Dobrý deň,
nárok na odstupné zamestnancovi vzniká, iba v prípade ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď z nasledovných dôvodov:
- zamestnávateľ sa zrušuje,
- zamestnávateľ sa premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí s iným miestom výkonu práce,
- zamestnanec sa stane pre zamestnávateľa nadbytočný z dôvodu organizačnej zmeny u zamestnávateľa,
- zamestnanec zo zdravotných dôvodov podľa lekárskeho posudku nemôže naďalej vykonávať svoju doterajšiu prácu.
Tieto dôvody výpovede sú uvedené v § 63 ods. 1 písm. a) až c) Zákonníka práce a iba v týchto prípadoch, vzniká zamestnancovi nárok na odstupné.
Namiesto výpovede možno skončiť pracovný pomer z týchto rovnakých dôvodov aj dohodou, v ktorej sa uvedie niektorý z týchto výpovedných dôvodov. Pri iných spôsoboch skončenia pracovného pomeru, nárok na odstupné nevzniká.
Podľa toho, či teda príde ku skončeniu pomeru výpoveďou alebo dohodou, podľa toho sa odvíja výška odstupného. Odstupné v prípade výpovede je uvedené v § 76 ods. 1 ZP a v prípade dohody je uvedené v § 76 ods. 2 ZP.
Podľa § 76 ods. 1 písm. e) Zákonníka práce,
"Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."
Podľa § 76 ods. 2 písm. f) Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."
Podľa § 63 ods. 1 písm. a) až c) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a)
sa zamestnávateľ alebo jeho časť
1.
zrušuje alebo
2.
premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,
b)
sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu,
c)
zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."