sa s matkou hádať alebo robiť scény, dôležité je aby bola upozornená na to, že koná protiprávne a že to beriete ako odmietnutie realizácie jeho styku s dieťaťom. Na úrade alebo polícii obyčajne nechcú spisovať takéto zápisnice, ale je potrebné, aby na tom trval. Prípadne požiadajte, aby Vám úradník (policajt) zavolal svojho nadriadeného. Určite odporúčam, aby prvé realizované styky otca s dieťaťom, ktoré začne "riadiť" otec boli vykonávané za prítomnosti tretej (nestrannej) osoby ako svedka. Ak sa toto zopakuje približne 3x, potom odporúčam podať návrh na výkon súdneho rozhodnutia. Súd si predvolá matku a "dohovorí" jej. Ak to nebude účinné, súd nariadi pojednávanie a môže matke ukladať pokuty (200,- €) a to aj opakovane.

Svojich práv sa otec musí domáhať, inak si matka bude robiť, čo jej vyhovuje, pričom jej konanie nemusí byť ani zďaleka v súlade so zákonom.

Od februára uplynul len krátky čas. Po roku od rozvodu (t.j. február 2015) odporúčam podať návrh na úpravu styku otca s dieťaťom už bez prítomnosti matky. 

Trápi vás "Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň,
s expriateľom máme spolu 6 mesačnú dcérku no od jej troch týždňov sme od seba a žijeme u mojich rodičov. O malú zo začiatku nejavil záujem, všetku výbavu som kupovala ja, chodí si za ňou ako chce, koľko krát nepríde aj týždeň. Nepozná jej zvyky, nevie kedy chodí spinkať, čo papá, nikdy ju neobliekla, nevie ju poriadne prebaliť a oznámil mi, že si ju chce brávať domov bez mojej prítomnosti. Má na to právo? A od akého veku si ju môže brat sám aj na prespanie napríklad? Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 02.12.2022)

Dobrý deň,
v zmysle zákona o rodine patria rodičovské práva a povinnosti obom rodičom, teda aj otcovi dieťaťa. Čo sa týka ich výkonu, zákon uprednostňuje formu dohody, teda je na Vás ako sa s otcom detí dohodnete. Ak k dohode nebudete schopní dospieť, tak potom je nutné obrátiť sa na súd, pričom výkon týchto práv určí súd záväzným spôsobom. 

V zásade platí, že rovnaké práva aké máte Vy, má aj druhý rodič, a teda má právo byť s dieťaťom aj bez Vašej prítomnosti. Ak sa však nedohodnete, tak bude na súde ako rozhodne. Môže dieťa zveriť do osobnej starostlivosti Vám alebo otca alebo zvoliť formu striedavej starostlivosti a pri rozhodovaní bude vychádzať z najlepšieho záujmu dieťaťa. Najlepšie bude, ak by ste sa s otcom dohodli a ak to nebude možné a má záujem sa s dieťaťom stretávať, tak nech podá návrh na súd otec, nakoľko dcéra žije momentálne s Vami. V prípade, že by sa tak stalo, tak je možnosťou nechať sa v takomto konaní zastúpiť advokátom. Na súde môžete poukazovať na všetko, čo ste uviedli v otázke. Súd to bude skúmať a podľa toho rozhodne.


Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň,
Po 3 rokoch sme sa rozišli s tým, že si našiel inú priateľku. Dohodli sme sa, že deti mu dám na víkend s tým, že 9 mesačné dieťa mi donesie večer o 18 h doniesol ho s okakanou zaparenou riťkou, tak som mu povedala čo som sa aj radila so sociálnou pracovníčkou, že malého môže vidieť len v mojej prítomnosti. Odmietol to, chcem vedieť ako mám postupovať ďalej.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 03.10.2021)

Dobrý deň,
ak sa nevie o dieťa postarať a nechce sa s ním stretávať vo Vašej prítomnosti, dieťa mu nedajte. Zároveň však podajte na súd návrh, aby začalo súdne konanie o úpravu výkonu rodičovských práv a povinností. Skôr či neskôr by taký návrh podal aj on, ak má naozaj záujem o dieťa.


Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať budeme mať s mužom rozvod a ex nás nechal kvôli iným ženám, keďže striedal partnerky. Raz zoznámil syna s jednou z nich, a teraz to chcel spraviť zas bez toho, aby som bola informovaná. Na syna to, ale nepôsobí dobre a nechce k nemu ísť, keď tam je ona. Prosím vás ako to mám riešiť na súde. Syn má 4 roky a nemá rad zmeny začal sa aj pocikávať, má tiky v očkách a je plačlivý.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 14.08.2020)

Dobrý deň,

nedá sa úplne zabrániť tomu, aby sa otec nestretával s dieťaťom v čase, keď je u neho iná žena. Ak by ste chceli takýto návrh podať na súd, súd by Vám nevyhovel. 

Ak je však stretávanie sa s otcom ohrozením zdravia dieťaťa, tak je možné žiadať obmedziť styk otca so synom iba za prítomnosti matky. Museli by ste to ale preukázať. Samotné tvrdenie na súde by vám nepomohlo, ak by to otec poprel.


Trápi vás "Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň. Chcem sa poradiť ohľadom frekvencie stretávania sa môjho 2 ročného syna s jeho otcom. Keď mal syn cca 8 mesiacov uzavreli sme na súde rodičovskú dohodu, podľa ktorej sme sa s ním (za mojej prítomnosti) stretávali podľa dohody 2x do týždňa na 2 h. Malý je už starší a jeho otec by s ním chcel byt častejšie a dlhšiu dobu než tie 2 h, no zároveň si uvedomuje, že syn je na mňa dosť naviazaný takže nejako nasilu "trhať" od matky zase nechce. Tvrdí, že mu moja prítomnosť nevadí, že to chápe a rešpektuje, že syn ma vybudovaný nejaký režim. Ako a podľa čoho sa teda nejako rozumne dohodnúť bez súdu? Najradšej by sme sa nejako skúsili dohodnúť medzi sebou nakoľko súdne to dlho do trvá. Viem, že nie ste psychológ :), ale ako nejako nenásilne trosku "odbúrať" tu naviazanosť na mňa? Keď niekde sme snažím sa držať obďaleč nech si malý zvyká, že nebudem len ja vždy na blízku, kto k nemu vždy, keď treba pobeží. Sám bol s otcom zatiaľ len 2x. Raz, keď bol ešte malý ale to bolo vonku v kočíku na prechádzke, čiže bol von takže to bolo ok. Neviem ako by to vyzeralo keby boli niekde dňu sami. A 2. X som si potrebovala nakúpiť, ale to bola chvíľka. Ešte sa chcem poradiť. Ako postupovať potom do budúcna, keď už syn bude mať napríklad 3/4 roky? Od kedy je možné, aby syn s ním bol napríklad sám cez víkendy, že už uňho aj prespí?
Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 24.02.2020)

Dobrý deň, kým viete spolu komunikovať a dohodnúť sa na postupe v prospech maloletého dieťaťa, nie je nutné styk vždy riešiť prostredníctvom súdu. Táto potreba vyvstáva najmä ak sa rodičia nevedia dohodnúť. Áno, správne ste uviedli, že nie sme psychológovia, avšak počas našej praxe sme sa už často stretli s takými prípadmi. Čo sa dá vyčítať z rôznych znaleckých posudkov, dieťa treba postupne zvykať na to, že sa počas jeho styku s otcom vzdialite. Postupne treba tento čas predlžovať a byť mimo dohľad dieťaťa. Keď sa dieťa s otcom hrá, ani si nevšimne, že ste preč. Čo sa týka otázky prespávania, toto je individuálne. Poznáme prípady, kedy aj 1,5 ročné dieťa prespí celý víkend u druhého rodiča. Uvidíte to aj na tom, ako si bude zvykať na Vašu postupné neprítomnosť. Keď dieťa vydrží s otcom 6-8 hodín osamote, budete môcť uvažovať nad prípadným prespávaním. V každom prípade by však bolo vhodné, aby ste postup konzultovali aj so psychológom, aby ste obaja postupovali maximálne v záujme dieťaťa.


Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako to je so stykom dieťaťa s otcom po rozvode, keď má dieťa len 10 mesiacov a je na mňa veľmi naviazané, keďže väčšinu času som s dieťaťom ja. Otec dieťaťa pracuje na smeny, máva nočné, pracuje aj cez víkendy, tak o pravidelnom stretávaní napr. každú druhu sobotu sa nedá hovoriť. Ja určite nechcem brániť styku otca s dieťaťom, ale vzhľadom na útly vek dieťaťa, len v mojej prítomnosti. Mám na to právo? Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 19.04.2018)

 

 

Dobrý večer,

ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :

Najjednoduchšie a najrýchlejšie riešenie pre Vás je to, že sa s otcom dieťaťa sa dohodnete bez účasti súdu.

Súdy berú ohľad na vek dieťaťa, jeho potreby, zdrav. stav, vždy rozhodujú tak,  aby to bolo v záujme maloletého dieťaťa.  V 10 mesačného dieťaťa súdy spravidla upravujú styk otca s mal. dieťaťom za prítomnosti matky mal. dieťaťa najmä pokiaľ matka stále dieťa kojí a teda jej osobná prítomnosť je nevyhnutná.  

Naša odpoveď na Vašu otázku je áno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň. Sme bezradní. Priateľ už päť rokov rieši stretávanie sa s dcérkou, ktorú má s exmanželkou. Rozviedli sa pred 5 rokmi a dcérka má už 7 rokov. Mal už 3 súdy ohľadom stretávania sa s maloletou. Súd mu zakaždým dovolil stretávanie sa s maloletou ale iba za prítomnosti matky. To znamená, že priateľ navštevuje dcéru každú druhu sobotu na 3 hodiny v ich byte, kde podotýkam býva už s ďalším partnerom a ich ročnou dcérou. Je to pre neho veľmi nepríjemné ale chce byť s ňou čo najviac ako je možné. Exmanželka robila všetko preto, aby si dcéru nemohol brávať. Chodila s ňou k psychológom a psychiatrom po tie roky a na každom súde vždy uspela, aj keď priateľ im nikdy neublížil a choval sa k ním a aj sa chová pekne. Platí načas výživné vo výške 170e. Dcéra si k nemu prestala vytvárať vzťah nakoľko matka ju nahovárala a dokonca otca oslovuje menom a otcom oslovuje jej nového partnera. Je to celé zvrátené ale s exmanželkou sa nedá normálne baviť lebo ak náhodou priateľ povie nejaký názor alebo navrhne, aby niekam šli, ďalšie stretnutia sú mu odrieknuté s výhovorkou, že dcéra je chorá, aj keď do školy chodí. Z posledného psychologického posudku bol vznesený verdikt, že dcéra nemá dostatočne vybudovaný vzťah k otcovi. Ale ako ho má mať, keď s ním nie je často a dokonca len v prítomnosti matky, ktorá všetko počúva a priateľ musí vážiť slová, aby sa náhodou nestalo, že o dva týždne ju neuvidí :-( Nevieme už čo mame robiť. Všetky tri súdne konania boli s rovnakou sudkyňou, ktorá sa ohradza, že vždy je na strane matky a pokiaľ dcéra sama nebude chcieť nezmení sa to. Ale ako sa to ma zmeniť, keď od matky nemá povolenie ísť s otcom čo i len pred panelák? Má predsa už 7 rokov, to dokedy k ním do bytu bude priateľ chodiť a tri hodiny sa s ňou hrať, aj keď vonku napr. svieti slnko? Chcem sa opýtať je možné podať žiadosť aj na iný súd? Resp. viete nám v tejto situácii nejako poradiť?

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 17.11.2017)

Dobrý deň, v tomto prípade by vám mohol pomôcť advokát. Úprava styku s dieťaťom za prítomnosti matky je obmedzením práv otca a pristupuje sa k takejto úprave len obmedzene.

Takže treba byť na súde prísnejší a neumožniť sudkyni rozhodnúť takýmto spôsobom. 

A ďalšia vec je, že pokiaľ v rozsudku nie je uvedené miesto, kde sa má otec styk s dieťaťom, potom otec rozhoduje sam, kde bude s dieťaťom v čase jeho práva na styk. Matka teda má rešpektovať otca, ak nechce byť v jej byte. Bud pôjde s otcom alebo nie.

Napíšte mi na mail advokat@ficek.sk (pripojte túto komunikáciu) a napíšte mi ako presne má upravený styk. Skúsim Vám pomôcť.

Ak matka nerešpektuje práva otca, je možné podať návrh na nariadenie výchovného opatrenia matke.

 


Trápi vás "Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám 2, 5 ročnú dcéru, chcela som, aby sa dcéra za mojej prítomnosti stretávala s otcom, bolo aj súdom určené každú druhu nedeľu hodinu, ale, keďže otec maloletej pracuje v Čechách tak nie je to stále možné, umožňovala som mu aj mimo, keď bola mala zdravá, ale, keď bola chorá tak nie, otec malej si mysli, že mu braním v stretávaní sa. Tiež viac ako mu je súdom určené neprispeje, keď poviem, že potrebujem niečo pre malú tak povie, že nemá, alebo, či potrebujem pre moju staršiu dcéru, ktorá už pracuje, stále sa vyhovára, na mňa a na dcéru, (, ktorá nie je jeho) nadáva. Preto sa chcem opýtať, či musí byt v takom prípade umožnené stretávanie sa s otcom, ja už som z neho zúfalá, čo v budúcnosti malú chce naučiť, aký to bude mať na dcéru vplyv, on si asi neuvedomuje, že ja som jej matka a moja dcéra sestra, ktorá ju veľmi ľúbi, stále jej niečo kúpi, pýta sa na ňu viac ako on. Vlastne on ju zo začiatku chcel, potom už nechcel, dva mesiace nič neprispieval dal na súd, aby bolo určené súdom.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 03.08.2017)

Dobrý deň, na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :

1./ V zmysle ustanoví zákona o rodine  (§  25) "ak jeden z rodičov opakovane bezdôvodne a zámerne neumožňuje druhému rodičovi styk s maloletým dieťaťom upravený podľa  rozhodnutia o rozvode, súd môže na návrh niektorého z rodičov zmeniť rozhodnutie o osobnej starostlivosti."

2./  Z otázky je zrejmé, že Vy otcovi dieťaťa umožňujete  stretávanie sa podľa jeho možností v prípade návratu do  SR , čo zrejme nie je  v intervaloch  podľa rozhodnutia  súdu, čo Vy však dodržať nemôžete pre neprítomnosť otca. Nevieme  aký bol stav v čase rozhodovania súdu, teda či už v tom čase otec dieťaťa v ČR pracoval. Aj keby otec dieťaťa dal vec na výkon rozhodnutia tento by dôvodný nebol. Z Vašej strany máte dodržiavať rozhodnutie súdu.

3./ V záujme Vášho dieťaťa odporúčame, aby ste s otcom dieťaťa spísali dohodu o úprave styku s maloletou dcérou a túto dali následne na schválenie na súd. 

4./Otec dieťaťa je v zmysle rozhodnutia súdu povinný platiť výživné v stanovenej výške a v lehote určenej súdom. V prípade neplnenia ste oprávnená vec postúpiť na vymáhanie súdnemu exekútorovi. Otec dieťaťa nie je povinný platiť ďalšie sumy naviac mimo súdneho rozhodnutia.  Z otázky  usudzujeme, že  otec dieťaťa podal nový návrh na súd na  zníženie výživného.  Odporúčame preto, aby ste mala pripravené doklady o výdavkoch na maloleté dieťa.

5./ Vo veci sa môžete obrátiť aj na advokáta, aby Vás v predmetnej veci zastupoval, prípadne už v tomto štádiu spísal dohodu ako uvádzame vyššie.

Poznámka : 

Krajský súd Trnava  24CoP/24/2014 30. 04. 2014 (citácia) :

Podľa zaužívanej súdnej praxe platí, že výživné rodiča na deti by malo byť určené v rozmedzí 25 až maximálne 30% z jeho príjmu."


Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, prosím Vás môj syn má s jeho expriateľkou 3, 5 ročného syna, problém nastal okolo február 2017, keď aj môj syn a aj jeho expriateľka potvrdili vzťah s novými známosťami, neviem čo sa jej porobilo, ale odmieta styk jej syna s mojim synom, mne takisto chyba môj vnúčik, ona ho odtrhla od celej rodiny môjho syna, aké taktiež od celej rodiny z jej strany! Je to veľmi divné, ona vie ako je jej syn citovo naviazaný na môjho syna, mám pocit, že v minulosti sa medzi ňou a mojim synom niečo stalo, čo mu ona nedokáže odpustiť a takto ho trestá cez syna, veľmi smutné, aby takúto zbraň používala, ja som sa medzičasom zblížila s jej matkou, a tak sme dve užialene babky a celej rodine nám chýba nás krásny malý vnúčik. Použila už aj políciu na to, aby vyzdvihla svojho syna od môjho syna, ale nič nezmohli, keďže zo súdu nemajú žiadne príkazy nakoľko na súd ešte len čakáme. Táto žena je tak zlá, že napadla ešte aj svoju matku u nej doma, kam prišla aj so zachytkou, jej matka to udala ako ublíženie na zdraví, bola celá modrinová. Je toho veľa, čo by som popísala ale neviem, čo ešte dodať veľmi nám všetkým vnúčik chýba, cítime citovú ujmu, naposledy bol s nami 9. júla, boli sme na seba pravidelne zvyknutí a ona mu to zázemie zobrala :(.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 26.07.2017)

Dobrý deň, odporúčam to riešiť dvoma spôsobmi - neodkladným opatrením, ktoré podá syn a ktorým bude žiadať upraviť styk do času, kým nerozhodne súd vo veci a tiež Vy ako babka môžete podať návrh na súd, aby aj Vám bolo priznané právo stýkať sa s vnúčikom. Musíte ale v návrhu uviesť, že ste sa s ním stretávali a tiež to podložiť dôkazmi. Potom Vám súd môže aspoň na 1x do mesiaca umožniť styk s vnúčikom. 

 


Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Dňa 27. 6. 2017 mala moja neter pojednávanie ohľadom zverenia jej 5 mesačného syna do starostlivosti a určenie výživného, keďže otec dieťaťa mal posledný kontakt s ňou aj so synom v pôrodnici. Najala si advokáta, ktorý ju podľa môjho názoru úplne potopil. Otec dieťaťa prišiel na pojednávanie tiež s advokátkou a s návrhom dohody na styk dieťaťa s otcom BEZ prítomnosti matky. O dohode neter nemala vedomosť, zostala zaskočená, pretože otec skutočne ani jediným telefonátom neprejavil záujem o dieťa. Akurát, keď mal malý asi 3 mesiace, začal posielať výživné. Advokát mojej netere jej doporučil dohodu podpísať, vraj aby to nebolo ešte horšie, keďže by sa nevedeli dohodnúť. Čo ma však úplne vykoľajilo, zmanipuloval ju pri možnosti podať odvolanie. Vôbec jej nevysvetlil, že sa má ešte takúto možnosť. Naopak, šikovne ju naviedol k podpisu vzdania sa odvolania, čo vôbec nebolo potrebné (alebo možno áno v prospech otca dieťaťa, len neviem potom koho advokát zastupoval). Neter je bohužiaľ v tomto smere neskúsená ako väčšina ľudí, ktorí sa prvýkrát ocitnú na súde a mala veľký strach a rešpekt pred súdom, čiže bála sa prejaviť svoju vôľu a spoľahla sa na svojho advokáta. Podotýkam, že neter nemala v úmysle brániť styku otcovi so synom, ale v jej prítomnosti, čo sme považovali za samozrejmé. Dokonca sme mali opačný problém, že nám ako rodine bolo ľúto, že otec, príp. starí rodičia nemajú záujem o malého. Na záver ešte uvádzam, že je tam viac okolností, čo sa týka správania otca dieťaťa, zakladá si na svojich konexiách a pravdepodobne si to teraz potreboval dokázať (má sklony k agresivite - neter fyzicky napadol v pôrodnici, bolo to riešené políciou, ale samozrejme sa podľa polície skutok nestal a je toho viac, čo vôbec súd neriešil). Ak je to možné prosím Vás o odpoveď, či sa dá s uvedeným ešte niečo robiť. Teda, či je možné zmeniť úpravu styku dieťaťa s otcom za prítomnosti matky. Veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 30.06.2017)

Dobrý deň. Ak súd rozhodol o schválení rodičovskej dohody, pričom účastníci konania sa vzdali práva podať odvolanie, s takýmto rozhodnutím súdu už ťažko niečo spravíte. Navyše keď obe strany mali kvalifikovaného právneho zástupcu z radov advokátov.

Po tom, ako súd vyhotoví a doručí písomnú podobu rozhodnutia, dôjde k právoplatnosti rozhodnutia. Takéto právoplatné rozhodnutie súdu bude možné meniť jedine novým návrhom na úpravu rodičovských práv a povinností, avšak v prípadnom novom návrhu bude potrebné preukázať podstatnú zmenu pomerov buď na strane dieťaťa, alebo jeho rodičov. Bezprostredne po rozhodnutí súdu však zrejme nemožno uvažovať o tom, že by došlo k podstatnej zmene pomerov.


Trápi vás "Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobry den, chcem sa spytat: Moj ex, otec maleho uz 2 roky nejavi o maleho zaujem, nesterava sa s nim, vianoce, meniny, narodeniny, vobec nic. Sudom ma stanovene stretavanie za pritomnosti matky a pravo informovat sa o zdravotnom stave maleho, kedze ma svoje zdravotne problemy. Kam sa mozem obratit, aby mal uplny zakaz stretat sa s malym. Maly ani nevie, kto je jeho otec. Maly bude mat 3 roky. Za odpoved vopred dakujem.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 17.01.2017)

Dobrý deň. Zákon o rodine vo svojom ustanovení § 25 ods. 3 upravuje inštitút obmedzenia a zákazu styku rodiča s maloletým dieťaťom. V zmysle spomenutého zákonného ustanovenia platí: „Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, súd obmedzí styk maloletého dieťaťa s rodičom alebo zakáže styk maloletého dieťaťa s rodičom, ak nie je možné zabezpečiť záujem maloletého dieťaťa obmedzením styku maloletého dieťaťa s rodičom.“

Ako vyplýva z citovanej normy, inštitút zákazu styku s maloletým dieťaťom by mal byť aplikovaný iba výnimočne, keďže predstavuje vážny zásah do výkonu rodičovských práv a povinností. Zákaz styku rodiča s dieťaťom môže byť preto odôvodnený len vážnymi okolnosťami na strane dieťaťa. 

Orgánom, ktorý je oprávnený vydať rozhodnutie, ktorým sa rodičovi zakáže styk s maloletým dieťaťom, je súd. Pokiaľ je to možné vzhľadom na konkrétne okolnosti prípadu, súd je pri rozhodovaní povinný uprednostniť menej intenzívny zásah do rodičovských práv a povinností pred intenzívnejším. Ak by teda súd dospel k záveru, že pre zachovanie najlepšieho záujmu dieťaťa postačí obmedzenie styku s prípadným stanovením jeho podmienok, bude preferovať obmedzenie pred zákazom styku.

 


Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Viete mi odpovedať,ako postupovať v prípade, ak KS určil stretávanie otca s 2,5r. dieťaťom v párnu sobotu a nepárnu nedeľu počas 2hodín za prítomnosti matky, ale otec dieťaťa ani jeden krát neprejavil záujem sa s dieťaťom stretnúť a nadviazať s ním vzťah. Od oktobra 2013 mám podané o výživne na OS na toto maloleté dieťa. Dosiaľ bolo jedno pojednávanie, kde sa neurčila výška výživného, až po pol roku sudca určil minimálne výživne predbežným opatrením, teraz som v oktobri písala dovolanie o riadne určenie výživného pre 3-ročné dieťa,ale dosiaľ mi nič neprišlo zo súdu. Dieťa je ťažko choré a mesačné náklady sú trojnásobne viac ako určil PO sudca v r.2015, musela som nechať prácu a zostať s dieťaťom doma. Chcem aby bolo riadne určené výživné aj s ohľadom na vysoký príjem otca.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 17.01.2017)

Dobrý deň, ak otec nevyužíva svoje právo stretávať sa s dieťaťom, s tým sa nedá nič robiť, pretože je to právo a nie povinnosť sa stretávať s dieťaťom. Návrh na zvýšenie výživného môžete podať, ak nastala zmena pomerov.


Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobry den. Chcem sa opytat ako mam postupovat pri styku s mojim momentalne 11 mesacnym synom. Pocas prveho polroka ma vyhadzovala, vulgarne ze ak som chory aby som vypadol, ale ked som aj nebol chory. Chcela aby som chodil s nimi a aj s jej byvalym na vylety, kedze sa zmierili a su kamarati, co vsak ja som striktne odmietal. Po case som aj zacal chodit ku nej na byt, ale to bolo ustavicne osocovanie ze sa neviem ani o decko postarat a ze som jej znicil zivot a pod. Posledne mesiace vsak už koli malickostiam zacali aj fyzicke utoky, co velakrat bolo aj ked som mal malickeho v naruci, aby neplakal. Platim jej byt a pre malickeho od jedla az po oblecenie, plienky. No vsetko co mi povie ze potrebuje, splha sa to ku sume cca 400 eur na co mne už zacinaju rast dlzoby, co ju nezaujima. Jedine po com tuzim, aby som mohol byt s malickym, ale bez nej. Po poslednom utoku som sa psychycky zrutil a kamarat musel po mna ist ku nej na byt, aby ma zobral na pohotovost. Nechcem prist o pracu a tak musim mysliet aj na seba. Mozem sa s byvalou priatelkou nestykat osobne ale len pri preberani dietata? Doteraz som s nim mohol byt len v byte, alebo pred panelakom, koli comu cela moja rodina malickeho pozna len z fotografii, ci videi z mobilu a to mam tiez zakazane. Nedovoli aby som s nim isiel ku mojej mame, ci súrodencom kde su tiez male deti. Prosim poradte mi ako postupovat. Dakujem. Laco.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 27.12.2016)

Dobrý deň. V prípade ak doteraz neboli práva a povinnosti Vášho dieťaťa upravené rozhodnutím súdu, odporúčam Vám vo Vašom prípade podať návrh na súd. V návrhu uvediete komu navrhujete, aby bolo dieťa zverené do starostlivosti (napríklad môže ostať v starostlivosti matky), kto bude platiť výživné na dieťa a v akej výške ( môžete navrhnúť sumu, ktorú ste schopný reálne každý mesiac na dieťa platiť) a tiež môžete súdu navrhnúť upraviť styk s dieťaťom, t.j. v akom čase sa budete s Vašim dieťaťom stretávať. V rámci úpravy styku môžete navrhnúť, aby bol styk s dieťaťom bez prítomnosti matky a aj niekoľko dní po sebe nasledujúcich. Dieťa je už dosť veľké nato, aby mohlo byť s Vami a s Vašou rodinou bez prítomnosti matky. Čo sa týka výživného zvážte aký máte príjem a aké máte mesačné výdavky, tiež zvážte výdavky na maloleté dieťa a na základe tohto si stanovíte výšku výživného. Ak nemáte skúsenosti v tejto oblasti odporúčam Vám vyhľadať advokáta, ktorý Vám veľmi rád pomôže nielen s návrhom, ale aj s prípadným zastupovaním na súde. Existuje však možnosť aj mimosúdneho riešenia sporu formou mediácie, ak je druhá strana prístupná na dohodu. Dohodu, ktorá by bola výsledkom mediácie je možné schváliť súdom. Máte teda možnosť obrátiť sa aj na mediátora.


Trápi vás "Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň. Máme s bývalou priateľkou 15 mesačnú dcéru, ktorú nemám zapísanú ako jej otec, nakoľko nebolo možné zapísať kvôli nedávnemu rozvodu priateľky s jej ex. Potom sa to odkladalo až sme sa po roku rozišli. Najprv mi ju dvakrát ukázala a teraz ma už nepustí ani na návštevu ani neukáže. Aké mám možnosti a ako postupovať. Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 15.11.2016)

Dobrý deň, ak je ako otec dieťaťa v rodnom liste uvedený jej bývalý manžel, budete musieť v prvom rade dosiahnuť to, aby ste boli zapísaný ako otec dieťaťa v jeho rodnom liste. V prvom rade bude potrebné, aby jej bývalý manžel podal na súd návrh na zapretie otcovstva. Po zapretí otcovstva budete môcť následne Vy podať návrh na určenie otcovstva. Ak ani vplyvom týchto konaní nezačne matka umožňovať styk s Vašou dcérou, budete sa môcť styku s ňou domáhať na súde (návrhom na určenie styku s dieťaťom).


Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať. S expriateľom mám 3 mesačnú dcérku, už tretí týždeň nebol doma, za tie tri týždne mi kúpil 2ks UM a tým jeho starostlivosť o malú skončila. Zatiaľ sme na súde neboli. Dnes mi oznámil, že si malú berie na celý víkend k jeho rodičom s tým, že bezo mňa. Ja som povedala že samú mu ju nedám, len ak tam budem s ňou, on ani jeho rodičia nesúhlasia. V rodnom liste figuruje ako otec, priezvisko nosí moje. Aké mám práva?

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 31.10.2016)

Dobrý deň, vo všeobecnosti sa vychádza z toho, že obaja rodičia (bez ohľadu na priezvisko maloletého dieťaťa) majú rodičovské práva a povinnosti v rovnakom rozsahu. Aj otec má právo stýkať sa s maloletým dieťaťom. Avšak vzhľadom na vek dieťaťa a doterajšiu starostlivosť (keď o ňu nejavil záujem) by bol Vaším expriateľom navrhnutý spôsob v rozpore so záujmami Vašej maloletej dcéry. V prípade, že malú kojíte je prakticky nepredstaviteľné, aby strávila víkend bez Vás. V tomto smere Vám v prvom rade odporúčam pokúsiť sa to otcovi dieťaťa vysvetliť. V prípade, že to nepochopí, bude v záujme maloletej, aby ste mu predmetný styk cez víkend neumožnili. Otec má síce právne prostriedky, aby sa súdnou cestou domáhal styku s maloletou dcérou, ale vzhľadom na jej vek by súd umožnil styk iba vo Vašej prítomnosti. Ak je možné očakávať, že budú problémy aj do budúcna, odporúčam Vám čo najskôr začať súdne konanie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností. V prípade záujmu, nás môžete kontaktovať prostredníctvom e-mailu na adrese uvedenej na našej stránke.


Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Okresný súd v konaní o úprave styku otca s dieťaťom rozhodol "uznesením" ( nie rozsudkom v mene republiky), že rodič má právo stretávať sa s dcérou každú nepárnu nedeľu a zároveň stanovil matke povinnosť pripraviť dieťa a odovzdať dieťa otcovi v mieste bydliska dieťaťa. Predbežné opatrenie súdu si tak otec dieťaťa ako aj matka prevzali. Chcela by som sa opýtať, či predbežné opatrenie teda uznesenie súdu je vykonateľné dňom prevzatia súdneho rozhodnutia, hoci ešte nenadobudlo právoplatnosť. Teda, či matka môže brániť styku otca s dieťaťom, kým predbežné opatrenie nenadobudne právoplatnosť. Samozrejme, že vyhlásila, že sa voči nemu odvolá. Poznamenávame, že súd tak konal na základe súdnoznaleckého dokazovania - súdna znalkyňa z odboru pedopsychologie, resp. pedopsychiatrie - kde tento odborník odporúča kontakt dieťaťa s otcom práve v takom intervale ( najprv každú nepárnu nedeľu od 14,oo do 17,oohod, aj vzhľadom na uplynutie viac ako 1 roka, kedy predbežným opatrením súd zakázal styk otca s dieťaťom na návrh matky, a následne odborníčka odporúča kontakt otca s dcérou aj v nepárnu sobotu) . Predpokladám, že predbežné opatrenie teda vydané uznesenie súdu je vykonateľné doručením obom stranám(rodičom) a vo veci ppl. uznesenia môže matka konať právne úkony - o tom bude rozhodovať súd. Dnes - v nedeľu 21.2.2016 otcovi dieťaťa bol znemožnený matkou dieťaťa tento kontakt, vysvetľovala to tým, že predbežné opatrenie nie je právoplatné, zavolala aj políciu. Prosíme o právnu radu, ako sa máme zachovať. Ďakujem. 

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 21.02.2016)

Dobrý deň, uznesenie je vykonateľné doručením, aj keď sa proti nemu bude podávať odvolanie. Súd rozhoduje pri predbežnom opatrení uznesením. 

Ak matka bráni styku, napriek tomu, že existuje vykonateľné predbežné opatrenie, potom podajte návrh na súd na výkon rozhodnutia. Súd ju poučí o tom, že matka musí otcovi dať dieťa. Dôležité pre otca je to, aby mal dôkaz, že si bol po dieťa, aby sa nestalo, že to matka poprie. Za každý nezrealizovaný styk má otec právo požadovať sumu 200 eur. 

Takto dokáže matku donútiť dieťa odovzdávať otcovi. 

Návrh na výkon rozhodnutia môže otec podať už teraz v pondelok s tým, že napíše do neho to, že matka uvádza, že rozhodnutie  nie je právoplatné a že sa chce voči nemu odvolať (alebo sa odvolala) a zavolala aj políciu. A zároveň nech požaduje sumu 200 eur za tento nezrealizovaný styk.


Trápi vás "Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobry den. chcem sa opytat ci moze matka nasho spolocneho dietata branit v navsteve jeho a zaroven aj jej trvalom bydlisku. cize ci ako otec mozem navstevovat svoju dceru u expriatelky, nakolko tam ma moja dcera nahlaseny trvaly pobyt? Velmi pekne dakujem za info.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 18.11.2015)

Dobrý deň, samotné nahlásenie trvalého pobytu u expriateľky nestačí, pokiaľ tam reálne nebývate. Do jej bytu bez jej súhlasu vstúpiť nemôžete. Ak Vám nedovoľuje navštevovať Vaše dieta, máte právo podať návrh na súd, aby styk určil súd.


Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobry den, chcel by som vedieť, či je nevyhnutné mať styk za prítomnosti matky, alebo sa môžem stretávať s dieťaťom aj sám.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 18.11.2015)

Dobrý deň, s dieťaťom sa môžete stretávať aj sám. Ak matka vyžaduje styk za jej prítomnosti a inak Vám dieťa nedá, potom žiadajte súd o určenie styku bez jej prítomnosti. Svoj návrh riadne odôvodnite a súd Vám vyhovie.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku