Máte
otázku?

Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

Dobrý deň, môj brat sa vo februári rozviedol a má trojročného syna, ktorý je v opatere matky. Súd stanovil otcovi možnosť vidieť syna len za prítomnosti matky dieťaťa, bratovej exmanželky. Ona "strpí" len súdom nariadené povinnosti a okrem svojho exmanžela odmieta pustiť k synovi iných členov našej rodiny. Existuje nejaké právne riešenie tejto situácie? Mám ja ako teta, prípadne moji rodičia ako starí rodičia, právo stretávať sa s ním, ak to jeho matka odmieta? Nemôžeme mu ani darovať nič, pretože bývalá švagriná sa odmieta akékoľvek darčeky prijať - s výnimkou hotovosti. Vopred ďakujem za radu. S pozdravom.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

Dobrý deň,

často sa stretávam s tým, že matky (a nielen ony) si zle vykladajú rozhodnutie súdu o úprave styku otca s dieťaťom za prítomnosti matky. 

Najskôr je potrebné, aby si Váš brat pozrel dôkladne petit rozhodnutia súdu a to najmä to, či súd určil miesto, kde sa má vykonávať styk. Ak toto miesto nie je určené, je to otec, ktorý určuje, kde sa bude styk realizovať, matka má možnosť ísť s otcom. Ak otec chce ísť na prechádzku, matka má právo byť prítomná, ak chce ísť za svojimi rodičmi, matka má právo taktiež tam byť prítomná. Matka nemôže určovať (ak to nie je v rozhodnutí uvedené), kde bude otec dieťaťa v čase realizácie svojho styku.

Ak matka odmieta to, aby otec dieťaťa v čase realizácie svojho styku vzal dieťa k svojim rodičom, pre otca toto odmietanie nie je prekážkou, aby dieťa vzal. Matka má právo byť prítomná. Ak by sa stalo, že by matka odmietla dať dieťa otcovi z dôvodu, že nesúhlasí, ako a kde sa bude realizovať styk otca s dieťaťom, potom je vhodné urobiť o tejto skutočnosti záznam (na polícii alebo úrade práce sociálných vecí a rodiny). Nie je potrebné sa s matkou hádať alebo robiť scény, dôležité je aby bola upozornená na to, že koná protiprávne a že to beriete ako odmietnutie realizácie jeho styku s dieťaťom. Na úrade alebo polícii obyčajne nechcú spisovať takéto zápisnice, ale je potrebné, aby na tom trval. Prípadne požiadajte, aby Vám úradník (policajt) zavolal svojho nadriadeného. Určite odporúčam, aby prvé realizované styky otca s dieťaťom, ktoré začne "riadiť" otec boli vykonávané za prítomnosti tretej (nestrannej) osoby ako svedka. Ak sa toto zopakuje približne 3x, potom odporúčam podať návrh na výkon súdneho rozhodnutia. Súd si predvolá matku a "dohovorí" jej. Ak to nebude účinné, súd nariadi pojednávanie a môže matke ukladať pokuty (200,- €) a to aj opakovane.

Svojich práv sa otec musí domáhať, inak si matka bude robiť, čo jej vyhovuje, pričom jej konanie nemusí byť ani zďaleka v súlade so zákonom.

Od februára uplynul len krátky čas. Po roku od rozvodu (t.j. február 2015) odporúčam podať návrh na úpravu styku otca s dieťaťom už bez prítomnosti matky. 

Trápi vás "Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám s bývalým partnerom spoločne 6-mesačnú dcérku. Od jej tretieho týždňa sme však rozdelení a my, teda ja a naša dcérka, momentálne žijeme u mojich rodičov. Otcom sa však od začiatku veľmi o našu dcérku nestaral, celú výbavu som nakupovala ja a on za ňou chodí, kedy len má chuť. Niektoré týždne sa dokonca ani neobtiaži prísť. Nezoznámil sa poriadne so všetkými jej návykmi, nevie, kedy obvykle chodí spať, čo má rada na jedlo, dokonca ju nikdy neoblečil a ani nevie, ako sa správne prebaľuje. Nedávno mi oznámil, že by si ju chcel vziať domov bez môjho dozoru. Má na to právo? A od akého veku si ju môže vziať sám, napríklad aj na prespanie? Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 02.12.2022)

Dobrý deň,
v zmysle zákona o rodine patria rodičovské práva a povinnosti obom rodičom, teda aj otcovi dieťaťa. Čo sa týka ich výkonu, zákon uprednostňuje formu dohody, teda je na Vás ako sa s otcom detí dohodnete. Ak k dohode nebudete schopní dospieť, tak potom je nutné obrátiť sa na súd, pričom výkon týchto práv určí súd záväzným spôsobom. 

V zásade platí, že rovnaké práva aké máte Vy, má aj druhý rodič, a teda má právo byť s dieťaťom aj bez Vašej prítomnosti. Ak sa však nedohodnete, tak bude na súde ako rozhodne. Môže dieťa zveriť do osobnej starostlivosti Vám alebo otca alebo zvoliť formu striedavej starostlivosti a pri rozhodovaní bude vychádzať z najlepšieho záujmu dieťaťa. Najlepšie bude, ak by ste sa s otcom dohodli a ak to nebude možné a má záujem sa s dieťaťom stretávať, tak nech podá návrh na súd otec, nakoľko dcéra žije momentálne s Vami. V prípade, že by sa tak stalo, tak je možnosťou nechať sa v takomto konaní zastúpiť advokátom. Na súde môžete poukazovať na všetko, čo ste uviedli v otázke. Súd to bude skúmať a podľa toho rozhodne.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, Rozišli sme sa po troch rokoch, pričom sa môj partner našiel inú priateľku. Dohodli sme sa, že mu deti pôjdu na víkendy, pričom deväťmesačné dieťa mi má doniesť o 18:00 večer. Keď ho však priviedol s pošpinenou a zaparenou ritkou, upozornila som ho na to. Rada som sa aj s poradkyňou na sociálnej oblasti a tá mi povedala, že malé dieťa by mal navštevovať len pri mojej prítomnosti. Toto však môj partner odmietol. Chcem vedieť, ako mám postupovať ďalej.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 03.10.2021)

Dobrý deň,
ak sa nevie o dieťa postarať a nechce sa s ním stretávať vo Vašej prítomnosti, dieťa mu nedajte. Zároveň však podajte na súd návrh, aby začalo súdne konanie o úpravu výkonu rodičovských práv a povinností. Skôr či neskôr by taký návrh podal aj on, ak má naozaj záujem o dieťa.


Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať - v prípade, že budem s manželom iniciovať rozvod, keďže nás opustil kvôli iným ženám a pravidelne meniť partnerky. Predstavil nášho syna jednej z nich a teraz chce to isté urobiť opäť, bez toho aby ma informoval. Toto však na syna nepôsobí dobrým spôsobom a nechce k nemu chodiť, keď tam je ona. Prosím Vás, ako mám túto situáciu riešiť na súde? Náš syn má 4 roky a nespráva sa dobre keď sa veci menia. Začal sa aj počúrať, má tiky v očiach a často plače.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 14.08.2020)

Dobrý deň,

nedá sa úplne zabrániť tomu, aby sa otec nestretával s dieťaťom v čase, keď je u neho iná žena. Ak by ste chceli takýto návrh podať na súd, súd by Vám nevyhovel. 

Ak je však stretávanie sa s otcom ohrozením zdravia dieťaťa, tak je možné žiadať obmedziť styk otca so synom iba za prítomnosti matky. Museli by ste to ale preukázať. Samotné tvrdenie na súde by vám nepomohlo, ak by to otec poprel.


Trápi vás "Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň. Rada by som sa poradila ohľadom frekvencie stretávania môjho dvojročného syna s jeho otcom. Keď mal syn približne 8 mesiacov, uzavreli sme na súde rodičovskú dohodu, podľa ktorej sme sa stretávali dva krát do týždňa na dve hodiny, vždy za mojej prítomnosti. Teraz, keď je syn starší, jeho otec by chcel byť s ním častejšie a dlhšiu dobu než len tie dve hodiny, no zároveň si uvedomuje, že syn je na mňa dosť naviazaný a nechce ho "trhať" od matky. Tvrdí, že mu moja prítomnosť nevadí, že to chápe a rešpektuje a že si uvedomuje, že syn má vybudovaný nejaký režim. Ako a podľa čoho sa teda môžeme dohodnúť bez súdu? Najradšej by sme sa skúsili dohodnúť sami, bez súdu, pretože ten proces môže trvať dlho. Viem, že nie ste psychológ, ale máte nejaký návrh na nenásilné "odbúranie" tejto závislosti na mne? Keď sme niekde spoločne, snažím sa držať na odstup, aby si malý zvykal, že nebudem vždy ten, kto k nemu beží vždy, keď je to potrebné. Sám bol s otcom zatiaľ len dva krát. Prvý raz, keď bol ešte malý a boli sme na prechádzke vonku, čo bolo preňho v poriadku. Nevie, ako by to vyzeralo, keby boli niekde sami celý deň. A druhý raz ma potrebovala nakúpiť, ale bol to len krátky moment. Ešte by som sa chcela opýtať, ako postupovať do budúcna, keď už syn bude mať napríklad 3 alebo 4 roky? Od kedy je možné, aby syn bol s otcom sám cez víkendy a už s ním aj prespal? Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 24.02.2020)

Dobrý deň, kým viete spolu komunikovať a dohodnúť sa na postupe v prospech maloletého dieťaťa, nie je nutné styk vždy riešiť prostredníctvom súdu. Táto potreba vyvstáva najmä ak sa rodičia nevedia dohodnúť. Áno, správne ste uviedli, že nie sme psychológovia, avšak počas našej praxe sme sa už často stretli s takými prípadmi. Čo sa dá vyčítať z rôznych znaleckých posudkov, dieťa treba postupne zvykať na to, že sa počas jeho styku s otcom vzdialite. Postupne treba tento čas predlžovať a byť mimo dohľad dieťaťa. Keď sa dieťa s otcom hrá, ani si nevšimne, že ste preč. Čo sa týka otázky prespávania, toto je individuálne. Poznáme prípady, kedy aj 1,5 ročné dieťa prespí celý víkend u druhého rodiča. Uvidíte to aj na tom, ako si bude zvykať na Vašu postupné neprítomnosť. Keď dieťa vydrží s otcom 6-8 hodín osamote, budete môcť uvažovať nad prípadným prespávaním. V každom prípade by však bolo vhodné, aby ste postup konzultovali aj so psychológom, aby ste obaja postupovali maximálne v záujme dieťaťa.


Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako je to so stykom dieťaťa s otcom po rozvode, keď dieťa má len 10 mesiacov a je veľmi naviazané na mňa, pretože väčšinu času trávim s dieťaťom ja. Otec dieťaťa pracuje na smeny, má nočné smeny, pracuje aj cez víkendy, takže o pravidelnom stretávaní, napríklad každú druhú sobotu, nemôžeme hovoriť. Určite nechcem brániť styku otca s dieťaťom, ale vzhľadom na jeho mlaďúci vek, preferovala by som, aby stretnutia prebiehali len v mojej prítomnosti. Mám na to právo? Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 19.04.2018)

 

 

Dobrý večer,

ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :

Najjednoduchšie a najrýchlejšie riešenie pre Vás je to, že sa s otcom dieťaťa sa dohodnete bez účasti súdu.

Súdy berú ohľad na vek dieťaťa, jeho potreby, zdrav. stav, vždy rozhodujú tak,  aby to bolo v záujme maloletého dieťaťa.  V 10 mesačného dieťaťa súdy spravidla upravujú styk otca s mal. dieťaťom za prítomnosti matky mal. dieťaťa najmä pokiaľ matka stále dieťa kojí a teda jej osobná prítomnosť je nevyhnutná.  

Naša odpoveď na Vašu otázku je áno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň. Sme bezradní. Priateľ už päť rokov rieši stretávanie sa s dcérkou, ktorú má s exmanželkou. Rozviedli sa pred 5 rokmi a dcérka má už 7 rokov. Mal už 3 súdy ohľadom stretávania sa s maloletou. Súd mu zakaždým dovolil stretávanie sa s maloletou ale iba za prítomnosti matky. To znamená, že priateľ navštevuje dcéru každú druhu sobotu na 3 hodiny v ich byte, kde podotýkam býva už s ďalším partnerom a ich ročnou dcérou. Je to pre neho veľmi nepríjemné ale chce byť s ňou čo najviac ako je možné. Exmanželka robila všetko preto, aby si dcéru nemohol brávať. Chodila s ňou k psychológom a psychiatrom po tie roky a na každom súde vždy uspela, aj keď priateľ im nikdy neublížil a choval sa k ním a aj sa chová pekne. Platí načas výživné vo výške 170e. Dcéra si k nemu prestala vytvárať vzťah nakoľko matka ju nahovárala a dokonca otca oslovuje menom a otcom oslovuje jej nového partnera. Je to celé zvrátené ale s exmanželkou sa nedá normálne baviť lebo ak náhodou priateľ povie nejaký názor alebo navrhne, aby niekam šli, ďalšie stretnutia sú mu odrieknuté s výhovorkou, že dcéra je chorá, aj keď do školy chodí. Z posledného psychologického posudku bol vznesený verdikt, že dcéra nemá dostatočne vybudovaný vzťah k otcovi. Ale ako ho má mať, keď s ním nie je často a dokonca len v prítomnosti matky, ktorá všetko počúva a priateľ musí vážiť slová, aby sa náhodou nestalo, že o dva týždne ju neuvidí :-( Nevieme už čo mame robiť. Všetky tri súdne konania boli s rovnakou sudkyňou, ktorá sa ohradza, že vždy je na strane matky a pokiaľ dcéra sama nebude chcieť nezmení sa to. Ale ako sa to ma zmeniť, keď od matky nemá povolenie ísť s otcom čo i len pred panelák? Má predsa už 7 rokov, to dokedy k ním do bytu bude priateľ chodiť a tri hodiny sa s ňou hrať, aj keď vonku napr. svieti slnko? Chcem sa opýtať je možné podať žiadosť aj na iný súd? Resp. viete nám v tejto situácii nejako poradiť?

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 17.11.2017)

Dobrý deň, v tomto prípade by vám mohol pomôcť advokát. Úprava styku s dieťaťom za prítomnosti matky je obmedzením práv otca a pristupuje sa k takejto úprave len obmedzene.

Takže treba byť na súde prísnejší a neumožniť sudkyni rozhodnúť takýmto spôsobom. 

A ďalšia vec je, že pokiaľ v rozsudku nie je uvedené miesto, kde sa má otec styk s dieťaťom, potom otec rozhoduje sam, kde bude s dieťaťom v čase jeho práva na styk. Matka teda má rešpektovať otca, ak nechce byť v jej byte. Bud pôjde s otcom alebo nie.

Napíšte mi na mail advokat@ficek.sk (pripojte túto komunikáciu) a napíšte mi ako presne má upravený styk. Skúsim Vám pomôcť.

Ak matka nerešpektuje práva otca, je možné podať návrh na nariadenie výchovného opatrenia matke.

 


Trápi vás "Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám 2,5-ročnú dcéru. Chcela som, aby sa dcéra za mojej prítomnosti stretávala s otcom. Súdom bolo určené, že sa stretávať majú každú druhú nedeľu na hodinu. Avšak, keďže otec dcéry pracuje v Čechách, nie je to vždy možné. Aj napriek tomu som mu umožňovala stretávať sa s dcérou aj mimo určených termínov, pokiaľ bola zdravá. Keď bola chorá, nie. Otec dcéry si myslí, že mu bránim v stretávaní. Ďalej, viac ako mu je súdom určené, neprispieva. Keď poviem, že potrebujem niečo pre malú, odpovie, že nemá, alebo sa pýta, či potrebujem niečo pre moju staršiu dcéru, ktorá už pracuje. Stále sa vyhovára, uráža mňa a moju dcéru (ktorá nie je jeho), a já z toho cítim veľké zúfalstvo. Preto sa chcem opýtať, či musí byť v takom prípade umožnené stretávanie sa s otcom. Obávam sa, čo v budúcnosti dcéru chce naučiť a aký to bude mať vplyv na ňu. Otec si pravdepodobne neuvedomuje, že ja som jej matka a moja dcéra je jej sestra, ktorá ju veľmi ľúbi a stále jej niečo kúpi, dokonca sa o ňu zaujíma viac ako on. Na začiatku ju chcel, neskôr už nechcel a dva mesiace nepomáhal finančne, namiesto toho podal na súd, aby bol určený kontakt s dcérou súdom.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 03.08.2017)

Dobrý deň, na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :

1./ V zmysle ustanoví zákona o rodine  (§  25) "ak jeden z rodičov opakovane bezdôvodne a zámerne neumožňuje druhému rodičovi styk s maloletým dieťaťom upravený podľa  rozhodnutia o rozvode, súd môže na návrh niektorého z rodičov zmeniť rozhodnutie o osobnej starostlivosti."

2./  Z otázky je zrejmé, že Vy otcovi dieťaťa umožňujete  stretávanie sa podľa jeho možností v prípade návratu do  SR , čo zrejme nie je  v intervaloch  podľa rozhodnutia  súdu, čo Vy však dodržať nemôžete pre neprítomnosť otca. Nevieme  aký bol stav v čase rozhodovania súdu, teda či už v tom čase otec dieťaťa v ČR pracoval. Aj keby otec dieťaťa dal vec na výkon rozhodnutia tento by dôvodný nebol. Z Vašej strany máte dodržiavať rozhodnutie súdu.

3./ V záujme Vášho dieťaťa odporúčame, aby ste s otcom dieťaťa spísali dohodu o úprave styku s maloletou dcérou a túto dali následne na schválenie na súd. 

4./Otec dieťaťa je v zmysle rozhodnutia súdu povinný platiť výživné v stanovenej výške a v lehote určenej súdom. V prípade neplnenia ste oprávnená vec postúpiť na vymáhanie súdnemu exekútorovi. Otec dieťaťa nie je povinný platiť ďalšie sumy naviac mimo súdneho rozhodnutia.  Z otázky  usudzujeme, že  otec dieťaťa podal nový návrh na súd na  zníženie výživného.  Odporúčame preto, aby ste mala pripravené doklady o výdavkoch na maloleté dieťa.

5./ Vo veci sa môžete obrátiť aj na advokáta, aby Vás v predmetnej veci zastupoval, prípadne už v tomto štádiu spísal dohodu ako uvádzame vyššie.

Poznámka : 

Krajský súd Trnava  24CoP/24/2014 30. 04. 2014 (citácia) :

Podľa zaužívanej súdnej praxe platí, že výživné rodiča na deti by malo byť určené v rozmedzí 25 až maximálne 30% z jeho príjmu."


Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám na vás prosbu. Môj syn má so svojou ex-priateľkou troj a pol ročného syna. Problém vznikol približne vo februári 2017, keď môj syn i jeho ex-priateľka naviazali vzťahy s novými partnermi. Neviem, čo sa stalo ex-priateľke môjho syna, ale začala odmietať kontakt jej syna s mojim. Nám všetkým chýba môj vnuk. Ex-priateľka ho odcudzila celému klanu nášho syna, ako aj svojej rodine. Táto situácia je skutočne zarážajúca, pretože ona dobre vie, aké estné väzby má jej syn s mojím synom. Mám dojem, že v minulosti medzi ňou a mojím synom došlo k nejakým konfliktom, ktoré mu ona nerobí odpustiť, takto ho trestá cez ich syna. Je smutné, že sa uchyľuje k takýmto metódam. Medzičasom som sa spriatelila s jej matkou a teraz sme obe smutné babičky, ktorým chýba náš vnúčik. Ex-priateľka môjho syna dokonca využila políciu, aby si vyzdvihla svojho syna od môjho, avšak bezúspešne, keďže od súdu ešte nemáme žiadne pokyny. Nechápem, ako môže byť táto žena taká zlomyseľná, že napadla dokonca svoju vlastnú matku. Jej matka to nahlásila ako ublíženie na zdraví; bola celá modrá od modrín. Je toho veľa, čo by som mohla popísať, ale nepoznám správne slová. Vnúčik nám všetkým veľmi chýba, sme emocionálne poškodení. Naposledy sme ho videli 9. júla. Boli sme na seba zvyknutí a ona mu to zobrala.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 26.07.2017)

Dobrý deň, odporúčam to riešiť dvoma spôsobmi - neodkladným opatrením, ktoré podá syn a ktorým bude žiadať upraviť styk do času, kým nerozhodne súd vo veci a tiež Vy ako babka môžete podať návrh na súd, aby aj Vám bolo priznané právo stýkať sa s vnúčikom. Musíte ale v návrhu uviesť, že ste sa s ním stretávali a tiež to podložiť dôkazmi. Potom Vám súd môže aspoň na 1x do mesiaca umožniť styk s vnúčikom. 

 


Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Dňa 27. 6. 2017 mala moja neter pojednávanie ohľadom zverenia jej 5 mesačného syna do starostlivosti a určenie výživného, keďže otec dieťaťa mal posledný kontakt s ňou aj so synom v pôrodnici. Najala si advokáta, ktorý ju podľa môjho názoru úplne potopil. Otec dieťaťa prišiel na pojednávanie tiež s advokátkou a s návrhom dohody na styk dieťaťa s otcom BEZ prítomnosti matky. O dohode neter nemala vedomosť, zostala zaskočená, pretože otec skutočne ani jediným telefonátom neprejavil záujem o dieťa. Akurát, keď mal malý asi 3 mesiace, začal posielať výživné. Advokát mojej netere jej doporučil dohodu podpísať, vraj aby to nebolo ešte horšie, keďže by sa nevedeli dohodnúť. Čo ma však úplne vykoľajilo, zmanipuloval ju pri možnosti podať odvolanie. Vôbec jej nevysvetlil, že sa má ešte takúto možnosť. Naopak, šikovne ju naviedol k podpisu vzdania sa odvolania, čo vôbec nebolo potrebné (alebo možno áno v prospech otca dieťaťa, len neviem potom koho advokát zastupoval). Neter je bohužiaľ v tomto smere neskúsená ako väčšina ľudí, ktorí sa prvýkrát ocitnú na súde a mala veľký strach a rešpekt pred súdom, čiže bála sa prejaviť svoju vôľu a spoľahla sa na svojho advokáta. Podotýkam, že neter nemala v úmysle brániť styku otcovi so synom, ale v jej prítomnosti, čo sme považovali za samozrejmé. Dokonca sme mali opačný problém, že nám ako rodine bolo ľúto, že otec, príp. starí rodičia nemajú záujem o malého. Na záver ešte uvádzam, že je tam viac okolností, čo sa týka správania otca dieťaťa, zakladá si na svojich konexiách a pravdepodobne si to teraz potreboval dokázať (má sklony k agresivite - neter fyzicky napadol v pôrodnici, bolo to riešené políciou, ale samozrejme sa podľa polície skutok nestal a je toho viac, čo vôbec súd neriešil). Ak je to možné prosím Vás o odpoveď, či sa dá s uvedeným ešte niečo robiť. Teda, či je možné zmeniť úpravu styku dieťaťa s otcom za prítomnosti matky. Veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 30.06.2017)

Dobrý deň. Ak súd rozhodol o schválení rodičovskej dohody, pričom účastníci konania sa vzdali práva podať odvolanie, s takýmto rozhodnutím súdu už ťažko niečo spravíte. Navyše keď obe strany mali kvalifikovaného právneho zástupcu z radov advokátov.

Po tom, ako súd vyhotoví a doručí písomnú podobu rozhodnutia, dôjde k právoplatnosti rozhodnutia. Takéto právoplatné rozhodnutie súdu bude možné meniť jedine novým návrhom na úpravu rodičovských práv a povinností, avšak v prípadnom novom návrhu bude potrebné preukázať podstatnú zmenu pomerov buď na strane dieťaťa, alebo jeho rodičov. Bezprostredne po rozhodnutí súdu však zrejme nemožno uvažovať o tom, že by došlo k podstatnej zmene pomerov.


Trápi vás "Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať: Môj ex-partner a otec môjho dieťaťa, už dva roky nejaví o neho záujem. Nevenuje mu pozornosť, neslávi s ním sviatky ako Vianoce, meniny alebo narodeniny. Proste nič. Súdom má stanovené stretnutie za prítomnosti matky a právo informovať sa o zdravotnom stave dieťaťa, keďže má svoje zdravotné problémy. Rada by som vedela, kam sa môžem obrátiť, aby bol kompletný zákaz stretnúť sa s dieťaťom. Môj syn ani nevie, kto je jeho otec. Budúci rok oslávi svoje tretie narodeniny. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky

(odpoveď odoslaná: 17.01.2017)

Dobrý deň. Zákon o rodine vo svojom ustanovení § 25 ods. 3 upravuje inštitút obmedzenia a zákazu styku rodiča s maloletým dieťaťom. V zmysle spomenutého zákonného ustanovenia platí: „Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, súd obmedzí styk maloletého dieťaťa s rodičom alebo zakáže styk maloletého dieťaťa s rodičom, ak nie je možné zabezpečiť záujem maloletého dieťaťa obmedzením styku maloletého dieťaťa s rodičom.“

Ako vyplýva z citovanej normy, inštitút zákazu styku s maloletým dieťaťom by mal byť aplikovaný iba výnimočne, keďže predstavuje vážny zásah do výkonu rodičovských práv a povinností. Zákaz styku rodiča s dieťaťom môže byť preto odôvodnený len vážnymi okolnosťami na strane dieťaťa. 

Orgánom, ktorý je oprávnený vydať rozhodnutie, ktorým sa rodičovi zakáže styk s maloletým dieťaťom, je súd. Pokiaľ je to možné vzhľadom na konkrétne okolnosti prípadu, súd je pri rozhodovaní povinný uprednostniť menej intenzívny zásah do rodičovských práv a povinností pred intenzívnejším. Ak by teda súd dospel k záveru, že pre zachovanie najlepšieho záujmu dieťaťa postačí obmedzenie styku s prípadným stanovením jeho podmienok, bude preferovať obmedzenie pred zákazom styku.

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Styk otca s dieťaťom za prítomnosti matky" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.