'

Pozbavenie rodičovských práv


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banskobystrický
Odpovedá: advokát Zvolen
Odpovedané dňa: 8. 1. 2016

Otázka: Pozbavenie rodičovských práv

Dobrý večer, potrebovala by som poradiť ohľadom toho, že pred pár rokmi som ako maloletá porodila postihnuté dieťa, ktoré je uložené v detskom domove. Súdom mi bolo nariadené platiť mesačné minimálne výživné, ktoré ale z mojich finančných dôvodov nedokážem platiť. Vedela by som sa zbaviť rodičovských práv a tak by som nič neplatila alebo by som to vedela inak riešiť, aby ta suma stále nerástla? Ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Pozbavenie rodičovských práv

Dobrý deň

podľa § 39 ods. 4 zák. č. 36/2005 Z. z. o rodine: “Vyživovacia povinnosť rodičov voči maloletému dieťaťu rozhodnutím súdu o obmedzení alebo pozbavení výkonu rodičovských práv a povinností, alebo o pozastavení ich výkonu nezaniká.” Rozhodnutie o pozastavení obmedzení alebo pozbavení výkonu rodičovských práv a povinností nemá vplyv na vyživovaciu povinnosť rodičov k dieťaťu, teda vyživovacia povinnosť k mal. dieťaťu naďalej trvá.

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Pozbavenie rodičovských práv (Rodinné právo)

DOBRÝ DEŇ, CHCEM VÁS POPROSIŤ O RADU. NEVIEM ČO MÁM ROBIŤ. DCÉRA MÁ 8 ROKOV, S OTCOM MA URČENÉ NÁVŠTEVY V MOJEJ PRÍTOMNOSTI Z DOVODU TRAUMY Z DETSTVA, KEĎ JU OTEC UDREL A ROZBIL JEJ ÚSTA A MAL PRIATEĽKU KTORÁ NÁS OBE NAPADALA RIEŠILO SA TO CEZ POLÍCIU ŽIADALA SOM VTEDY ZÁKAZ STYKU, ALE NEÚSPEŠNE. MALA SA S NÍM BOJI ÍSŤ SAMA ČO I LEN PRED DOM. A UŽ MÁM DOSŤ TOHO AKO JU ZAČAL URÁŽAŤ A PONIŽOVAŤ ZA TO, ŽE MA KRÁTKE VLASY, ŽE JE MIŠKO, ŽE JE Z NEJ DEBIL RETARDOVANÝ. A JAZDÍ S ŇOU V AUTE AKO BLÁZON. PROSÍM VÁS O RADU ČO MÁM ROBIŤ DCÉRA JE Z TOHO JEHO VÝSTUPU USTRÁCHANÁ A VIDÍM, ŽE AJ PSYCHICKY JE ZLE NA TOM. MŇA AKO MATKU TO VEĽMI TRÁPI. MÔJ DRUH BY SI DCÉRU AJ OSVOJIL, ALE TO ASI MUSÍ SÚHLASIŤ BIOLOGICKÝ OTEC. ĎAKUJEM VÁM ZA RADU.

Odpoveď: Pozbavenie rodičovských práv

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.06.2018)

Dobrý deň,

v tejto situácii by stálo za zváženie pokúsiť sa opätovne požiadať o obmedzenie styku, prípadne o jeho úplný zákaz. Ak sa dcéra otca bojí, nakoľko jej ubližoval a neustále ju ponižuje, potom by do úvahy prichádzalo aj pozbavenie výkonu rodičovských práv voči dcére. Podľa § 38 ods. 4 Zákona o rodine Ak rodič zneužíva svoje rodičovské práva a povinnosti najmä týraním, zneužívaním, zanedbávaním maloletého dieťaťa alebo iným zlým zaobchádzaním s maloletým dieťaťom, alebo výkon rodičovských práv a povinností napriek predchádzajúcim upozorneniam závažným spôsobom zanedbáva, súd pozbaví rodiča výkonu rodičovských práv.

Ak je jej biologickým otcom, potom nie je možné ho pozbaviť otcovstva. Riešiť Vašu situáciu by bolo možné prostredníctvom vyššie uvedeného.

Pokiaľ ide o možnosť osvojenia, podľa § 101 ods. 1 a 2 Zákona o rodine: 

Na osvojenie je potrebný súhlas rodičov osvojovaného maloletého dieťaťa, ak tento zákon neustanovuje inak. Rovnako potrebný na osvojenie je súhlas maloletého rodiča maloletého dieťaťa, ak tento zákon neustanovuje inak. Odvolať súhlas možno len do času, kým nie je maloleté dieťa umiestnené na základe rozhodnutia súdu do starostlivosti budúcich osvojiteľov.

 

Ak jeden z rodičov zomrel, nie je známy, bol pozbavený spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu, bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností, vyžaduje sa len súhlas druhého rodiča. Ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená, jeho súhlas na osvojenie sa vyžaduje iba vtedy, ak je spôsobilý posúdiť dôsledky osvojenia.

Ak by došlo k pozbaveniu výkonu rodičovských práv, potom by sa pri osvojení jeho súhlas nevyžadoval.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk