Môže byť dohodnutá zmluvná pokuta pre prípad odstúpenia od zmluvy?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Môže byť dohodnutá zmluvná pokuta pre prípad odstúpenia od zmluvy?

Dobrý deň, chcela by som poradiť v nasledovnej veci: v rámci podomového predaja a uvedenia mylných skutočností som podpísala zmluvu o zmene dodávateľa energií (plyn a elektrina) s tým, že som im dala súhlas na realizáciu tejto zmeny u súčasných dodávateľov. Dňa 29.9.2016 som ich mailom informovala, že od zmluvy v zákonom stanovenej dobe odstupujem, čo som im zaslala písomne dňa 30.09.2016. V zmluve sú však uvedené nasledovné podmienky: Zákazník je odo dňa podpisu Zmluvy poskytnúť Dodávateľovi súčinnosť smerujúcu k vykonaniu zmeny dodávateľa a je povinný zdržať sa právnych a iných úkonov, ktorých účelom alebo následkom bude nemožnosť vykonať zmenu dodávateľa alebo zmarenie procesu zmeny dodávateľa, napr. vo forme dodatočného odvolávania, rušenia výpovede alebo inej formy ukončenia zmluvy s doterajším dodávateľom alebo vo forme stornovania požiadavky na zmenu dodávateľa. Zákazník berie na vedomie, že v prípade porušenia tohto ustanovenia je povinný uhradiť Dodávateľa škodu, ktorá mu v súvislosti s takýmto konaním Zákazníka vznikne a Dodávateľ má právo na úhradu zmluvnej pokuty tak, ako je definované v článku 3 tejto Zmluvy. Článok 3 stanovuje zmluvnú pokutu vo výške 120 EUR za nezdržanie sa takých právnych úkonov, ktoré môžu mať za následok nemožnosť realizácie a dokončenia procesu zmeny dodávateľa. Zároveň je v zmluve ďalej písané, že zákazník má právo písomne odstúpiť od Zmluvy bez uvedenia dôvodu do 14 dní odo dňa uzatvorenia zmluvy, písomne, s vlastnoručným podpisom. Môžu ma diskriminovať v zmluve tým, že nie som oprávnená urobiť právne úkony bez uloženia pokuty, na ktoré mám právo - konkrétne vypovedať v zmluvu v 14-dňovej lehote? V prípade, že mi zmluvnú pokutu vyrubia, som povinná ju zaplatiť? Ako v tejto veci postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môže byť dohodnutá zmluvná pokuta pre prípad odstúpenia od zmluvy?

Dobrý deň, zmluvná pokuta je zabezpečovacím inštitútom, ktorý núti dlžníka konať v súlade so zmluvou a neporušiť povinnosť viazanú na zaplatenie zmluvnej pokuty. Odstúpenie od zmluvy nie je porušením zmluvnej povinnosti, ale výkonom práva a preto nemôže byť sankcionované zmluvnou pokutou. Také dojednanie je preto neplatné. Podľa môjho názoru, sa dohodnuté právo na zaplatenie zmluvnej pokuty vo Vašom prípade vzťahuje k inému konaniu, ako je odstúpenie od zmluvy.