Máte
otázku?

Čo s pokutou od telekomu?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Čo s pokutou od telekomu?

Mam taky problem chcel som v novom byte internet a tv. Bezna vec riesil som to s upc a telekomom. Vybrali sme si telekom pri 23 eurach mesacne a viazanostou 2 roky, ale po prvom dni sme zistili, ze internet je pomaly 9 mb/s a po troch mesiacoch bude znizeny na 4mb/s no a dalej sme nahodne zistili, ze susedia maju internet od upc, opticky kde je min rychlost 25mb/s a poplatok 9eur mesacne. Lenze ked chceme zrusit internet u telekomu chcu pokutu 120 eur da sa s tym nieco robit? Dakujem s pozdravom

Odpoveď: Čo s pokutou od telekomu?

Dobrý deň, zmluvná pokuta v obdobných výškach pre prípady porušenia viazanosti u rôznych operátorov je bežnou záležitosťou. Právne názory sa na podobné zmluvné pokuty v prípade porušenia viazanosti zmluvy a jej vypovedania pred viazanosťou rôznia. Mnohí zastávajú názor, že takáto zmluvná pokuta je legitímnym nárokom operátora. Väčšina zastáva názor, že takýto postup a takáto úprava ja šikanovaním zákazníkov a spotrebiteľov. Mám za to, že takáto zmluvná pokuta je v súčasnosti už prežitkom a neprijateľnou zmluvnou podmienkou. Mnohí zákazníci sa však súdnych konaní boja (pre časovú náročnosť a možnú finančnú náročnosť), a preto sa rozhodnú radšej zmluvnú pokutu zaplatiť. Aj keď sa v takýchto súdnych konaniach súdy vždy aspoň čiastočne priklonia na stranu spotrebiteľov a v súdnom konaní sú aspoň čiastočne úspešní. Veľakrát totiž súdy vyhlásia ustanovenie upravujúce zmluvnú pokutu za neprijateľnú zmluvnú podmienku a tým pádom za neplatnú. Následne spotrebiteľ zmluvnú pokutu nemusí uhradiť. Záleží teda na presnom znení ustanovenia v zmluve a jeho formulácie. To, či uhradíte zmluvnú pokutu alebo sa v prípadnom súdnom konaní (ak Vás telekom zažaluje) budete brániť záleží na Vás.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Čo s pokutou od telekomu? (Občianske právo)

Dobrý deň, budem sa sťahovať mimo BA, viem si preniesť internet a TV magio na novú adresu? Ak nie budem platiť zmluvnú pokutu ? Ďakujem za odpoveď. Blažena.

Odpoveď: Čo s pokutou od telekomu?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.01.2021)

Dobrý deň,
vo veci treba kontaktovať priamo poskytovateľa služieb. Pokiaľ na novom mieste, kde sa budete sťahovať poskytuje služby aj terajší poskytovateľ internetového pripojenia, nie je dôvod, aby ste platili zmluvnú pokutu. Či na novom mieste, kde sa budete sťahovať, poskytuje služby terajší poskytovateľ internetu, môžete zistiť na jeho stránke /tmapa pokrytia a dostupnosti služieb/.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Čo s pokutou od telekomu? (Občianske právo)

Dobrý deň, som v zlej finančnej situácií a dlžím telekomunikacnej spolocnosti peniaze. Tato splnomocnila inu spoločnosť. Snažila som sa s nimi dohodnuť na splátkach ale chceli odo mňa také splátky, ktoré nie su v mojich moznostiach. Preto sa pýtam, ci by som nemohla splatiť len dlžnú sumu telekomunikacnej spolocnosti? Ďakujem.

Odpoveď: Čo s pokutou od telekomu?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.09.2016)

Dobrý deň, je potrebné rozlišovať, či telekomunikačná spoločnosť svoju pohľadávku na zaplatenie voči Vám postúpila (previedla) inej spoločnosti alebo len splnomocnila na vymáhanie dlžnej sumy. V každom prípade musíte byť o tejto skutočnosti informovaný a oboznámený so spôsobom vyrovnania svojho peňažného záväzku. Veriteľ (telekomunikačná spoločnosť resp. iná spoločnosť, ktorá je novým majiteľom pohľadávky) môže, no nemusí akceptovať váš návrh na uzavretie dohody o splátkovom kalendári. Ak s návrhom dohody o zaplatení dlhu v splátkach nesúhlasí, ste povinná vyrovnať záväzok v celosti. Príslušenstvom pohľadávky (resp. vášho dlhu) sú napr. aj úroky z omeškania alebo iné sankčné poplatky podľa zmluvy, ktorú ste uzavreli. V prípade, že ste v omeškaní, veriteľ má spravidla na tieto nárok. Skutočnosť, či úroky z omeškania alebo sankčné poplatky veriteľ požaduje v správnej výške, nie je možné overiť bez oboznámenia sa s obsahom zmluvy a súvisiacich zmluvných podmienok.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Čo s pokutou od telekomu?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku