Ako postupovať ak zamestnávateľ odmieta splniť povinnosť odhlásiť zamestnanca z evidencie Sociálnej poisťovne?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať ak zamestnávateľ odmieta splniť povinnosť odhlásiť zamestnanca z evidencie Sociálnej poisťovne?

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Zamestnávateľovi som poslala doporučenou poštou okamžitú výpoveď pre nevyplatenie mzdy, pri ktorej som dodržala všetky postupy aj lehoty. Zamestnávateľ moju výpoveď prevzal. Následne som sa zaevidovala na úrade práce. Tí potrebovali doklad o ukončení môjho pracovného pomeru, takže som im odovzdala moju výpoveď, plus som si vyžiadala od pošty údaj o dni, kedy moj zamestnávateľ výpoveď prevzal. Teda v ten deň, keď bola výpoveď prevzatá, sa ukončil môj pracovný pomer. Bez problémov ma zaevidovali a všetko bolo v poriadku. Až kým mi nevolali zo sociálnej poisťovne, že zamestnávateľ ma stále neodhlásil a nevie o tom, že má moju výpoveď. Jednoducho klame, pretože ja mám všetko - výpoveď, podací lístok, aj doklad z pošty, kedy bola výpoveď prevzatá. Problém je v tom, že v sociálnej poisťovni som ja považovaná za vinníka, a nie môj zamestnávateľ a neviem, čo mám robiť, pretože im vysvetľujem, že som ukončila pracovný pomer. Už som posielala zamestnávateľovi výzvu na zaplatenie mzdy a nič. Teraz som už poslala aj predžalobnú výzvu a stále nič. Vôbec nereaguje na moje listy a nechce ma odhlásiť zo sociálnej poisťovne. Prosím, poraďte mi. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať ak zamestnávateľ odmieta splniť povinnosť odhlásiť zamestnanca z evidencie Sociálnej poisťovne?

Dobrý deň, pri ukončení pracovného pomeru nemá zamestnanec žiadne povinnosti voči Sociálnej poisťovni. Všetky povinnosti za neho preberá zamestnávateľ. Jednou z týchto povinností je v zmysle § 231 ods. 1 pís. b) zákona o sociálnom poistení aj povinnosť odhlásiť zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu. Je preto potrebné poznamenať, že ak si zamestnávateľ neplní voči Sociálnej poisťovni odvodové a oznamovacie povinnosti, Sociálna poisťovňa nevyvodzuje dôsledky voči zamestnancovi, ale voči zamestnávateľovi. Odrazom tejto zásady je ustanovenie § 239 zákona o sociálnom poistení, v zmysle ktorého môže byť Vášmu zamestnávateľovi uložená pokuta až do výšky 16 596,96 eur. Postup pracovníka Sociálnej poisťovne voči Vašej osobe nemá podľa môjho názoru oporu v zákone a má smerovať výhradne voči Vášmu zamestnávateľovi. Je preto na Vašom zvážení, či podáte podnet na uloženie pokuty Vášmu zamestnávateľovi pre neplnenie si jeho zákonných povinností, a to na základe okamžitého skončenia pracovného pomeru spoločne so súvisiacimi listinami. V prípade dlžnej mzdy Vám odporúčam podať súdnu žalobu na uloženie povinnosti výplaty spoločne s príslušenstvom.