Odstúpenie od zmluvy o budúcej zmluve o dielo

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Odstúpenie od zmluvy o budúcej zmluve o dielo

Dobrý deň. Spolu s manželom sme podpísali zmluvu o budúcej zmluve o dielo. Na základe negatívnych recenzií na firmu sme chceli odstúpiť od zmluvy do 14 dní. Odstúpili sme od zmluvy písomnou formou. Naším problémom je, že v zmluve o budúcej zmluve sme sa zaviazali zaplatiť budúcemu dodávateľovi za vykonané služby 1600 euro. Žiadne služby ani úkony z ich strany neboli vykonané. Rada by som sa preto opýtala, či majú právo žiadať o zaplatenie tejto čiastky a či sme mali právo odstúpiť od takejto zmluvy v zákonnej lehote. Ďakujeme vopred za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Odstúpenie od zmluvy o budúcej zmluve o dielo

Dobrý deň.

Ako zmluvná strana môžete odstúpiť od zmluvy len v prípade, ak Vám takéto právo vyplýva zo zmluvy, alebo v prípade, keď to určuje zákon, t.j. Obchodný zákonník, alebo iný zákon. Na jednostranné odstúpenie od zmluvy sa teda vyžaduje zákonné alebo zmluvné oprávnenie. Z Vami zadanej otázky nie je možné zistiť, či ste odstúpili od zmluvy o budúcej zmluvy o dielo v súlade so zákonom alebo so zmluvou, na to je potrebné preštudovať Vami uzatvorenú zmluvu. Zároveň je treba posúdiť, či ste uzatvorili zmluvu v zmysle Občianskeho alebo Obchodného zákonníka.

Predpokladám, že ste si v zmluve o budúcej zmluve o dielo stanovili podmienky úhrady ceny za dielo a preto túto cenu za dielo ste povinní uhradiť až ak sú splnené dohodnuté podmienky, t.j. vo väčšine prípadov je to vykonanie dohodnutého diela.