'

Postup pri nevyplatení mzdy


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešovský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 22. 1. 2019

Otázka: Postup pri nevyplatení mzdy

Dobrý deň. Chcel by som Vás požiadať o radu. Bývala zamestnávateľka mi nevyplatila mzdu za 3 mesiace (preto som ukončil pracovný pomer) a na moje výzvy nereaguje, odmieta zaplatiť. Ako mám postupovať ďalej? Poslal som jej doporučené už Výzvu na zaplatenie mzdy, Prežalobnú výzvu, snažil som sa s ňou skontaktovať, ale neúspešne. Je arogantná a nedá sa s ňou dohodnúť. Ako mám postupovať ďalej? Vopred ďakujem za pomoc. Pisarčík.

Odpoveď: Postup pri nevyplatení mzdy

Dobrý deň, odporúčame kontaktovať advokáta, aby vo veci podal návrh na súd na vydanie platobného rozkazu.

Trovy konania /súdny poplatok a odmenu advokáta/ bude hradiť odporca - zamestnávateľ.

V prípade, že návrh bude spísaný v súlade s ust. zákona, platobný rozkaz bude vydaný v lehote do 10 pracovných dní.

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Postup pri nevyplatení mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň, som v skúšobnej dobe a chcem skončiť pracovný pomer dňom 17. 11. 2019, ktorý pripadá na nedeľu. Stačí dať zamestnávateľovi písomne skončenie štvrtok 7. 11. 2019. Vopred ďakujem za odpoveď.
S pozdravom

 

Odpoveď: Postup pri nevyplatení mzdy

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.11.2019)

Dobrý deň prajem,

podľa § 72 Zákonníka práce 


V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.

Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Tak, ako to uvádzate, to bude v poriadku. Len je dôležité tam uviesť dátum, ku ktorému pomer ukončujete a musí byť stále v rámci skúšobnej doby.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk