Máte
otázku?

Pokuta za odstúpenie od zmluvy


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Pokuta za odstúpenie od zmluvy

Dobry den, pri kupe domu som podpisal s predavajucim a realitkou rezervacnu zmluvu, v ktorej bola pre predavajuceho specifikovana pokuta 950 Eur pri odstupeni od zmluvy. Predavajuci od zmluvy odstupil, ale zaplatit pokutu nechce (nedviha telefon realitke ani nereaguje na SMS). Chcel by som vediet ci sa oplati takuto sumu vymahat. Pripadne ci je mozne (a za aku sumu) pohladavku odpredat cez Vasu kancelatiu.

Odpoveď: Pokuta za odstúpenie od zmluvy

Dobrý deň, 

uzatvoriť zmluvnú pokutu za odstúpenie od zmluvy nie je možné podľa právneho poriadku, pretože odstúpenie od zmluvy je realizáciou práva, ktoré nie je porušením povinnosti. 

Pre prípad odstúpenia od zmluvy je však možné si dohodnúť tzv. odstupné. 

Dôležité je, ako bola formulovaná zmluva, podľa toho vieme určiť, či je pohľadávka vymáhateľná, prípadne odpredateľná.

Zmluvná pokuta za odstúpenie od zmluvy môže byť neprípustná, nakoľko odstúepenie od zmluvy je realizovaním práva a nie porušením povinnosti. Všetko to závisí od formulácie zmluvy.

Pošlite nám na náš email uvedenú zmluvu, pozrieme sa na to.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




Podotázka: Pokuta za odstúpenie od zmluvy (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, rada by som sa opýtala a bola by som nesmierne vďačná, keby ste mi poradili. Dna 04. 08. som cez net objednala ba aj v ten deň zaplatila kuchynskú linku. V objednávke bolo dodanie do 10 dni, potom, keď som sa opäť cez net zaujímala na stav objednávky napísali, že tovar bude dodaný od 18. Do 26. 8. Zase nič, na ďalšie urgovanie, že majú toho veľa a požiadali kolegov, aby tovar dodali zase nič, moja otázka znie? Ak by som chcela na základe nedodržania termínu dodania čo je uvedené aj v objednávka, túto objednávku zrušiť ma táto spoločnosť právo žiadať odo mňa nejaké storno poplatky? Nie som už najmladšia a poradiť mi veľmi nemá kto, takže Vám vopred ďakujem.

Odpoveď: Pokuta za odstúpenie od zmluvy

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 09.09.2020)

Dobrý deň,
záleží, ako majú formulovaný daný storno poplatok, avšak tento poplatok by sme mohli považovať za zmluvnú pokutu. Zmluvná pokuta sa musí dohodnúť písomne a platí sa za porušenie povinnosti. Odstúpenie od zmluvy však nie je porušenie zmluvnej povinnosti, ale realizácia Vášho práva. Vo Vašom prípade, ak by ste odstúpili od zmluvy by podľa môjho právneho názoru nemali mať nárok na jeho zaplatenie. Záleží však, ako majú nastavené zmluvné podmienky.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Pokuta za odstúpenie od zmluvy (Vymáhanie pohľadávok)

Prajem dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom odstúpenia od zmluvy. Cez internet sme si zabezpečili posudkového znalca, potrebujeme ohodnotiť vlastný byt. No, medzičasom sa nám naskytol znalec z okolia, ktorý bol neporovnateľne lacnejší. A teraz ide o otázku, vypísala som formulár o odstúpení od zmluvy, od zmluvy do zrušenia uplynulo len 5dni. Má právo spoločnosť pýtať od nás zaplatenie storno faktúry až vo výške 73 € ? V podstate za nič. Nikto tu ešte nebol, nebolo nám v podstate ponúknuté nič. Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

Odpoveď: Pokuta za odstúpenie od zmluvy

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.08.2020)

Dobrý deň,
na Vašu otázku uvádzame nasledovnú odpoveď :

Podľa ust. § 2 zákona o ochrane spotrebiteľa platí, že službou sa rozumie "akákoľvek činnosť alebo výkon, ktorý je ponúkaný spotrebiteľovi odplatne alebo bezodplatne vrátane činností upravených osobitnými predpismi,5) nad ktorými vykonávajú dozor profesijné komory alebo iné orgány verejnej správy, ako sú uvedené v § 19; tým nie je dotknutá povinnosť mlčanlivosti podľa osobitných predpisov5) vrátane zákonom prenesenej právomoci profesijných komôr."

V odkaze je uvedený o.i. aj zákon o znalcoch.

Podľa ust. § 7 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho platí :

"Ak predávajúci včas a riadne poskytol spotrebiteľovi informácie o práve odstúpiť od zmluvy podľa § 3 ods. 1 písm. h), spotrebiteľ je oprávnený aj bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy uzavretej na diaľku alebo od zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho do 14 dní odo dňa
a) prevzatia tovaru podľa odseku 4 v prípade zmlúv, predmetom ktorých je predaj tovaru,
b) uzavretia zmluvy o poskytnutí služby alebo
c) uzavretia zmluvy o poskytovaní elektronického obsahu nedodávaného na hmotnom nosiči."

Nepoznáme obsahové znenie Vašej zmluvy a vôbec či bola platne uzatvorená, ale Vašim oprávnenám je od zmluvy odstúpiť. Na odstúpenie od zmluvy nepotrebujete súhlas predávajúceho (spoločnosti, u ktorej ste si posudok objednali, prípadne súhlas znalca).

Podľa ust. § 9 cit. zákona platí, že "predávajúci je povinný bez zbytočného odkladu, najneskôr do 14 dní odo dňa doručenia oznámenia o odstúpení od zmluvy vrátiť spotrebiteľovi všetky platby, ktoré od neho prijal na základe zmluvy alebo v súvislosti s ňou, vrátane nákladov na dopravu, dodanie a poštovné a iných nákladov a poplatkov; tým nie je dotknuté ustanovenie § 8 ods. 5."

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že nemáte platiť žiadny storno poplatok. Ak peniaze nebudú vrátené najneskoršie do 14 dní, kontaktujte Slovenskú obchodnú inšpekciu, prípadne Ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré vykonáva dozor nad činnosťou znalcov, ak posudok bol objednaný u konkrétneho znalca.

Uvádzame súčasne, že zoznam znalcov nájdete na stránke justice.sk.

 

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Pokuta za odstúpenie od zmluvy (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, prosím o radu. zučastnili sme obchodu EKS, kde sme vyhrali zákazku. Z dôvodu, že náš dodávateľ zrušil výrobu tovaru tak nemôže splniť dodávku. Ospravedlnili sme sa objednávateľovi listom ten však trvá na dodávke tovaru podľa uzavretej kupnej zmluvy. Máme písomne odstúpiť od zmluvy? Prosím o radu ako postupovať. Ďakujeme za odpoveď.

Odpoveď: Pokuta za odstúpenie od zmluvy

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 30.10.2015)

Dobrý deň, odstúpiť od zmluvy je možné, ak ste sa na odstúpení od zmluvy dohodli alebo to vyplýva zo zákona. Ak by bolo aj odstúpenie od zmluvy neplatné, odberateľ by ho musel napadnúť. Čo predpokladám neurobí.

Ak ste mu nič nedodali, nemáte nárok na peniaze. To odstúpenie (prípadne oznámenie o nemožnosti plnenia) mu oznámte písomne doporučeným listom. Aby sa nestalo, že bude od Vás požadovať náhradu škody. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Pokuta za odstúpenie od zmluvy" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku