Máte
otázku?

Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania

Dobrý deň, v práci som dostal výpoveď na pozícii riaditeľa spoločnosti s odôvodnením, že moja pozícia bola zrušená (k tomu mám písomné vyjadrenie). Počas výpovednej doby však zamestnávateľ hľadá na moje miesto náhradu, čo dokazuje aj zmluva so sprostredkovateľskou spoločnosťou, ktorej úlohou je nájsť vhodného uchádzača. Je podľa práva takéto správanie v poriadku alebo mám právo na náhradu (odstupné) vo vyššej výške ako je štandard pri výpovedi? Ďakujem za radu. Marek

Odpoveď: Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania

Dobrý deň, predpokladáme z otázky, že vo výpovedi zo strany zamestnávateľa boli dodržané ust.  Zákonníka práce o výpovedi zo strany zamestnávateľa v zmysle ust. § 63 Zákonníka práce :
"Výpoveď daná zamestnávateľom

(1/ Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zamestnávateľ alebo jeho časť
1. zrušuje alebo
2. premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu,"
 
Podľa § 61 ods. 3 Zákonníka práce platí, že "ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas dvoch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca. "

Ak je to tak, potom v zmysle ust. § 76 Zákonníka práce máte nárok na odstupné :

"Odstupné

(1)Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."
 
Možnosťou na Vašej strane je podať žalobu o neplatnosť skončenia prac. pomeru podľa § 77 Zákonníka práce a to v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

Trápi vás "Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania (Pracovné právo)

Dobrý deň, v skúšobnej dobe som PN. Po oznámení zamestnávateľovi mi po dvoch dňoch oznámil ukončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Doporučeným listom mi prišlo oznámenie, že ukončenie platí od dátumu prevzatia tejto písomnosti. Zároveň ma vyzval na vrátenie firemných vecí. Stále som PN a nie je mi jasné, ku ktorému dátumu sa výpoveď vzťahuje. Taktiež si nie som istý, či musím alebo môžem počas svojej PN odovzdať firemné veci na pracovisku. Ďakujem.

Odpoveď: Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania

(odpoveď odoslaná: 07.03.2025)

Dobrý deň, vo Vami uvedenom prípade platí ust. § 72 Zákonníka práce, v zmysle ktorého pracovný pomer počas trvania skúšobnej doby sa ukončuje jednoduchým písomným oznámením jednej zo zmluvných strán o jeho skončení. Pracovný pomer sa končí doručením oznámenia o jeho skončení.

Ak ste práceneschopný, potom nie ste povinný dostaviť sa k zamestnávateľovi a veci poskytnuté zamesntávateľom ste povinný vrátiť mu po skončení práceneschopnosti.

Na pracovisko sa môžete dostaviť v čase vychádzok ak tieto boli povolené ošetrujúcim lekárom.

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania (Pracovné právo)

Dobrý deň, potreboval by som pomoc v tejto problematike. Podal som vo firme, kde pracujem, žiadosť o ukončenie pracovného pomeru dohodou k dátumu 30.8. Oni ju neschválili a požadujú ukončenie pracovného pomeru k dátumu 30.9, čo je moja výpovedná doba (1 mesiac). Aké sankcie by mi hrozili, ak by som nenastúpil do práce posledné tri dni v auguste a takisto v septembri? Momentálne som na PN počas augusta. Do práce nemôžem nastúpiť počas septembra, pretože už nastupujem do inej firmy...

Odpoveď: Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania

(odpoveď odoslaná: 19.08.2024)

Dobrý deň,

ak zamestnávateľ nesúhlasil s ukončením pracovného pomeru dohodou k dátumu 30.8., odporúčam Vám uzavrieť dohodu o skončení pracovného pomeru ku dňu, ako požaduje zamestnávateľ prípadne podať výpoveď podľa ust. § 61 ods. 1 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce: "Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná."

Vaša žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou nie je výpoveďou, preto Vám nezačnú plynúť výpovedné lehoty. 

Podľa ust. § 65 ods. 2, 6 a 7 Zákonníka práce:

(2)"Výpovedná doba je najmenej jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(6) Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace.

(7) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."

Ak ste pracovali u zamestnávateľa menej ako rok, výpovedná doba je 1 mesiac. To znamená, že ak podáte výpoveď napr. ku dňu 19.8.2024, výpovedná dobra začne plynúť 1.9.2024 a uplynie ku dňu 1.10.2024, až po tomto dátume bude ukončený pracovný pomer. 

 

V prípade, že by ste neprišli do práce ani v posledných troch dňoch augusta a v septembri, zamestnávateľ má právo uplatniť sankcie voči Vám.

Ak nebudete chodiť do práce bez riadneho ospravedlnenia, zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer okamžite podľa § 68 Zákonníka práce, ak by to považoval za závažné porušenie pracovnej disciplíny. Okrem toho, zamestnávateľ môže požadovať náhradu škody, ktorá vznikne neplnením pracovných povinností. Výška tejto náhrady sa môže rovnať výške mzdy, ktorú by ste mali za danú dobu dostať. 

Zamestnávateľ Vám môže krátiť aj dovolenku podľa ust. § 109 ods. 3 Zákonníka práce: "Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú."


Ako ste na PN počas augusta, je dôležité zabezpečiť, aby ste si ukončili PN pred nástupom do ďalšieho zamestnania. Poberanie PN a súčasná práca pre iného zamestnávateľa môžu byť v rozpore so zákonom. Riešením môže byť aj využitie dovolenky, ak ju máte ešte k dispozícii. 


Podotázka: Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania (Pracovné právo)

Dobrý deň, chystám sa na operáciu, takže od 1. júla budem na PN. Predtým, koncom júna, chcem podpísať v práci výpoveď dohodou. Mám ísť hneď s výpoveďou na úrad práce? Alebo až po skončení PN? Na PN budem približne dva mesiace a následne mám nárok na dávky v nezamestnanosti. Ďakujem

Odpoveď: Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania

(odpoveď odoslaná: 27.06.2024)

Dobrý deň,

ak sa chystáte podpísať skončenie pracovného pomeru dohodou k 30.6. a následne budete na PN od 1. júla, Vaša povinnosť nahlásiť sa na Úrad práce nastáva až po skončení vašej PN.

Upozorňujeme však, že musí ísť o skončenie dohodou (§ 60 ZP), nie výpoveďou (§ 67 ZP), pretože s výpoveďou je spojené plynutie výpovednej doby, ktorá by bola vo Vašom prípade jeden alebo dva mesiace v závislosti od trvania Vášho pracovného pomeru. Tým by teda došlo k posunu dátumu Vášho skončenia pracovného pomeru. Ak ku dňu doručenia výpovede pracovný pomer trvá najmenej jeden rok, tak výpovedná doba je už dva mesiace. Počas tejto výpovednej doby, môžete byť ako práceneschopná. 

Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

V zmysle aktuálnych právnych predpisov, pokiaľ sa na Úrade práce prihlásite do 7 kalendárnych dní od ukončenia PN, budete zaevidovaní odo dňa nasledujúceho po dni, kedy skončila PN.

Na dávky v nezamestnanosti budete mať nárok, ak za vás bolo odvedené poistné na nezamestnanosť aspoň po dobu 730 dní za 4 roky pred zaradením do evidencie nezamestnaných. Signifikantné je, aby ste zaevidovali PN po skončení pracovného pomeru a po ukončení PN ste sa prihlásili na Úrade práce. Do tohto obdobia nebudete mať povinnosť sa registrovať na Úrade práce.


Trápi vás "Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania" a chcete pomôcť?

Podotázka: Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania (Pracovné právo)

Dobrý deň, môžem ukončiť pracovný pomer v prípade, že mi nebol poskytnutý ochranný pracovný odev, konkrétne pracovná obuv? Ďakujem.

Odpoveď: Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania

(odpoveď odoslaná: 11.03.2024)

Dobrý deň,
ako zamestnanec môžete ukončiť Váš pracovný pomer kedykoľvek, aj bez uvedenia dôvodu. 

Vaše možnosti skončenia sú viaceré:

Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe bez uvedenia dôvodu, ktoré sa robí len formou písomného oznámenia, ktoré je potrebné doručiť zamestnávateľovi 3 dni pred skončením (§ 72 ZP).

Podľa § 72 Zákonníka práce, "V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode, dojčiacou ženou a mužom na otcovskej dovolenke len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s tehotenstvom, materstvom alebo so starostlivosťou o narodené dieťa, a musí skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné. Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť."

Skončenie pracovného pomeru výpoveďou bez uvedenia dôvodu podľa § 67 ZP, s čím je spojené plynutie výpovendje doby, ktorá je buď jeden mesiac alebo dva mesiace podľa toho, čo máte v pracovnej zmluve alebo podľa dĺžky trvania pracovného pomeru.

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."


Podotázka: Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám otázku. Podal som výpoveď formou žiadosti o výpoveď dohodou, platnú k dňu 30. 6. 2023, a bola mi podpísaná. Chcel by som sa opýtať, či je takáto výpoveď platná. Ďakujem.

Odpoveď: Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania

(odpoveď odoslaná: 19.06.2023)

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že forma skončenia pracovného pomeru označená ako výpoveď dohodou v zmysle ust. Zákonníka práce neexistuje.

Z otázky vyplýva, že Vami zaslaná resp. doručená listina zamestnávateľovi bola síce takto označená, k čomu uvádzame, že ak z textu listiny vyplýva, že pracovný pomer končí 30.6.2023 a táto listina je aj podpísaná zamestnávateľom, potom pracovný pomer končí uvedeným dňom 30.6.2023.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám pracovnú zmluvu na dobu určitú, a to od 12. 4. 23 do 30. 6. 23. Vzhľadom na nízke mzdové ohodnotenie by som chcel/a podať výpoveď. Existuje pri tak krátkej zmluve výpovedná lehota, alebo môžem podať výpoveď okamžite aj bez udania dôvodu? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania

(odpoveď odoslaná: 23.05.2023)

Dobrý deň,
vo Vami uvedenom prípade vzhľadom na okolnosť, že pracovný pomer je dohodnutý na dobu určitú, pracovný pomer končí dňom 30.6.2023.  Výpoveď z pracovného pomeru v tomto prípade nie je potrebná.

Otázkou či by by nepomohlo podanie výpovede z Vašej strany, čo je tiež možné, kde by ste vo výpovedi uviedli, že podávate výpoveď z pracovného pomeru z dôvodu nízkeho mzdového ohodnotenia. Výpovedná doba vo Vašom prípade je jeden mesiac a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede, čo by ste mohli stihnúť tak, aby výpovedná doba začala plynúť dňom 1.6.2023 a prac. pomer skončí dňom 30. 6.2023. Výpoveď treba poslať zamestnávateľovi poslať doporučene prípadne doručiť osobne proti podpisu, tak aby Vám zostal jeden doklad o podaní výpovede. Je následne vecou dohody či nedôjde k zmene Vášho mzdového ohodnotenia.


Trápi vás "Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania" a chcete pomôcť?

Podotázka: Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania (Pracovné právo)

Dobrý deň,
rád by som sa spýtal na jednu vec týkajúcu sa výpovede. Chcem podať výpoveď v práci ku koncu tohto roka 2022 (plánujem ju podať okolo 28. 12.). Rád by som ju podal písomne a poslal poštou doporučene. Spoločnosť, v ktorej pracujem, bude zatvorená od 27. 12 do 2. 1. (tzn. v firme nebude nikto, ani z HR ani na recepcii). Rád by som sa spýtal, či bude výpoveď platná, ak ju nik neprevezme do 2.1., ale bude už na adrese sídla spoločnosti?

Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania

(odpoveď odoslaná: 28.12.2022)

Dobrý deň,
nato, aby bola výpoveď platná musí byť v zmysle § 61 ods. 1 Zákonníka práce písomná a doručená. Doručovanie sa spravuje ust. § 38 ods. 3 a 4 ZP:

3/ Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku.    

4/ Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju poštový podnik vrátil zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.  

Vaša výpoveď sa stane platnou v okamihu doručenia. Tento okamih nastane buď v momente, keď danú zásielku zamestnávateľ prevezme alebo jedným z ostatných vyššie uvedených spôsobov. Pracovný pomer sa následne skončí uplynutím výpovednej doby.

 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Poradenstvo pri výpovedi zo zamestnania" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.