Dobrý deň,
týmto vám oznamujem, že pri ukončení pracovného pomeru nemá zamestnanec žiadne povinnosti voči Sociálnej poisťovni, t. j. nie ste povinná odvádzať do sociálnej poisťovne. Všetky povinnosti za vás preberá zamestnávateľ. Jednou z týchto povinností je v zmysle ustanovenia § 231 zákona o sociálnom poistení je, že povinnosťou zamestnávateľa okrem iných odhlásiť zamestnanca zo soc. poisťovne najneskoršie do 8 dní. Sociálna poisťovňa nevyvodzuje dôsledky voči zamestnancovi, ale voči zamestnávateľovi, pokiaľ si neplní svoje povinnosti. V zmysle § 239 zákona o sociálnom poistení, môže byť vášmu zamestnávateľovi uložená pokuta. Je na vašom zvážení, či podáte podnet na uloženie pokuty vášmu zamestnávateľovi pre neplnenie si jeho zákonných povinností, a to na základe dohody o ukončení pracovného pomeru. Odporúčame vám požiadať zamestnávateľa (spolu so žiadosťou o zápočtový list), aby vás odhlásil zo sociálnej poisťovne, a to obratom. V danom čase, pokiaľ chcete, tak môžete súčasne požiadať Sociálnu poisťovňu, aby začala konanie voči zamestnávateľovi o uloženie pokuty pre nesplnenie povinností podľa § 239 zákona o soc. poistení.
Pri skončení pracovného pomeru je každý zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní – tzv. zápočtový list bez toho, aby ho zamestnanec o vydanie požiadal. Táto povinnosť mu vyplýva z § 75 ods. 2 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce. V prípade, že vám zamestnávateľ odmietne vydať potvrdenie o zamestnaní, koná v rozpore s pracovnoprávnymi predpismi. Vy ako zamestnanec máte potom právo podať sťažnosť na príslušný inšpektorát práce. Zamestnávateľ zároveň zodpovedá aj za škody, ktoré vzniknú v dôsledku nedodania potvrdenia o zamestnaní. Na základe uvedeného ste preto oprávnená domáhať sa splnenia povinnosti zamestnávateľa i súdnou žalobou.
Po preštudovaní zákona o službách zamestnanosti, si dovolím tvrdiť, že samotný zápočtový list nie je podmienkou pre zaradenie do evidencie na Úrad práce, pretože zákon píše zápočtový list alebo doklad o spôsobe skončenia prac. pomeru. Pokiaľ sa rozhodnete podať podnet na príslušné inštitúcie vyššie uvedené, môžete tieto skutočnosti deklarovať i úradu práce, aby úrad videl, že pochybil zamestnávateľ. Úrad práce by vás do evidencie mal po vyriešení týchto skutočností do evidencie zaradiť k tomu dátumu, kedy ste sa boli prihlásiť. Pokiaľ by ste neboli zaradená do evidencie po skončení pracovného pomeru, tak vám vyplýva povinnosť hradiť si odvody do zdravotnej poisťovne, ktoré inak uhrádza úrad práce. Ak by vám nekonaním zamestnávateľa vznikla teda škoda, ktorá spočíva i vo vzniknutých nákladoch na zdravotnú poisťovňu, je zamestnávateľ povinný vám nahradiť túto škodu.
Pokiaľ ide o otázku, či môžete ďalej pracovať a zamestnávateľ vám bude platiť mzdu, tak odpoveďou je nie, keďže ste ukončili pracovný pomer a k tomuto dátumu vás má zamestnávateľ odhlásiť zo soc. poistovne. V prípade, ak by ste chceli pracovať na dohodu u iného zamestnávateľa, musíte byť rovnako tak odhlásená zo sociálnej poisťovne, aby vás i nový zamestnávateľ mohol prihlásiť. Ak máte nové pracovné miesto, u nového zamestnávateľa, môžete začať pracovať, avšak musíte mať vysporiadanú sociálnu poisťovňu, aby mohol začať za vás odvádzať nový zamestnávateľ. Vo vašom prípade môžete poberať preddavkovo dávku v nezamestnanosti, pretože ste splnili podmienky nároku s doložením dokladov podľa požiadaviek úradu práce a preto v súlade s ust. zákona o soc. poistení požiadajte o vyplácanie dávky v nezamestnanosti preddavkovo.