Dobrý deň, na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :
Poznamenávame, že Zákonník práce nepozná pojem žiadosť o okamžité skončenie prac. pomeru zo strany zamestnanca, ale len okamžité skončenie prac. pomeru, t.j. : nepodáva sa žiadosť zamestnávateľovi o okamžité skončenie prac. pomeru, okamžité skončenie rpac. pomeru sa zamestnávateľovi oznamuje, na to netreba jeho súhlas.
Podľa ust. § 69 ZP platí :
"(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.
(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
§ 70 : Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť. "
Vaša listina o žiadosti o okamžité skončenie prac. pomeru sa však bude posudzovať podľa jej obsahu.
Odporúčame napísať zamestnávateľovi, aby Vám vydal podľa § 75 ZP potvrdenie o zamestnaní, v ktorom sa uvádza najmä
a) dobu trvania pracovného pomeru,
b) druh vykonávaných prác,
c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
d) údaj o záväzku zamestnanca zotrvať v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu po vykonaní záverečnej skúšky, maturitnej skúšky alebo absolventskej skúšky podľa § 53 ods. 2 vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí,
e) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76a; ak sa odchodné vyplatilo dodatočne, zamestnávateľ vydá zamestnancovi nové potvrdenie o zamestnaní.
Predmetné potvrdenie je povinný Vám pri skončení prac. pomeru a keďže sa prac. pomer skončil, bol povinný tak urobiť, pokiaľ nenapadol jeho neplatnosť na súde.
Odporúčame kontaktovať zamestnávateľa, aby Vám vydal potvrdenie o zamestnaní a to doporučenou poštou alebo osobne proti podpisu. Môžete požiadať aj o pracovný posudok, ktorý je zamestnávateľ povinný dať do 15 dní od požiadania.
Odporúčame registrovať sa na prísl. úrade práce s dokladmi ktoré máte /okamžité ukončenie prac. pomeru/.
Podľa ust. zákona o službách zamestnanosti platí, že "skutočnosti rozhodné pre zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie osvedčuje občan pri podávaní žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, najneskôr do ôsmich kalendárnych dní odo dňa podania žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, ak tomu nebránia závažné skutočnosti, ktoré je občan povinný preukázať. Zoznam dokladov, ktorými občan osvedčuje skutočnosti rozhodné pre zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie a ktoré sú súčasťou žiadosti, sú uvedené v prílohe č. 2 písm. A."
Prílohou žiadosti, je aj doklad o spôsobe skončenia pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu.