Pokuta za odstúpenie od zmluvy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava

Otázka: Pokuta za odstúpenie od zmluvy

Dobrý deň, pri kúpe domu som podpísal s predávajúcim a realitkou rezervačnú zmluvu, v ktorej bola pre predávajúceho špecifikovaná pokuta 950 eur v prípade odstúpenia od zmluvy. Predávajúci od zmluvy odstúpil, ale nechce zaplatiť pokutu (nezdvíha telefón realitke a nereaguje na SMS). Chcel by som vedieť, či sa oplatí takúto sumu vymáhať. Prípadne, či je možné (a za akú sumu) pohľadávku odprevadiť cez vašu kanceláriu.

Odpoveď: Pokuta za odstúpenie od zmluvy

Dobrý deň,

uzatvoriť zmluvnú pokutu za odstúpenie od zmluvy nie je možné podľa právneho poriadku, pretože odstúpenie od zmluvy je realizáciou práva, ktoré nie je porušením povinnosti.

Pre prípad odstúpenia od zmluvy je však možné si dohodnúť tzv. odstupné.

Dôležité je, ako bola formulovaná zmluva, podľa toho vieme určiť, či je pohľadávka vymáhateľná, prípadne odpredateľná.

Zmluvná pokuta za odstúpenie od zmluvy môže byť neprípustná, nakoľko odstúepenie od zmluvy je realizovaním práva a nie porušením povinnosti. Všetko to závisí od formulácie zmluvy.

Pošlite nám na náš email uvedenú zmluvu, pozrieme sa na to.