Evidencia na úrade práce

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trenčín

Otázka: Evidencia na úrade práce

Dobrý deň. Keďže som dlhodobo bol na PN a pri návrate do zamestnania hrozí, že ma zamestnávateľ prepustí zo zmluvy na dobu neurčitú, neviem, čo mám robiť. Mám podanú žiadosť na sociálnu poisťovňu o invalidný dôchodok, ktorá sa momentálne spracováva. V prípade prepustenia sa mám zaregistrovať na úrade práce a budem poberať podporu v nezamestnanosti? Ak mi bude schválený invalidný dôchodok, musím túto skutočnosť nahlásiť úradu práce?

Odpoveď: Evidencia na úrade práce

Dobrý deň,

predovšetkým je potrebné posúdiť, či má Váš zamestnávateľ zákonný dôvod na to, aby Vám mohol dať výpoveď. Výpoveď zo strany zametnávateľa môže byť podaná len zo zákonom stanovených dôvodov. V prípade, že dostanete výpoveď v súlade so Zákonníkom práce a uplynie Vám výpovedná doba je samozrejme vhodné sa zaevidovať a úrade práce ako uchádzať o zamestnanie. To, či budete mať nárok na dávku v nezamestnanosti posúdiť nevieme, keďže nepoznáme dĺžku odpracovaného času ani ďalšie skutočnosti, ktoré sú pre toto posúdenie podstatné. Pokiaľ Vám bude priznaný invalidný dôchodok, je potrebné toto úradu práce oznámiť.