Máte
otázku?

Podanie návrhu na súd o BSM


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trnava

Otázka: Podanie návrhu na súd o BSM

Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť len o malú radu. Už pred rokom a pol som podala návrh na súd o BSM , nakolko manžel je podnikatel a má dlžoby na sociálnom , aj zdravotnom. Po asi troch mesiacoch mi prišlo, aby som uhradila súdny poplatok, tak som ho hneď utekala zaplatiť. Po ďalších asi 4 mesiacoch dostal manžel zo súdu návrh, aby sa vyjadril k podanému návrhu. Manžel napísal, že s podaným návrhom súhlasí, nakoľko je podnikateľ a doručil to osobne na súd v Piešťanoch. Bola som sa osobne pýtať, kedy dostanem nejaké vyrozumenie a bolo mi povedané, že bohužiaľ môj návrh dostala iná sudkyňa a nevedia sa mi k tomu vyjadriť. Prosím vás len o radu, akým štýlom mám napísať na súd, aby konečne začali riešiť môj návrh. Veľmi pekne ďakujem. Ľuba

Odpoveď: Podanie návrhu na súd o BSM

Dobrý deň, z vašej otázky nie je zrejmé, či ste podali návrh na zrušenie BSM alebo návrh na vysporiadanie BSM, pokiaľ ste podali návrh na zrušenie BSM počas manželstva, napíšte súdu písomne doporučeným listom urgenciu a žiadosť o oznámenie stavu konania. Ak ste podali návrh na vysporiadanie BSM po rozvode, potom stačí ak s manželom uzatvorite písomnú dohodu a zoberiete návrh späť.

Trápi vás "Podanie návrhu na súd o BSM" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Podanie návrhu na súd o BSM (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Chcela by som sa sa informovať, či môžem podať návrh na občiansko-právny súd alebo potrebujem právnika. Ide o to, že mám spor so sestrou a jej priateľom, ktorého prešetruje kriminálka. Nedala som súhlas k predaju nehnuteľnosti. A začali ma verejne urážať na soc. sieti FB. Urážanie ponižovanie. Šíriť veci, ktoré sa nezakladajú na pravde. Poznačili ma to do takej miery, že mi to zničilo život. Známi, kamaráti a rodina. Ďalej si začali vytvárať nicky s mojím menom kde stiahli moju profilovú fotku a písali známym s tým, že som to ja. Mužova rodina ma znenávidela na základe všetkého a nemám nič k dispozícii, pretože mi to ani neposlali. Len viem, že sa niečo také dialo. Môj ex manžel mi písal, že veľa ľudí sa na mňa teší, keď prídem na Slovensko, že som si zakladala mena s jeho nickom a obťažovala ľudí čo nie je pravda. Mám vážny strach o svoju osobu a zdravie. Ako sa dá voči tomu brániť? Ďakujem moc.

Odpoveď: Podanie návrhu na súd o BSM

(odpoveď odoslaná: 04.12.2017)

Dobrý deň, v prvom rade je dôležité uviesť, že či sa obrátite na občianskoprávny súd alebo na orgány činné v trestnom konaní, v oboch prípadoch musíte preukázať, že sa niečo také naozaj dialo. Tzn. že postup ktorýmkoľvek spôsobom bez relevantných dôkazov (napríklad komunikáciou z Facebooku) bude zložitý. Druhá dôležitá vec v takýchto prípadoch je preukázanie toho, že to robili Vaša sestra a jej priateľ. Ako ste sama uviedla, môžete sa obrátiť na občianskoprávny súd žalobou na ochranu osobnosti alebo oznámiť tieto skutky orgánom činným v trestnom konaní, ktoré by začali na základe Vášho oznámenia konať. Ako som však uviedol bez relevantných dôkazov bude postup ťažký. Skúste preto od osôb, ktorým mali posielať nepravdivé správy vo Vašom mene vyžiadať tieto komunikácie. Ak nimi budete disponovať, zvýši sa šanca na úspešné konanie (či už občianskoprávne alebo trestné) voči Vašej sestre a jej priateľovi.


Podotázka: Podanie návrhu na súd o BSM (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, platím výživné mojej bývalej manželke (tzv. príspevok rozvdenému manželovi) a chcel by som sa informovať či je možné, aby moja súčasná manželka uplatnila namiesto mňa nárok na zmenu súdneho rozhodnutia vo veci výživy rozvedeného manžela a aby ma zastupovala, nakoľko pracujem v zahraničí. Ďakujem.

Odpoveď: Podanie návrhu na súd o BSM

(odpoveď odoslaná: 28.10.2014)

Dobrý deň,

ľutujem ale takýto nárok si môžete uplatniť len Vy sám. Vaša manželka nemôže konať za Vás. Manžel môže konať za druhého manžela len v tzv. bežných veciach. To potvrdzuje aj nasledujúce rozhodnutie súdu:

 

R 73/1965

Nárok na zmenu súdneho rozhodnutia alebo súdneho zmieru, ktorým bol určený príspevok na výživu rozvedeného manžela, môže uplatniť len rozvedený manžel, a nie jeho súčasná manželka, keďže nejde o bežnú vec.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Podanie návrhu na súd o BSM" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku